Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

parkowanie na miejscu dla inwalidy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#1 lasiu2

lasiu2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 07 grudzień 2010 - 15:03

Witam,
jestem mamą chłopca chorującego na Wrzodziejace Zapalenie Jelita Grubego. Syn ma 6 lat, choruje od lat trzech i ma orzeczenie o niepełnosprawności. Ze względu na charakter choroby zdarza się nam czasem, że musimy bardzo szybko skorzystać z toalety, a niestety nierzadko jedynym miejscem wolnym jest miejsce dla niepełnosprawnych. Moje pytanie jest następujace: czy jeżeli osoba niepełnosprawna (w tym przypadku dziecko) jest pasażerem, to czy kierowca (rodzic) może zająć miejsce dla niepełnosprawnych na parkingu? Czy muszę mieć jakieś dodatkowe zaświadczenie oprócz legitymacji osoby niepełnosprawnej?
pozdrawiam
  • 0

#2 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 07 grudzień 2010 - 15:43

Nalepka znaczek wozka jest konieczne chyba!!
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#3 iwonq

iwonq

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 293 postów

Napisano 07 grudzień 2010 - 16:14

Nalepka znaczek wozka jest konieczne chyba!!


hm... a to nie trzeba wyrobić specjalnej legitymacji ? mogą ją wyrobić osoby niepełnosprawne ruchowo.... :)

http://www.niepelnos...rta-parkingowa/

tu masz wszystko :)
  • 0

#4 lasiu2

lasiu2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 07 grudzień 2010 - 16:30

Bardzo dziękuję. Wszystko stało się jasne. Nie przysługuje.
pozdrawiam
  • 0

#5 zbychuq

zbychuq

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 08 grudzień 2010 - 11:51

w stanach nie miało by takie coś miejsca, tu policja boi się własnego cienia taka prawda, polska niestety nasza kochana.
  • 0

#6 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 08 grudzień 2010 - 16:19

Nalepka znaczek wozka jest konieczne chyba!!

Tak zgadza się, potrzebna jest nalepka-znaczek osoby na wózku.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#7 pragmatyk_liryczny

pragmatyk_liryczny

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 08 grudzień 2010 - 17:26

Witam,
jestem mamą chłopca chorującego na Wrzodziejace Zapalenie Jelita Grubego. Syn ma 6 lat, choruje od lat trzech i ma orzeczenie o niepełnosprawności. Ze względu na charakter choroby zdarza się nam czasem, że musimy bardzo szybko skorzystać z toalety, a niestety nierzadko jedynym miejscem wolnym jest miejsce dla niepełnosprawnych. Moje pytanie jest następujace: czy jeżeli osoba niepełnosprawna (w tym przypadku dziecko) jest pasażerem, to czy kierowca (rodzic) może zająć miejsce dla niepełnosprawnych na parkingu? Czy muszę mieć jakieś dodatkowe zaświadczenie oprócz legitymacji osoby niepełnosprawnej?
pozdrawiam


Losiu2, dokumentem uprawniającym do stania na miejscu dla osób niepełnosprawnych jest tzw. karta parkinowa. Warto ją wyrobić nawet jeśli pasażerem jest niepełnosprawne dziecko, które posiada orzeczenie. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale zasada jest taka, że kartę wydaje starosta/prezydent miasta. Pełnomocnik starosty/prezydenta ds. osób niepełnosprawnych powinien wiedzieć, gdzie i kto tą kartę wydaje na twoim terenie. U mnie wydaje ją Miejski Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności.

Powodzenia :)
  • 0
Nie jesteś dzieckiem specjalnej troski. Jesteś obywatelem i tego się trzymaj!

#8 xmen

xmen

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 237 postów

Napisano 08 grudzień 2010 - 19:17

Z tego co wiem naklejki nie mają żadnej mocy prawnej , jedyne co daje uprawnienia to oryginał karty parkingowej.

http://www.niepelnos...l/ledge/x/16413

nalepkę kupisz za parę złoty , a kartę wydaje urząd
jak widzę tych co dadzą se nalepki i robią z siebie wielkich niepełnosprawnych to szlag mnie trafia.
  • 0

#9 Lusi

Lusi

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 36 postów

Napisano 09 grudzień 2010 - 21:44

Rozpiszę się troszkę o swojej sytuacji.
No właśnie: żeby zaparkować na miejscu dla niepełnosprawnych potrzebna jest karta parkingowa. Kartę parkingową może otrzymać osoba która ma orzeczenie o niepełnosprawności (ruchowej) i jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu. Innej opcji nie wyczytałam. http://www.niepelnos...wn...arkingowa/
A co w sytuacji gdy osoba nie może wyrobić sobie prawa jazy (z przyczyn zdrowotnych) i zwyczajnie nie stać jej na bycie właścicielem samochodu a jednak korzysta z wielu samochodów (np. wozi go rodzina, kuzyni, przyjaciele, wolontariusze). Czy to znaczy, że mimo poruszania się na wózku (niezdolność do samodzielnej egzystencji) nie ma prawa parkować w miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych? Jeśli tak to czy ten przepis nie jest niedorzeczny? To jakaś bzdura.
Zgadzam się z co pisze xmen "dadzą se nalepki i robią z siebie wielkich niepełnosprawnych"
Ostatnio zdarzyła mi się sytuacja, że musieliśmy zaparkować daleko od wejścia a gdy przechodziliśmy obok wyznaczonego miejsca zdziwiłam się. Do oznakowanego nalepką samochodu wsiadała Pani w szpileczkach bez jakichkolwiek problemów z chodzeniem...
"Powiadam" raz jeszcze to jakaś niedorzeczna bzdura ;)
  • 0

#10 lasiu2

lasiu2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 09 grudzień 2010 - 22:01

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za maile. O ile dobrze rozumiem, skoro mój syn nie ma orzeczonej niepełnosprawności ruchowej to nie przysługuje nam parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych.
Niestety nasza choroba ma to do siebie, że wymaga czasami BARDZO nagłych wizyt w toalecie. Wydawać się to może dziwne, ale wierzcie mi, że pogoń jest wtedy niesamowita. A czasami jedynym miejscem wolnym jest to, które jak się okazuje jest nam zabronione...
Pozdrawiam i życzę Wam wszystkim zdrowia i pogody ducha.
  • 0

#11 Kaneta

Kaneta

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 261 postów
  • Skąd:Powiew Jodu... :)

Napisano 10 grudzień 2010 - 08:09

No więc małe sprostowanie. Nie musisz być właścicielem ani współwłaścicielem auta aby móc jeździć z kartą parkingową. Kiedyś tak było, teraz wystarczy karte przełożyć do innego auta aby móc parkować. Teraz karta jest przypisana do danej osoby a nie do auta.

Po drugie, wczoraj akurat w naszej regionalnej gazecie był artykuł o parkowaniu na kopercie, przytocze pare zdań:
"Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydanych przez Zespół do spraw Orzeczkania o Niepełnosprawności ( orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wraz ze wskazaniem spełnienia przesłanek określonych w art. 8 ust.1 ustawy o ruchu drogowym). Osoby zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczoenj symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub N-10 (choroby neurologiczne). Karte parkingową wydaje osobie niepełnosrpawnej starosta."

Także może Twój syn ma stwierdzony któryś z tych symboli? 05-R I N-10 ? 

Nalepka znaczek wozka jest konieczne chyba!!


Nie ma obowiązku nalepki na szybe, jedyne co uprawnia do parkowania do ważna KARTA PARKIGNOWA
  • 0
Najpiękniejszych chwil nie zaplanujesz, one przyjdą same...

#12 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 10 grudzień 2010 - 10:51

Więc skoro syn jest niepełnosprawny czas zainteresować się dla niego orzeczeniem o niepełnosprawności kolejno o kartę parkingową w przyszłości się to mu przyda :)
  • 0

#13 lasiu2

lasiu2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 10 grudzień 2010 - 13:06

my mamy orzeczenie o niepełnosprawności, ale ze względu na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (nie niepełnosprawność ruchową)
pozdrawiam
  • 0

#14 pragmatyk_liryczny

pragmatyk_liryczny

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 10 grudzień 2010 - 13:23

my mamy orzeczenie o niepełnosprawności, ale ze względu na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (nie niepełnosprawność ruchową)
pozdrawiam


Mimo wszystko skontaktuj się z pełnomocnikem starosty/prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych na swoim terenie. Rodzaj choroby sprawia, że parkowanie w twoim przypadku niemal w każdym miejscu jest koniecznością. Porozmawiaj z nimi, nie poddawaj się.
Pozdrawiam :)
  • 0
Nie jesteś dzieckiem specjalnej troski. Jesteś obywatelem i tego się trzymaj!

#15 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 10 grudzień 2010 - 16:46

Czyżby coś się zmieniło ?? Ja jak starałem się o kartę parkingową to praktycznie dostawał ją każdy, co mnie lekko irytowało, jak dostawała ją osoba z astmą łuszczycą itd ale w waszym przypadku rozumiem i powinniście się zgłosić o taką kartę :)
  • 0

#16 lasiu2

lasiu2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 11 grudzień 2010 - 09:59

Oli, dzięki. W poniedziałek zaczynam załatwiać.
pozdrawiam
  • 0

#17 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 11 grudzień 2010 - 20:10

Daj znać czy pozytywnie wszystko się skończyło :) pozdrawiam
  • 0

#18 Dariaa

Dariaa

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 05 styczeń 2011 - 16:23

Ja mam kartę parkingową - nie mam niepełnosprawności ruchowej, tylko skazę krwotoczną, charakter choroby też ma znaczenie, o czym zaznaczono w moim orzeczeniu (9pkt), że spełniam wymogi dotyczące prawa o ruchu drogowym (w odniesieniu do konkretnych zapisów). Poniżej dokładnie cytuję ze strony:

" Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2009r. Nr 97, poz. 802), od 23 września 2009 r. kartę parkingową można otrzymać wyłącznie na podstawie orzeczenia wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Karta parkingowa nie jest wydawana na podstawie orzeczeń ZUS, MSWiA, MON, KRUS.
Bez zmian pozostają wzory kart parkingowych, opłata oraz tryb postępowania.
Karta Parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby niepełnosprawne do parkowania na "tzw". kopertach.

Kartę parkingową mogą uzyskać osoby posiadające ważne orzeczenia:

- o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- o lekkim stopniu niepełnosprawności, które w orzeczeniu posiadają kod R lub N

Ponadto kartę parkingową mogą uzyskać osoby spełniające przesłanki określone w art.8 ust.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz.U. z 2005r., Nr 108, poz.908) - punkt 9 orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności.
"

Nie jest powiedziane, że orzeczona niepełnosprawność ruchowa warunkuje pozyskanie karty parkingowej.


Co do miejsca parkingowego mogę powiedzieć jedną rzecz.

Śmieszne jest to, że załatwiłam sobie miejsce parkingowe dla ON pod moim blokiem, urząd dzielnicy zadecydował, aby zrobić dwa miejsca i wiecie co? Nagle okazało się, że na mojej ulicy mieszka z 5-6 ON i żadna z nich się nie postarała, żeby sobie takie miejsce wcześniej załatwić. Ja załatwiłam a mimo to korzystać nie mogę i wiem, że z tym nic zrobić się nie da :( oni mają takie same prawo do korzystania z tego miejsca. Niektóre ON chciałyby wszelkiej pomocy, uprawnień i nie wiadomo co, ale żeby się postarać w tym kierunku, aby to załatwić, to im się nieeeee chceeeee. To mnie wkurza :(

pozdrawiam
D.
  • 0

#19 lasiu2

lasiu2

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 06 styczeń 2011 - 19:46

Ja mam kartę parkingową - nie mam niepełnosprawności ruchowej, tylko skazę krwotoczną, charakter choroby też ma znaczenie, o czym zaznaczono w moim orzeczeniu (9pkt), że spełniam wymogi dotyczące prawa o ruchu drogowym (w odniesieniu do konkretnych zapisów). Poniżej dokładnie cytuję ze strony:


Dariaa cześć,
18 stycznia mamy wyznaczony termin komisji orzekającej (mieliśmy czasowe przyznanie), super zatem, że napisałaś te wszystkie informacje. Z technicznego punktu widzenia, czy wiesz może czy już na komisji powinnam poprosić o odpowiednie zaznaczenie w orzeczeniu (w tym pkt 9)?
pozdrawiam
L.
  • 0

#20 Dariaa

Dariaa

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 08 styczeń 2011 - 19:45

Droga Lasiu2

Tak, jak najbardziej napomnij na komisji o tym, nic nie masz do stracenia a możesz zyskać. W razie nie uznania tego na orzeczeniu ( brak adnotacji o spełnianiu tego wymogu) możesz się odwołać dodatkowo to uzasadniając.

3mam kciuki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych