Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Świadczenie wspierające 2024


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#1 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 06 listopad 2023 - 12:37

Jak wiadomo zbliża się termin orzekania o wsparcie dla niepełnosprawnych i jedna kwestia dla mnie jest nie jasna. Świadczenie pielęgnacyjne od 2024 znika, ewentualnie ci opiekunowie, którzy już je pobierają będą mogli pobierać dalej pod warunkiem, że osoba niepełnosprawna nie będzie się ubiegać o świadczenie wspierające. Pytanie, czy w razie śmierci osoby pobierającej takie świadczenie osoba niepełnosprawna będzie mogła się o nie ubiegać, bo z tego co wyczytałem w necie to nie co jest dla mnie absurdem, jeśli od razu się nie zdecyduje o pobieraniu tego świadczenia, to potem już nie będzie takiej możliwości. Czy na ktoś jakaś wiedzę w pod tym kątem.?

Bardzo możliwe, że mój przedział punktowy będzie na tyle nie wystarczający, aby uzyskać większą kwotę niż, to co mama pobiera i w takiej sytuacji nie wiem co robić.


  • 1

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 06 listopad 2023 - 17:11

Pytanie, czy w razie śmierci osoby pobierającej takie świadczenie osoba niepełnosprawna będzie mogła się o nie ubiegać, bo z tego co wyczytałem w necie to nie co jest dla mnie absurdem, jeśli od razu się nie zdecyduje o pobieraniu tego świadczenia, to potem już nie będzie takiej możliwości. Czy na ktoś jakaś wiedzę w pod tym kątem.?

 
Do czasu śmierci osoby pobierającej takie świadczenie może już nie być tego "najnowszego świadczenia", bo jak wiadomo trzeba ciąć wszelakie koszty. Dla mnie logiczne jest, że jeśli od razu się nie zdecydujesz o pobieraniu tego świadczenia, to potem już nie będzie takiej możliwości. Mamy tutaj do czynienia z czystą korzyścią dla organu, który będzie wydawał decyzje w sprawie tego "najnowszego" świadczenia.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 06 listopad 2023 - 19:19

A dla mnie nie ma w tym logiki, bo w chwili śmierci opiekuna osoba niepelnosprawna zostaje bez ani jednego ani drugiego wsparcia. Rozumiem, że jednego i drugiego nie można pobierać ale w chwili zaprzestania pobierania świadczenia pielęgnacyjnego logika każe dać możliwość ubiegania się o te pieniądze.

Tylko, że w Polskiej polityce logiki brak w wielu sprawach więc twoja teoria może mieć miejsce niestety.

Np emerytury dla rolników są Ubiegać o 500 plus można w każdej chwili i znalazło by się jeszcze parę przykładów innych.

Jeśli czytam, że aby dostać takie wsparcie nie może opiekun pobierać świadczenia pielęgnacyjnego a potem, że kiedy się osoba zainteresowana nie zdecyduje w pierwszym momencie, to ewidentnie traci możliwość takich pieniędzy, nawet w przypadku w późniejszym terminie rezygnacji lub śmierci osoby pobierającej, to jest to absurd.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 06 listopad 2023 - 21:21
połączono ze sobą posty.

  • 0

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 06 listopad 2023 - 21:24

W wielu przypadkach i innych aspektach nie ma logiki i doszukiwanie się jej jest stratą czasu. Niestety, albo stety...

 

 

Dopisek: jeśli masz znaczny stopień niepełnosprawności, to po śmierci rodzica masz prawo do renty rodzinnej. A, to zawsze jakiś zastrzyk gotówki.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 07 listopad 2023 - 12:23

Matrix jeśli nie jesteś leżący i ruszający jednym palcem to będziesz miał taką rentę jak teraz.

Resztę napisała Aniołek.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#6 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 08 listopad 2023 - 11:10

 Świadczenie pielęgnacyjne od 2024 znika,

Bardzo możliwe, że mój przedział punktowy będzie na tyle nie wystarczający, aby uzyskać większą kwotę niż, to co mama pobiera i w takiej sytuacji nie wiem co robić.

Czternastka ma wszystko załatwić według rządu. 2900 na rok=jakieś 70zł na dzień :facepalm:


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#7 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 28 grudzień 2023 - 12:22

Świadczenie wspierające wewnątrz dokumentu-prawo.pl

Świadczenie wspierające, poziom potrzeby wsparcia Szczegółowe info dotyczące stycznia-prawo.pl


Użytkownik kuba edytował ten post 03 styczeń 2024 - 10:12
Połączono posty

  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#8 Ryzen

Ryzen

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 116 postów

Napisano 03 styczeń 2024 - 07:58

Czy ktoś ma już przyznane świadczenie wspierające? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
O ile pamiętam warunki do określenia wysokości świadczenia określa Wojewódzki Zespół do Orzekania o Niepełnosprawności?
  • 0

*****

***


#9 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 03 styczeń 2024 - 12:30

O ile pamiętam warunki do określenia wysokości świadczenia określa Wojewódzki Zespół do Orzekania o Niepełnosprawności?

 
Tak, zgadza się. Zgodnie z zapisami:
 

Na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. poz. 1429) zostało wprowadzone nowe świadczenie skierowane bezpośrednio do pełnoletnich osób z niepełnosprawnością, którego celem będzie częściowe pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.
Uzyskanie świadczenia wspierającego będzie się odbywać w II etapach.
I etap - uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wydawanej przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.
 
II etap – złożenie wniosku do ZUS o wypłatę świadczenia wspierającego wraz z decyzją ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydawanej przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

Źródło: https://www.poznan.u...a-wspierajacego

 

Jakoś nie pałam ufnością do całego tego pomysłu i dam sobie zdecydowanie na wstrzymanie. Wystarczy mi to, co mam i nie oczekuję więcej.


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#10 Rufin

Rufin

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 115 postów

Napisano 03 styczeń 2024 - 16:49

O ile pamiętam warunki do określenia wysokości świadczenia określa Wojewódzki Zespół do Orzekania o Niepełnosprawności?

 

 

Człowieku, trzymaj się z daleka od WZON! Oni uzdrowili więcej ludzi, niż Jezus Chrystus. Wchodzisz do nich ze znacznym stopniem, wychodzisz z umiarkowanym, albo lekkim. Jeżeli dajesz radę związać koniec z końcem i nie brakuje Ci pieniędzy na życie, nie pakuj się w to, tak jak napisała Aniołek!


  • 2

I'm pickle Rick :devil: :cool:


#11 TicTac

TicTac

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 04 styczeń 2024 - 13:03

Witam

A co z obecnym 500+? Zostaje a świadczenie wspierające to odrębna sprawa nie wpływająca na nie?


  • 0

#12 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 04 styczeń 2024 - 17:48

A co z obecnym 500+? Zostaje a świadczenie wspierające to odrębna sprawa nie wpływająca na nie?

 
Świadczenie wspierające to odrębna sprawa. Wszyscy mamy jednak świadomość, że Wojewódzkie Zespoły do Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności potrafią w szybkim tempie uzdrowić niejednego poważnie chorego człowieka, więc istnieje ryzyko, że jeśli zaliczą Cię do 3 grupy (najniżej w tabeli punktowej), to utracisz prawo do świadczenia 500+.
 
Ja zupełnie nie rozumiem skąd się bierze ten zachwyt i ogromne zainteresowanie świadczeniem wspierającym. Świadczenie to ponownie uszczupli grupę niepełnosprawnych i pozbawi ich innych (wcześniejszych) świadczeń, do których do tej pory mieli oni dostęp, nawet na czas nieokreślony, (czyli stały). Zostało ono napisane pod okiem, byłego wiceministra Pawła Wdowika. On sam nie ukrywał, że "świadczenie wspierające oparte jest nie o genezę niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ale o poziom potrzeb wsparcia". To zdanie już mówi samo za siebie!  Przeczytaj sobie uważnie rozdział 2, art.4. Źródło: https://sip.lex.pl/a...rajace-21858128
 
Oraz to: https://sip.lex.pl/a...6798906/art-4-b
 
Ależ chachmęt totalny!!!!!!!!!!!! Włosy się jeżą na głowie. Idźmy dalej, nie każdy dostanie to świadczenie od razu na "dzień dobry":

Ustawa o ŚW zakłada stopniowalność przyznawania świadczenia wspierającego uzależnioną od poziomu potrzeby wsparcia. Najpierw otrzymają je osoby z największą potrzebą wsparcia. Osoby, które otrzymały:

od 87 do 100 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2024 r.,
od 78 do 86 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2025 r.,
od 70 do 77 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2026 r.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl...pic,524541.html
 
I na koniec przypominam, że decyzja o świadczeniu wspierającym jest na czas określony, nie stały. Więc po określonym czasie je utracimy. Wszystko zależy od tego, co zapiszą w decyzji Wojewódzkie Zespoły do Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności (te zaś od dawna nie wydają decyzji na czas nieokreślony i tak w bardzo prosty sposób człowiek może zostać pozbawiony środków do życia!). 
 
​Nie wierzę w uczciwość orzekania, sprawiedliwość w tym świadczeniu i przez wydawaniu decyzji przez Wojewódzkie Zespoły do Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. Życie pokazało nie raz, jak oni "cudownie" orzekają.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#13 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 04 styczeń 2024 - 20:28

Czytaj więcej na Prawo.pl:

 

I jeszcze tutaj jest artykuł: https://www.ipon.pl/prawo/35

 

 

Połączyłem dwa wątki traktujące o tym samym zagadnieniu w jeden.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#14 TicTac

TicTac

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 05 styczeń 2024 - 02:32

Reasumując jeśli posiadasz rentę socjalną, 500+ i opiekuna z świadczeniem od 1 stycznia 2988zł to lepiej nic nie zmieniać/kombinować. 

1784zł (po zapowiadanej waloryzacji 12,3%), 500zł, 2988zł = 5272zł 

Dodajmy jeszcze fakt, że nikt się lepiej nie zajmie taką osobą jak obecny opiekun czyli zazwyczaj rodzic/dziecko!

 

Czarny scenariusz:

- opiekun traci świadczenie

- zostałeś cudownie uzdrowiony przez Wojewódzki Zespół do Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności i marzenia o 220% legły w gruzach.

- za np. 2 lata wymyślą coś nowego ,,lepszego,, i możliwe, że będziemy w czarnej d...


Użytkownik TicTac edytował ten post 05 styczeń 2024 - 02:35

  • 0

#15 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 05 styczeń 2024 - 11:01

@TicTac pisałeś o 800+, będzie 500+ jako odrębne świadczenie.

@Aniolek, teraz renty też są czasowe więc nic się nie zmienia. Zmienia się tylko i aż poziom potrzeby wsparcia dla trzeciej grupy. Jak wiemy im zostanie zmniejszona renta (chyba o 20%). Jeśli ty będziesz w drugiej grupie to dla ciebie nic się nie zmienia.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#16 TicTac

TicTac

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 05 styczeń 2024 - 18:11

wsparcia dla trzeciej grupy. Jak wiemy im zostanie zmniejszona renta (chyba o 20%). Jeśli ty będziesz w drugiej grupie to dla ciebie nic się nie zmienia.

Renta socjalna nie zostaje zmniejszona, z jakiego niby powodu? 

Przecież świadczenie wspomagające jest dodatkiem do renty  socjalnej.


  • 0

#17 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 05 styczeń 2024 - 18:43

@Aniolek, teraz renty też są czasowe więc nic się nie zmienia.

 
Ja nie mam renty czasowej, tylko stałą, a to dla mnie znacząca różnica.
 

Renta socjalna nie zostaje zmniejszona, z jakiego niby powodu?

 
Otóż z takiego powodu, gdyż wysokość świadczenia wspierającego zależy od  liczby przyznanych punktów i jest powiązana z wysokością renty socjalnej.
 
Kwota świadczenia wynosi od 40% renty socjalnej (w przypadku punktacji między 70 a 74 punktów) aż do 220% renty socjalnej (w przypadku punktacji od 95 do 100 punktów).
Wraz z coroczną waloryzacją renty socjalnej, corocznej waloryzacji będzie podlegała także wysokość świadczenia wspierającego.

Info zaczerpnięte z linku od Mardera.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#18 Niemotylica

Niemotylica

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 05 styczeń 2024 - 19:36

świadczenie wspierające jest dla osoby niepełnosprawnej i myślę, że będzie dalej jeżeli opiekun opiekun osoby niepełnosprawnej umrze, ponieważ jest to świadczenie dla samej osoby niepełnosprawnej, nie dla opiekuna. Przecież gro ludzi niepełnosprawnych żyje tak, że ich rodzice normalnie pracują , a nie są na zasiłku. Tu jest link do strony rządowej i rozwijalne podpunkty na różne wątpliwości.  https://www.gov.pl/w...--krok-po-kroku

 

a tu jest jeszcze strona do ZUS https://www.zus.pl/-...ełnosprawnością

 

Na stronie ZUS piszą " Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika"

 

 

Uważam, że to jest najbardziej sprawiedliwe świadczenie przynajmniej w założeniu tak wyglą( a jak się okaże to praktyka pokaże) ponieważ każdy z nas jest różny i potrzebuje różnego wsparcia. Jeden od podstaw a drugi w określonych aspektach. Co ważne to świadczenie jest kierowane dla samych osób niepełnosprawnych, a nie opiekunów.

Ja bym się nie przerażała tym, że opiekunowie zostają pozbawieni środków, bo zawsze można zostać na starych zasadach i zostać na zasiłku pielęgnacyjnym, bez świadczenia wpierającego lub też opiekunowie będą mogli teraz dorobić jakąś kwotę. Mamy rentę, (większość ma też 500+ , ja nie) no i teraz też możliwość tych świadczeń.

 

Mam 45 lat i pamiętam naprawdę tzw dawne czasy. W porównaniu do lat poprzednich to mamy jak pączki w maśle. Możliwość pracy zdalnej plus te zasiłki to już naprawdę nie ma co marudzić. 


Użytkownik Niemotylica edytował ten post 05 styczeń 2024 - 20:16

  • 1

#19 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 06 styczeń 2024 - 11:26

 Ja nie mam renty czasowej, tylko stałą, a to dla mnie znacząca różnica.

Też mam rentę stałą, ale znam 30letnią osobę, która ma czasową przy znacznym stopniu. Renta czasowa ma mały plus: Jak będziesz miała 70 lat to wejdziesz do pierwszej grupy, ale do tej pory jakieś sześć razy rząd się zmieni.

Zasiłek pielęgnacyjny bez zmian.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#20 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 06 styczeń 2024 - 14:13

Też mam rentę stałą, ale znam 30letnią osobę, która ma czasową przy znacznym stopniu. Renta czasowa ma mały plus: Jak będziesz miała 70 lat to wejdziesz do pierwszej grupy, 

 

Przecież znaczny stopień to nadal 1 grupa. Tutaj nic się nie zmienia Kaśka!!!!!

 

Mówimy o GRUPIE, jako GRUPIE, 1 grupa to 1 grupa i koniec. Przy świadczeniu wspierającym do 1 grupy punktowej trafi wg mnie mały odsetek, w skali może 1,6% starających się o to świadczenie i spełniających poziom potrzeb na takim górnym progu. Z czasem to świadczenie zniknie, tak uważam. Dlatego nie zamierzam "fantazjować" w tej kwestii i wymyślać, co będzie za 27 lat w moim życiu i do czego będę mieć jeszcze prawo lub też nie  :) 

Mam nadzieję, że to jest oczywiste i jasne.

 

Reasumując: przy czasowej rencie musisz się stawiać wiecznie, bo co jakiś czas na komisje lekarskie, a to dla wielu niepełnosprawnych jest ogromny minus. Potem odnawiać legitymację osoby niepełnosprawnej, kartę parkingową - to kolejny duży minus!!!! Zabiera tylko czas (latanie trochę jest...) i kasę (zdjęcia/opłaty).

 

Plusów nie widzę. 


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych