Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renciści będą zarabiać bez limitów?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
655 odpowiedzi w tym temacie

#41 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 08 maj 2008 - 18:08

I według moich informacji też, obejmie.
  • 0

#42 perelka007

perelka007

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 08 maj 2008 - 22:42

A co z osobami, które już dawno nie otrzymują renty socjalnej (zawieszona od 3 lat). Będą mogli zacząć ją pobierać na nowo?
  • 0
Człowiek bardzo się uskarża przy każdym bólu. A tak rzadko się cieszy, gdy go nie czuje. /G.C.Lichtenberg/

#43 xanax

xanax

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 49 postów

Napisano 08 maj 2008 - 23:27

Do Rafałka i Minutki:

Skąd wiecie,że obejmie ?
  • 0

#44 xanax

xanax

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 49 postów

Napisano 09 maj 2008 - 13:05

Renciści bez limitów?

Resort pracy postanowił zlikwidować kwoty graniczne, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy

Osoby otrzymujące renty socjalne mogłyby dorobić cztery razy więcej niż obecnie. Renciści otrzymujący renty z tytułu niezdolności do pracy, mogliby zarabiać bez ograniczeń. Pracodawcy protestują przeciwko nowym przywilejom dla tej grupy ubezpieczonych, a do proponowanych rozwiązań zastrzeżenia mają także wcześniejsi emeryci; jeśli przepisy wejdą w życie, zaskarżą je do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak poinformowała minister Anna Kalata, resort pracy w Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotował rewolucyjne zmiany w zasadach zawieszania rent socjalnych i z tytułu niezdolności do pracy. Przygotowano założenia do ustawy o wspieraniu zatrudnienia i integracji osób niepełnosprawnych, która wprowadza zmiany do ustawy o pomocy społecznej oraz o emeryturach i rentach z FUS.

Resort pracy rozważa m.in., zaniechanie zawieszania świadczeń rentowych w przypadku pracujących rencistów bez względu na wysokość zarobków, takiego przywileju nie mieliby jednak wcześniejsi emeryci. Osoby otrzymujące rentę socjalną będą mogły dorabiać na tych samych zasadach, jak osoby otrzymujące renty z tytułu niezdolności do pracy. Takie rozwiązanie ma dotyczyć jednak wyłącznie rencistów otrzymujących stałe renty.

To nie jedyne propozycje MPiPS, jednak budzą one wiele zastrzeżeń i mało jest prawdopodobne, aby weszły w życie.

Cytujemy za „Gazetą Prawną”: – Całkowite zniesienie ograniczeń w dorabianiu jest złym pomysłem, gdyż renciści będą korzystać z dotacji budżetowej z FUS – mówi Krzysztof Pater. Według byłego ministra polityki społecznej, jeśli renciści będą mogli zarobić więcej niż obecnie wynoszą ustawowe ograniczenia, to znaczy, że są zdrowi i nie powinni otrzymywać renty. Trzeba bowiem pamiętać, że renta jest świadczeniem z tytułu ubezpieczenia od utraty możliwości zarobkowania. W takiej sytuacji renta powinna być cofnięta.

Jeśli proponowane rozwiązanie wejdzie w życie, to renciści będą inaczej traktowani niż wcześniejsi emeryci, którym resort chce zachować kwoty graniczne. – To oburzające. Jeśli Sejm przyjmie ustawę powodującą dyskryminowanie wcześniejszych emerytów, którzy obecnie mogą dorabiać na takich samych zasadach jak renciści niezdolni do pracy, to skierujemy sprawę do Trybunału Konstytucyjnego – mówi Elżbieta Arciszewska, prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Zastrzeżenie budzi także zapis, odnoszący się do rent stałych, ponieważ obecnie ZUS nie wydaje orzeczeń o stałej niezdolności do pracy.

Źródło”: Gazeta Prawna, Bożena Wiktorowska

Jeżeli to w ogóle wejdzie w życie to tylko ci którzy mają rentę socjalną przyznaną na stałe będą mogli dorobić do tej renty bez ograniczeń. Z tego powodu, że teraz renty nie są przyznane na stałe to będą mogli dorobić 4 razy więcej niż obecnie.

Z całym szacunkiem ale to jest nieaktualne !
To była propozycja jeszcze poprzedniego rządu i poprzedniej minister Anny Kalaty(ponad rok temu ), i nie weszła w życie.Dziś jest już inny rząd i nie można sie na tym opierać.
  • 0

#45 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 09 maj 2008 - 15:51

W lutym br otrzymałem pismo z Kancelarii Premiera, w którym to nadmienione było, iż owy limit zostanie zniesiony.
Sami popatrzcie, ile osób mogłoby pracować, a nie chcą zawieszać swoich rent, boją się. Państwo to zauważa.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#46 xanax

xanax

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 49 postów

Napisano 09 maj 2008 - 16:04

W lutym br otrzymałem pismo z Kancelarii Premiera, w którym to nadmienione było, iż owy limit zostanie zniesiony.
Sami popatrzcie, ile osób mogłoby pracować, a nie chcą zawieszać swoich rent, boją się. Państwo to zauważa.

Sam posiadam właśnie rentę socjalną i mam nadzieje że zniosą ten limit.Tylko boje się ,że zniosąlimity normalnym rencistom a o rencistach socjalnych zapomną.
  • 0

#47 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 09 maj 2008 - 20:58

Ja i tak wierzę, że to rozporządzenie wróci.
  • 0

#48 BAR32

BAR32

    Sufler

  • Moderator
  • 355 postów

Napisano 17 maj 2008 - 18:26

FELKU..mam nadzieję że ustawa przejdzie :) Prawodopodobnie nie obejmie ona emerytów.Wyczytałam to tu http://www.klubsenio...category/praca/ w każdym bądźrazie trzymam kciuki :)
  • 0
"...oto słyszę jak w popiół przemieniam się i kruszę,i coraz mniejszy ciałem wierzę we własną duszę.."
/K.K.Baczyński/

#49 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 29 styczeń 2010 - 20:50

No i wszystko jasne.

Plan rozwoju i konsolidacji finansów ma wpisy, które jeszcze bardziej zmniejszą renty z tytułu niezdolności do pracy aby się nie opłacało iść na rentę. Idąc dalej możemy być prawie pewni ze wszelkie próby zniesienia limitów będą torpedowane nie tylko przez prezydenta...

http://slimak.onet.p...w_2010-2011.pdf

Link nie działa :<
  • 0

KNP


#50 Efaa

Efaa

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 368 postów

Napisano 16 czerwiec 2008 - 19:35

jak można byc niezdolnym do pracy i pracować? Ano tak, że życie ŻYCIE do tego zmusza. Mam rentę 480zł pielęgnacyjny 150zł. Prosty rachunek. A życie??? Kredyt 900zł - gdzieś muszę mieszkać, czynsz 400, internet 100 z kablówką z wymuszoną promocją, a żarcie? A leki?
Śmieszni są ci, co sądzą, że niezdolny do pracuje i że powinno mu wystarczyć na życie z renty. W kosmosie chyba, a nie na tej ziemi polskiej.
  • 0

#51 sekret

sekret

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 18 czerwiec 2008 - 18:57

hej,witam.Może mi ktoś powie czy po wniesieniu sprzeciwu komisja lekarska może orzec na moją niekorzyść(miałam całkowitą niezdolność a teraz lekarz orzecznik stwierdził cząściową).Boję się,że gdy wniosę sprzeciw to może im przyjść do głowy,że jestem zdolna do pracy i odbiorą mi rentę całkowicie.
  • 0

#52 Długi

Długi

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 70 postów

Napisano 19 czerwiec 2008 - 01:33

Nie mogą z całkowitej niezdolności zrobić "całkowitą" zdolność, bo ośmieszyliby swój lekarski fach. Taki cud nie może nastąpić. Mogą za to zrobić to, co zrobili, a w dalszej kolejności z częściowej niezdolności - uzdrowienie i zdolność.
Po zgłoszeniu sprzeciwu dostaniesz wezwanie na komisję /3 lekarzy/ i może dodatkowo do innych jeszcze specjalistów. A oni wszyscy, od samych drzwi traktują cię jak "śmiecia". Chodzi o wyprowadzenie z równowagi i niemoc dalszej dyskusji.
To właśnie zdarzylo się mnie osobiście. Koszmar psychiczny. Trwa już 11 m-cy.
Całkowita niezdolność - po 6 latach, częściowa niezdolność - po kolejnych 5 stał się "cud", pacjent ozdrowiał i do pracy. Mimo, że przez ten cały czas dochodziły nowe dolegliwości i stan zdrowia sie pogarszał.
Jestem już po 2 sprawach w sądzie. Biegli sądowi mówią - renta, ZUS - do roboty.
Jutro kolejna sprawa, mam nadzieję ostatnia, ale z jakim wynikiem? Skoro ZUS 2x poważył biegłych sądowych, to chyba nie popuści, a wtenczas......"zęby w ścianę" i do Opieki po zasiłek.
Czego tobie oczywiście nie życzę.
  • 0
Nic nie boli, tak jak życie......

#53 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 19 czerwiec 2008 - 15:22

[quote name='Długi]Nie mogą z całkowitej niezdolności zrobić "całkowitą" zdolność' date=' bo ośmieszyliby swój lekarski fach. Taki cud nie może nastąpić. .[/quote']
Hej masz racje ze to co napisales i ująles słowem ze zespoł lekarski by sie osmieszyl uzdrawiajac czlowieka z I grupy na calkowicie zdolny, ale moge Ci powiedziec ze sie jednak mylisz.
Niestety bylem jednym sam takim wlasnie przypadkiem ze nagle całkowicie ozdrowialem, pozatym znam kilka osob co takze mialy takie historie w zyciu.
Obecnie zdarzaja sie takie przypadki juz calkiem coraz czesciej ze czlowiek nagle zdrowieje lub tez nawet odrastają mu pewne czesci ciala.zwlaszcza jesli sobie dorabia na tej rencie i jeszcze chce pracowac.
dla ZUS np cos takiego jak amputacje rąk czy nog jest czesto okreslane jako nieznaczny ubytek na zdrowiu i wobec tego brak przeciwskazań do wykonywania zawowu lub do przekwalifikowania sie.
wydaje sie to smieszne ale naprawde tak juz bywa w zyciu.
A co dalej robic z takim przypadkiem, odwolanie i komisja niewiele daje, bo chociaz zbada Ciebie az 3 lekarzy to czesto nie chca Oni podważac decyzji swego kolegii aby nie bylo "glupio" ze On nie mial racji, dlatego najczesciej jesli sie nie ma szczescia trzeba sie sądowac chcoiaz to dosc dlugo moze trwać z roznym skutkiem, lub tez po jakims czasie nowe zaswiadczenia , lepiej przygotowane dokumenty a przedeewszystkim wiecej szczesia aby znowu sprawa zostala pozytywnie rozpatrzona.
Oczywiscie nie ma to wplywu ze sie skladoło podobne dokumenty jakis okres czasu temu, bo jesli sie trafi na rozsadnego orzecznika wtedy On wyda normane orzeczenie zgodne ze stanem zdrowia a nie jakis absurd.
Tak wiec powodzenia,
  • 0

#54 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 07:49

Czy ktoś już możne znalazł lub ma ustawę o tym co każde media i gazety się rozpisywały i mówiły?

Pytam bo mój pracodawca albo naprawdę nie wie ze takie rozporządzenie z dniem 1 stycznia wchodzi albo za przeproszeniem specjalnie udaje głupiego
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#55 xanax

xanax

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 49 postów

Napisano 02 lipiec 2008 - 18:18

Z tego co wiem to narazie rząd zatwierdził te przepisy.Teraz jeszcze musi to trafić do sejmu a sejm ma wakacje.Więc póki co chyba tylko rząd ma te przepisy i póki nie trafią do sejmu to ich nie poznamy dokładnie.
  • 0

#56 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 20 lipiec 2008 - 12:02

Znając polski rząd to się nie doczekamy :(
  • 0

#57 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 07 lipiec 2008 - 22:07

No to poczekamy co rząd zrobi :)
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#58 Al

Al

    Sufler

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPip
  • 322 postów

Napisano 21 lipiec 2008 - 07:44

edit
  • 0
Non si apprende niente di quanto ti viene raccontato, devi scoprirlo da solo.

#59 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 21 lipiec 2008 - 20:55

Al z tego co wiem to potencjalny pracodawca raczej boi się zatrudnić ON dlatego że jest ON niż z powodu limitów spowodowanych rentą.
Po prostu uzgadniasz z potencjalnym szefem że pracujesz na normalnych warunkach i kwita. Nic nie musisz załatwiać (chociaż lepiej poinformować ZUS aby zaprzestał wypłacania renty jeśli zamierzasz stale przekraczać próg), ZUS na podstawie twoich zarobków sam wyśle ci pismo (jeśli na twoim koncie przybyło za dużo :) ) o treści " Proszę o wpłatę na konto ZUS kwotę ..... z powodu przekroczenia .... w miesiącu ... itd"
Nie musisz pozbawiać się praw ON!!!
Nie wiem ale chyba nawet jeśli po tobie nie widać to czy jest obowiązek powiadamiania przyszłego pracodawcy o tym ze jesteś ON , ale po co , w sumie pracodawca również ma korzyści z tego że cię zatrudni nawet na normalnych warunkach ...
Tak wiec powodzenia w poszukiwaniu pracy (jest na to idealny moment !!! zanim nastąpi stagnacja :)
jak masz pytania w tej kwestii pisz :P może da się co ustalić :)
  • 0

#60 piotr_o

piotr_o

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 196 postów

Napisano 21 lipiec 2008 - 22:58

hm.. może i ja przyjdę tu o poradę. Moja ukochana ma rentę socjalną i ciężko jej znaleść pracę:(
  • 0
ach te kobiety :D


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych