Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Ile mogą dorobić renciści socjalni od 2012 roku?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
156 odpowiedzi w tym temacie

#1 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 20 październik 2011 - 00:29

Skoro już wiadomo,że wynagrodzenie minimalne od 2012 roku będzie podniesione do 1500 zł brutto to czy już wiadomo jaka będzie średnia krajowa i ile w związku z tym brutto zł będą mogły dorobić osoby z rentą socjalną ?
  • 0

#2 Peteterek

Peteterek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 20 październik 2011 - 05:04

A jeśli się już pracuje i zarabia 1 386,00 brutto to czy można odwiesic rete socjalna, pobierac i rete i pracowac?
  • 0

#3 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 20 październik 2011 - 07:04

Peterek przepisy mówiące do możliwości dorobienia do 70% wejdą od stycznia 2012 tak więc jeszcze do końca roku nie możesz przekroczyć 30 % tak więc jeszcze nie możesz odwiesić renty, ale myślę, że w grudniu powinieneś wystosować odpowiednie pismo do ZUSu informujące ile zarabiasz i że chciałbyś odwiesić rentę. Pozdrawiam
  • 0

#4 Peteterek

Peteterek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 20 październik 2011 - 09:57

tak zrobie jak mówisz Oli, dzieki :-)
  • 0

#5 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 20 październik 2011 - 18:51

Osoby będące na rencie socjalnej nie na stałej i w dodatku pracują. Mogą mieć kłopoty na bliższej zbliżającej ich komisji lekarskiej.
Lekarz orzecznik może wam zabrać całkowicie rentę socjalną ( Nie jest pan/i niecałkowicie niezdolna do pracy ) Uzasadnienie: charakter dotychczas wykonywanej pracy, naruszenie organizmu, wykształcenie i wygląd.
  • 0

#6 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 20 październik 2011 - 19:39

Kolejny siejący zamęt ha ha ha człowieku po co robisz zamieszane za w czasu ?? Sam dobrze wiesz, że wcale tak być nie musi.
  • 0

#7 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 20 październik 2011 - 21:07

Kolejny siejący zamęt ha ha ha człowieku po co robisz zamieszane za w czasu ?? Sam dobrze wiesz, że wcale tak być nie musi.


Oli.
Ja zamieszania nie robię.
Nie wiem jaka jest sytuacja u ciebie a u innych osób jak i u mnie.
Obecnie teraz walczę w sądzie o przywrócenia mi renty której mi nie przedłużono. Stwierdzili w uzasadnieniu jak napisałem w pierwszym poście.
  • 0

#8 lord wodzu

lord wodzu

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 20 październik 2011 - 23:06

Słuchaj Ci co nie mogą na stałe rentę to mogą nawet jutro odebrać jeśli mają ku temu podstawy. Zawsze możesz iść do Zusu i prosić o to żebyś mógł dorabiać na starych warunkach . Zus będzie zadowolony.
  • 0
A SŁOWO STAŁO SIĘ CZYNEM!

#9 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 20 październik 2011 - 23:46

To nie jest temat "odbierania rent", a ściślej mówiąc nieprzedłużania rent okresowych, w końcu po to są terminy rent okresowych,że ZUS może przedłużyć, może nie przedłużyć, więc to nie jest żadne "zabieranie" tylko nieprzedłużenie renty.

Rozmowa na temat typu - czy mogę odwiesić już rente czy dopiero po nowym roku - to totalna porażka bo w przepisach zawsze jest mowa o tym,że renciści socjalni będą mogli dorabiać 70% od 2012 roku, więc pytania czy już w roku 2011 w październiku ktoś może odwiesić rente jest tragiczne, takie osoby, które zadają takie pytania chyba w ogóle nie wiedzą na jakim świecie żyją.

To jest temat.
"Ile mogą dorobić renciści socjalni od 2012 roku?"
Chodzi w tym temacie o limit jaki będą mogli dorobić renciści socjalni w roku 2012, kiedy taki limit będzie ustalony i ile będzie on wynosił.
Na dzień dzisiejszy ten limit to jakieś 2400 zł brutto czyli 1700 zł ze złotówkami do ręki - wiadomo jaki to będzie limit od roku 2012 ? - ten limit ma wejść od stycznia 2012 czy od marca tak jak są waloryzacje rent i emerytur ?
  • 0

#10 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 21 październik 2011 - 10:54

Rozumiem was o co wam chodzi.
Ale ja przeczuwam co do dorobienia renty na 2012 rok mogą być problemy co do stawania na komisji lekarskiej i to dotyczy osobom którzy nie mają przyznanej renty socjalnej na stałe.
Przykład:
Osoba która stanie na komisji lekarskiej na koniec 2011 roku i na początku 2012r.
Lekarz orzecznik stwierdzi że:
Nie jest Pan/i całkowicie niezdolny/a do pracy.

Uzasadnienie:
Przy ocenie niezdolności do pracy uwzględniono:
Stopień naruszenia sprawności organizmu, rodzaj i charakter dotychczasowej wykonywanej pracy, możliwość wykonywania dotychczasowej pracy, poziom wykształcenia
  • 0

#11 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 21 październik 2011 - 10:57

Ciekawy nie każdy jest taki bystry jak Ty po to jest forum, żeby zadawać trudne czasem bezsensowne pytania i nie krytykuj tego :) zastanawiam się tylko nad jednym jeżeli "prawdopodobnie" od nowego roku najniższa krajowa miałaby wynosić 1500 zł to znowu będziemy na granicy dorabiania i trzeba będzie się pilnować żeby nie daj Boże więcej zarobić bo z renty nici ;p
  • 0

#12 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 21 październik 2011 - 11:40

Oli, między 1,5 tys a ok 2,4 tys jest dość wyrażna różnica.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#13 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 21 październik 2011 - 11:57

To jest temat.
"Ile mogą dorobić renciści socjalni od 2012 roku?"
Chodzi w tym temacie o limit jaki będą mogli dorobić renciści socjalni w roku 2012, kiedy taki limit będzie ustalony i ile będzie on wynosił.
Na dzień dzisiejszy ten limit to jakieś 2400 zł brutto czyli 1700 zł ze złotówkami do ręki - wiadomo jaki to będzie limit od roku 2012 ? - ten limit ma wejść od stycznia 2012 czy od marca tak jak są waloryzacje rent i emerytur ?


Średnia krajowa jest zmienna co kwartał. Zmiana średniej krajowe nastąpi 1 grudnia 2011
http://wyborcza.biz/...ocjalnych_.html

po wejściu w życie nowego prawa - co ma nastąpić 1 stycznia 2012 r - ta kwota nie zmieni się, rencista osiągający do 2356,30 zł brutto przychodu może spać spokojnie. ZUS nie zabierze mu z renty ani złotówki.


  • 0

#14 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 21 październik 2011 - 12:23

Ja wiem co pisze i myślę.
Mnie i nie tylko mnie to już spotkało.
Nie dość że rentę socjalną sobie wstrzymałem ze względu na pracę. To teraz na komisji lekarskiej w maju ZUS mi nie przedłużył orzeczenia i musiałem odwoływać się ponownie i w lipcu stanełem na komisji i lekarze orzecznicy stwierdzili że:
Nie jest Pan całkowicie niezdolny do pracy.
Uzasadnienie:
Przy ocenie niezdolności do pracy uwzględniono:
Stopień naruszenia sprawności organizmu, rodzaj i charakter dotychczasowej wykonywanej pracy, możliwość wykonywania dotychczasowej pracy, poziom wykształcenia.
Teraz z tymi gówniarzami walczę w sądzie.
Może też was to spotkać jak mnie i innym osobom. 
Cytat:po wejściu w życie nowego prawa - co ma nastąpić 1 stycznia 2012 r - ta kwota nie zmieni się, rencista osiągający do 2356,30 zł brutto przychodu może spać spokojnie. ZUS nie zabierze mu z renty ani złotówki.
ZUS może wam zabrać całkowicie rentę przy waszej najbliżej komisji lekarskiej. Oni teraz sobie oszczędzaj pieniądze.
  • 0

#15 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 21 październik 2011 - 12:41

Michał (jeżeli to twoje imię) Nie musisz się powtarzać. Już to pisałeś i wszyscy wiedzą, więc spoko. Komu zabiorą to zabiorą a komu nie to nie. Okaże się wszystko w 'praniu'. :)
  • 0

#16 fighterr

fighterr

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 10 listopad 2011 - 16:44

Witam, mam takie pytanie do bardziej obeznanych w temacie rent socjalnych. Mam przyznaną rentę socjalną na stałe, lecz około 6 lat temu w chwili pójścia do pracy zawiesili mi tą rentę (dodam że musiałem ZUS-owi oddać parę tysięcy za bezprawnie pobraną rentę ponieważ brałem wypłatę i nienależną rentę). Od nowego roku chciałbym z powrotem odwiesić tą rentę. Mam pytanie jak ta procedura wygląda, jakie dokumenty muszę przedstawić i kiedy to zgłosić do ZUS? I jeszcze jedno pytanie ktOrego dnia miesiąca wypłacają to świadczenie tzn. kiedy dostanę ewentualnie pieniądze za styczeń. Z góry dziękuję za pomoc.
  • 0

#17 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 10 listopad 2011 - 17:55

fighterr byłem w podobnej sytuacji, pracuję siedem lat i od momentu podjęcia pracy zawiesili mi rentę oczywiście na początku tego nie wiedziałem i pobierałem jednocześnie pensję i rentę, którą później musiałem oddać, a wracając do pytania to myślę, że w połowie grudnia należałoby poinformować ZUS iż ze zmianą ustawy o rencie socjalnej i możliwości dorobienia do 70 % chciałbyś odwiesić możliwość pobierania renty socjalnej, którą masz przyznaną na stałe, warto dodać kwotę zarobków tak by znowu nie okazało się, że znowu przekraczasz, co do terminu płatności to trzeba zapytać się tych co ją otrzymują, ale wydaje mi się, że pod koniec każdego miesiąca jakoś do 25. Pozdrawiam
  • 0

#18 Singe

Singe

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2113 postów

Napisano 10 listopad 2011 - 20:52

Ja dostaję 15 każdego miesiąca
  • 0

#19 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 listopad 2011 - 12:15

Ja dostaję 15 każdego miesiąca

Dokładnie tak do 15-go każdego miesiąca, potwierdzam :)
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#20 fighterr

fighterr

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 11 listopad 2011 - 19:06

Czyli 15 stycznia za styczeń jest wypłacane czy za grudzien?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych