Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Ile mogą dorobić renciści socjalni od 2012 roku?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
156 odpowiedzi w tym temacie

#61 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 07 grudzień 2011 - 17:55

Panowie i Panie a czy ktoś mi powie czy ta kwota zmniejszającą podatek będzie miała zastosowanie do rent socjalnych i czy obowiązkiem jest powiadomić pracodawcę zakładu ZPCH u którego jest sie zatrudnionym o tym ze od stycznia bedzie sie odwieszac i pobierac rentę socjalną, czy też zrobi to za nas np: ZUS.


A czy pracodawca ZPCH jest na tyle ciemny że nie wie kogo zatrudnia ?? Rozumiem, że pracodawcy z "otwartego rynku" mogą nie wiedzieć nic o osobach niepełnosprawnych, ale pracodawcy z ZCHP doskonale wiedzą, że niepełnosprawni będą mogli jednocześnie pracować i otrzymywać rentę.
  • 0

#62 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 07 grudzień 2011 - 19:05

Jak to listownie trzeba powiadomić pracodawce o pobieraniu renty ?
To nie można iść do kadr i zgłosić ustnie albo na piśmie,że będzie pobieranie renty ?
Trzeba po wyjściu z tejże pracy iść specjalnie na pocztę,żeby wysłać list do pracy z której się wyszło po pracy ?


Sorki, trochę źle się wyraziłam myśląc tylko o sobie i o innych ON którzy pracują w pracy zdalnej. Chodzi o to, że musi być to złożone na piśmie a dostarczone może być tak jak komu najlepiej i najwygodniej.
  • 0

#63 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 07 grudzień 2011 - 22:31


Panowie i Panie a czy ktoś mi powie czy ta kwota zmniejszającą podatek będzie miała zastosowanie do rent socjalnych i czy obowiązkiem jest powiadomić pracodawcę zakładu ZPCH u którego jest sie zatrudnionym o tym ze od stycznia bedzie sie odwieszac i pobierac rentę socjalną, czy też zrobi to za nas np: ZUS.


A czy pracodawca ZPCH jest na tyle ciemny że nie wie kogo zatrudnia ?? Rozumiem, że pracodawcy z "otwartego rynku" mogą nie wiedzieć nic o osobach niepełnosprawnych, ale pracodawcy z ZCHP doskonale wiedzą, że niepełnosprawni będą mogli jednocześnie pracować i otrzymywać rentę.


Są zakłady pracy niekoniecznie mające status Zakładu Pracy Chronionej i takie zakłady pracy normalne zatrudniają też osoby niepełnosprawne i mimo,że nie podiadają tego statusu to znają się na przepisach dotyczących osób niepełnosprawnych, a raczej zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Inną rzeczą jest to,że prawdopodobnie uzyskanie statusu Zakładu Pracy Chronionej przez firme nie jest łatwe. Moim zdaniem prosto na to patrząc to się różni tym,że ZPCH mają wyższe dofinansowanie, normalne firmy nie posiadające tego statusu mają mniejsze dofinansowanie, a to dla pracowników niewielka różnica jeśli nie żadna bo jeśli ktoś więcej zarabia to raczej kierownictwo, a nie sami pracownicy.




Jak to listownie trzeba powiadomić pracodawce o pobieraniu renty ?
To nie można iść do kadr i zgłosić ustnie albo na piśmie,że będzie pobieranie renty ?
Trzeba po wyjściu z tejże pracy iść specjalnie na pocztę,żeby wysłać list do pracy z której się wyszło po pracy ?


Sorki, trochę źle się wyraziłam myśląc tylko o sobie i o innych ON którzy pracują w pracy zdalnej. Chodzi o to, że musi być to złożone na piśmie a dostarczone może być tak jak komu najlepiej i najwygodniej.


No tak, to trzeba było od razu pisać,że chodzi o pracę zdalną, to wtedy byłoby wszystko jasne, a tak to się zastanawiałem czy znowu jakieś przepisy zmuszają człowieka do wysłania listu do swojej firmy,żeby był dowód nadania i czy nie można tego zrobić kadrach no ale skoro już dopisałaś,że to branża zdalna to wiadomo o co chodzi.

Jakie firmy zatrudniają pracowników zdalnie ?
Kiedyś szukałem zdalnego zatrudnienia i niewiele firm się chyba w tym specjalizuje o ile w ogóle wiedzą taką prace zorganizować.
  • 0

#64 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 08 grudzień 2011 - 04:44


Panowie i Panie a czy ktoś mi powie czy ta kwota zmniejszającą podatek będzie miała zastosowanie do rent socjalnych i czy obowiązkiem jest powiadomić pracodawcę zakładu ZPCH u którego jest sie zatrudnionym o tym ze od stycznia bedzie sie odwieszac i pobierac rentę socjalną, czy też zrobi to za nas np: ZUS.


A czy pracodawca ZPCH jest na tyle ciemny że nie wie kogo zatrudnia ?? Rozumiem, że pracodawcy z "otwartego rynku" mogą nie wiedzieć nic o osobach niepełnosprawnych, ale pracodawcy z ZCHP doskonale wiedzą, że niepełnosprawni będą mogli jednocześnie pracować i otrzymywać rentę.


Oli nie był bym taki pewny tego na sto procent , choć by dlatego że mogą sie znaleść osoby które bedą sie obawiać odwieszać renty w obawie a by nie stawać na komisję ponownie - wcale bym sie nie zdzwił gdy by takowe sie pojawiły a z tego co wiem obowiązku chyba nie ma takowego wiec pracodawca nie wróżka i raczej nie bedzie churtem sprawy załatwiał zakładając że każdy odwiesi, stąd więc było m.in. moje pytanie.
  • 0

#65 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 08 grudzień 2011 - 08:40

Chłopie o czym Ty piszesz ?? Kto się będzie obawiał odwieszać coś co się komuś należy ?? Skoro osoba jest niepełnosprawna, czuje się niepełnosprawna i wygląda na niepełnosprawną to dlaczego ma nie otrzymywać renty ? przecież o to walczyliśmy m.in. przez podpisy. Chyba, że mówisz o pseudo niepełnosprawnych na których pracodawcy wyciągają dofinansowania na firmę to rozumiem. Wtedy takiego gościa osobiście bym wysłał na taką komisję, bo ja nie mam czego się obawiać mam znaczny stopień postępującą chorobę i wiem, że stopień mi się należy.
  • 0

#66 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 08 grudzień 2011 - 15:49

Chłopie o czym Ty piszesz ?? Kto się będzie obawiał odwieszać coś co się komuś należy ?? Skoro osoba jest niepełnosprawna, czuje się niepełnosprawna i wygląda na niepełnosprawną to dlaczego ma nie otrzymywać renty ? przecież o to walczyliśmy m.in. przez podpisy. Chyba, że mówisz o pseudo niepełnosprawnych na których pracodawcy wyciągają dofinansowania na firmę to rozumiem. Wtedy takiego gościa osobiście bym wysłał na taką komisję, bo ja nie mam czego się obawiać mam znaczny stopień postępującą chorobę i wiem, że stopień mi się należy.


Oli ja cie doskonale rozumiem, chociaż osobiscie znam gościa który ma dylemat czy odwieszac czy nie socjalkę chociasz nie jest na pewno symulantem bo ma trzy konczynowe porażenie i jak narazie bezskutecznie próbuję go przekonac ze może odwiesic i nie bedzie musiał zwracac że niby nie naleznie pobrał. A mnie chodziło o to czy to my mamy pchac sie przed orkiestrę czyli czy mamy obowiązek powiadamiac pracodawce o tym ze pobieramy rentę a by mógł odliczyć nam od wypłaty tą kwote zmniejszającą podatek czy też czekamy na jego ruch no i czy wogóle ma to wogóle zastosowanie także do rent socjalnych. 
A co do pracowników ZUS to gdy zaniosłem im druk RW 73 z adnototacją o odwieszeniu renty od stycznia 2012 to też mi powiedzieli że oni nic nie widzą na ten temat jeszcze.
Teraz sie zastanawiam czy aby rzeczywiscie nie mają jeszcze żadnych wytycznych o tej ustawie czy też grają głupa wiec musiałem do pisać podstawe prawną wiec dopisałem im: Dz.U. 2011 nr 224 poz. 1338 Ustawa z dnia 30 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej. I teraz czekam na odwieszenie renty. Dodam jeszcze iż warto brac kopie z potwierdzniem daty wpłyniecia wniosku, ja by najmnie wziołem, na wszelki wypadek gdy by im przypadkiem orginał zaginął.

Pozdrawiam

Alex
  • 0

#67 burial80

burial80

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 08 grudzień 2011 - 18:37

witam ! mam pytanie ; chcę podjąć pracę w zakładzie pracy chronionej, lecz w orzeczeniu we wskazaniach mam wpis : niezdolny do zatrudnienia, czy to mnie dyskwalifikuje jako potencjalnego pracownika?
  • 0

#68 inos

inos

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 88 postów

Napisano 08 grudzień 2011 - 20:39

A co do pracowników ZUS to gdy zaniosłem im druk RW 73 z adnototacją o odwieszeniu renty od stycznia 2012 to też mi powiedzieli że oni nic nie widzą na ten temat jeszcze.
Teraz sie zastanawiam czy aby rzeczywiscie nie mają jeszcze żadnych wytycznych o tej ustawie czy też grają głupa wiec musiałem do pisać podstawe prawną wiec dopisałem im: Dz.U. 2011 nr 224 poz. 1338 Ustawa z dnia 30 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej. I teraz czekam na odwieszenie renty. Dodam jeszcze iż warto brac kopie z potwierdzniem daty wpłyniecia wniosku, ja by najmnie wziołem, na wszelki wypadek gdy by im przypadkiem orginał zaginął.

Pozdrawiam

Alex


W moim mieście widać, że byli obeznani. Pracownik ZUS wręczyła mi wniosek RW 73 oraz poprosiła dostarczyć zaświadczenie o dochodach za miesiąc grudzień. Wypłatę mam pod koniec miesiąca więc około 28 złoże wniosek. Do końca grudnia listę na styczeń nie zamykają, więc powinno być w porządku.

Pozdrawiam.
  • 0

#69 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 08 grudzień 2011 - 22:50

witam ! mam pytanie ; chcę podjąć pracę w zakładzie pracy chronionej, lecz w orzeczeniu we wskazaniach mam wpis : niezdolny do zatrudnienia, czy to mnie dyskwalifikuje jako potencjalnego pracownika?


To masz stare orzeczenie. Konstytucja gwarantuje Ci możliwość podjęcia pracy. Więc możesz pracować jeśli tylko masz siły i chcęci.
 

A czy pracodawca ZPCH jest na tyle ciemny że nie wie kogo zatrudnia ?? Rozumiem, że pracodawcy z "otwartego rynku" mogą nie wiedzieć nic o osobach niepełnosprawnych, ale pracodawcy z ZCHP doskonale wiedzą, że niepełnosprawni będą mogli jednocześnie pracować i otrzymywać rentę.

Oli nie każdy niepełnosprawny jest rencistą. Więc moim zdaniem najlepiej jest pisemnie powiadomić pracodawcę jak się otrzyma decyzję o przywróceniu renty. Bo jak będą musieli robić korekty list płac np za pół roku to w kadrach można się nie pokazywać a ZUS ma taki czas reakcji.
 

No to pięknie :gaah: Złodzieje :gaah:


Ja wolę żeby państwo wzięło sobie 47 zł miesięcznie praca to przynajmniej 12 razy więcej niż to "złodziejstwo".
  • 0

#70 lord wodzu

lord wodzu

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 08 grudzień 2011 - 23:57

Ech a ja mam w dupie Zus . Jeśli przekroczyłem w tym roku w zarobkach to niech mnie powiadomią w końcu to w ich interesie.
  • 0
A SŁOWO STAŁO SIĘ CZYNEM!

#71 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 09 grudzień 2011 - 11:22

Bo jak będą musieli robić korekty list płac np za pół roku to w kadrach można się nie pokazywać

Zazwyczaj w płacach mają posegregowanych pracowników na interwencyjnych, stażystów czy niepełnosprawnych więc chyba spokojnie dojdą do ładu, ja idąc do kadrowej po wydruk z poborów znajduję się na liście gdzie jest zaledwie garstka ludzi :D Pozdrawiam
  • 0

#72 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 09 grudzień 2011 - 12:21

Oli nie każdy niepełnosprawny jest rencistą. Więc moim zdaniem najlepiej jest pisemnie powiadomić pracodawcę jak się otrzyma decyzję o przywróceniu renty. Bo jak będą musieli robić korekty list płac np za pół roku to w kadrach można się nie pokazywać a ZUS ma taki czas reakcji.


Eee.. Pierwsza renta powinna być wypłacona 15 stycznia więc jeżeli ktoś otrzymuje wynagrodzenie ostatnie to zdąży powiadomić pracodawcę o ewentualnych zmianach (czy to, że ma potwierdzenie odwieszenia renty czy nie)
  • 0

#73 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 10 grudzień 2011 - 17:10

Zazwyczaj w płacach mają posegregowanych pracowników na interwencyjnych, stażystów czy niepełnosprawnych więc chyba spokojnie dojdą do ładu, ja idąc do kadrowej po wydruk z poborów znajduję się na liście gdzie jest zaledwie garstka ludzi :D Pozdrawiam


Wydrukować listę płac możesz jak chcesz. Korekty do ZUS idą jako pakiety danych wszystkich pracowników danego płatnika. Jest to niewdzięczna robota. Ja Ci radzę a czy warto mnie słuchać sam wiesz najlepiej. Pozdrawiam 

Eee.. Pierwsza renta powinna być wypłacona 15 stycznia więc jeżeli ktoś otrzymuje wynagrodzenie ostatnie to zdąży powiadomić pracodawcę o ewentualnych zmianach (czy to, że ma potwierdzenie odwieszenia renty czy nie)


Nie nastawiałbym się na 15 stycznia. Znając naszą machinę urzędniczą to renty dostaniemy później z wyrównaniem. Mówię tylko, że chęć odwieszenia renty nie jest dla pracodawcy dokumentem formalnym.
  • 0

#74 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 13 grudzień 2011 - 11:01

ludzie, a ile wynosi limit od 1.grudnia.2012 czyli ile mogą dorabiać renciści socjalni ?
  • 0

#75 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 13 grudzień 2011 - 11:47

ludzie, a ile wynosi limit od 1.grudnia.2012 czyli ile mogą dorabiać renciści socjalni ?


ciiekawy - zacznij czytać posty a wszystko będziesz wiedział! Proponuje przeczytać ci post 52 na tej samej stronie 

*******************************************************
*********************************************************

Czy ktoś z was już dostał kopie decyzji ZUS o odwieszeniu renty socjalnej?

  • 0

#76 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 16 grudzień 2011 - 19:58

12 grudnia zaniosłem do ZUSu podanie wraz z oświadczeniem Rw - 73 o zarobkach. Dzisiaj otrzymałem pismo od ZUSu, że przeciętne wynagordzenie w trzeim kwartale wynosiło tyle i tyle więc jeśli prognozowane wynagrodzenie w styczniu będzie mniejsze lub równe 2.391,20 zł mogę wystąpić z wnioskiem o wznowienie wypłaty renty socjalnej. Więc pytam w takim razie co ja im zaniosłem
12 grudnia ?? Pewnie menu na wigilie. Czy nie jest to biurokracja?? Dodam, że pensję za styczeń dostanę w lutym. Więc w lutym mogę ubiegać się o wznowienie renty wysyłając im wniosek i oświadczenie o zarobkach. Ciekawe kiedy i czy otrzymam rentę za styczeń :( dla mnie to uprzykrzanie życia niepełnosprawnym.
  • 0

#77 Micho

Micho

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 16 grudzień 2011 - 21:42

No widz może coś napisałeś nie tak?
tak samo jak z tym zaświadczeniem od lekarza, że może pracować 7 godzin.
papier wszystko przyjmie.
  • 0

#78 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 16 grudzień 2011 - 22:28

A jakie błędy można popełnić w Rw - 73 jak stawia się tyko krzyżyki ?? Micho jak masz takie głupoty to lepiej nie pisz nic.
  • 0

#79 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 17 grudzień 2011 - 20:21

12 grudnia zaniosłem do ZUSu podanie wraz z oświadczeniem Rw - 73 o zarobkach. Dzisiaj otrzymałem pismo od ZUSu, że przeciętne wynagordzenie w trzeim kwartale wynosiło tyle i tyle więc jeśli prognozowane wynagrodzenie w styczniu będzie mniejsze lub równe 2.391,20 zł mogę wystąpić z wnioskiem o wznowienie wypłaty renty socjalnej. Więc pytam w takim razie co ja im zaniosłem
12 grudnia ?? Pewnie menu na wigilie. Czy nie jest to biurokracja?? Dodam, że pensję za styczeń dostanę w lutym. Więc w lutym mogę ubiegać się o wznowienie renty wysyłając im wniosek i oświadczenie o zarobkach. Ciekawe kiedy i czy otrzymam rentę za styczeń :( dla mnie to uprzykrzanie życia niepełnosprawnym.


Napisałeś że chcesz odwiesić świadczenie od 01.01.2012 r. czy po prostu wniosek o odwieszenie? Najlepiej jest zanieść wniosek 1pierwszego stycznia jak ustawa zacznie obowiązywać. Spodziewam że renty będą wypłacane z wyrównaniem luty-marzec 2012 r. ale trzeba sprawy pilnować.
  • 0

#80 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 17 grudzień 2011 - 21:55

Napisałem podanie o odwieszenie renty ze skutkiem 01.01.2012 i dołączyłem oświadczenie Rw - 73 więc to chyba wystarczy, żeby odwiesić rentę. Jak myślałem rentę pewnie dostanę w lutym albo w marcu skoro chcą papierek o dochodach. Pobory za styczeń będą w lutym więc znowu to się przeciągnie. Ciekawe jak będzie z wyrównaniem :(
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych