Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renciści będą zarabiać bez limitów?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
655 odpowiedzi w tym temacie

#1 fajny52

fajny52

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 28 postów

Napisano 24 maj 2008 - 11:14

http://www.rp.pl/artykul/138426.html
  • 0

#2 rafallbn1981

rafallbn1981

    Mruk

  • Zbanowany
  • PipPipPipPip
  • 146 postów

Napisano 24 maj 2008 - 12:26

fajnie ze tak bedzie, tylko poszkodowani beda ci co pracuja w zpchr, a dobrze bedzie tym co beda pracowac na otwartym rynku pracy. bo powiedzy sobie szczeze ze w zpchr dostaniesz 1126 brutto (840 na reke) a na otwartym rynku 1500 do 1800 brutto czyli kolo 1200 na reke. czyli razem renta + zpchr 1300 na reke, zas otwarty rynek + renta 2000 na reke. a przeciez wielu z nas konczy studia naprawde dobre, i gdzie tu sens nauki?
  • 0

#3 silverkey

silverkey

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 26 maj 2008 - 09:50

Raczej powinno sie przyznawać renty takiej wysokości, aby chory człowiek nie musiał dorabiać. Zatem napiszę tak. Należy dyscyplinować przyznawanie rent, zaostrzyc kryteria ich przyznawania. Należy waloryzować i regularnie znacząco zwiększać wysokość renty.

Napiszę jeszcze coś, co nie wszystkich zadowoli.
Osoba pobierająca rentę powinna mieć zakaz pracowania, czyli formalnego dorabiania do renty.

Już widzę sprzeciwy, sprzeciwy, sprzeciwy...
Jednak logika jest taka. Jeśli ktoś nie jest zdolny do pracy i dlatego otrzymuje rentę, to nie jest zdolny do pracy. Natomiast wszelkie mowy o "rehabilitacji przez pracę" są warte tyle co nic.

Jednoczesne pobieranie renty i pensji za formalną pracę jest nie za bardzo ;)
  • 0
"Od setek tysięcy lat z mięsa duszonego w garnku sączy się wywar żalu i nienawiści, którym tak trudno jest położyć kres. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd biorą się na świecie nieszczęścia wojen, wsłuchaj się w rozpaczliwy krzyk dochodzący z rzeźni o północy" - Philip Kapleau

#4 marcel81

marcel81

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 27 kwiecień 2009 - 11:10

ta pani co pisała opinie to chyba pochodzi z PIS-u.Ale mnie teraz zdołowali....
  • 0

#5 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 08 październik 2010 - 11:30

Jak zwykle obiecanki cacanki ... :( W jaki sposób mamy im się przypominać jak na forum jest nas zaledwie garstka chyba żeby dać cynk na jakieś inne fora lub portale typu niepełnosprawni czy integracja żeby coś z nami zrobili w końcu :P
  • 0

#6 Depth of Thought

Depth of Thought

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 07 październik 2010 - 19:19

Witam a może ktoś dać jakiś link gdzie mogę przeczytać na przykład co do ukopu jakie mam dopłaty i ile mi przysługuje ukopu itp jak mam rentę socjalną stopień umiarkowany.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1808
"Art. 19. 1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności."

Dodano Thu Oct 7 20:21:46 2010 :
Wiadomo coś co z tą ustawą likwidującą pułapkę rentową? Hucznie zapowiadali że we wrześniu się tym zajmą a z dniem 1 stycznia 2011 to wejdzie i okazuje się że tylko naobiecywali wszystkim czekającym na ta ustawę. Może byśmy się im przypomnieli???
  • 0

#7 jedrek115

jedrek115

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów

Napisano 05 październik 2010 - 18:13

Witam a może ktoś dać jakiś link gdzie mogę przeczytać na przykład co do ukopu jakie mam dopłaty i ile mi przysługuje ukopu itp jak mam rentę socjalną stopień umiarkowany.
  • 0

#8 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 04 październik 2010 - 22:51

jedrek115 nie wiem dlaczego te twoje kalkulatory liczą taką mała stawkę podatku dochodowego?!
Skoro byłeś na urlopie to pewnie dostałeś dofinansowanie, które nie jest zgłaszane do ZUS.
Jeśli pracujesz w ZPCHu to pewnie pilnują takich spraw.
Jak chcesz mieć 100% pewności to zadzwoń do kadr czy księgowości i się dowiedz w końcu tam też pracują ludzie i mogą się pomylić.

Dodano Tue Oct 5 15:13:48 2010 :
Wracając do głównego wątku dyskusji

Dzwoniłem dziś do kancelarii sejmu i ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw jest konsultowana w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej i nie została przekazana jeszcze nawet do sejmu. Więc termin przełom września i października podany przez "Integracje" głosowania tej ustawy był mocno optymistyczny.
  • 0

#9 czaki26

czaki26

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 02 październik 2010 - 20:09

Czy jak się podejmuje prace należy to zgłosić do zusu jeśli posiada się ręte socjalną??? I co się stanie jak tego nie zgłoszę???
  • 0

#10 jedrek115

jedrek115

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów

Napisano 02 październik 2010 - 20:21

Ja zgłaszałem i pisałem oświadczenie ze podjołom prace i ze nie przekroczę kwoty dopuszczalnej 959zl.W specjalnym dokumencie co mi dali w zusie.Niech ktoś mi napisze czy dobrze liczę kwotę neto na stronie kalkulatora czy złe liczę ?? http://gazetapraca.p...ca/0,91738.html a z tej strony wynika ze 959zl burto to neto jest 735zl tak czy nie http://www.wynagrodz.../kalkulator.php ??????
  • 0

#11 syma

syma

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 50 postów

Napisano 02 październik 2010 - 15:36

Jeśli go przekraczasz to masz obowiązek zawiadomienia ZUS w przeciwnym wypadku zorientują się jak pracodawca wyśle w lutym twoje zaświadczenie o rocznych dochodach wtedy będziesz musiał zwrócić nienależnie pobrane renty + karne odsetki.


hmm mi sie zorientowali ze przekroczyłem w jednym miesiacu i to po roku czasu ale kazali zwrócić jedynie za ten jeden miesiac rente i to bez żadnych karnych odsetek... jedynie mi prawnik z pracy pomógł napisać odwołanie i dzięki temu cofneli decyzje nakazującą zwrot :) pozdrawiam
  • 0

#12 lord wodzu

lord wodzu

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 02 październik 2010 - 15:38

no i co z tą ustawą?
  • 0
A SŁOWO STAŁO SIĘ CZYNEM!

#13 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 02 październik 2010 - 16:06

hmm mi sie zorientowali ze przekroczyłem w jednym miesiacu i to po roku czasu ale kazali zwrócić jedynie za ten jeden miesiac rente i to bez żadnych karnych odsetek... jedynie mi prawnik z pracy pomógł napisać odwołanie i dzięki temu cofneli decyzje nakazującą zwrot :) pozdrawiam

Nie wiem skąd jesteś i kiedy to było i czy jesteś rencistą socjalnym. Ja wiem że mój kumpel na socjalnej dostał ostatnio pismo że przekroczył w 4 miesiącach napisał że nie miał wiedzy itp i że jest gotowy opracować nawet w formie prac społecznych. Podanie zostało odrzucone ma oddać kasę. Twój przypadek prawa nie czyni. W ustawie o rencie socjalnej jest napisane że przekroczenie limitu powoduje zawieszenie świadczenia za ten miesiąc. Ja wolę bazować na ustawach by nie oddawać świadczeń z odsetkami czy bez.
  • 0

#14 tomaszek

tomaszek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 827 postów
  • Skąd:wyspa Wolin

Napisano 02 październik 2010 - 16:19

hmm mi sie zorientowali ze przekroczyłem w jednym miesiacu i to po roku czasu ale kazali zwrócić jedynie za ten jeden miesiac rente i to bez żadnych karnych odsetek... jedynie mi prawnik z pracy pomógł napisać odwołanie i dzięki temu cofneli decyzje nakazującą zwrot :) pozdrawiam

Nie wiem skąd jesteś i kiedy to było i czy jesteś rencistą socjalnym. Ja wiem że mój kumpel na socjalnej dostał ostatnio pismo że przekroczył w 4 miesiącach napisał że nie miał wiedzy itp i że jest gotowy opracować nawet w formie prac społecznych. Podanie zostało odrzucone ma oddać kasę. Twój przypadek prawa nie czyni. W ustawie o rencie socjalnej jest napisane że przekroczenie limitu powoduje zawieszenie świadczenia za ten miesiąc. Ja wolę bazować na ustawach by nie oddawać świadczeń z odsetkami czy bez.

Za rentę socjalną tak, a jeśli ma ktoś rentę wypracowaną ( nie socjalną) to jak sie trafi jeden miesiąc jak sie przekroczy limit, a w pozostałe miesiące nie, to w ZUS patrzy czy w skali roku nie przekroczyłem limitu, ja tak raz miałem, że w jednym miesiącu przekroczyłem limit, i mi nie kazali zwracać renty. lecz to było dośc dawno.
  • 0
Eunuch i krytyk z jednej są parafi....obaj wiedzą jak trzeba-żaden nie potrafi. (Boy-Zeleński)

#15 jedrek115

jedrek115

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów

Napisano 02 październik 2010 - 18:47

Wiem od początku zatrudnienia zgłosiłem w ZUS ze pracuje i dałem w ZUS umowę o prace i pisałem oświadczenie.Na umowie nie mam napisanej sumy burto tylko ze minimalna krajowa na pół etatu a system płacy mam liczone nie na miesiąc tylko godziny tyle ile godzin tyle kasy.W pracy zgłosiłem ze mam rentę socjalna bo inaczej by mnie nie przyjęli bo każda firma teraz szuka ludzi z grupa renty a mój zakład jest zakładem pracy chronionej jak większość agencji ochrony i mieści się w warszawie wiec paski płacy dostane za jakiś czas bo koledzy mówili ze główne kadry firmy z wawy śle te paski 2 razy w roku bo pracuje 500km od wawy.W ZUS się dogadałem ze przyniosę im w styczniu za ten rok ile zarabiałem co miesiąc bo moja firma mieści się w warszawie.Nie wiem jak to liczysz ze przekroczyłem jak liczyłem kalkulatorem na tej stronie http://www.infor.pl/...utto_netto.html lub http://gazetapraca.p...ca/0,91738.html
to wychodzi mi ze 710zl neto to jest 924zl burto bo kazała mi księgowa nie przekroczyć 720zl to nie wiem jak to się liczy???A autem jeżdżę swoim na swój koszt i mi tego nikt nie oda.A pytam się bo normalnie zapisuje na siebie co miesiąc 670zl a resztę godzin przepracowanych na kolegę z pracy i potem mi od daje kasę przy pensji bo z kierownikiem się dogadałem .Tylko miałem w sierpniu parę dni urlopu i dostałem we wrześniu 710zl bo warszawa mi tak naliczyli bo więcej płacą za urlop i nie wiem czy to za dużo czy nie ale niby kalkulator pokazuje ze nie przekroczyłem.Mozę mi ktoś napisać czy dobrze liczę tym kalkulatorem czy nie???Proszę o odpowiedz.
  • 0

#16 syma

syma

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 50 postów

Napisano 02 październik 2010 - 19:26

hmm mi sie zorientowali ze przekroczyłem w jednym miesiacu i to po roku czasu ale kazali zwrócić jedynie za ten jeden miesiac rente i to bez żadnych karnych odsetek... jedynie mi prawnik z pracy pomógł napisać odwołanie i dzięki temu cofneli decyzje nakazującą zwrot :) pozdrawiam

Nie wiem skąd jesteś i kiedy to było i czy jesteś rencistą socjalnym. Ja wiem że mój kumpel na socjalnej dostał ostatnio pismo że przekroczył w 4 miesiącach napisał że nie miał wiedzy itp i że jest gotowy opracować nawet w formie prac społecznych. Podanie zostało odrzucone ma oddać kasę. Twój przypadek prawa nie czyni. W ustawie o rencie socjalnej jest napisane że przekroczenie limitu powoduje zawieszenie świadczenia za ten miesiąc. Ja wolę bazować na ustawach by nie oddawać świadczeń z odsetkami czy bez.

Mysłowice (koło Katowic) i mam socjalną na stałe.. jakoś w kwietniu bądź maju 2010 dostałem pismo że w czerwcu 2009r miałem przekroczony limit i powinienem zwrócić za ten miesiac rente..ale odwołąłem sie powołujać na przepisy przedstawiłem koszty jakie ponosze w miesiącu i szczęśliwie cofneli tą decyzje :) w każdym razie nawet nie było mowy o odsetkach karnych jedynie była tam kwota administracyjna pisma cos koło 5zł jak dobrze pamiętam.. ale jak każdy chciałbym żeby w końcu zrobili coś z tymi niskimi limitami :) bo co miesiąc dostarczam do ZUS-u pisemko z oświadczeniem o zarobkach..
  • 0

#17 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 02 październik 2010 - 14:50

Aha a może ktoś powiedzieć czy przekroczę ta kwotę burto jak mam na rękę 710zl czyli neto???A rentę mam na stałe.A może ktoś jeszcze powiedzieć czy jak ZUS zobaczy ze pracuje to nie wezwą mnie ponownie na komisje by zabrać rentę czy jak mam na stale to nie mogą już zabrać???Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedz.

Nie da się tego jednoznacznie określić bo możesz np. dostawać część kasy jako zwrot za paliwo jeśli dojeżdżasz autem. Czy poinformowałeś pracodawcę że jesteś rencistą i nie możesz przekroczyć przychodu 30% średniej krajowej? Jeżeli dostajesz 710zł na rękę tylko z tytułu umowy o pracę to na 99% przekraczasz ustanowiony limit. Jeśli go przekraczasz to masz obowiązek zawiadomienia ZUS w przeciwnym wypadku zorientują się jak pracodawca wyśle w lutym twoje zaświadczenie o rocznych dochodach wtedy będziesz musiał zwrócić nienależnie pobrane renty + karne odsetki. Więc na twoim miejscu sprawdziłbym ile masz na umowie złotych brutto a najlepiej poszedł do kadr i poprosił o twój pasek z listy płac.

• od 1 września 2010 r. do 30 listopada 2010 r. 959,40 zł brutto
źródło: http://www.zus.pl/de...t.asp?p=1&id=52

959,40 zł brutto jeśli mieszkasz w miejscowości gdzie znajduje się siedziba firmy wynosi ZAZWYCZAJ 688,35 zł netto jeśli chcesz wiedzieć na 100% dowiedz się w kadrach.
Limitu NIE MOŻESZ PRZEKROCZYĆ W ŻADNYM MIESIĄCU INACZEJ MUSISZ ODDAĆ RENTĘ ZA TEN MIESIĄC

  • 0

#18 celin28

celin28

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 02 październik 2010 - 12:27

jesli nie przekraczasz kwoty ktora mozesz dorobic to nie masz sie o co martwic.Trzeba tego najlepiej samemu pilnowac Ja mam rente socjalna na stale i ani mysle by ja zmieniac na rente chorobowa choc pewnie chorobowa byla by wyzsza ale o chorobowa bedzie ciezko a stawanie kolejny raz przed komisja pachnie zabojstwem :P
  • 0
Nie ważne co masz,ważne kim jesteś...

#19 jedrek115

jedrek115

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów

Napisano 02 październik 2010 - 01:18

Aha a może ktoś powiedzieć czy przekroczę ta kwotę burto jak mam na rękę 710zl czyli neto???A rentę mam na stałe.A może ktoś jeszcze powiedzieć czy jak ZUS zobaczy ze pracuje to nie wezwą mnie ponownie na komisje by zabrać rentę czy jak mam na stale to nie mogą już zabrać???Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedz.
  • 0

#20 Adi1985

Adi1985

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 30 wrzesień 2010 - 08:51

Witam mam rentę socjalna na stale od 1997roku i mam takie pytanie czy mogą mi zabrać ta rentę jak pracuje na pól etatu w ochronie od 6 miesięcy czy nie mogą mi zabrać jak mam na stale???Mój dochód neto nie przekracza 710zl na rękę?Proszę o odpowiedz

Nie, ne mogą zabrać, najwyżej co zawiesić po przekroczeniu kwoty 959,40 zł brutto.
A zwłaszcza jak masz przyznana ją na stałe, to nie masz się czym martwić. :)
Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych