Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Protest Niepełnosprawnych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
95 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Co sądzisz o porozumieniu podpisanym niedawno? (15 użytkowników oddało głos)

Czy Piotr Pawłowski zrobił dobrze podpisując porozumienie z rządem?

  1. Tak (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  2. Głosowano Nie (15 głosów [100.00%])

    Procent z głosów: 100.00%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#41 Ciemen

Ciemen

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 06 maj 2018 - 12:57

Czy ktoś może wie, ile trzeba zapłacić do MOPS za godzinę opieki nad ON niezdolną do samodzielnej egzystencji, która ma niską rentę, ale ma i że taka osoba nie może mieć opiekuna, który by mógł protestować, jeżeli nie ma obowiązku alimentacyjnego i jest samotna w świetle prawa, a żeby skorzystać z pomocy fundacji, to ktoś ze znajomych musi najpierw zrobić wpłatę na fundację, fundacja bierze 15% sumy, o resztę jak będzie miał rachunki, to mogą przyznać na rehabilitację. A więc takich osób ten protest chyba nie dotyczy.


Użytkownik kuba edytował ten post 07 maj 2018 - 18:36
Poprawa interpunkcji

  • 0

#42 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 07 maj 2018 - 11:06

Czy ktoś może wie ile trzeba zapłacić do MOPS za godzinę opieki nad ON niezdolnyą do samodzielnej egzystencji,która ma niską rentę,ale ma i że taka osoba nie może mieć opiekuna

 

Pielęgniarki mają ustalony swój własny cennik i jest to np. 45zł za kąpiel pacjenta w łazience. Jakąś część dopłaca miasto,ale nie wiem ile to procent, wyobrażam sobie,że jakieś 20.

 

 

A więc takich osób ten protest chyba nie dotyczy.

 

Takich osób ten protest dotyczy przede wszystkim. Zjednoprocentować może się każda O.N. jedno z drugim nie ma nic wspólnego.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#43 Ciemen

Ciemen

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 10 maj 2018 - 10:45

Pielęgniarki mają ustalony swój własny cennik i jest to np. 45zł za kąpiel pacjenta w łazience. Jakąś część dopłaca miasto,ale nie wiem ile to procent, wyobrażam sobie,że jakieś 20.
 
 

 
Takich osób ten protest dotyczy przede wszystkim. Zjednoprocentować może się każda O.N. jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

fajnie by było gdybym wiedział co to znaczy, "Zjednoprocentować się można", i jak i gdzie to takie coś się robi
  • 0

#44 Gość_Michalina_*

Gość_Michalina_*
  • Gość

Napisano 10 maj 2018 - 13:20

Czy ktoś może wie, ile trzeba zapłacić do MOPS za godzinę opieki nad ON niezdolną do samodzielnej egzystencji, która ma niską rentę  [.....]

 

Proponuję zapoznać się z opieką pielęgnacyjną długoterminową całkowicie refundowaną z NFZ. Skierowanie wystawia lekarz rodzinny.

 

http://www.nfz-szcze...ja_i_opieka.htm


  • 0

#45 Ciemen

Ciemen

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 23 postów

Napisano 10 maj 2018 - 15:22

Dziëkuję za info.
  • 0

#46 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 maj 2018 - 17:48

"Zjednoprocentować" rozumiem jako uzyskanie jednego procenta z Organizacji Pożytku Publicznego. Jeśli się mylę, to na pewno zostanę poprawiona :)


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#47 Gość_VANPELIS_*

Gość_VANPELIS_*
  • Gość

Napisano 10 maj 2018 - 20:10

Nie jestem zupą pomidorową, żeby mnie wszyscy lubili :D . Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Wyraziłam swoje zdanie, mam do tego prawo. Nikogo personalnie nie atakując, a mnie się dostało. No cóż, przyjmuję to z godnością. Nie zamierzam cofać słów, ani czołobitnie przepraszać, tych którzy powołując się na tolerancję, sami jej nie okazują. Nie zamierzam też przepraszać za swoją wiedzę i światopogląd. Nie wiem wszystkiego i jestem tego świadoma, lecz staram się wciąż rozwijać. To, co napisałam w poście było poparte słowem pisanym, które ponoć zostaje, na innych mediach społecznościowych.

 
Tak z dystansu, wedle instruktarzu z ironii można by rzec : Cała jaskrawość w dużym formacie :lol: ;)


  • 0

#48 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 10 maj 2018 - 20:13

To ja jeszcze przez chwilę pociągnę tę dygresję / ten off-topic o jednym procencie i formach pomocy:

 

Organizacje prowadzące tzw. "subkonta" (czyli umożliwiające zbieranie darowizn na leczenie, w tym zbieranie 1% podatku dochodowego) są jedną z grup organizacji pomocowych. Istnieją też organizacje oferujące jakiś zakres opieki / pomocy osobom niesamodzielnym. Najczęściej spotykam się z prowadzeniem przez nie czegoś w rodzaju DPS-ów (bo tak jest najprościej zapewnić opiekę większej liczbie takich osób ) - przykłady z pamięci:

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach – prowadzą krakowskie dominikanki, mają również podopiecznych dorosłych.
L’Arche, czyli „Arka” – katolicka wspólnota opieki nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną
Dom imienia „Przemienienia Pańskiego” wspólnoty Chleb Życia w Jankowicach (k. Ożarowa), w województwie świętokrzyskim
(Obiecuję, że to nie propaganda światopoglądowa – akurat te nazwy mi się obiły o uszy, a tak wychodzi, że sporo takich miejsc prowadzą wspólnoty religijne. Zaznaczam też, że nie znam warunków ani przyjęcia, ani pobytu)

 

Jeśli więc ktoś szuka konkretnie pomocy z opieką, to należałoby się zwracać do organizacji, które tym się zajmują. Zwracanie się o taką pomoc do organizacji „zbierających 1%” to jak szukanie chleba w sklepie z elektroniką - nie uda się, bo nie tym się zajmują.


Użytkownik Boginka edytował ten post 10 maj 2018 - 21:44

  • 3

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#49 moro

moro

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 27 maj 2018 - 20:41

Wrócę do meritum tego tematu. Jak oceniacie protest po jego zakończeniu? Wprawdzie sami protestujący mówią o zawieszeniu, ale wszyscy wiemy że to tylko próba wyjścia z twarzą.
Ja uważam go za umiarkowany sukces. Wprawdzie nie osiągneli tego o co walczyli, ale wielu ludzi zafascynowanych ekipą będącą obecnie u koryta, przekonało się jakiego rodzaju to osoby. O tym samym można się było przekonać w przypadku niepełnosprawnych którzy podpisali to "porozumienie".
  • 0

#50 Lilith

Lilith

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 423 postów

Napisano 28 maj 2018 - 01:09

Uwazam, ze 90% ludzi nie ma pojecia co to byl za protest i kto protestowal. Uwazam, ze tak podzieleni ON to wstyd. Przeczytalam mnostwo zlych opinii o protescie...opinie pisane przez same osoby niepelnosprawne, albo ich rodzicow. Sadze, ze zroili ogromny blad nazywajac na samym poczatku postulat 'dodatkiem rehabilitacyjnym'. bo rzad podjal szybko temacik i obrocil to przeciwko nim. Ktos to bardzo zle obmyslil niestety. Szkoda, ze nie bylo tam wiecej doroslych osob niepelnosprawnych bez rodzicow. 


  • 3

#51 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 28 maj 2018 - 10:46

Lilith,myślę, że ten protest wyglądał tak a nie inaczej bo w Polsce wizerunek niepełnosprawnych się uprzedmiotawia,począwszy od życia codziennego poprzez np. filmy. Byli tam ludzie w takim,a nie innym stanie to jakieś tam poseł rzucił im pampersami w twarz... w ogóle nie umieli walczyć o swoją godność. To był bardziej protest tych matek,płaczących,bezsilnych niż ich samych-dorosłych O.N. Powiedzieli kilka zdań do mikrofonu i dostali koszulkę "Super syn", kpina i obraza ich samych.

 

 Szkoda, ze nie bylo tam wiecej doroslych osob niepelnosprawnych bez rodzicow. 

 

Oczywiście. W Oświęcimiu był protest,kolega był sam. Nie poszłam, bo po pierwsze za późno się dowiedziałam,a po drugie wszyscy znają moją sytuacje i mogło by to być odczytane jako hipokryzja.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#52 Lilith

Lilith

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 423 postów

Napisano 28 maj 2018 - 14:46

Kaska ja tam nie znam Twojej sytuacji :). Nic nie wiem. 

No wlasnie....protest matek. To byl blad bo mowa o protescie doroslych niepelnosprawnych, ktorzy twierdza, ze chca pieniedzy na samodzielne zycie, a sami nie potrafia nawet protestowac. Nie wazne czy sie izerunek ON uprzedmiotawia, czy nie...gdyby tam bylo wiecej samych niepelnosprawnych niz rodzicow (w tym sejmie, nie pod sejmem) i mowiliby w swoim imieniu to tez by bylo inaczej. Niestety ogrom ludzi, szarych Kowalskich doszlo do wniosku, ze to rodzice chca pieniedzy i dodatkow z racji tego, ze maja pod opieka niepelnosprawne DZIECI.


  • 2

#53 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 28 maj 2018 - 15:04

Wszystkie te dorosłe osoby niepełnosprawne protestujące w Sejmie były i są niesamodzielne, a co za tym idzie same nie dały rady by protestować, ponieważ potrzebują stałej opieki osób drugich w podstawowych czynnościach życiowych. Dla mnie ten protest ukazał obłudę nie tylko władz rządzących obecnie, ale i Kościoła, który nieraz namawia do pomocy potrzebującym, a sam w obliczu takiej sytuacji nie uczynił nic, by pomóc tym słabszym. Takie jest moje prywatne zdanie...., i niech spadną teraz wszystkie gromy! Przeżyję i ten moment ;)


  • 2

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#54 Lilith

Lilith

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 423 postów

Napisano 28 maj 2018 - 15:07

Aniolek, to jak chca mieszkac i zyc samodzielnie skoro potrzebuja osob trzecich? Ja nie mowie, ze tam nikogo opiekujcego byc nie powinno...ja tylko uwazam, ze powinno byc wiecej samych ON i przede wszystkim to oni powinni tam sie udzielac, a nie rodzice. Rodzice powinni byc tylko wsparciem i pomoca.
Wyszlo to bardzo niewiarygodnie niestety...bo wezmy np te dwie siostry? Czy ktos jest w stanie uwierzyc, ze te pieniadze maja byc dla nich na usamodzielnienie sie? No nie koniecznie. Gdzie sie podzialy te wszystkie osoby na wozkach, ktore bez problemu moga komunikowac sie i rozmawiac? Przeciez oni tez maja znaczny stopien. Sa bardziej samodzielne niz np te dwie siostry. Takich ludzi tam zabraklo wlasnie.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 28 maj 2018 - 15:15
połączono ze sobą posty.

  • 1

#55 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 28 maj 2018 - 15:14

Aniolek, to jak chca mieszkac i zyc samodzielnie skoro potrzebuja osob trzecich?


Świetne pytanie i nasuwa się od razu myśl. Ta samodzielność to fikcja! To raczej, większa sama chęć, niż pozwalają na to możliwości. Dlatego ta walka o ten "dodatek rehabilitacyjny", czy "na Życie" nie mogła się udać. Co powie w takiej sytuacji statystyczny Kowalski? Chcesz się usamodzielnić to jest jedno i najlepsze wyjście - idź do pracy i będzie miał rację! Niezależnie od tego, czy to komuś się podoba, czy nie!


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#56 Lilith

Lilith

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 423 postów

Napisano 28 maj 2018 - 15:14

Gdzie niepelnosprawni poslowie? Gdzie ten pajac z integracji? Obluda kosciola i rzadu byla zawsze, nic mnie w tym temacie nie zaskoczylo.

 

Aniolek no nie koniecznie. Bo wsrod on ze znacznym stopniem sa tez osoby, ktore moga zyc samodzielnie. Co do pracy...spoko, moge isc, tylko musze miec dostosowane mieszkanie aby poruszac sie samodzielnie bez pomocy. Wtedy mozna isc do pracy. Po zeby do niej isc to najpierw nalezy wydostac sie z mieszkania. I wlasnie na to sa te pieniadze. Na wynajecie np mieszkania w nowym budownictwie, z winda itd :). Kazdy taki argument Kowalskiego mozna od razu potraktowac kontrargumentem.


Użytkownik kuba edytował ten post 28 maj 2018 - 17:54
Połączono posty

  • 4

#57 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 28 maj 2018 - 17:42

Jak oceniacie protest po jego zakończeniu?

 

  1. Błędem było odmówienie wszelkich negocjacji z rządem i pójście va banque (albo wszystko, albo nic). Negocjacje dotyczące pieniędzy z budżetu z natury rzeczy wymagają rozmów z aktualnym rządem i z natury rzeczy wymagają pewnego stopnia ugody. To jak targowanie się: jak się targujesz, nigdy nie możesz oczekiwać, że druga strona przyjmie pierwszą propozycję.
  2. Błędem było niesprecyzowanie postulatów na starcie – „dodatek rehabilitacyjny” to nie to samo, co „500 zł w żywej gotówce”, nawet jeśli ustawa proponowana przez rząd jest raczej zbiorem pobożnych życzeń, niż rozwiązaniem.
  3. Błędem były różne wypowiedzi poboczne: namawianie do niegłosowania na PiS, twierdzenie że ludzie nie powinni płacić tzw. „podatku solidarnościowego” („bo wolimy, żeby ludzie nam dawali dobrowolnie, np. 1%”... ale jednak protest dotyczy wydatków z budżetu państwa). Historia pracy Jakbua Hartwicha też jest w najlepszym razie niezręczna. To są wszystko momenty, kiedy protestujący się podłożyli rządowi.
  4. Skoro rząd przygotowuje się do reformy całego orzecznictwa, to oczekiwanie 500 zł na rękę dla osób ze stopniem znacznym daje pretekst do weryfikacji wszystkich orzeczeń. Dla jednych taka weryfikacja byłaby dobra, dla innych nie. Nie wiem, jak wypadliby w niej niepełnosprawni z Sejmu.
  5. Problemy z systemem wsparcia dla ON są znacznie głębsze i „500 zł w żywej gotówce” ich nie załatwia. Ot, takie usługi asystenckie, mieszkania treningowe i chronione albo specjalistyczna terapia. Teoretycznie można oczywiście powiedzieć, że za kasę można to kupić, ale to nie jest do końca prawda. Jeśli nie ma infrastruktury pomocowej (np. mieszkań chronionych), to ich sobie nikt za 500 zł nie wynajmie.
  6. Finansowo postulat 500 zł miesięcznie dla 1,5 miliona ON ze stopniem znacznym jest na granicy niewykonalności, w mojej ocenie.

 

Ci, którym podwyżka renty socjalnej jest potrzebna do życia, mogą się z niej cieszyć i tyle. Dla mnie to w sumie „cud”, że aż tyle z tego wyszło.


Użytkownik Boginka edytował ten post 28 maj 2018 - 17:43

  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#58 Ziutek777

Ziutek777

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 79 postów

Napisano 28 maj 2018 - 17:53

Czy podziękowania "szefowej" protestu dla opozycji, to nie jest przypadkiem przejaw syndromu sztokholmskiego ?


  • 0

#59 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 28 maj 2018 - 19:07

Ja uważam go za umiarkowany sukces.

 

Boję się pomyśleć, co w takim razie uważasz za klęskę.

 

Wprawdzie nie osiągneli tego o co walczyli, ale wielu ludzi zafascynowanych ekipą będącą obecnie u koryta, przekonało się jakiego rodzaju to osoby.

Obawiam się że nie masz racji. Twardogłowy elektorat PiS uznał to za akcję opozycji, a ludzie sympatyzujący z opozycją i tak nie cierpią PiSu. Protest nie zmienił nic w tej kwestii.

 

O tym samym można się było przekonać w przypadku niepełnosprawnych którzy podpisali to "porozumienie".

 

To też było wiadome już przed protestem.

 

Uwazam, ze tak podzieleni ON to wstyd.

 

Ależ Marta, przecież nie ma bardziej podzielonego środowiska niż niepełnosprawni. A każda grupa dba tylko o swoje partykularne interesy.

 

Dla mnie ten protest ukazał obłudę nie tylko władz rządzących obecnie, ale i Kościoła, który nieraz namawia do pomocy potrzebującym, a sam w obliczu takiej sytuacji nie uczynił nic, by pomóc tym słabszym.

 

W pełni się z Tobą zgadzam. Obłuda władzy, dotyczy zarówno władzy obecnej, jak i tej która poprzednio była u władzy. Powtórzę po raz kolejny: niepełnosprawni obchodzą zarówno władzę i opozycję tylko w takim stopniu, w jakim pingpongiści interesują się piłeczką, którą odbijają. Im chodzi o wygranie meczu a nie o dobro piłeczki :devil:. Na temat kościoła (mała litera celowo), mam już od dawna wyrobione zdanie, ale zachowam milczenie żeby nie wywoływać awantury  :devil:

 

Ci, którym podwyżka renty socjalnej jest potrzebna do życia, mogą się z niej cieszyć i tyle. Dla mnie to w sumie „cud”, że aż tyle z tego wyszło.

 

Boginko, tylko że ta stówka z groszami podwyżki, nie sprawi że z renty socjalnej da się wyżyć.


  • 2

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#60 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 28 maj 2018 - 19:19

Boginko, tylko że ta stówka z groszami podwyżki, nie sprawi że z renty socjalnej da się wyżyć.

 

Wiem - chodzi mi o to, że osoby z socjalną, które w rodzinie funkcjonują na granicy ubóstwa, dostaną trochę więcej. Natomiast mało co by sprawiło, że z z samej renty socjalnej w pojedynkę dałoby się wyżyć - to jest oddzielny problem z całym systemem wsparcia:

 

Państwo nie może sobie pozwolić na to, żeby osobom niepracującym normalnie przyznawać gotówkę umożliwiającą w miarę komfortowe życie, bo to jest gigantyczne pole do nadużyć (tzw. "efekt kobry") - i to akurat niezależnie od tego, czy to będzie PiS, PO czy Partia Turkusowych. Teoretycznie taka sensowna suma na życie mogłaby dotyczyć bardzo głęboko niepełnosprawnych osób, poddanych ostrej weryfikacji. Na tym nie zyskaliby jednak niemal wszyscy inni niepełnosprawni, nie wiem więc, czy by się z tego szczególnie cieszyli. Co ważniejsze, w przypadku tak głęboko niepełnosprawnych osób koszta nie ograniczają się do np. pensji minimalnej.

 

Teoretycznie danie ludziom z lżejszą ale istotną niepełnosprawnością pieniędzy na samodzielne życie jest np. tańsze niż umieszczanie ich w DPSach, ale w rzeczywistości wniosek do DPS stanowi właśnie formę weryfikacji - nikt, kto nie musi, albo nie chce tam iść (chce "na swoje"), albo nie przejdzie procedury.


  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych