Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Niepełnosprawni umysłowo- czy mają prawo do miłości i seksu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#21 JacentyK

JacentyK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 315 postów

Napisano 04 maj 2004 - 21:14

Sorki - ale byłem w Reptach, i teraz zbiorczo.

Nilf - upośledzenie umysłowe, opóźnienie nie oznacza że ktoś intelektualnie zatrzymuje się na jakimś etapie i koniec. Ci ludzie się rozwijają. Jeszcze jedno napisałeś:

Szczytem wszystkiego był pomysł zaprowadzenia upośledzonego faceta do burdelu - szkoda ze nie dodali ze NFZ bedzie refundowal takie "terapie"

To jest realizowane w Holandi i Szwecji, w krajach cieszących się pewnymi liberalnymi zachowniami oraz przepisami. Czy słusznie - nie wiem - nie jestem psychiatrą który może określić stopień zapotrzebowania na poczucie bliskości i seks.

Była mowa o sterylizacji - tego ię nie da. Przy takich chorobachnie ma granicy definiowalnej czy sterylizować czy nie. A po drugie jest to straszne dla tych ludzi.

Rzuciłem temat, bo jest ciekawy i kontrowersyjny. Daje dużo do myślenia.

Hali - tak są ograniczenia dla tych ludzi, oni je sami mają w swych głowach. Są też natury moralnej i etycznej. Trudno też przewidzieć skutek tego. Ala nadal nie byłbym radykalny w rozwiązaniach typu seterylizacja lub izolacja. Oni potrzebują ciepła, tego intymnego też. To jest ich naturalna potrzeba.
  • 0
Jacek Kruszniewski ( JacentyK vel stary_smok :) )

"Serce rozważne szuka mądrości, usta niemądrych sycą się głupotą."
(Prz 15:14)

#22 Pinky

Pinky

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 227 postów

Napisano 04 maj 2004 - 22:16

Wybaczcie ale mi to przypomina dyskusje zdrowych o ON. Na fali wielkiego rownouprawnienia mozna wiele skorzystac, tylko trzeba uwazac zeby nie przesadzic. Szczerze mowiac wyjsc jest duzo, tylko trzeba je znalezc a nie miedlic bezmyslnie temat.

Ps Nilf i Sara, kto sie lubi ten sie czubi :D
  • 0
Nie nauczono mnie paciorka, nigdy nie byłem u spowiedzi.
Więc od czupryny do rozporka, niejeden diabeł we mnie siedzi.

#23 haliczanka

haliczanka

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 09 maj 2004 - 19:52

miedlic bezmyslnie temat

(E) (E) (E) (E)
hmmmm.... sorki.......hmmmm...
  • 0
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota
Albert Einstein

#24 haliczanka

haliczanka

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 98 postów

Napisano 16 październik 2004 - 00:25

nie!
hali
  • 0
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota
Albert Einstein

#25 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 13 marzec 2005 - 18:34

Ja codziennie przebywam z osobami upośledzonymi umysłowo i uważam, że nie są zdolni do prawdziwej miłości (mówię tylko o tych ludziach, których poznałam osobiście czyli mocno upośledzonych) i nie znają realjów życia. Każdy z nich che być kochany i mieć kogokolwiek żeby tylko nie być samym. Myślę, że można z nimi przebywać, dostosować się do ich rozumowania, śmiać się razem z nimi, pocieszać ich gdy płaczą, ale nie pozwolić im się zakochać. Dla nich wielkim szczęściem w swoim życiu będzie to, że ma się prawdziwego przyjaciela, który stoi obok, który poczęstuje czekoladą, który zaprosi na wspólne wypicie kawy. Myślę, że prawdziwa miłość jest dla nich nie do udźwignięia.
  • 0

#26 Kasia-spiniol24

Kasia-spiniol24

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 111 postów

Napisano 25 wrzesień 2005 - 13:33

Drogi Jacku :lol:
Kazdy czlowiek ma prawo do milosci ja rowniez jestem po porazeniu mozgowym lewej strony i bylam w zwiazku 3 lata z facetem ktory jest zdrowy i nigdy nam w niczym nie przeszkadzala moja choroba tagze w sprawach sexsu on mnie traktowal jak osobe zdrowa
tylko nam nie wyszlo i sie roztalismy
a co do dzieci moj lekarz powiedzial ze powinnam zrobic badania jesli sie zdecyduje kiedys na dziecko
wiec sie tak nie przejmuj i glowa do gory :!: :!:
pozdrawiam serdecznie :)
  • 0

#27 Bob

Bob

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 09 październik 2005 - 15:54

Kazdy ma prawo do milosci no i do seksu , czy jest osobą sprawną czy nie , nie ma to znaczenia . Kazdy z nas jest stworzony by kochac i byc kochanym . Pozdrawiam .
  • 0
Bob

#28 Kasia-spiniol24

Kasia-spiniol24

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 111 postów

Napisano 09 październik 2005 - 16:07

bob napisal

Kazdy ma prawo do milosci no i do seksu , czy jest osoba sprawna czy nie , nie ma to znaczenia . Kazdy z nas jest stworzony by kochac oi byc kochanym


zgadzam sie z tym :!: :!: :!: :!: :!:
  • 0

#29 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 09 październik 2005 - 23:40

[quote]Kazdy ma prawo do milosci no i do seksu , czy jest osobą sprawną czy nie , nie ma to znaczenia[/quote]

A moim zdaniem to uważam, że wszystko zależy od samego zdrowia i świadomości tego co może wyniknąć z samego seksu. Trzeba być świadomym odpowiedzialności takiego czynu. Czy jeżeli człowiek NU będąc na takim poziomie choroby, że nie umie ani pisać ani czytać, nie zna się na zegarze, nie wiem jak prawidłowo chodzi się po mieście.... i tak dalej i tak dalej - może uprawia seks z pełną tego świadomością ?! :shock: Więc uważam, że nie każdy może.[/quote]
  • 0

#30 mircea

mircea

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 40 postów

Napisano 09 październik 2005 - 23:42

bob napisal

Kazdy ma prawo do milosci no i do seksu , czy jest osoba sprawna czy nie , nie ma to znaczenia . Kazdy z nas jest stworzony by kochac oi byc kochanym


zgadzam sie z tym :!: :!: :!: :!: :!:

Piękne to, ale jakże naiwne :?
Prawo do miłości - super, tylko kto wychowa owoce tej miłości? Bo jak narazie, to DPSów u nas jak na lekarstwo, procedury adopcyjne ciągną się latami - chetnych na upośledzone uysłowo dzieci brak, a w budżecie nie ma kasy na takie wydatki.
Pomyślcie realnie: KTO będzie odpowiadał za dzici narodzone z takiego związku? Kasia, Bob - czy Wy je przygarniecie? Zapewnicie im utrzymanie i wychowanie?
Wybierzcie się kiedyś do jakiejkolwiek szkoły specjalnej, albo porozmawiajcie z pedagogiem z takiej placówki - problem niechcianych ciąż jest tam cały czas wałkowany (E) . I czasami, w najlepszym wypadku (!), uda się namówić rodziców na założenie córce spirali - bo nie sposób upilnować.
  • 0
podpis się robi ;)

#31 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 10 październik 2005 - 07:59

kiedy jest potrzeba a brak hamulców to pojawia sie problem
...
ja mam nastepujace zdanie: milosc - tak, seks - tak, dzieci - nie

antykoncepcja, w niektorych przypadkach sterylizacja (np zespol downa; stany w ktorych zaburzona jest umiejetnosc wartosciowania, oceny itd), edukacja seksualna od najmlodszych lat (czyli to czego brakuje nawet u OP), w przypadku ciąży osoby o znacznie zaburzonej świdomosci i ryzyku dziedziczenia uposledzenia -> przerwanie ciąży

tolerancja i wyrozumialosc ale przede wszystkim zdrowy rozsadek

radykalne - ale tak uwazam
  • 0

#32 małgosia

małgosia

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 133 postów

Napisano 10 październik 2005 - 08:15

Aberade w Polsce jest zabroniona sterylizacja kobiet upośledzonych, natomiast placówki DPS nie stac na antykoncepcje, a i zapewnie nie ma edukacji osób upośl. co do antykoncepcji.
Słyszałam o wielu dramatach kobiet upośl. które rodziły dzieci i były one je im brutalnie zabierany żeby matka nie mogła sie do niego przyzwyczaić. :(
  • 0
kiedy Bóg zamyka drzwi to otwiera okna

#33 Kasia-spiniol24

Kasia-spiniol24

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 111 postów

Napisano 10 październik 2005 - 09:24

Hmm a kto mowi zaraz o dzieciach przeciez sa rozne zabespieczenia zeby nie zajsc w ciaze prawda :?: albo sie myle :?:
ja tez nie chce dzieci narazie ale sex jest potrzebny w zyciu to jest normalne kazdy ma swoje potrzeby
ale zawsze jest rozwiazanie mozna np uprawiac milosc francuska to tez jest przyjemnie a jeszcze zostaja zwykle piesztoty nie trzeba zaraz uprawiac sexsu wiadomo ze sa jakies chamulce nie mozna sie zapomniec do konca bo moze byc zle :!: :!: :!:
  • 0

#34 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 10 październik 2005 - 10:19

Aberade w Polsce jest zabroniona sterylizacja kobiet upośledzonych, natomiast placówki DPS nie stac na antykoncepcje, a i zapewnie nie ma edukacji osób upośl. co do antykoncepcji.
Słyszałam o wielu dramatach kobiet upośl. które rodziły dzieci i były one je im brutalnie zabierany żeby matka nie mogła sie do niego przyzwyczaić. :(

wiem ze jest zabroniona sterylizacja - i jest to błąd
zdarzaja sie jednostki ktore nie sa w stanie pod zadnym pozorem opiekowac sie dzieckiem lub urodzenie dziecka niesie ryzyko uposledzenia u dziecka ...

ja nie twierdze ze ak jest ale ZE TAK POWINNO BYĆ

co do odbierania dzieci osobom uposledzonym: jesli panstwo dopuszcza do zajscia w ciaze przez osobe nie bedaca w stanie zajmowac sie dzieckiem to NIECH PANSTWO ZNAJDZIE PIENIADZE NA ZAPEWNIENIE MATCE WRAZ Z DZIECKIEM MOZLIWOSCI EGZYSTENCI
tylko tu pojawia sie problem: jesli dziecko jest zdrowe a matka nie to dziecko bedzie sie zapewne niewlasciwie rozwijac jesli zajmowala, wychowywalaby je tylko matka uposledzona np w stopniu znacznym ... problem jest zlozony

Hmm a kto mowi zaraz o dzieciach przeciez sa rozne zabespieczenia zeby nie zajsc w ciaze prawda albo sie myle
ja tez nie chce dzieci narazie ale sex jest potrzebny w zyciu to jest normalne kazdy ma swoje potrzeby
ale zawsze jest rozwiazanie mozna np uprawiac milosc francuska to tez jest przyjemnie a jeszcze zostaja zwykle piesztoty nie trzeba zaraz uprawiac sexsu wiadomo ze sa jakies chamulce nie mozna sie zapomniec do konca bo moze byc zle


i wlasnie o to mi chodzi :lol: trzeba dbac o zabezpiczenie osob uposledzonych przed ciążą jesli jest ona nie wskazana
  • 0

#35 małgosia

małgosia

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 133 postów

Napisano 10 październik 2005 - 11:10

Dziewczyny nasz kraj nie może wyedukować nastolatek przed niechcianą ciążą, a bedzie sie starał edukować kobiety upośledzone. Większość DPS-ów jest koedukacyjna i zdarza się że personel nie jest w stanie upilnować pensjinariuszy przed kontaktem seksualnym. Oczywiście każdy ma prawo do orgazmu, ale ze względu na upośledzenie to życie seksualne też jest upośledzone.
  • 0
kiedy Bóg zamyka drzwi to otwiera okna

#36 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 10 październik 2005 - 11:23

i znowu lejemy wode :evil:
z tego nic nie wynika ... znowu efekt błędnego koła -> jestesmy w punkcie wyjscia

wniosek -> skoro nie stac nas na zabezpieczanie przed ciaza i nie umiemy edukowac to nie dopuscmy do kontaktow seksualnych
ale -> pilnowac tez nie umiemy wiec ...
znowu jestesmy w punkcie wyjscia ...
  • 0

#37 Bob

Bob

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 10 październik 2005 - 16:35

Kto ma nie dopuszczac do kontaktow seksualnych , jakas komisja sortujaca , kto moze , a kto nie?????????????? !!!!!!!!!!!! Jestesmy istotami myslacymi i kazdy z nas wie co robi .
  • 0
Bob

#38 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 10 październik 2005 - 17:09

heeeej!
mówimy o osobach upośledzonych umysłowo! uwazasz ze osoba w znacznym stopniu uposledzona mysli na tyle przewidujaco zeby podejmowac decyzje o prokreacji????!!!

jaka komisja ma decydowac? nie wiem jaka ale jakas powinna !!! robienie dzieci to nie jest zabawa ani sposob terapii społecznej ... :!:
  • 0

#39 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 12 październik 2005 - 07:50

http://wiadomosci.on...51,11,item.html

może trochę nie w temacie, ale tak się zastanawiam, że moze niektórzy umysłowo upośledzeni mimo wszystko mieliby więcej rozumu niż w/w.

A co do tematu to myślę, że problem seksu i prokreacji osób uposledzonych to bardzo trudny i złożony temat i prawda jest taka, że nikt tak naprawde nie chce się tym zająć, a cierpią na tym chorzy i dzieci. Uważam, że wprowadzenie pewnych rozwiązan typu sterylizacji, kształcenia, uświadamiania i antykoncepcji byłoby w tym wypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem i trudno tu się oburzać.
  • 0

#40 Bob

Bob

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 12 październik 2005 - 08:43

no to jak to , znacznie czy nieznacznie uposledzuni umyslowo maja prawo do seksu , wedlug Ciebie aberade osoby lekko uposledzone moga uprawiac sex , a te ze znacznym uposledzeniem - nie . No i to nie jest od razu robienie dzieci . Osoby te poznaja swoje cialo jak kazdy , wszystko ich interesuje .
  • 0
Bob


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych