Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Czy mamy pokolenie lemingów?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#21 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 24 sierpień 2013 - 16:43

mishihi, nie nie, to nie tak!  ja sama pochodze z małej miejscowości (20 tys.)  i sie zastanawiam, dlaczego tak sie twierdzi, ja w cytacie..


  • 0

#22 misshihi

misshihi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów
  • Skąd:Warszawa-Mokotów

Napisano 24 sierpień 2013 - 16:49

No to widzisz, zupełnie inaczej to zabrzmiało ! W takim razie przepraszam za niecne podejrzenia ! ;)


  • 0

"W iskier krzesaniu żywem ,   materiał to rzecz główna. 
Trudno najtęższym krzesiwem 
iskry wydobyć z... substancji miękkiej i podatnej" .


#23 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 24 sierpień 2013 - 16:54

..pociągne dalej : wlasnie wydaje mi sie, ze jak sa z malych mijescowosci, to bardzo chłona kulture wielkiego miasta,wiele rzeczy ich fascynuje,więc nie wiem, czemu by mieli nie znajdowac oparcia w wielkomiejskiej kulturze...ale to tak sobie mruczę pod nosem.. :)  :)


  • 1

#24 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 24 sierpień 2013 - 17:16

Oto prosty sposób "zaplątania" się kompletnego, jak się cytuje coś cudzego, a nie pisze własnego. Marcella13 - pochodzenie to nie wszystko! Pochodzenie z małego prowincjonalnego miasteczka oraz kulturę wielkomiejską można połączyć i nie musi ona przytłaczać, a może wręcz pochłaniać nas bez reszty. Stare porzekadło mówi: Nic, co ludzkie nie jest nam obce. Prowincjusz też człowiek wysokich lotów i szeroko rozumianej kultury. Nie zgadzam się z Tobą, a Twoje wypowiedzi są wykluczające się i niedorzeczne. Brak wyczucia i wrażliwości.

 

P.s. Nie warto się zastanawiać nad wszystkim, co zostało napisane. Za chwilę ktoś inny, nowy dojdzie do głosu powalajac wszystkie dotychczasowe stwierdzenia, a Ty zgubisz się w drodze do pierwotnego celu, do którego zmierzałaś ...


Użytkownik __ANIOŁEK__ edytował ten post 24 sierpień 2013 - 18:00

  • 2

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#25 Gość_PPrzemuSS_*

Gość_PPrzemuSS_*
  • Gość

Napisano 24 sierpień 2013 - 17:55

Jak czasem mam kontakt z "miastowym" i samo to że ten ktoś jest z miasta uważa za atut to jest godny politowania. Niedawno miałem nieprzyjemność być w centrum pewnego miasta na śląsku...a tam co krok psia kupa, naplute, śmieci- smród, brud i ubóstwo...no ale to miastowy syf, więc czapki z głów.


  • -3

#26 CZARNYANIOL

CZARNYANIOL

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 451 postów

Napisano 24 sierpień 2013 - 18:19

Litości, przecież w dużych miastach ludność jest napływowa z mniejszych miast i wsi, rzecz normalna. Tak samo, że ludzie z miast, uciekają od zgiełku na wieść. Zwykła rotacja, tak zawsze było, jest i będzie. Jedni w nowym otoczeniu od razu się odnajdują, inni potrzebują czasu. A tu zaraz, zacznie się przylepianie kolejnych łatek, czyli mieszczuchów i wieśniaków.  I po co to komu, każdy jest, jaki jest i nie ma co na siłę nikogo wsadzać w ramki stereotypów.

Dyskusja, kompletnie bezsensowna, bo ile ludzi tyle poglądów politycznych do których, każdy ma prawo.


Użytkownik CZARNYANIOL edytował ten post 24 sierpień 2013 - 18:21

  • 1
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy.

#27 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 24 sierpień 2013 - 18:24

Przemek teraz to Ty piszesz z politowaniem. Tylko w mieście jest brud i smród, a takie coś, jak obora, czy kupy to tylko na równo wydziubanych trawnikach niewiejskich?! Dajcie spokój, co stwierdzenie to lepsze. Schodzimy na psy i dochodzimy do absurdów. Chyba wystarczy?!


Użytkownik __ANIOŁEK__ edytował ten post 24 sierpień 2013 - 18:36

  • 3

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#28 Piotr M

Piotr M

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 435 postów
  • Skąd:Bystra Krakowska

Napisano 24 sierpień 2013 - 19:25

Tak sobie czytam i strasznie  w tym  wątku jest to że przenosimy stereotypy z życia  politycznego kreowane  tylko po to żeby "wygrać" z przeciwnikiem, który zresztą  kiedyś  może być sojusznikiem.  Na  normalne życie trochę to smutne


  • 5

Piotr M
(...)Jeżeli bro­nisz się, znaczy: czu­jesz się ata­kowa­ny. Jeżeli czu­jesz się ata­kowa­ny, znaczy: jes­teś cel­nie tra­fiony. Miej to na uwadze. Edward Stachura


#29 Lilith

Lilith

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 423 postów

Napisano 25 sierpień 2013 - 01:36

Prawda jest taka, że kulturę i pewne zachowania wynosimy z domu. Jak cię rodzice nie nauczą nie kopać kotków to czy jesteś ze wsi, czy z małej miejscowości czy stolicy mody i urody to bedziesz te kotki kopał/koapła. Niektórzy tylko moga być bardziej wyrafinowani i kopać je jak nikt nie widzi, żeby nie wnerwić innych. Prostakiem może być każdy bez względu na pochodzenie. Kto wymyśla takie absurdy, że osoba ze wsi bądź małego miasta to kultury nie ma i obycia?! Totalny absurd. 


  • 5

#30 CZARNYANIOL

CZARNYANIOL

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 451 postów

Napisano 25 sierpień 2013 - 11:14

A nie myślicie, że Polacy ( większa część ), nie do końca rozumieją pojęcie " wolność słowa".

Bo o ile, każdy wie, że może mówić i pisać co chce i takie jego prawo, zapewnione przez Konstytucje RP, to już nie każdy rozumie, że media mają prawo przekazywać totalne bzdury, pisane / mówione na zamówienie tego czy tamtego.  Ogromna ilość ludzi, wierzy w przekazy medialne i na ich podstawie i wyrabia sobie opinie o otaczającej rzeczywistości. I zupełnie nie zwracają uwagi, czy treść im przekazywana ma jakąkolwiek wartość czy też jest to jedynie ogłupiająca papka.

Dużo, szczególnie starszych ludzi, wierzy w " prawdę" przekazywaną im, przez gadające głowy czy inną formę przekazu. Myślę, że potrzebujemy co najmniej jeszcze jednego pokolenia aby Polacy dojrzeli do dobrodziejstwa demokracji, jakim jest wolność słowa i potrafili odsiać, ziarno od plew, serwowane im przez polityków i dziennikarzy.


Użytkownik CZARNYANIOL edytował ten post 25 sierpień 2013 - 12:02

  • 2
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy.

#31 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 sierpień 2013 - 15:30

Wszystko ładnie i pięknie, są w tym wszystkim, jakieś racje. Jednak wybacz CzarnyAniele, ale właśnie z tym konkretnym zdaniem nie mogę się zgodzić:


Dużo, szczególnie starszych ludzi, wierzy w " prawdę" przekazywaną im, przez gadające głowy czy inną formę przekazu.

 

Ludzie starsi, jak mało kto mają swoje wyrobione zdanie i nie "dadzą sobie w kaszę dmuchać". Nie łapią wszystkigo, jak gąbka. Mają swój rozum. Moja babcia często powtarzała: " ... a, co ON (polityk, dziennikarz) tam pierniczy, ja wiem swoje". Nic nie zwalnia od myślenia samodzielnego, a już napewno nie wiek. Właśnie z wiekiem nabiera wszystko właściwej wartości, bo doświadczenie życiowe procentuje i oddaje odpowiednie plony. A to, że z wiekim przychodzą choroby, które ograniczają, co niektórych w myśleniu to "coś" na, co trudno mieć całkowity wpływ. Wtedy to i "papka" jest dobra, byle by ktoś tylko gadał, bo samotność jest straszna ... Zwyczajnie to prawo tych ludzi, ich wieku, natury i życia ..., co w całości nie zmienia faktu, że dystansu i mądrości im nie brak. Dlatego również zwyczajnie w świecie się nie zgadzam z tym stwierdzeniem.


Użytkownik __ANIOŁEK__ edytował ten post 25 sierpień 2013 - 16:01

  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#32 CZARNYANIOL

CZARNYANIOL

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 451 postów

Napisano 25 sierpień 2013 - 15:53

Ludzie starsi, jak mało kto mają swoje wyrobione zdanie i nie "dadzą sobie w kaszę dmuchać". Nie łapią wszystkigo, jak gąbka. Mają swój rozum. Moja babcia często powtarzała: " ...a, co ON (polityk, dziennikarz) tam pierniczy, ja wiem swoje". Nic nie zwalnia od myślenia samodzielnego, a już napewno nie wiek. Właśnie z wiekiem nabiera wszystko właściwej wartości, bo doświadczenie życiowe procentuje i oddaje odpowiednie plony. A to, że z wiekim przychodzą choroby, które ograniczają, co niektórych w myśleniu to "coś" na co trudno mieć całkowity wpływ. Zwyczajnie to prawo tych ludzi, ich wieku, natury i życia ..., co w całości nie zmienia faktu, że dystansu i mądrości im nie brak. Dlatego zwyczajnie w świecie się nie zgadzam z tym stwierdzeniem.

_Aniołku_ gratuluję, właśnie wytłumaczyłaś mi fenomen o . Rydzyka i dlaczego starsi ludzie, wierzą w " prawdę objawioną" Radia Maryja i TV Trwam :) Masz rację, to nic innego tylko jakaś choroba, często wieku starczego ( chodź potrafi zaatakować, młodszych osobników) sprawia, że ci ludzie są w stanie uwierzyć  we wszystko co  ich Prorok głosi i są gotowi dla swego Ojca oddać nie tylko ostatni grosz a nawet, bronić Jego poglądów własnym ciałem.

Niestety ale to właśnie ludzie starsi, są bardziej podatni na manipulacje,  ze strony mediów, bo nie do końca rozumieją , współczesne mechanizmy działanie w których główną rolę odgrywa marketing, również polityczny. Już odbiegając od polityki to ludzie starsi np. często dają się " uwieść" reklamą, co często np. skutkuje posiadaniem połowy apteki bo pan doktor z serialu, poleca ten lek.

Starsi ludzie, mimo ogromnego doświadczenia życiowego, często czują się zagubieni we współczesnym świecie, gdzie natłok informacji jest dla Nich niezrozumiały a różnego rodzaju wypowiedzi w mediach, kłócą się z ich poczuciem, wartości a nawet moralności. Często starsze osoby, żyją przeszłością i dla tych osób, Niemiec, zawsze będzie - szkopem, hitlerowcem i esesmanem a Rosjanin, zawsze będzie - bolszewikiem. W swoich poglądach, są zazwyczaj sztywni, bronią swego zdania niczym Częstochowy, chociaż w wielu wypadkach, ni jak to się ma do obecnej sytuacji w kraju.

Twoja babcia _Aniołku_ była na pewno wspaniałą kobietą ale uwierz, że nie wszyscy starsi ludzie mają tyle charyzmy co Twoja babcia i potrafią odróżnić fakty od papki medialnej, którą jesteśmy karmieni, ani też nie potrafią elastycznie i obiektywnie patrzeć na obecną rzeczywistość.


Użytkownik CZARNYANIOL edytował ten post 25 sierpień 2013 - 16:27

  • 1
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy.

#33 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 sierpień 2013 - 16:13

Tym razem o. Rydzyk, w którym można wręcz normalnie "utonąć"... ;) Zauważ tylko, że w o. Rydzyka wierzą nie tylko ludzie starsi, ale dobra to już pomijam. Na wspomnianą manipulację tak naprawdę jesteśmy narażeni MY wszyscy, a już szczególnie Ci, co nie mają własnego zdania. Wszędzie nas osaczają, oblepiają wszystkim. Niekiedy to się boję, że jak otworzę lodówkę to wyskoczy mi "mleczna kanapka" ... ;)

I nie chodzi mi już o moją babcię tylko o innych starszych ludzi też. Nie dajmy się ogłupieć nie zawsze tak jest!!! Stajemy się mądrzejsi i bardziej świadomi wszystkiego, a nie jakaś tam "ciemnota, której można wcisnąć wszystko". Życzę Ci, abyś spotkała kogoś starszego i właśnie takiego na swojej drodze życia, wtedy dopiero zrozumiesz o, co mi chodziło :) :) :)


Użytkownik __ANIOŁEK__ edytował ten post 25 sierpień 2013 - 16:47

  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#34 CZARNYANIOL

CZARNYANIOL

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 451 postów

Napisano 25 sierpień 2013 - 16:55

. Życzę Ci, abyś spotkała kogoś starszego i właśnie takiego na swojej drodze życia, wtedy dopiero zrozumiesz o, co mi chodziło :) :) :)

_Aniołku_ dziękuje za życzenia ale widzisz są odrobinę spóźnione bo od lat, mam do czynienia ze starszymi ludźmi i bardzo dobrze zdążyłam poznać to środowisko.

Mam ogromny szacunek to tych osób ale też wiem, jacy potrafią być bezradni, w świecie, którego nie rozumieją, gdzie na każdym kroku, ktoś próbuje ich oszukać, zmanipulować i wyciągnąć od Nich ostatni grosz.

A mlecznych kanapek się nie bój, gwarantuję są całkiem smaczne ;) ;) ;)

Tyle piszesz o poszanowaniu zdania to może, bądź uprzejma i uszanować moje bo dyskusja jest zupełnie niepotrzebna, bynajmniej nie w takiej formie.


Użytkownik CZARNYANIOL edytował ten post 25 sierpień 2013 - 17:18

  • 0
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy.

#35 Piotr M

Piotr M

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 435 postów
  • Skąd:Bystra Krakowska

Napisano 26 sierpień 2013 - 10:03

Tyle piszesz o poszanowaniu zdania to może, bądź uprzejma i uszanować moje bo dyskusja jest zupełnie niepotrzebna, bynajmniej nie w takiej formie.

 

kochani może  ochłońmy trochę co i  W ramach rozluźnienia : Wiecie  tak naprawdę  nie wiadomo kiedy  jesteśmy  tymi starszymi ludźmi (czytaj babciami dziadkami). Byłem ostatnio z moim  chrześniakiem  na  spacerze wstąpiliśmy do  ogródka w  którym były trampoliny elektryczne samochodziki   i tym podobne atrakcje dla  7 latków. Wracam z nim   po zabawie do domu  i jak to dziecko od   razu dzieli się z dziadkiem  wieściami :

 

Dziadek: Sergiusz i co  robileś?

Wnuczek:  Wiesz skakałem  na   trampolinie robiłem fikołki i zderzałem się  takimi samochodzikami

Dziadek : i  co jeszcze

Wnuczek : za drugim razem  zderzałem  się z  taką starszą  panią z małym dzieckiem  fajnie było  bo to małe dziecko się nawet b nie przestraszyło

 

Tak   wszystko  fajnie   tylko " ta starsza pani " na  moje  oko  więcej niż 25 lat   to nie miała tak  to wszystko się zgadza w tej relacji Troszkę  się zmartwiłem  bo  jak ona jest  starsza pani  To wujek czyli ja     to musi być już zgrzybiały starzec. Zważywszy że różnica maksymalna miedzy " starszą panią" a  mną   to  tak  mniej więcej 10 lat 

 

Tę  historyjkę podaje jako sposób na rozładowanie napięcia   bo  chyba  nie warto tak się spinać


  • 3

Piotr M
(...)Jeżeli bro­nisz się, znaczy: czu­jesz się ata­kowa­ny. Jeżeli czu­jesz się ata­kowa­ny, znaczy: jes­teś cel­nie tra­fiony. Miej to na uwadze. Edward Stachura


#36 CZARNYANIOL

CZARNYANIOL

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 451 postów

Napisano 26 sierpień 2013 - 10:36

PiotrM i chyba w tym tkwi tajemnica, kto, kogo uważa za starszą osobę :D Ponieważ jestem dużo starsza od _Aniołka_ , mój przedział " starości" ma inną skalę.


  • 0
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy.

#37 Jankiel

Jankiel

    Podpowiadacz

  • Zbanowany
  • PipPipPipPipPip
  • 177 postów

Napisano 26 sierpień 2013 - 11:22

 wlasnie wydaje mi sie, ze jak sa z malych mijescowosci, to bardzo chłona kulture wielkiego miasta,wiele rzeczy ich fascynuje,

 Tak było w latach 90, ciuchy z napisem USA, żucie gumy i co drugie słowo to *****.Słuchanie modnej muzyki, fascynacja miejskim życiem, kapturowcami itd. Bo kiedyś były wyraźne różnice między miastem i wsią, podziały wśród małolatów. Teraz nie ma już tych różnic. 

 Jestem ze wsi, nigdy nie chciałem być lemingiem czyli harować po 20 godzin na dobę w korporacji, a do dzieci wynająć niańkę bo ja nie mam czasu. Jak marzyłem to o pracy 8 -10 godzin , rodzinie i stabilizacji, nigdy nie chciałem być rekinem.

 Uważam że młodzi nie chłoną już tej kultury, a pewnie niejeden mieszczuch zamienił by się ze mną na miejsca zamieszkania, bo nawet wśród lemingów jest moda na ekologię, ciszę, spokój, na urlopie na wieś jadą. Może niektórzy nawet żałują że rodzice kupili im mieszkanie w mieście zamiast siedliska w spokojnej wiosce


  • 0

#38 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1418 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 26 sierpień 2013 - 11:24

Zrobił; się offtopic wiekowy ale wtrącę się CZARNYANIOL. Wiek nie ma nic do rzeczy w dyskusji na argumenty,żadnej nie tylko tej. Każdy jest inny i ma własne zdanie i tyle.Metryka nic do tego nie ma a jeśli staje się argumentem to dyskusja robi się płytka.A w tej wymianie zdań o której tu mowa i Ty masz racje i Aniołek tylko patrzycie na sprawę z dwóch stron.

Piotr M Twoja opowieść najlepiej oddała to co chciałam powiedzieć.


Użytkownik kaska_zaborze edytował ten post 26 sierpień 2013 - 14:47

  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#39 Jankiel

Jankiel

    Podpowiadacz

  • Zbanowany
  • PipPipPipPipPip
  • 177 postów

Napisano 26 sierpień 2013 - 11:32

A wiesz co w tym jest najśmieszniejsze? Że gdy nie nalezysz do żadnego z dwóch wrogich obozów, jesteś kwalifikowany jako wróg przez jednych i drugich :D Miłośnicy Jarka i Smoleńska gdy dowiadują się że nie podzielasz ich poglądów z miejsca szufladkują Cię jako "leminga". Dokładnie tak samo postępują fani Bronka i Donka, z tą jedynie różnicą, że oni oponentów nazywają moherkami.

I to by było na tyle.

Masz rację. Jest jeszcze Nowa Prawica, ich trudno nazwać moherami czy lemingami z PO. Może niektórzy wstydzą się publicznie popierać Tuska, Kaczyńskiego, Ojca Dyrektora, ale Korwina można chwalić i nikt cię nie zaszufladkuje. Więc fani Janusza mają tyle dobrze że nie są kojarzeni z POPiS  ani komunistami, może czasem z faszyzmem bo jak Janusz coś powie to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać :)


  • 0

#40 CZARNYANIOL

CZARNYANIOL

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 451 postów

Napisano 26 sierpień 2013 - 14:58

Zrobił; się offtopic wiekowy ale wtrącę się CZARNYANIOL. Wiek nie ma nic do rzeczy w dyskusji na argumenty,żadnej nie tylko tej. Każdy jest inny i ma własne zdanie poparte argumentami i tyle.Metryka nic do tego nie ma a jeśli staje się argumentem to dyskusja robi się płytka.A w tej wymianie zdań o której tu mowa i Ty masz racje i Aniołek tylko patrzycie na sprawę z dwóch stron.

Ech, ta poprawność :) Oczywiście wszyscy mają rację :)

W swoim poście od którego zaczęła się dyskusja, podkreśliłam, że nie wszyscy starsi ludzie, ale co tam.

Chcesz Kasiu argumentów a proszę. Partie wydają  grube pieniądze alby poznać wiek potencjalnych wyborców, bo pod Nich, tworzy się programy partii i " kiełbasę wyborczą".

Wiadomo, że do ludzi młodych z ambicjami,  trafiają obietnice, pracy, polityki prorodzinnej, wizje lepszego życia.  Rolnicy będą popierać partie, która stoi za nimi murem a do ludzi starszych, najbardziej przemówią słowa, Bóg, Honor, Ojczyzna.  Reszta partii, łapie, co zostanie i głoszą bardziej lub mniej fantastyczne programy. 

Każda partia, stara się, przyciągnąć jak najwięcej elektoratu do siebie, ale tylko jedna jak na razie, ma krajowego " naganiacza", który grzmi i wskazuje drogę swoim owieczką. I właśnie te osoby są w zdecydowanej większości, ludźmi starszymi. Którzy często z niezwykłą upartością bronią, jednej, słusznej racji.

Młodzi, są w większości, bardziej elastyczni w poglądach.

Problem w tym, że te wszystkie programy i obietnice, ni jak mają się do rzeczywistości, bo kiedy już zasiądą w ławach Sejmu i Senatu, zapominają o obietnicach a poddają się lobbystom, którzy mają ogromną władzę, bo największą władzą, jest kasa, którą politycy kochają.


Użytkownik CZARNYANIOL edytował ten post 26 sierpień 2013 - 15:44

  • 1
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych