Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

renta socjalna, ile można dorobić ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#1 Paweł 3114

Paweł 3114

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 30 styczeń 2009 - 23:36

Witam!Mam takie pytanie!Jestem studentem, pobieram rentę rodzinną, a także ze względu na swoją chorobę mam umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz ZUS przyznał mi rentę socjalną(w zbiegu z rentą rodzinną) Czy ja mogę dodatkowo pracować, np.na umowę zlecenie i ile mogę dorobić.Proszę o odpowiedź
  • 0

#2 Amelia28

Amelia28

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 192 postów

Napisano 25 lipiec 2007 - 12:14

Mając rente ZUSowską też trzeba uważać. ja w zeszłym roku przekroczyłam ją niestety no i mi ściągają:) W tym roku poprosiłam o zawieszenie od sierpnia i już. Przez pewien czas ciągłam 3 prace i ledwo wydalałam, ale fajnie było:))
  • 0
[you] zamiast wgapiać się w mój avatar poczytaj mój tekst:P

#3 pawloxx

pawloxx

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 20 wrzesień 2007 - 20:02

Witam ponownie a jak to jest z osobą całkowicie niezdolną do pracy okresowo pobierająćą rente socjalną czy też może dorobić tak jak mowicie te 812 brutto?
  • 0

#4 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 24 lipiec 2007 - 12:31

Kar, ale na dwie prace trzeba mieć czas i siłe żeby robić na dwa etaty.
  • 0

#5 kar27

kar27

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 346 postów

Napisano 24 lipiec 2007 - 12:07

Witajcie
Zgadzam sie z tym tylko że jeśli sie dorabia do socjalki to trzeba uważać żeby tej sumy nie przekroczyć jeśli masz rentę zawieszoną mrzesz pracować na cały etat + dorabiać na umowę zlecenie co mi sie wydaje w miarę bezpieczne i też finansowo nie wychodzi sie na tym najgorzej
  • 0
karol

#6 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 24 lipiec 2007 - 10:26

Natalio, ale weź pod uwagę: Zawieszenie renty a otrzymywanie tylko np. 936 zł brutto (czyli na rekę około 650-670 zł + 150 rehabilitacyjnego = 800/850 zl) a: rente socjalną 501 zł brutto czyli około 450 na rękę + praca do możliwości dorobienia sobie około 500 zł to razem 950 zł + pielęgnacyjny 150 zł to razem 1100 zł I co się bardziej opłaca? Odpowiedź podałam ci na talerzu. :) Niestety, niektóre firmy jeżeli nie zatrudnią pracownika na cały etet tracą na wysokości dotacji z PFRON dlatego nie chcą zatrudniać osób z możliwością pozostania na rencie socjalnej.

Miałam możliwość właśnie takiej pracy z rentą socjalną, ale oprócz tego, że miałabym wiecej kasy, nie miałabym nic poza tym, bo pracodawca chciał mnie 'zatrudnić' tylko dla możliwości otrzymywania dotacji, bo mu się zakład wali a ja bym nic nie robiła tylko siedziała sobie w domku. Może i głupio postąpiłam (w końcu kasa każdemu jest potrzebna a ON tym bardziej), ale nie poszłam na to i nie zamierzałam przykładać ręki do tego oszustwa. Wolę się poświecać i nabywać nowych doświadczeń niż nawet nie kiwnąć palcem.
  • 0

#7 Natalia84

Natalia84

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 24 lipiec 2007 - 10:03

no i wlasnie o to mi chodzilo! ze mozna zarobic tyle ile inni zarabiaja jesli sie zawiesi rente
  • 0

#8 Gupik

Gupik

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 157 postów
  • Skąd:Białystok

Napisano 26 czerwiec 2007 - 16:49

ile może dorobić osoba niepełnosprawna która otrzymuje rentą socjalną bez obawy o jej zawieczenie lub utratę ?? [ do ręki ile otrzyma ?? ] za info, Dzięki.
  • 0

#9 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2007 - 17:06

SUMA renty i "dorobku" nie może przekroczyć ok. 1200/1300 zł.
  • 0

#10 Gość_Karina_*

Gość_Karina_*
  • Gość

Napisano 27 czerwiec 2007 - 11:04

Od 1 marca 2007 nie więcej niż 798,80 zł brutto
  • 0

#11 Efaa

Efaa

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 368 postów

Napisano 27 czerwiec 2007 - 11:11

obawa o zawieszenie? przeciez samemu się zawiesza...ale nie trzeba można odkładac i zwrócić. Jak ZUS się upomni. U mnie nie upomniał się za poprzedni rok, a jest połowa czerwca, a właściwie zaraz lipiec. Przecież najniższa krajowa jest wyższa niż to co można dorobić. Pozostaje albo praca na czarno, albo oddawać rentę.

Mi powiedziano w ZUS, że rzadko spotykają się z tym, że osoba z socjalna pracuje...
Nie wiem na ile jest to prawda.
A oddawanie kasy...ehhh porażka. Dość, że człowiek pokrzywdzony i robi ile może, żeby być zdatnym dla Państwa, to w sumie jest traktowany "na równi" z pełnosprawnymi.

A tak dla przykładu moja kumpela chodząca ma I grupę, rentę ZUS i może dorabiać ponad 1600zł bruttto czy jakoś tak.
Jest zadowolona, bo z Zusowskiej rozliczasz się rocznie a nie miesięcznie jak z socjalnej.
  • 0

#12 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 27 czerwiec 2007 - 19:08

ok... skoro juz piszecie na ten temat...
Mam rente socjalna... pracuje jednak na kuchni już od 3 lat... do marca myślałam ze księgowa słusznie rozlicza mnie d ZUS.
Pytałam... i mówiła tak jest ok... i pieknego marcowego dnia tego roku otrzymałam pisemko zwrotu do ZUS ponad 2500 zł. :(
Rece mi opadły bo pracowałam tak aby dostać minimum jakie można dorobić ....

Jednak w przeciągi 3 lat księgowa kilka razy popełniła błąd w wypłatach moich :(
nie wiem jak to sie stało... ale teraz ZUS siedzi mi na rencie i ściąga to co mam im oddac :(
Księgowa owszem juz nie pracuje ale przez popełnione błędy ja teraz płace...

Dodam ze Effa rok to mało ZUS może się zgłosić po zwrot pieniedzy do 5 lat .... tak jak Urząd Skarbowy :(

ech plus w tym ze juzz otrzymałam pomoc w tej kwestii bo to nie ja narozrabiałam tylko ktoś inny... tak wiec renta socjalna to duża odpowiedzialność i pilnowanie się ...
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#13 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 27 czerwiec 2007 - 20:29

U mnie zawiesilam rente pod koniec miesiaca przepracowanego bo tak dostalam umowe (umowe zlecenie) ZUS w tym czasie wyplacil mi rente 15 i za nastepny miesiac tez (mimo ze zglosilam zawieszenie) az po ok. roku jak kazali zlozyc rozliczenie ile zarobilam kazali zwrocic 1000zl.. :( wiec Effa nie chwal dnia przed zachodem slonca.
Pozdrawiam

  • 0

#14 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 27 czerwiec 2007 - 22:47

[quote name='Karina]Od 1 marca 2007 nie więcej niż 798' date='80 zł brutto[/quote']
Tyle, wiem... ale mam pytanie - ile to będzie netto? bo nie mam pojęcia ile procent odejmuje się od brutto, aby otrzymać netto :/
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#15 Difra

Difra

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 437 postów

Napisano 28 czerwiec 2007 - 10:20

Znalazłam bardzo fajny "kalkulator" do tego typu wyliczeń. Należy wpisać daną kwotę w odpowiednie okienko (w zależności od tego na jaką umowę się pracuje, ale bez groszy bo nie wyliczy)

http://www.leaderser...ges/worker/calc

  • 0
Pies szczeka- karawana idzie dalej!

"Albo jest idealizm, albo jest materializm, albo nie ma ku.wa nic śmiesznego" [W.Dymny]

#16 Efaa

Efaa

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 368 postów

Napisano 28 czerwiec 2007 - 14:26

netto cos koło 560zł ???

Dodano czw 28 cze 2007 15:32:50 CEST :

Dodam ze Effa rok to mało ZUS może się zgłosić po zwrot pieniedzy do 5 lat .... tak jak Urząd Skarbowy :(
...

Ależ ja zdaję sobie sprawę do oddania mam już ponad 4 tysiące i leżą leżą leża, ale mi powiedziano, że 3 lata, nie 5

Tak trzeba uważać żeby nie przekraczać dlatego najbezpieczniej jest zawiesić, ale ciężko ją odwiesić uwierzcie mi!!! a jeszcze bezpieczniej pracować nie na pełny etat. Wiem, bo pracuję już 2,5 roku. 3x zmieniałam pracę :)

Osobiście sądzę, że ręce opadają z tym oddawaniem, to tak jakby komuś nagle kończyna odrosła, albo wstał cudem z wózka...
  • 0

#17 Kasia.DM

Kasia.DM

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 28 czerwiec 2007 - 18:42

http://www.zus.pl/de....asp?p=4&id=406
Renta socjalna

* Od 1 marca 2006 r. 501,87 zł

Przychód stanowiący 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (którego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty renty socjalnej):
o od 1 marca 2006 r. do 31 maja 2006 r.
758,60 zł
o od 1 czerwca 2006 r. do 31 sierpnia 2006 r.
759,10 zł
o od 1 września 2006 r. do 30 listopada 2006 r.
728,20 zł
o od 1 grudnia 2006 r. do 28 lutego 2007 r.
739,40 zł
o od 1 marca 2007 r. do 31 maja 2007 r.
798,80 zł
o od 1 czerwca 2007 r. do 31 sierpnia 2007 r.
812,80 zł

Informacja zaciągnięta ze strony ZUS a dokładniej http://www.zus.pl/de...t.asp?p=4&id=52
  • 0

#18 Livia

Livia

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 76 postów

Napisano 04 lipiec 2007 - 16:13

mam pytanko przede wszystki do dziewczyn które pracują, a nie zawiesiły renty socjalnej
jak jest z tym zwrotem do zus? czy jesli mozna dorobic nie wiecej niz 812,80, a zarobimy 1012,80
czy do zwrotu jest po 200 zł x12miesiecy
tak?
czy zus nalicza jakied dodatkowe odsetki?

jesli zadaje głupie pytania :) to mi wybaczcie ale narazie blądze po scieżkach zusu i rynku pracy
z 812 brutto to na reke jakies 500 z hakiem, wiec nie wiem czy sie smiac czy płakac

z drugiej strony wiem, ze na poczatku swojej kariery i w mojej miejscowosci jako kobieta jeszcze ON nie zarobie np ok 1200 netto, wiec najlepsza opcja jest dorobenie do renty wtedy moze wyjsc ok 100O na reke

ale czy pracujecie np za ok 600 netto w wymiarze pełnego etatu?

Dodano śro 04 lip 2007 17:17:59 CEST :
dodam jeszcze, jesli dobrze wszystko rozumiem, ze jesli zarobi sie ok 200 zł wiecej to lepiej te 200 oddac, niz zawiesic całą rente 400 zł
w ten sposób i tak jestesmy 200 zł do przodu

ale nakreciłam :)

poprawiajcie mnie jesli sie mylę


pozdrówka
  • 0

#19 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 05 lipiec 2007 - 08:00

U mnie w ZUSie nie ma czegoś takiego jak oddanie tylko tej kwoty którą się przekroczyło. Jeżeli przekroczy się określony próg wynagrodzenia które można uzyskać na rencie socjalnej - zostaje ona zawieszona (+ewentualne oddanie renty którą już ZUS nam wypłacił).
  • 0

#20 dzidzia1985

dzidzia1985

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 464 postów

Napisano 19 lipiec 2007 - 17:24

Jeśli mam rente socjalną a dorabiam na ręke 650 złto wtedy mam ta rente czy mi ja zabierają?z góry dzięki
  • 0
mam w sobie duże pokłady energi i ciepła


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych