Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Świadczenie wspierające 2024


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#41 ganzel

ganzel

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 25 styczeń 2024 - 16:56

@MATRIX266, tu nie ma żadnego terminu granicznego, ponieważ to nie jest świadczenie, którego przyznawanie jest ograniczone czasowo. Każdy składa wniosek, kiedy chce.

 

Choć ze swojej strony zaczynam się zastanawiać, czy nie lepiej poczekać do momentu, aż wyjaśni się sprawa z podwyższeniem renty socjalnej. Bo jeśli faktycznie podwyższą ją do obiecanego poziomu pensji minimalnej, to nie wiem, czy jest sens ryzykować kontakt z WZON, który może się przyczepić do orzeczenia. Po drugie, w tym roku raczej niewiele osób otrzyma to świadczenie wspierające. Raczej tylko ci, którzy nawet na tym forum nie są w stanie samodzielnie pisać.


Użytkownik ganzel edytował ten post 25 styczeń 2024 - 17:03

  • 3

#42 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 styczeń 2024 - 18:26

Pierwsze komisje w Warszawie już orzekają w sprawie świadczenia wspierającego.
jmiIwJT.jpeg

Oraz:ETIVqqE.jpeg


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#43 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 25 styczeń 2024 - 21:44

E tam... Nawet jeśli dziś były pierwsze komisje, to wyniki pojawią się dopiero za jakiś czas...


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#44 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 styczeń 2024 - 23:20

Marder,

byłam pewna, że te komisje zbiorą się dużo później. Jak wiadomo skład potrafi zbierać się od miesiąca do trzech miesięcy, a nawet dłużej (zależy gdzie, w jakim województwie, czy miejscowości).

 

Dzisiaj dostałam na priv "poglądowy kalkulator w zakresie ustalenia poziomu potrzeb wparcia". Wypełniałam go.

 

Formularz nie zastępuje komisji orzekającej jest jedynie poglądowy, dlatego nie udostępniam linku do strony.

 

Mój wynik zostawię bez komentarza, bo nie ma czego komentować.

 

Podpowiem jedynie, że jest ogólnie dostępny w internecie i przez social media.


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#45 ganzel

ganzel

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 25 styczeń 2024 - 23:33

Tego typu kalkulatory raczej trzeba traktować jako ciekawostkę i przedstawiony przez nie wynik do rzeczywistości będzie miał się nijak. Ja w tym roku odpuszczam składanie wniosku, bo na pewno nie załapię się na tegoroczny przedział punktowy. Poczekam i popatrzę, jakie decyzje będą podejmowały komisje i jak te ich oceny będą wyglądać.


  • 1

#46 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 27 styczeń 2024 - 11:36

@Matrix266 Trzeba złożyć nowy wniosek o świadczenie pielęgnacyjne,a o tym czy go dostaniesz decyduje WZON.

Źródło: Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach-prawo.pl


Użytkownik kaska_zaborze edytował ten post 29 styczeń 2024 - 10:48

  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#47 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 30 styczeń 2024 - 15:34

@Matrix266 Trzeba złożyć nowy wniosek o świadczenie pielęgnacyjne,a o tym czy go dostaniesz decyduje WZON.
Źródło: Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach-prawo.pl


Kaśka zaborze-świadczenie pobiera moja mama jako wyrównanie do emerytury. Dlaczego by miała nie dostać? Komisja będzie potrzebna znowu? Myślałem, że po prostu z automatu dostanie podwyżkę i tyle. Nie rozumiem na jakiej podstawie miała by nie dostać skoro mam częściowa niezdolność do samodzielnej egzystencji i to się nie zmienia od lat. Niesłyszalem aby to nowe świadczenie było przyznawane według innych kryteriów w sensie zdrowotnym.
  • 0

#48 Panta rei

Panta rei

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 413 postów

Napisano 29 luty 2024 - 20:32

Witam.

Był już ktoś na szanownej komisji ?


Użytkownik Panta rei edytował ten post 29 luty 2024 - 20:34

  • 0
Uśmiechnij się widząc człowieka,
Uśmiechnij się on na to czeka.
N.N.

#49 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 01 marzec 2024 - 09:26

Witam.

Był już ktoś na szanownej komisji ?

Podejrzewam, że nikt nie chce być pierwszy :hehe:


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#50 ganzel

ganzel

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 01 marzec 2024 - 16:33

Wcale się nie dziwię. Chyba bezpieczniej poczekać na podwyższenie renty. Choć projekt ustawy utknął w komisji i nie wiadomo, kiedy w ogóle ta zmiana wejdzie w życie.


Użytkownik ganzel edytował ten post 01 marzec 2024 - 16:34

  • 0

#51 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 09 marzec 2024 - 20:29

Chyba bezpieczniej poczekać na podwyższenie renty. Choć projekt ustawy utknął w komisji i nie wiadomo, kiedy w ogóle ta zmiana wejdzie w życie.

Czytanie projektu było pokazówką aby rozładować atmosferę wokół skazanych p. W. i K. Przy okazji upieczono kilku innych pieczeni. Zmiana nigdy nie wejdzie w życie ponieważ nie ma na to środków ani lobby które miałoby z tego jakiekolwiek korzyści.


  • 3

#52 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 12 marzec 2024 - 15:21

Czytanie projektu było pokazówką aby rozładować atmosferę wokół skazanych p. W. i K. Przy okazji upieczono kilku innych pieczeni. Zmiana nigdy nie wejdzie w życie ponieważ nie ma na to środków ani lobby które miałoby z tego jakiekolwiek korzyści.

 
Popieram zadanie kolegi. Ta wspomniana pokazówka idealnie wpisuje się w kampanię wyborczą (czytaj: "przecież coś robimy, co wy od nas chcecie").
Obecnie projekt utknął w podkomisji. Uwaga, której nie ma w ogóle powołanej. Nawet czasowo nie są wstanie określić, kiedy ta komisja miałaby powstać lub czy powstanie za czasów tej kadencji. Jaki skład i tak dalej... Wiec wisimy w chmurze i czas zejść na ziemię.
Natomiast wszelkie negatywne komentarze na prywatnym profilu Pani I. Hartwig powodują, że dana osoba zostaje zbanowana. Została już tam sama "śmietanka towarzyska", która pochlebia owej Pani ze strachu lub przymusu, (bo inaczej aut). Chodzi choćby o tego typu komentarze i wiele innych mu podobnych:
6XUpvpP.jpeg
 
Wnioski polecam wyciągnąć samemu.... 
 
INFORMACYJNIE; pierwsze decyzje już spływają z WZO. Przykładowa z nich:

https://i.imgur.com/Ymcbq3x.jpeg


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#53 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 14 marzec 2024 - 18:08

https://gospodarka.d...1bdnUzj8BfDQHRM


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#54 Panta rei

Panta rei

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 413 postów

Napisano 17 marzec 2024 - 12:33

W ciągu zaledwie trzech miesięcy wpłynęło 150 tyś wniosków o świadczenie wspierające. Jednak ludzie składają.


  • 0
Uśmiechnij się widząc człowieka,
Uśmiechnij się on na to czeka.
N.N.

#55 ganzel

ganzel

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 18 marzec 2024 - 16:27

W ciągu zaledwie trzech miesięcy wpłynęło 150 tyś wniosków o świadczenie wspierające. Jednak ludzie składają.

 

Parafrazując klasyka: „składać wnioski to se możecie”.


  • 0

#56 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 22 marzec 2024 - 13:56

Kurde nie wiem czy składać, czy nie. Moja mama pobiera 2900 zł emerytury plus świadczenie piejegnaxyjne jako wyrównanie do niej. Natknąłem się na artykuł, że około 50pricent dostaje pkt od 90 do 100 co daje 120pricent do 220 procent renty socjalnej. Co mnie zaskoczyło pozytywnie.

Co do renty uważacie serio, że nic z tego nie będzie? Ja uważam że zmienią ustawę i dadzą mniej ale wszystkim rencistom.Nue sądzę, że sobie pozwolą znowu na po przestanie na obiecankach w stosunku do osób niepełnosprawnych, bo to by już była całkowita klapa i wiarygodność rządu Tuska.


  • 0

#57 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 22 marzec 2024 - 15:43

Nue sądzę, że sobie pozwolą znowu na po przestanie na obiecankach w stosunku do osób niepełnosprawnych, bo to by już była całkowita klapa i wiarygodność rządu Tuska.

 

Całkiem serio to, kogo obchodzi, jakaś klapa, a już szczególnie wobec niepełnosprawnych? Nikogo. Matrix266 na jakim Ty świecie żyjesz? Dla prawa, lewa, czy centrum sceny politycznej, wyborca niepełnosprawny, to żaden wyborca. Taka jest prawda, od dawna już i ciągnie się ona dalej. Kompletnie nie rozumiem, dlaczego tego nie widzisz.

 

Natknąłem się na artykuł, że około 50pricent dostaje pkt od 90 do 100 co daje 120pricent do 220 procent renty socjalnej. Co mnie zaskoczyło pozytywnie.

 

Ktoś wystrzelił w kosmos, nie ma bata. Te 90, czy 100 punktów to najczęściej osoby ubezwłasnowolnione i leżące, należysz do takich? Takie osoby są naprawdę schorowane i z wieloma problemami zdrowotnymi. Mam nadzieję, że masz tego świadomość i nie marzysz o tych 100 punktach.? Poczytaj sobie komentarze na forach, czy w mediach społecznościowych. Zobaczysz, ile osób jest sfrustrowanych tym wszystkim. Sama się wkurzam, jak czytam komentarze "co zrobić, by dostać te 100 punktów"? No, nic. Chyba, że chcesz się rzucić pod pociąg. Desperaci!

 

Nie oszukujmy się. W życiu bym nie chciała być tak schorowana, choć do całkowicie zdrowych osób nie należę. Ludzie na myśl o kasie, to już rozum tracą i odpływają w siną dal.

 

Matrix266, jeśli już tak bardzo chcesz i nie możesz się powstrzymać, (bo ciekawość, ile mógłbyś dostać punktów od komisji jest silniejsza; a są i tacy przecież w tym wszystkim), to złóż sobie ten wniosek. Najwyżej w następnym etapie nie złożysz do ZUS-u już niczego. Bo nie będzie, co składać. Zaś sama decyzja o przyznanych punktach wyląduje na dnie szuflady.


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#58 Ryzen

Ryzen

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 116 postów

Napisano 26 marzec 2024 - 13:02

W ciągu zaledwie trzech miesięcy wpłynęło 150 tyś wniosków o świadczenie wspierające. Jednak ludzie składają.


A są jakieś dane ile wniosków rozpatrzono?
  • 0

*****

***


#59 Panta rei

Panta rei

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 413 postów

Napisano 28 marzec 2024 - 12:44

UWAGA! Nie wszystkie osoby z 70 i więcej punktów, będą miały już teraz przyznane świadczenie wspierające, bo przepisy przewidują jego wprowadzanie w ramach trzech etapów – w pierwszym, obejmującym bieżący rok, przysługuje ono osobom od 87 pkt wzwyż (choć są też dwa wyjątki, gdy pieniądze otrzymają osoby mające powyżej 70 pkt).
 


1) Ponad 175 tys. wniosków o wydanie decyzji określającej poziom potrzeby wsparcia wpłynęło do tej pory do wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności.
2) Zespoły wydały decyzje dla 4609 osób – blisko 50% z nich uzyskało od 90 do 100 pkt. Im więcej zdobytych punktów, tym wyższe świadczenie wspierające może otrzymać osoba niepełnosprawna.
3) Z 4609 osób jest 1745, które otrzymały decyzję z liczbą punktów między 95 a 100, oraz 536, którym poziom potrzeby wsparcia ustalono od 90 do 94 pkt. Dlatego 37,8% oraz 11,6% osób ma taką liczbę punktów, która będzie je kwalifikować do najwyższych kwot świadczenia wspierającego, czyli 220% oraz180 % renty socjalnej.
4) Dla 216 osób (4,68%) wojewódzkie zespoły określiły poziom potrzeby wsparcia w przedziale między 70–74 pkt, co przekłada się na świadczenie wynoszące 40 % renty socjalnej.
5) 1395 osób ma liczbą punktów od 0 do 69 - 30,2 % osób otrzymało decyzję, która nie daje im prawa do świadczenia wspierającego.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 28 marzec 2024 - 14:10
połączyłam posty i poprawiłam opcję "cytat".

  • 0
Uśmiechnij się widząc człowieka,
Uśmiechnij się on na to czeka.
N.N.

#60 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 05 kwiecień 2024 - 13:34

Dziś byłem w zusie i pani mi powiedziała, czemu nie składam wniosku o wsparcie a mojej mamie nic nie zabiorą. To ja nic z tego nie rozumiem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych