Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

renta socjalna, ile można dorobić ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#21 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 19 lipiec 2007 - 20:01

dzidzia1985 napewno zostanie ona zawieszona i bedziez musiała oddac kwote renty za kazdy miesciąc od którego przekroczony został próg...

tak wiec ja juz 3 miesciąc przez niedopatrzenie księgowej odsaje ZUS-owi kasiurke :(

Livia nie ma czegoś takiego jak zwrot kosztów tyle o ile przekroczyłaś próg ... jak ZUS Cię wyłapie do skrupulatnie policzy to co powinnaś oddać.. znam to z autopsji.. najlepiej sobie policzyć czy warto rente socjalna zawiesić i pracować za marne grosze... chyba ze wypłaty będziesz miec godziwe to warto zawiesić :)
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#22 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 19 lipiec 2007 - 20:08

Ja jak "wykryli",że przekroczyłam próg musiałam oddać całą rentę od momentu podjęcia pracy czyli na szczęście 2 miesiące choć i tak 1000zł wrr.. pocieszające jest to,że jak się napisze podanie rozkładają na raty.. to taka wskazówka :)
  • 0

#23 dzidzia1985

dzidzia1985

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 464 postów

Napisano 19 lipiec 2007 - 20:38

Mi tłumaczono że do renty moge dorobic brutto ponad 800zł więc teraz juz nic nie wiem zależy mi na wypłacie i rencie

Dodano czw 19 lip 2007 21:42:27 CEST :
Jeśli nie przekrocze 812 brutto to mi renty nie zawieszą
  • 0
mam w sobie duże pokłady energi i ciepła

#24 Leilani

Leilani

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 29 postów

Napisano 19 lipiec 2007 - 20:58

812,80 brutto

czyli na reke 500 z hakiem

paranoja, nie wolno nam zarobic najnizszej krajowej 936 brutto, jakby to była jakis luksus
  • 0
Jak się nazywa to uczucie w głowie, uczucie tęsknego żalu, że rzeczy są takie, jakie najwyraźniej są?
- Chyba smutek, panie.
— Terry Pratchett Mort

#25 Natalia84

Natalia84

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 20 lipiec 2007 - 09:05

nie prawda, mozecie zarobic. pod warunkiem ze zrezygnujecie z renty
  • 0

#26 Leilani

Leilani

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 29 postów

Napisano 20 lipiec 2007 - 21:36

812,80 brutto (jest to kwota jaka można dorobić do renty)
  • 0
Jak się nazywa to uczucie w głowie, uczucie tęsknego żalu, że rzeczy są takie, jakie najwyraźniej są?
- Chyba smutek, panie.
— Terry Pratchett Mort

#27 Kasia.DM

Kasia.DM

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 22 lipiec 2007 - 16:11

Natalia84 kto i gdzie naopowiadał Ci takich rewelacji "nie prawda, mozecie zarobic. pod warunkiem ze zrezygnujecie z renty" kompletna wierutna bzdura jakiej dawno nie słyszałam do renty socjalnej można dorabiać bez jej zrzekania
informacje pochodzą ze strony ZUS
Wysokość renty socjalnej

Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2006 r. wysokość renty socjalnej wynosi 501,87 zł. Renta ta będzie podlegała waloryzacji na zasadach i w trybie określonym w przepisach ustawy emerytalnej.

Zawieszenie prawa do renty socjalnej

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. * od 1 czerwca 2007 r. do 31 sierpnia 2007 r.
812,80 zł Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym uzyskany został przychód.

Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu:
o pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
o pracy nakładczej,
o pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
o wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
o wykonywania pracy na podstawie:
+ umowy zlecenia,
+ umowy agencyjnej,
+ innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu,
+ umowy o dzieło,

jeżeli umowę taką uprawniony do renty socjalnej zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,
o prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
o wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
o odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (o ile przysługuje renta w wysokości 50% renty socjalnej) oraz
o pobierania stypendium sportowego.

Na zawieszenie renty socjalnej wpływają także przychody osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat życia oraz honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej. Od przychodów tych nie jest wprawdzie odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne, jednak podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Za przychód uważa się także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Na zawieszenie prawa do renty socjalnej wpływa także przychód zaliczony do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2000 nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Renta socjalna ulega także zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić Zakład o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek.

Nie ma tu ani słowa o rezygnacji
  • 0

#28 kar27

kar27

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 346 postów

Napisano 23 lipiec 2007 - 02:12

Witajcie
Moim zdaniem najlepiej zawiesić rentę pracować na cały etat i dorabiać na umowę zlecenie
  • 0
karol

#29 pawloxx

pawloxx

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 30 lipiec 2007 - 18:24

Witam namodzone tu jest równo powiedzcie szczeze pobieram rente socjalną od paru miesięcy i chciałbym dorobić. Jaką sumę MIESIĘCZNĄ moge dorobić by nie odawać Zusowi pieniędzy???
  • 0

#30 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 30 lipiec 2007 - 19:09

Około 500 zł (poczytaj posty, bo w tym wątku już o to napisane). :)
  • 0

#31 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 29 wrzesień 2007 - 23:34

Niestety, już nie może dorobić ponad 812 zł brutto :/

Obecnie obniżyła się suma, do której można dorobić


Przychód stanowiący 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (którego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty renty socjalnej):
od 1 grudnia 2006 r. do 28 lutego 2007 r. 739,40 zł
od 1 marca 2007 r. do 31 maja 2007 r. 798,80 zł
od 1 czerwca 2007 r. do 31 sierpnia 2007 r. 812,80 zł
od 1 września 2007 r. do 30 listopada 2007 r. 793,30 zł
źródło: www.zus.pl

Kurcze, a już myślałam, że dostanę wyższe wynagrodzenie :evil1:
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#32 pzdziech

pzdziech

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 30 wrzesień 2007 - 03:46

ech macie problemy od 1 stycznia 2008 roku wchodzi nowy przepis najniższą krajową jaką mozna dorobic to bedzie 1126 zloty dla wszystkich osob zycze powodzenia.

ja zaczynam prace 1 pazdziernika i juz zawiesilem rente w dniu 28 wrzesnia ;)
  • 0

#33 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 30 wrzesień 2007 - 19:39

ech macie problemy od 1 stycznia 2008 roku wchodzi nowy przepis najniższą krajową jaką mozna dorobic to bedzie 1126 zloty

Mam pytanie - 1126 zł netto czy brutto? - ale chyba brutto, bo rząd nie pozwoliłby nam aż tak bardzo się wzbogacić :D

Ponadto, do stycznia mamy jeszcze ponad 3 miesiące - jest jeszcze trochę czasu, więc warto wiedzieć, że musimy uważać, aby nie przekroczyć limitu - szczególnie, że się obniżył!
- Kurcze... kto wymyśla to wszystko? Ceny idą (wręcz biegną) w górę, a limit obniżony :evil1:

Warto też wiedzieć, że 1126 zł brutto, to tylko 797 zł netto (przy umowie o pracę) - ale kokosy :rolleyes: ale dobre i 200 zł więcej niż obecnie.
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#34 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 30 wrzesień 2007 - 19:50

a ja mam w nosie ile można dorobić
w pewnym momencie powiedziałm sobie ze nie ma co trzymac sie renty

zarabiam normalnie, rente mam zawieszona
jakbym się kurczowo trzymała tej renty to ile bym miała kasy ..................
zarobek poniżej limitu + renta < obecny zarobek


jezeli macie mozliwość zarabiania i rozwijania sie to nie wahajcie sie poswięcić renty
nie warto
praca do doswiadcenie, doswiadczenie to rowój, a rozwój to przewaznie większa kasa
:D
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#35 pzdziech

pzdziech

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów

Napisano 30 wrzesień 2007 - 21:46

[quote name='Kicia]Mam pytanie - 1126 zł netto czy brutto? - ale chyba brutto' date=' bo rząd nie pozwoliłby nam aż tak bardzo się wzbogacić :D[/quote']
oczywiscie ze brutto ;)

artykuł :

Lepiej? Czy gorzej? Kto zyska, a kto straci pracę?

Niepełnosprawni dostaną podwyżki, ale stracą pracę, czy wolą nie otrzymać podwyżki i pracować nadal.

Czy to będzie dylemat tylko Pracodawców?
Sądzę, że głównie pracujących osób niepełnosprawnych, jeżeli postawieni zostaną przed rozwiązaniem umowy o pracę.

Zwiększenie najniższego wynagrodzenia i pozostawienie dotychczasowych zasad dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych spowoduje, że przedsiębiorcy zaczną ich zwalniać
Decyzja o podniesieniu w przyszłym roku najniższego wynagrodzenia za pracę do 1126 zł już zapadła - premier podpisał kilka dni temu rozporządzenie w tej sprawie. Wkrótce ukaże się ono w Dzienniku Ustaw.
Podwyższenie od 1 stycznia 2008 roku o 190 zł najniższych zarobków znacznej części zatrudnionych, także niepełnosprawnych, oznaczać będzie wzrost ich świadczeń z mocy prawa. Nie zmieni się jednak wysokość dofinansowania, jakie przysługuje przedsiębiorcy zatrudniającemu taką osobę. Do tego trzeba by zmienić definicję zapisaną wart. 2 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej.
Jest jednak mało prawdopodobne, by w gorącej przedwyborczej atmosferze ktoś zadbał o nową definicję, nim zaczną obowiązywać przepisy.
Mimo to Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wystąpi w najbliższym czasie z apelem o zmianę tych przepisów, bo mogą się okazać bardzo niekorzystne dla pracujących niepełnosprawnych.
Stracą zajęcie
Część niepełnosprawnych straciła już możliwość preferencyjnego zatrudnienia u przedsiębiorców na mocy nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej, która weszła w życie 30 lipca tego roku. Pracodawcy nie mogą się już starać o dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnego, który ma ustalone prawo do emerytury. Dotyczy to także tych, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jednak nadal pracują i nie pobierają świadczenia. Zdaniem ekspertów KPP znacznie to podnosi koszty zatrudnienia niepełnosprawnych, bo wyklucza część z nich z systemu dofinansowania. Po podniesieniu płacy
Lepiej? Czy gorzej? Kto zyska, a kto straci pracę?

Niepełnosprawni dostaną podwyżki, ale stracą pracę, czy wolą nie otrzymać podwyżki i pracować nadal.

Czy to będzie dylemat tylko Pracodawców?
Sądzę, że głównie pracujących osób niepełnosprawnych, jeżeli postawieni zostaną przed rozwiązaniem umowy o pracę.

Zwiększenie najniższego wynagrodzenia i pozostawienie dotychczasowych zasad dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych spowoduje, że przedsiębiorcy zaczną ich zwalniać
Decyzja o podniesieniu w przyszłym roku najniższego wynagrodzenia za pracę do 1126 zł już zapadła - premier podpisał kilka dni temu rozporządzenie w tej sprawie. Wkrótce ukaże się ono w Dzienniku Ustaw.
Podwyższenie od 1 stycznia 2008 roku o 190 zł najniższych zarobków znacznej części zatrudnionych, także niepełnosprawnych, oznaczać będzie wzrost ich świadczeń z mocy prawa. Nie zmieni się jednak wysokość dofinansowania, jakie przysługuje przedsiębiorcy zatrudniającemu taką osobę. Do tego trzeba by zmienić definicję zapisaną wart. 2 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej.
Jest jednak mało prawdopodobne, by w gorącej przedwyborczej atmosferze ktoś zadbał o nową definicję, nim zaczną obowiązywać przepisy.
Mimo to Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wystąpi w najbliższym czasie z apelem o zmianę tych przepisów, bo mogą się okazać bardzo niekorzystne dla pracujących niepełnosprawnych.
Stracą zajęcie
Część niepełnosprawnych straciła już możliwość preferencyjnego zatrudnienia u przedsiębiorców na mocy nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej, która weszła w życie 30 lipca tego roku. Pracodawcy nie mogą się już starać o dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnego, który ma ustalone prawo do emerytury. Dotyczy to także tych, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jednak nadal pracują i nie pobierają świadczenia. Zdaniem ekspertów KPP znacznie to podnosi koszty zatrudnienia niepełnosprawnych, bo wyklucza część z nich z systemu dofinansowania. Po podniesieniu płacy
  • 0

#36 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 01 październik 2007 - 09:19

płakać mi się chce jak widze takie artykuły

zamiast się cieszyć że najniższa krajowa rośnie to ludzie lamentują

naciągacze zawsze bedą
swoją drogą uważam że oferowanie zatrudnienia za najniższą krajową jest żenujące.

niech się martwią Ci, którzy straca tanią siłę roboczą
bo to chyba głównie ich bolączka
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#37 Efaa

Efaa

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 368 postów

Napisano 01 październik 2007 - 10:00

właśnie oddałam 4,5 tys zusowi . Ale wole oddawać niż zawieszać. ponoć ciężko odwiesić tak powiedziała pani w zus.
  • 0

#38 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 01 październik 2007 - 10:10

Gdybym miała możliwość zarobić dużo ponad wysokość renty socjalnej, to nie martwiłabym się o to, czy zawiesić, czy oddać, ale jeśli miałabym zarobić tylko 200-300 zł więcej niż obecnie, to według mnie nie ma o co kruszyć kopii, więc wolę zarabiać do limitu i nie zawieszać.
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#39 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 01 październik 2007 - 12:03

ja rentę zawiesiłam i nie zamierzam odwieszać :)

w razie utraty pracy bede miała zasiłek w UP
a przez pół roku to spokojnie znajdę pracę :)


ale jeśli miałabym zarobić tylko 200-300 zł więcej niż obecnie, to według mnie nie ma o co kruszyć kopi

kto nie ryzykuje ten się nie cieszy zwycięstwem :)

nie wiadomo czy te 200-300zł to nie byłoby tylko na początek :)
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#40 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 01 październik 2007 - 12:22

Ja tam też zawiesiłam i ciesze się, że mam te 200 zł wiecej w kieszeni. Takie kwoty nie chodzą piechotą a i chleba można kupić więcej.

Poza tym nie zapominajmy, że renta socjalna = renta pobierana bez przepracowania. Dzięki podjęciu pracy można ubiegać się o rente z ZUS, no i liczy nam się to wszystko do emerytury. Renta socjalna niestety tego nie zapewnia. :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych