Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Prawo jazdy a porażenie mózgowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
122 odpowiedzi w tym temacie

#81 Ukcio31

Ukcio31

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 07 marzec 2011 - 09:25

Tak, ale wiele zależy od decyzji lekarza
[/quote]

Jak nie jeden lekarz to drugi, w końcu jakiś się zgodzi. Czasem zdobycie przez ON prawa jazdy to jest droga przez mękę. Lekarz, instruktor odpowiedni, stres na egzaminie, ale jak się zdobędzie te wymarzone prawko, to jest takie uczucie jak by się przeszło drogę np w "władców pierscieni", albo przejście przez wietnamski front. :)
  • 0

#82 b.o

b.o

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 07 marzec 2011 - 12:18

Bardzo dziękuje za odpowiedz teraz jest przede mną lekarz ale zobaczymy jak to pójdzie może nie będzie tak źle pozdrawiam wszystkich
  • 0

#83 Ukcio31

Ukcio31

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 08 marzec 2011 - 08:30

b.o będzie u lekarza ok, przepuści. dla śmiechu powiem tylko że wrazie czego są jeszcze lekarze co jeszcze CBA o nich nie wie :) :) :). Oczywiście pod żadnym pozorem nie polecam i nie namawiam, tylko tak dla śmiechu mówię i dla rozluźnienia atmosfery, bo wiem ile jest nerwów i trzeba mieć samozaparcia aby ON prawko zdobyła.

Chcę zadać takie pytanie do forumowiczów, to samo pytanie zadałem w innym forum, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi , może tu.? Czy znacie może czy są inne sposoby niż tylko wniosek do Pefronu na dofinansowanie lub zniżki, rabaty lub zdobycie środków na kupno wymażonego autka dla osoby niepełnosprawnej? Po prostu- skąd tu kase wziaść na brykę.
  • 0

#84 zbychuq

zbychuq

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 08 marzec 2011 - 10:20

ja swoim autem mialem juz dwie dluszsze trasy ktore sam przejechalem a4 pierwsza dziewicza 358 km do Wroclawia a druga wczoraj do katoewic 150 km, a mam porazenie mozgowe
  • 0

#85 b.o

b.o

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 08 marzec 2011 - 12:48

Witam ponownie,
UKCIO31 z tego co się orientuje to PFRON na razie nie ma funduszy na dofinansowanie do zakupu auta.
Ostatni program który dofinansowywał zakup auta zakończyli w 2008r. i
  • 0

#86 Ukcio31

Ukcio31

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 08 marzec 2011 - 13:26

ja swoim autem mialem juz dwie dluszsze trasy ktore sam przejechalem a4 pierwsza dziewicza 358 km do Wroclawia a druga wczoraj do katoewic 150 km, a mam porazenie mozgowe


A ja do Zamościa 3 razy tam byłem autem jako kierowca i za każdą razą inną trasą - 402, 369 i 361 km w jedną stronę a na pokładzie miałem małe dziecko i 350 km w jedną stronę do Torunia i sam z dzieckiem tylko i to wszystko za pomocą niezbyt konfortowego i szybkiego fiata uno 1.0 i też mam dziecięce porażenie mózgowe. 

Witam ponownie,
UKCIO31 z tego co się orientuje to PFRON na razie nie ma funduszy na dofinansowanie do zakupu auta.
Ostatni program który dofinansowywał zakup auta zakończyli w 2008r. i


Chodzi mi czy isnieje coś innego niż PFRON, ja nie chce tej istytucji. Ja jestem ciekaw czy są inne sposoby załatwiania funduszy lub zniżek na zakup samochodu przez osobę niepełnosprawną?
  • 0

#87 apacz

apacz

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 09 marzec 2011 - 13:10

Obecnie jedynym sposobem na posiadanie własnego auta przez osoby mało zasobne jest kombinowanie drobnej kasy z różnych źródeł. We własnym środowisku można poprosić jakąś organizację pozarządową o założenie subkonta na zbieranie pomocy, można zwrócić się do PCPR lub OPS o zasiłek celowy, nie koniecznie na ten cel. Studenci często przeznaczają własne środki na naukę, a z programu "Student" dofinansowują auta. Można też kontaktować się z działami marketingu różnych firm z ofertą wożenia reklamy na samochodzie po jego zakupie przy pomocy reklamodawcy. Z PFRON można wtedy wziąć kasę na oprzyrządowanie auta, które w niezłym stanie, z rocznika 2000 - 2003, można kupić za 8 - 10 tys. zł. Część tej kwoty można wziąć z banku zabezpieczając kredyt rentą (nawet socjalną). Pozostaje jeszcze niewielka pomoc najbliższych i własna skarbonka. Znam wiele osób, które z niezłym skutkiem skorzystały z tej drogi do mobilności. Potem dzięki swobodzie ruchu znalazły pracę, podniosły tym samym zdolność kredytową i dziś śmigają fajnymi furami. Powodzenia 
Wiadomość dla b.o. - Jeśli masz spastykę stóp, to raczej nastaw się na szkolenie w automacie. Zanim pójdziesz do lekarza orzecznika, wybierz szkołę nauki jazdy, która zgodzi się na Twoją przymiarkę do samochodu i próbną jazdę. Wraz z instruktorem zdecydujecie, jakie oprzyrządowanie potrzebujesz i jakie szkoła jest Ci w stanie zaoferować. Określicie kody oprzyrządowania, o które poprosisz potem lekarza. Pamiętaj, że kod 107 poza Polską nie jest ważny. W razie pytań dzwoń: 514 891 300.
  • 0

#88 xmen

xmen

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 237 postów

Napisano 10 marzec 2011 - 10:47

apacz nie obraź się ale jak mówisz o wyborze szkoły i wyborze dostosowania to bez obrazy ale mam wrażenie że ty żyjesz w Polsce z innymi realiami niż Polska którą ja mam na myśli.
Jak znajdziesz szkołę która ma A/T z ręcznym sterowaniem gazem i hamulcem to jest szczyt możliwości. Ile masz takich szkół na Polskę? 15 max 20.

Dlatego nie jednokrotnie szybciej i wygodniej jest robić prawo jazdy na własnym aucie. A co do kodów to wiem że pojęcie lekarzy o tym bywa różne.
Dlatego twierdzę że podstawą jest świadomość kursanta co do swoich ograniczeń i dobranie odpowiedniego funkcjonalnego oprzyrządowania. Co z tego że lekarz wpisze mu kody na ręczny gaz i hamulec skoro on może trafić na zakład który montuje stare rozwiązania typu RGH - I

apacz ty mówiąc o roczniku 2000 - 2003 i kwocie 8 -10 tys masz namyśli oprzyrządowanie czy auto?
  • 0

#89 apacz

apacz

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 14 marzec 2011 - 10:31

Masz rację. Powiem więcej: profesjonalnych szkół nauki jazdy nastawionych na szkolenie ON i ze specjalistycznym doświadczeniem jest w kraju nie więcej niż 5-6 i nie sądzę, aby w najbliższej przyszłości było ich więcej. Ten rodzaj działalności ekonomicznie nie opłaca się, a dofinansowań praktycznie nie ma. Przygotowanie samochodów i urządzeń do szkolenia ludzi z bardzo różnymi rodzajami niepełnosprawności nigdy się finansowo nie zwróci z uwagi na znikomą powtarzalność potrzeb klientów. Rzeczywiście pozostaje własne dostosowane auto z dodatkowym kosztem pedałów instruktorskich itp. lub wybór jednej ze szkół nauki jazdy, które mają prawie wszystkie oprzyrządowania i nie są nastawione na zysk, bo żyją z innej działalności. Trzeba niestety ponieść koszty zakwaterowania, które czasami da się zrefundować. Niestety jest bardzo mało kandydatów na kierowców, którzy posiadają własne auta, a inni zdobyć auta nie mogą, bo nie mają prawa jazdy. Wyjazdowe szkolenie z zakwaterowaniem wydaje się być jedynym realnym rozwiązaniem na najbliższy czas. Taką ofertę ma m. in. Skoda w Wągrowcu, FAR w Miętnem, CKR w Konstancinie, PIMOT w Warszawie. Przygotowując się do szkolenia trzeba koniecznie z prawdziwym fachowcem przedyskutować optymalne oprzyrządowanie, poznać jego kody, o które poprosimy lekarza, zastosujemy we własnym aucie lub będziemy wymagać w szkole jazdy. Około dziesięcioletni samochód z automatyczną skrzynią biegów marki nissan micra, opel corsa, renault twingo lub clio jest w internecie do wyszperania za 8-10 tys. zł. Oprzyrządowanie bierzemy z "Pegaza 2010".
  • 0

#90 kicikot

kicikot

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 26 wrzesień 2011 - 20:26

Ktoś z Was może ubiegał sie o prawko w Poznaniu?
Jestem po MPD, ale sporą wadę wzroku posiadam (-9)

Wszystko dobrze widze, ale mam problem z tablicą u lekarza - przeczytam 4 rzędy.

Znacie moze lekarza który wyda zaświadczenie bez tego? Czy zaświadczenie od mojego okulisty by coś dało?

Na drodze prowadząc wszystko widzę, specjalnie sprawdzałem prowadząc pare kilometrów.
  • 0

#91 mysza20

mysza20

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 176 postów

Napisano 17 listopad 2011 - 22:04

Pytanie do ludzi z MPD : Prawko macie wystawione terminowo czy na stałe? No i czy ktoś coś słyszał o kodzie 44 bo wydaje mi się że to po prostu błąd i że tyczy się on motocykli...
  • 0

#92 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 17 listopad 2011 - 22:21

Pytanie do ludzi z MPD : Prawko macie wystawione terminowo czy na stałe? No i czy ktoś coś słyszał o kodzie 44 bo wydaje mi się że to po prostu błąd

Mam prawko wydane na stałe i z kodem 44. Pozdrawiam.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#93 mysza20

mysza20

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 176 postów

Napisano 17 listopad 2011 - 22:44


Pytanie do ludzi z MPD : Prawko macie wystawione terminowo czy na stałe? No i czy ktoś coś słyszał o kodzie 44 bo wydaje mi się że to po prostu błąd

Mam prawko wydane na stałe i z kodem 44. Pozdrawiam.


Dzięki, a wiesz może jak dokładnie brzmi przypis do tego kodu?
  • 0

#94 Anna

Anna

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 63 postów

Napisano 18 listopad 2011 - 09:18

[...] Nie bądzie potencjalnymi zabójcami i samobójcami.I nie piszę tego złośliwie.Naprawdę jak juz chcecie robic prawko przy tego typu schorzeniach przebadajcie się gruntownie,bo to tylko nie o was chodzi ale i o innych uzytkowników dróg.
Mam nadzieję że nikt tego złośliwie nie odbierze...

Słuszne uwagi :)
Mam dość łagodną postać MPD. Przyznaję szczerze, nie udało mi się zrobić prawa jazdy.
Podjęłam kiedyś próbę pójścia na kurs, ale ostatecznie nawet do egzaminu nie przystąpiłam. Jeśli chodzi o część praktyczną nie czułam się za kierownicą pewnie i w poczuciu odpowiedzialności za siebie, ale przede wszystkim za innych, zrezygnowałam z kontynuowania nauki jazdy.
Może to również w pewnym stopniu wina instruktora, który był dla mnie ostry i niemiły (nie potrzebowałabym sterowania ręcznego, uczyłam się w klasycznej szkole jazdy, bez specjalnego ukierunkowania na osoby niepełnosprawne), ale nie będę na niego zwalać, bo prawdą jest, że nie wykazywałam zbyt wielkich zdolności.

Znam osobiście 3 osoby z MPD mające prawo jazdy. Wszystkie mają wydany dokument na stałe.
Jedna z tych osób jeżdzi stale, ale bardzo nieumiejętnie.
(bałabym się być pasażerem tego kolegi).
Druga również używa samochodu na co dzień. Uczyła się w "zwykłej" szkole dla kierowców. Prowadzi bez ręcznego stereowania. Dobrze. Ma jednak pewne (co nierzadkie wśród osób z tym schorzeniem) problemy z oreintacją w terenie, czytaniem map, więc dojazd w konkretne, zwłaszcza nieznane miejsce, zajmuje jej z reguły dużo więcej czasu niż osobie zdrowej. Zawsze jednak z sukcesem i to jest krzepiące :)
Trzecia natomiast (ukończyła kurs w szkole dla niepełnosprawnych kierowców, ma ręczne sterowanie) jeżdzi autem bardzo, bardzo rzadko i na krótkie dystanse. Sądzę, że czuje się niepewnie, choc nigdy otwarcie tego nie przyznała. Nie miałam dotąd okazji być jej pasażerką.

Choć nie brzmi to dobrze, wśród moich znajomych z MPD którzy próbowali zostać kierowcami większość niestety poległa na tym polu i nie przebrnęła przez końcowy egzamin. Znam kogoś kto zdawał bez pozytywnego rezyltatu kilkanaście razy.

Na tyle na ile znam problem wydaje mi się, iż w przypadku MPD częstokroć sama dysfunkcja kończyn nie jest główną przyczyną porażki. Bardziej może chodzić o nierzadko nieco gorszy refleks, a co za tym idzie opóżniony czas reakcji czy wspomnianą wyżej dysfunkcję w zakresie orientacji w terenie.

Sami jednak wiecie, że postaci MPD jest bardzo wiele, niektóre łagodne, niektóre naprawdę trudne, więc zapewne jednej reguły dla wszystkich nie ma i wcale nie znaczy, że ktoś z tym schorzeniem nie może zostać świetnym kierowcą.
Wszystkim próbujących swoich sił naprawdę życzliwie kibicuję! :)
Tylko błagam, żadnego kupowania prawka. Nie tędy droga.
  • 0

#95 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 18 listopad 2011 - 15:35

Dzięki, a wiesz może jak dokładnie brzmi przypis do tego kodu?

Przepraszam dokładnie ten kod zapisany został tak - 44.01 - a oznacza - hamulec z pojedynczym sterowaniem.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#96 mysza20

mysza20

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 176 postów

Napisano 18 listopad 2011 - 23:02

Dla pewności Aniołku, chodzi o kategorię B?

I jeszcze pytanie z innej beczki gdybym teraz chciała zrobic badania jeszcze raz u innego lekarza uprawnionego to mogę, nie? Oni nigdzie tego nie wysyłają (w sensie przychodnia / lekarz u którego sie wykonywało badania)
  • 0

#97 zbychunt

zbychunt

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 49 postów

Napisano 19 listopad 2011 - 10:06


ja swoim autem mialem juz dwie dluszsze trasy ktore sam przejechalem a4 pierwsza dziewicza 358 km do Wroclawia a druga wczoraj do katoewic 150 km, a mam porazenie mozgowe


A ja do Zamościa 3 razy tam byłem autem jako kierowca i za każdą razą inną trasą - 402, 369 i 361 km w jedną stronę a na pokładzie miałem małe dziecko i 350 km w jedną stronę do Torunia i sam z dzieckiem tylko i to wszystko za pomocą niezbyt konfortowego i szybkiego fiata uno 1.0 i też mam dziecięce porażenie mózgowe. 

Witam ponownie,
UKCIO31 z tego co się orientuje to PFRON na razie nie ma funduszy na dofinansowanie do zakupu auta.
Ostatni program który dofinansowywał zakup auta zakończyli w 2008r. i


Chodzi mi czy isnieje coś innego niż PFRON, ja nie chce tej istytucji. Ja jestem ciekaw czy są inne sposoby załatwiania funduszy lub zniżek na zakup samochodu przez osobę niepełnosprawną?


Bede wscipski i zapytam czy to dziecko to twoje :)
  • 0

#98 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 19 listopad 2011 - 11:14

Dla pewności Aniołku, chodzi o kategorię B?

Oczywiście chodzi o kategorię B.

I jeszcze pytanie z innej beczki gdybym teraz chciała zrobic badania jeszcze raz u innego lekarza uprawnionego to mogę, nie?

Myślę, że możesz zrobić badania jeszcze raz. Masz takie prawo. W końcu robisz to dla siebie, w swoim interesie i jak wspomniałaś nie wysyłają tego nigdzie, więc dlaczego by nie. Pozdrawiam.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#99 Agnichorek2

Agnichorek2

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 23 listopad 2011 - 12:51

A ja trochę z innej beczki . Jestem w trakcie robienia kursu praktyki I mam wrażenie że uczę się wolniej od pozostałych Czy myślicie że ON jest trudniej nauczyć się jeździć samochodem niż osobie zdrowej
Mam problem z utrzymaniem samochodu w linii prostej i ze skręcaniem - jak widzicie to podstawa
Ile godzin wyjeździliście na kursie by nauczyć się prowadzić samochód ?
  • 0
,,bo w tym cały sens istnienia, żeby umieć żyć bez znieczulenia"

#100 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 23 listopad 2011 - 15:02

A ja trochę z innej beczki . Jestem w trakcie robienia kursu praktyki I mam wrażenie, że uczę się wolniej od pozostałych

Wolniej nie oznacza gorzej. Nie przejmuj się tym i rób swoje, jak najlepiej umiesz. Najgorsze w tym momencie to za dużo myśleć i się zablokować.

Mam problem z utrzymaniem samochodu w linii prostej i ze skręcaniem - jak widzicie to podstawa

Typowe problemy początkującego kierowcy. Mnie one również nie ominęły. Wiesz mi po pewnym czasie zaczniesz lepiej czuć samochód, jego gabaryty i nie wiedzieć kiedy, a problem zniknie, czego Ci życzę :)

Ile godzin wyjeździliście na kursie by nauczyć się prowadzić samochód ?

Dokładnie nie pamiętam, ale wydaje mi się, że chyba 80 godzin. Ostatnia rada - im więcej jeździsz tym lepiej dla Ciebie samej. Powodzenia. Pozdrawiam.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych