Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Świadczenie wspierające 2024


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#21 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 06 styczeń 2024 - 17:48

Też mam rentę stałą, ale znam 30letnią osobę, która ma czasową przy znacznym stopniu. Renta czasowa ma mały plus: Jak będziesz miała 70 lat to wejdziesz do pierwszej grupy, ale do tej pory jakieś sześć razy rząd się zmieni.


Krótko, zwięźle i bez sensu...
Kasiu, dla Twojej informacji, I grupa i znaczny stopień niepełnosprawności to jedno i to samo. To co proponujesz, to już nawet nie jest strzelenie sobie w kolano, tylko strzał prosto w głowę...

rfplm.gif


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#22 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 07 styczeń 2024 - 13:21

Napiszę krótko i na temat, jak to zwykle ja :D. Kupuję popcorn, rozsiadam się wygodnie i będę patrzyła, co się będzie działo w związku ze "świadczeniem specjalnym". Przypominam, że jest to projekt upadłego rządu, który miał talent anty Midasa: za cokolwiek się wziął, wychodziło... wiadomo co (na pewno nie złoto).


  • 0

#23 Niemotylica

Niemotylica

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 07 styczeń 2024 - 15:06

Aniołku,

 

Karty Parkingowe są na czas określony nawet przy bezterminowej ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Ja właśnie tak mam. Ja właśnie tak mam. Orzeczenie bezterminowo a karta parkingowa i tak do 2025 roku. Jeżeli w tym orzeczeniu był zawarty punkt o korzystaniu z ulg i uprawnień o ruchu drogowym to nie staje się na komisję lekarską tylko idzie po wniosek o nową kartę i za opłatą przedłużają praktycznie od ręki. Czekałam 10 minut. Natomiast jeśli w orzeczeniu nie było punktu korzystanie z uprawnień o ruchu drogowym no to wtedy bujanie się z całą komisją .  

Reasumując: przy czasowej rencie musisz się stawiać wiecznie, bo co jakiś czas na komisje lekarskie, a to dla wielu niepełnosprawnych jest ogromny minus. Potem odnawiać legitymację osoby niepełnosprawnej, kartę parkingową - to kolejny duży minus!!!! Zabiera tylko czas i kasę (zdjęcia/opłaty).

 

Plusów nie widzę. 


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 07 styczeń 2024 - 15:48
zmniejszony cytat.

  • 0

#24 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 07 styczeń 2024 - 15:56

Po pierwsze zmniejszyłam cytat, bo taki duży nie jest konieczny. Dwa, miałam na myśli od początku wszystkie niedogodne sytuacje i takie także:

 

Natomiast jeśli w orzeczeniu nie było punktu korzystanie z uprawnień o ruchu drogowym no to wtedy bujanie się z całą komisją .  

 

Zgadzam się, tym razem z Monia74. Siedzę wygodnie i się przyglądam wszystkiemu. Taka pozycja obserwatora.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#25 PawelSTW

PawelSTW

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 09 styczeń 2024 - 15:28

Napisałem wiadomość do ZUS.
 
Dzień dobry jestem osobą niepełnosprawną  z pierwszą grupą inwalidzką, ze znacznym stopniem niepełnosprawności i niezdolny do samodzielnej egzystencji. Nie mam żadnego opiekuna czy w takim razie mogę starać się o świadczenie wspierające nawet jeśli nie mam opiekuna?
 
Dostałem taką odpowiedź:

Świadczenie wspierające jest  niezależne  od posiadania uprawnień do innych świadczeń wypłacanych przez ZUS , a zatem jeżeli  otrzyma  Pan z WZON/Wojewódzki Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności/ decyzję ustalającą poziom  potrzeby wsparcia na uprawniającym poziomie punktów z chwilą, gdy decyzja będzie ostateczna może zgłosić w ZUS wniosek druk SWN  elektronicznie poprzez PUE  o świadczenie wspierające.
Wniosek do ZUS    może złożyć:
- osoba z niepełnosprawnością
- pełnomocnik osoby z niepełnosprawnością.
- przedstawiciel ustawowy działający w imieniu osoby z niepełnosprawnością/ np. opiekun prawny/
Pełnomocnik, przedstawiciel ustawowy i osoba z niepełnosprawnością składają wniosek o świadczenie wspierające  z własnego profilu na PUE ZUS albo własnego konta bankowego lub portalu Emp@tia
Więcej informacji na stronie ZUS: https://www.zus.pl/-...ią-2?redirect=/

Użytkownik kuba edytował ten post 11 styczeń 2024 - 10:36
Poprawiono formatowanie tekstu.

  • 1

#26 Valeska

Valeska

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 376 postów

Napisano 10 styczeń 2024 - 21:49

Witam. Ja mam 2 grupę, rentę socjalną, rodzinną, zasiłek pielęgnacyjny i jakiś dodatek dla sieroty zupełnej. Łącznie wynosi to ok. 3500. Nie wiem o co chodzi z tymi punktami, więc trudno mi ocenić czy się kwalifikuję na jakiekolwiek wsparcie. Ciekawi mnie jednak czy uda mi się "skubnąć" z Zus-u chociaż troszeczkę. Pozdrawiam


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 12 styczeń 2024 - 16:42
Poprawiono literówki, korekta kwoty.

  • 0

#27 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 11 styczeń 2024 - 10:38

Łącznie wynosi to ok. 3500.

Nie za dużo o jedno zero? ;) Bo nie wiem czy robić korektę...


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 12 styczeń 2024 - 16:43
korekta zera ;)

  • 0

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#28 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 styczeń 2024 - 11:00

Witam. Ja mam 2 grupę, rentę socjalną, rodzinną, zasiłek pielęgnacyjny i jakiś dodatek dla sieroty zupełnej. Łącznie wynosi to ok. 3500. Nie wiem o co chodzi z tymi punktami, więc trudno mi ocenić czy się kwalifikuję na jakiekolwiek wsparcie. Ciekawi mnie jednak czy uda mi się "skubnąć" z Zus-u chociaż troszeczkę. Pozdrawiam

 

Jedno zero na pewno za dużo, ale to najmniejszy szczegół :) Valeska świadczenie wspierające, to takie świadczenie, gdzie Wojewódzkie Zespoły do Orzekania o Niepełnosprawności badają, jak konkretna osoba z niepełnosprawnością (nie na podstawie dokumentacji medycznej, a wywiadu; ich wywiadu trzeba to podkreślić) radzi sobie z własną pielęgnacją (ubieranie, mycie, przytrzymanie kubka z wodą do mycia zębów) i innymi czynnościami życia codziennego (przygotowanie posiłku, wyjście na spacer, czy do lekarza). Na jakim poziomie jest potrzebne wsparcie drugiej osoby w wykonaniu tych wszystkich czynności. Tyle teoria, praktyka przed nami, czyli pierwsze decyzje i przyznanie punktacji. Pewnie będzie Meksyk totalny z tą punktacją.

 

Mając prawomocną decyzję z Wojewódzkiego Zespołu do Orzekania o Niepełnosprawności, wówczas wtedy możesz składać wniosek do ZUS (to jest ten kruczek).

Ale, jak wszyscy dobrze wiemy z przeszłości Wojewódzkie Zespoły do Orzekania o Niepełnosprawności już nie raz wydawały kontrowersyjne decyzję, gdzie ludzie naprawdę byli chorzy i potrzebowali wsparcia (renty socjalnej i jej przedłużenia). Z tego, co zdążyłam się zorientować po wpisach tutaj, to jesteś w miarę samodzielna i radzisz sobie w życiu.

Obawiam się, że mogłabyś niczego nie uszczknąć z ZUS, a raczej oni uszczknęliby od Ciebie. Zawsze istnieje taka możliwość i nikt nie zagwarantuje Ci tego, że tak się nie stanie.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 12 styczeń 2024 - 16:43
korekta zera ;)

  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#29 PawelSTW

PawelSTW

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 11 styczeń 2024 - 17:37

_ANIOLEK_ troszkę mnie nastraszyłaś  :)

Jestem dość słabym tetrusem, nie potrafię się przekręcić, umyć czy nawet zrobić sobie jedzenia. Wniosek mam już wypełniony, ale boję się złożyć.


Użytkownik PawelSTW edytował ten post 11 styczeń 2024 - 17:38

  • 1

#30 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 styczeń 2024 - 17:54

Wezwana do tablicy, odpowiadam dzisiaj jeszcze raz ;)

 

Pawle, ja nie zamierzam nikogo straszyć. Nie mam takich intencji, ale twardo stąpam po ziemi. Nie wierzę w jasną i przejrzystą punktację dla składających wnioski. Nie wierzę w to, że ZUS z ogromną przyjemnością będzie wypłacać 3500 zł miesięcznie (najwyższy pułap punktacji). Takie punkty nie wiem, komu zostaną przyznane, ale przecież nie będzie to wielki odsetek. To jest moje zdanie i nie musisz się nim sugerować. 

 

Decyzja w przypadku świadczenie wspierającego jest wydawana max. na okres 7 lat. 

 

W kwestii wcześniejszego postu, to Valeska ma 2 grupę, czyli umiarkowany stopień i odniosłam się jedynie do jej sytuacji. Twojej nawet nie próbuje, jakkolwiek oceniać. Nie mam tutaj ani wiedzy, ani odpowiednich kompetencji. Mam jednak swoje zdanie w tej tematyce i jest na ten moment niezmienne. Jakie będzie za jakiś czas? Tego, to ja nawet sama nie wiem.

 

Tobie życzę powodzenia! Jeśli dostaniesz decyzję, daj znać tutaj proszę i zostaw post od siebie.


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#31 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 11 styczeń 2024 - 23:53

Widzę że temat gorący na forum a co niektórzy już ładują amunicję na centralę wiec napiszę co wiem, tak krótko.

 

Tematem się nie interesuję od czasów gdy zaczęli przebąkiwać że coś takiego powstanie wiec cokolwiek piszę może być mocno nieaktualne.

 

Pamiętajcie że PiS od zawsze miał nas za przeproszeniem w 4 literach wiec stworzyli bubel na potrzeby kampanii. Przypomnijcie sobie jak eksperci się na ten temat wypowiadali. PiS wybrał wariant hiszpański, który jest najbardziej rygorystyczny w Europie i jeszcze go dokręcili. Opiera się on chyba na klasyfikacji ICF i jest absolutnie nieadekwatny do problemu ponieważ na jego podstawie 99% osób które znam na tym forum nie ma szans na uzyskanie 10 góra 15 pkt w 100 pkt skali. Dlaczego? Trzeba by mieć multum chorób z szerokiego spektrum i być kompletnie niesamodzielnym aby sobie ów wynik podwyższyć.

Oczywiście pomijam fakt że to WZON, wiec powodzenia śmiałkom :)


Użytkownik Slavco edytował ten post 11 styczeń 2024 - 23:54

  • 2

#32 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 12 styczeń 2024 - 12:05

Czyli jak u mnie mana ma wyrównanie świadczenia od emerytury czyli jakieś 1300zl będzie po podwyżce świadczenia a ja mam rentę o 500plus z lekkim stopniem, to lepiej zostawić tak jak jest?? Już wiadomo, że jeśli On nie zdecyduje się na wsparcie, to uteaci
możliwość na wsparcie bezpowrotnie? Świadczenie pielęgnacyjne znika, czyli jak ja nie zdecyduje się na wsparcie i rodzic umrze, to też te świadczenie nie przejdzie na nikogo?

Nie wiem co robić, bo to dezycja na całe życie. Jak mógł w przyszłości takie świadczenie otrzymać, to ok ale jeśli nie, to komplikuje sprawę.
Poza tym, czy moznba złożyć wniosek i po komisy dopiero zdecydować, czy to jest równoznaczne, z tym że rezygnujesz że świadczenia a konkretnie rodzic??

Użytkownik MATRIX266 edytował ten post 12 styczeń 2024 - 12:12

  • 0

#33 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 12 styczeń 2024 - 12:29

Czyli jak u mnie mana ma wyrównanie świadczenia od emerytury czyli jakieś 1300zl będzie po podwyżce świadczenia a ja mam rentę o 500plus z lekkim stopniem, to lepiej zostawić tak jak jest?? Już wiadomo, że jeśli On nie zdecyduje się na wsparcie, to uteaci
możliwość na wsparcie bezpowrotnie? Świadczenie pielęgnacyjne znika, czyli jak ja nie zdecyduje się na wsparcie i rodzic umrze, to też te świadczenie nie przejdzie na nikogo?

Nie wiem co robić, bo to dezycja na całe życie. Jak mógł w przyszłości takie świadczenie otrzymać, to ok ale jeśli nie, to komplikuje sprawę.
Poza tym, czy moznba złożyć wniosek i po komisy dopiero zdecydować, czy to jest równoznaczne, z tym że rezygnujesz że świadczenia a konkretnie rodzic??


Jak bym dostał 120pricent,to by się opłacało ale nie wiem czy to realne. Prawda jest taka, że przy 500plus też mówili, że tylko leżący a ja cały czas mam przedłużane na każdej komisji. Ciężko, to wszystko zrozumieć.


  • 0

#34 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 12 styczeń 2024 - 14:11

Jak bym dostał 120pricent,to by się opłacało ale nie wiem czy to realne. Prawda jest taka, że przy 500plus też mówili, że tylko leżący a ja cały czas mam przedłużane na każdej komisji. Ciężko, to wszystko zrozumieć.

 

Jeśli chodzi o świadczenia uzupełniającego, czyli 500 plus, to jeszcze liczyła się dokumentacja medyczna. Jak osoba niepełnosprawna zbierała skrupulatnie przez lata, to mogła coś przedstawić komisji. Jakoś, to miało "ręce i nogi".

 

W przypadku świadczenia wspierającego, to taka skala przyznawania punktów jest bardzo wyśrubowana tak, jak Slavco pisze tutaj nam.

Odnośnie punktacji kilka linków, warto poczytać sobie w wolnej chwili:

 

https://serwisy.gaze...punkty-zal.html

 

http://www.niepelnos...ledge/x/2155883

 

https://helpfind.pl/...sparcia-co,1053

 

Projekt z Rządowego Centrum Legislacji:

https://legislacja.r...atalog/13014967fbclid=IwAR3ApOHEHJWHt9nbi6EZV5XhQY5EyjxwDq8VhMoHkkmch4HCi-cpe98-NSs

 

Każdy sam musi się z tym zmierzyć i wyciągnąć własne wnioski.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#35 Valeska

Valeska

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 376 postów

Napisano 12 styczeń 2024 - 15:27

Nie za dużo o jedno zero? ;) Bo nie wiem czy robić korektę...

Oczywiście, że za dużo, bo aż taki łaskawy to chyba ZUS nie jest dla nikogo.
Aniołek, masz rację, bo chociaż mam orzeczoną całkowita niezdolność do pracy to nigdy nie przydzielono mi opiekuna. Na pociągi też nie mam żadnej ulgi, chociaż niektóre osoby z 2 grupą mają. Więc trzeba się pogodzić z tym, że ile mogłam to już skubnęłam.
  • 2

#36 ganzel

ganzel

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 15 styczeń 2024 - 21:59

Jeśli ktoś już przynajmniej otrzyma decyzję WZON, niech podzieli się wrażeniami z tego, jak przebiegła ocena, jak wygląda praca komisji itd. ;-)


Użytkownik ganzel edytował ten post 15 styczeń 2024 - 22:27

  • 1

#37 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 16 styczeń 2024 - 16:27

A co że oświadczeniem pielęgnacyjny dla opiekunów, które miało wzrosnąć od początku roku? Moha mana bierze świadczenie wyrównawcze z racji wcześniejszej swojej emerytury i w styczniu jej przyszła stara kwota a nie 3tys prawie jak to przewiduję ustawa Chyba, że ja czegoś nie rozumiem w tej kwestii.

Użytkownik MATRIX266 edytował ten post 16 styczeń 2024 - 16:49

  • 0

#38 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 17 styczeń 2024 - 18:19

Jeśli ktoś już przynajmniej otrzyma decyzję WZON, niech podzieli się wrażeniami z tego, jak przebiegła ocena, jak wygląda praca komisji itd. ;-)

Wszyscy chyba czekają na pierwszego odważnego, który przejdzie tę procedurę i opowie wszystko, łącznie z rezultatem. :cool:


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#39 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 17 styczeń 2024 - 23:07

W pigułce. Może komuś jeszcze się przyda.

VNwLcA0.jpg


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#40 MATRIX266

MATRIX266

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 26 postów

Napisano 25 styczeń 2024 - 16:50

Zna ktoś termin do kiedy można składać wnioski o świadczenie pielęgnacyjne?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych