Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Inicjatywa ON znosząca "pułapkę rentową"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
745 odpowiedzi w tym temacie

#81 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 22 styczeń 2011 - 00:22

A mógłbyś jakoś upublicznić projekt? Mnie najbardziej interesuje czy dotyczy on wszystkich rent, czy tylko renty socjalnej.

Myślę, że parę podpisów jestem wstanie zdobyć... albo nawet trochę więcej niż parę :)


Ja chyba na "cudzym" forum nie mogę dołączać plików jako zwykły użytkownik?! Ma powstać strona internetowa. Na niej będzie treść, uzasadnienie i karta podpisów do pobrania i reszta "kwiatków" ;) .
Nowelizacja dotyczy tylko renty socjalnej bo wśród pozostałych rencistów (nie licząc Ciebie Rodys i kilku innych) był mały odzew społeczny prawie tak jak ludzie polubili limit 70% średniej krajowej. A ja nie mam ambicji bycia zbawcą na siłę.
Jeśli ktoś chce zgłosić nowelizację dotyczący pozostałych rent postaram się pomóc.
  • 0

#82 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 22 styczeń 2011 - 02:46

Równierz gratuluje koledze Lenio ukonczenia projektu , teraz zabieramy sie za zbieranie podpisów i do sejmu z tym.
  • 0

#83 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 22 styczeń 2011 - 15:57

michalino - nie musisz rzucać się na wszystkich dyskutantów o odmiennych poglądach i robić im psychoanalizy na podstawie ich wypowiedzi. Napędzasz tylko offtop w wątkach...


Ten zarzut akurat mnie nie dotyczy.

Mam nadzieję, że tym razem inicjatywa tu podjęta odniesie
sukces i to jest najważniejsze.
Również deklaruję się zbieraniem podpisów.
  • 0

#84 olimpia

olimpia

    Podpowiadacz

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPip
  • 227 postów

Napisano 22 styczeń 2011 - 18:00

PS.
michalino - nie musisz rzucać się na wszystkich dyskutantów o odmiennych poglądach i robić im psychoanalizy na podstawie ich wypowiedzi. Napędzasz tylko offtop w wątkach...


Rodys to raczej Ty rzucasz się na dyskutantów o odmiennych poglądach, wydając bezpodstawne zarzuty, nijak mające się do rzeczywistości. Zamiast argumentów używasz inwektyw. W wypowiedziach michaliny trudno doszukać się agresji, czy napędzania offtopu.

W dyskusji każdy ma prawo do odniesienia się do wypowiedzi każdego z dyskutantów i trudno to nazwać psychoanalizą.

Mam nadzieję,że dalsza dyskusja będzie na temat, a nie antypersonalna.
  • 0
"Pamiętaj, szczęście nie zależy od tego, kim jesteś i co wiesz. Zależy wyłącznie od tego co myślisz" (Dale Carnegie)

#85 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 22 styczeń 2011 - 22:19

Nowelizacja dotyczy tylko renty socjalnej[...]

To szkoda. Z kilku powodów.
Rencistów socjalnych jest zaledwie 241 000 (dane z 09.2008) - rencistów zwykłych 1 200 000 (dane z 2009). Trudniej będzie lobbować...Tym bardziej, ze tak na moje wyczucie to "socjalni" są mniej aktywni zawodowo, więc tym bardziej będzie mniejsze zainteresowanie projektem.

Twojego projektu ustawy nie znam, ale zakładam, że dotyczy on zrównania limitów dla rent socjalnych z limitami rent zwykłych. Myślałem, że jak już się rzucać na limity, to po całości. Czyli dążyć do ich zniesienia. Zawsze wtedy jest jakieś pole do negocjacji ;)

PS
Olimpio, zaręczam Ci, że nie znajdziesz na tym forum żadnej "inwektywy" mojego autorstwa. Jedyne co możesz znaleźć to od czasu do czasu jakąś krytykę czyjejś opinii - zawsze jednak mniej lub bardziej zgrabnie uzasadnioną merytorycznie.
Przekonany siłą "pozamerytorycznych argumentów osobistych" z wdzięcznością i uwagą przyjmuję Twoją i Michaliny troskę o mój brak kurtuazji w manifestowaniu swoich poglądów. Jestem przekonany, że kiedy je wszystkie przeniknę mentalnie to dopiero wtedy stanę się lepszym. Do tego czasu pozwolę sobie pozostać takim jak teraz ;)
  • 0

KNP


#86 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 23 styczeń 2011 - 00:47

To szkoda. Z kilku powodów.
Rencistów socjalnych jest zaledwie 241 000 (dane z 09.2008) - rencistów zwykłych 1 200 000 (dane z 2009). Trudniej będzie lobbować...Tym bardziej, ze tak na moje wyczucie to "socjalni" są mniej aktywni zawodowo, więc tym bardziej będzie mniejsze zainteresowanie projektem.

Twojego projektu ustawy nie znam, ale zakładam, że dotyczy on zrównania limitów dla rent socjalnych z limitami rent zwykłych. Myślałem, że jak już się rzucać na limity, to po całości. Czyli dążyć do ich zniesienia. Zawsze wtedy jest jakieś pole do negocjacji ;)


Lobbingu na rzecz niepełnosprawnych nie ma bo nie mają oni pieniędzy ani mediów. Masz racje po wprowadzeniu limitu na pułapie 30% średniej krajowej liczba chętnych do podjęcia pracy spadła 9krotnie. Jednak dużo osób chce podjąć prace, gdyby mogła zachować rencine. Rencistów socjalnych jest 248 000 (dane z 06.2010 r.). Według danych, które mam pozostałych rencistów jest 2 050 000 z tego zainteresowanych pracą jest 575 tysięcy. Nie zapominajmy że wskaźnik zatrudnienia ON wynosi 14%. Politycy patrzą na pracujących niepełnosprawnych. jako koszt dofinansowania z PFRONu. Z 495 000 pracujących zarejestrowanych w PRON Sod jest ok 280 000 (dane z 2010 r.). Jeżeli takie dofinansowanie jest pobierane ciężko zamknąć budżet dodatnio biorąc pod uwagę żę płace są niskie wiec mniej idzie na ZUS i podatki. Dlatego też nie jestem przekonany czy mniejsza grupa nie ma większej szansy.

Projekt zakłada całkowite zniesienie limitów(dla rencistów socjalnych). Moim zdaniem jak chcesz wolności to uciekasz z wiezienia a nie prosisz o dodatkowy "spacerniak" raz w tygodniu za dobre sprawowanie.
  • 0

#87 xanax

xanax

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 49 postów

Napisano 23 styczeń 2011 - 16:36

Ja tak tylko w gwoli ścisłości:

Projekt zakłada całkowite zniesienie limitów. Moim zdaniem jak chcesz wolności to uciekasz z wiezienia a nie prosisz o dodatkowy "spacerniak" raz w tygodniu za dobre sprawowanie.


Ale 2 posty wyżej piszesz:

Nowelizacja dotyczy tylko renty socjalnej bo wśród pozostałych rencistów (nie licząc Ciebie Rodys i kilku innych) był mały odzew społeczny prawie tak jak ludzie polubili limit 70% średniej krajowej.


Wiec jak jest wszystkich czy socjalnych ?


Nowelizacja dotyczy tylko renty socjalnej[...]

To szkoda. Z kilku powodów.
Rencistów socjalnych jest zaledwie 241 000 (dane z 09.2008) - rencistów zwykłych 1 200 000 (dane z 2009). Trudniej będzie lobbować...Tym bardziej, ze tak na moje wyczucie to "socjalni" są mniej aktywni zawodowo, więc tym bardziej będzie mniejsze zainteresowanie projektem.


Mam inne zdanie na temat.Piszesz ,że socjalni są mniej aktywni zawodowo ,zgoda,ale moim zdaniem przez tak niski limit zarobkowy.Gdyby limit był taki sam jak na poziomie rencistów zwykłych aktywnośc zawodowa socjalnych by wzrosła.Obecnie socjalni,żeby renta nie była zawieszana,muszą szukać pracy na pół etatu lub 5/8.

Moim skromnym zdaniem lepiej jest startować z nowelizacją zrównającą limity socjalnych ze zwykłymi,gdzyz na całkowite zniesienie limitów nie ma żadnych szans skoro nawet projekt rządowy został przez radę ministrów wycofany.

Rencistów socjalnych jest 248 000 (dane z 06.2010 r.). Według danych, które mam pozostałych rencistów jest 2 050 000 z tego zainteresowanych pracą jest 575 tysięcy.


Hmm ,wszelkie dane o liczbie rencistów,tak jak pisal Rodys, mówią o liczbie 1,2 mln.
Chyba ,że te 2 mln to łącznie z Krusem ?

Ps.
Tak myślałem czy by nie zebrać się w parę osób i pojechać np. dp posła Marka Plury i porozmawiać o temacie rent socjalnych i limitów?
Jako poseł zapewne może zwrócić sie do ministerstwa finansów o wyliczenia jaki byłby koszt dla budżetu zrównania limitów zarobkowych rencistów.
Poseł przyjmuje osobiście po uzgodnieniu terminu telefonicznie a porozmawiać chyba nie zaszkodzi :)
Może też mógłby jakoś wspomóc lub nagłośnić sprawę zbierania podpisów.
  • 0

#88 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 23 styczeń 2011 - 19:35

Lenio. Te ponad 2 mln. rencistów to nie wiem skąd wziąłeś. Pewnie razem z KRUSem.

Ja mam rentę zwykłą, jednak popieram zniesienie (podkreślam - nie zrównanie do 70%, a zniesienie) limitów zarobków do renty socjalnej. "Pułapkę rentową" uważam za fatalny i niehumanitarny pomysł naszej władzy.

Moim skromnym zdaniem lepiej jest startować z nowelizacją zrównającą limity socjalnych ze zwykłymi,gdzyz na całkowite zniesienie limitów nie ma żadnych szans skoro nawet projekt rządowy został przez radę ministrów wycofany.


Stara zasada negocjacji mówi, że trzeba zabiegać o więcej niż się zamierza uzyskać :)

Projekt rządowy został wycofany, bo wyliczenia wskazywały, że zniesienie limitów to koszt ok. 100 mln zł rocznie dla budżetu. Moim zdaniem było to źle policzone. Oczywiście nie mam dostępu do danych ekonomicznych, tak jak eksperci ministerialni. Nie wiem też jak oni to policzyli. Moja intuicja mi mówi, że po prostu zsumowali kwotę zawieszonych rent i uzyskali wspomniane 100 mln., bo tak jest najprościej.
Zniesienie limitów = wzrost zatrudnienia rencistów i wzrost pensji tych co pracują.
Moim zdaniem od tych 100 mln kosztu dla budżetu należałoby odjąć:
- podatek od pensji nowo zatrudnionych (płacą PIT, ale też VAT i akcyzę oraz na ZUS)
- podatek od zwiększonych pensji pracujących rencistów
- mniejsze wydatki na opiekę społeczną (MOPS, PCPR itp.)

Podoba mi się Twój pomysł zwrócenia się, za pomocą posła, do ministerstwa finansów o wyliczenia jaki byłby koszt dla budżetu ZNIESIENIA limitów.

Ja mam jeszcze taki pomysł, że każdy rencista, który chce zarabiać bez limitów zgłosił się na komisję celem potwierdzenia czy nie jest oszustem - taki zapis w projekcie byłby dla tej inicjatywy korzystny.
  • 0

KNP


#89 pragmatyk_liryczny

pragmatyk_liryczny

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 24 styczeń 2011 - 14:00

Lenio, gratulacje! Tak trzymać ! :) Jeśli jest już nowelizacja, to teraz strona internetowa i zabieramy się za zbieranie podpisów. Jesteśmy w kontakcie.
  • 0
Nie jesteś dzieckiem specjalnej troski. Jesteś obywatelem i tego się trzymaj!

#90 fajny25

fajny25

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 24 styczeń 2011 - 18:58

Witaj ja pobieram rentę socjalną i mam wykształcenie ekonomiczne jestem po liceum ekonomicznych i studiach o kierunku ekonomiczno- prawniczo -społecznych " stosunki międzynarodowe czyli głównie prawo i gospodarka uważam ze zniesienie limitów jest z korzyścią tylko ze rządzący boją się tego zrobić bo obawiają się ze część niepełnosprawnych i tak nie będzie chciała pracować a i więcej lewych rent będzie dlatego tu jest ta obawa ale z punktu ekonomicznego to jest z korzyścią obecnie większość niepełnosprawnych nie pracuje pobiera świadczenia socjalno rentowe a budżet musi z koś na to mieć pieniążki wiec podnoszą podatki a gdyby zwolnić te limity to co okazuję się ? cześć w tym i ja myślę założyć własną firmę i być może zarabiać nawet 3 tys czy 5 tys a wiesz ze ze podatki obecnie pożerają 40% wynagrodzenia +/- 40% czyli z 5 tys zł to 2 tys wiec policz 500zł z wyższych podatków na jednego z socjalną rentą z tych 2 tys można już wypłacić nie 1 a aż czterem a 4 % niepełnosprawnych socjalnych i innych gryp to około 250 tys w Polsce ma wyższe wykształcenie i są ambitni by nawet pokosić się o założenie własnej działalnością nie żyć nawet za najniższy krajową te limity to tylko bariera ...Służę także wiedzą prawniczą i ekonomiczną i popieram inicjatywę i pomogę wam służę pomocą z kolegą Mateuszem Niewiarą już piszemy z sobą korespondujemy Służę pomocą Pozdrawiam Grzegorz mój e mail g.trzcina23@wp.pl a gg 320 33 64 Zapraszam
  • 0

#91 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 24 styczeń 2011 - 23:06

Ja tak tylko w gwoli ścisłości:
Wiec jak jest wszystkich czy socjalnych ?

Pierwsza wypowiedz jet odpowiedzią na wypowiedz Rodysa o rencie socjalnej. Więc nowelizacja dotyczy tylko renty socjalnej.

Moim skromnym zdaniem lepiej jest startować z nowelizacją zrównającą limity socjalnych ze zwykłymi,gdzyz na całkowite zniesienie limitów nie ma żadnych szans skoro nawet projekt rządowy został przez radę ministrów wycofany.

Projekt MPiPS zakładał zniesie limitów dla wszystkich rencistów i emerytów to ok 3,4 miliona ludzi wyliczyli że będzie to kosztowało jakieś chore kwoty. rencistów socjalnych jest 250 tyś. Więc koszty będą przynajmniej 15 razy niższe. Wbrew pozorom całkowite zniesienie limitów jest korzystne dla budżetu ponieważ dofinansowania PFRON są do kwoty ok 70% średniej krajowej ergo jeśli niepełnosprawny przekroczy ten pułap płaci podatki od większej kwoty a dofinansowanie zostaje takie samo.

Hmm ,wszelkie dane o liczbie rencistów,tak jak pisal Rodys, mówią o liczbie 1,2 mln.
Chyba ,że te 2 mln to łącznie z Krusem ?

Tak do dane z KRUSEM i własną działalnością.

Ps.
Tak myślałem czy by nie zebrać się w parę osób i pojechać np. dp posła Marka Plury i porozmawiać o temacie rent socjalnych i limitów?
Jako poseł zapewne może zwrócić sie do ministerstwa finansów o wyliczenia jaki byłby koszt dla budżetu zrównania limitów zarobkowych rencistów.
Poseł przyjmuje osobiście po uzgodnieniu terminu telefonicznie a porozmawiać chyba nie zaszkodzi :)

Ja już byłem na spotkaniu posłem Plurą ale wtedy sprawa była na innym etapie. Mogę pojechać jeszcze raz.

Może też mógłby jakoś wspomóc lub nagłośnić sprawę zbierania podpisów.
Dzięki każda pomoc się przyda.:)
  • 0

#92 xanax

xanax

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 49 postów

Napisano 25 styczeń 2011 - 01:05

Dzięki Lenio za wyjaśnienia :)

Projekt MPiPS zakładał zniesie limitów dla wszystkich rencistów i emerytów to ok 3,4 miliona ludzi wyliczyli że będzie to kosztowało jakieś chore kwoty. rencistów socjalnych jest 250 tyś. Więc koszty będą przynajmniej 15 razy niższe. Wbrew pozorom całkowite zniesienie limitów jest korzystne dla budżetu ponieważ dofinansowania PFRON są do kwoty ok 70% średniej krajowej ergo jeśli niepełnosprawny przekroczy ten pułap płaci podatki od większej kwoty a dofinansowanie zostaje takie samo.


Dostałem wiadomość od osoby,która pisała o dane dotyczące zniesienia limitów zarobkowych tylko dla rencistów socjalnych.
Otóż możliwość dorabiania bez ograniczeń dla rencistów socjalnych według ministerstwa kosztowało by budżet państwa 14 mln zł.

A więc kwota zrównająca limity byłaby jeszcze mniejsza.
Z punktu widzenia budżetu,kwota wręcz niezauważalna.
Zwłaszcza,że budżet zaoszczędził wiele miliardów na ograniczeniu liczby rencistów.

PS.
Mozna by też zainteresować ta sprawą pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych.
W końcu ma ''Stanowisko do Spraw Obsługi Prawnej i Legislacji'',którego zadaniem jest ''podejmowanie inicjatywy legislacyjnej dotyczącej sytuacji osób niepełnosprawnych''.
  • 0

#93 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 25 styczeń 2011 - 17:13

Dzwoniłem do Pana posła Marka Plury będę się z nim umawiał na spotkanie w sejmie (ul. Wiejska 4/6/8) w przyszłym tygodniu. Jeśli są chętni na to spotkanie proszę o kontakt: Lenio82@op.pl
  • 0

#94 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 25 styczeń 2011 - 18:28

Żałuje, że nie jestem już tak sprawny jak kiedyś bo z chęcią Lenio bym się wybrał z Tobą, tym bardziej, że znam Marka.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#95 fajny25

fajny25

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 25 styczeń 2011 - 21:59

Popieram Ciebie Lenio zdecydowanie. W tym roku mamy wybory parlamentarne w październiku a niepełnosprawni są sporą grupą i łakomym kąskiem dla polityków więc kiedy jak nie teraz? Teraz jest najlepszy moment by się organizować i oby ustawa przeszła przed wyborami , gdyż później będzie trudniej. Organizujmy się !!!
  • 0

#96 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 27 styczeń 2011 - 02:29

Żałuje, że nie jestem już tak sprawny jak kiedyś bo z chęcią Lenio bym się wybrał z Tobą, tym bardziej, że znam Marka.


To napisz mi swoje dane w wiadomości prywatnej to go pozdrowimy o Ciebie i jeśli sobie życzysz powiemy że popierasz projekt nowelizacji? Zdrówka życzę Koledze :)
  • 0

#97 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 27 styczeń 2011 - 18:03

Hej, ja także pomimo ze nie jestem rencistą socjalnym to popieram zniesienie limitów. Generalnie mam jeszcze jeden pomysł, tym razem dla wszystkich rencistów jeśli oczywiście uda sie znieść na początek limit dla socjalnych. Skoro limity nie mogą zostać zniesione to proponuje podwyższenie obecnych limitów. np o 30%.
Przecież jak ktoś ma mieć częściowo zawieszoną rentę to wiadomo ze będzie tak sobie okładał aby nie miał tego zawieszenia. Podobnie jest z całkowitym zawieszeniem, bo wtedy nie wiadomo czy później się da to odwiesić. Podejrzewam ze z tego powodu wiele ucieka kwot pod stołem a co za tym idzie podatków.
Bedzie to na pewno mniejszym obciążeniem Państwa niż całkowite zawieszenie świadczeń, pozatym wiele świadczeń bedzie ujawnionych.i wiecej z tego podatków, Swoją droga to ciekawe ile faktycznie jest zawieszonych swiadczeń i ile w rzeczywistosci te osoby zarabiają. W kazdym razie na pewno o wiele wiecej ujawniłoby sie realnych płac i zarobków osob niepelnosprawnych, gdyz wiadomo ze obecnie ok 2200 bruto to niewiele ponad 1500zł na rekę czyli trudno za to wyzyc.
Pozdrawiam wszystkich i zycze powodzenia:)
  • 0

#98 pragmatyk_liryczny

pragmatyk_liryczny

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 169 postów

Napisano 03 luty 2011 - 01:35

A ja proponuję zapychać im równo skrzynki mailowe czymś w tym stylu:


Szanowni Politycy
Pragnę w tym liście zwrócić Waszą uwagę na sytuację osób niepełnosprawnych. Wszystko w naszym kraju podlega ciągłym zmianom. Towary w sklepach drożeją, inflacja idzie w górę zarobki również. Cytując Wasze słowa: mamy znaczący wzrost gospodarczy. Wszystko to jednak ma miejsce obok nas. Dziś pragnę się od Was dowiedzieć, kiedy zainteresujecie się sytuacją materialną rencistów? Zwłaszcza tych ze znacznym stopniem niepełnosprawności? Owszem do tej pory Wasze zainteresowanie objawiało się w sytuacjach, kiedy trzeba było coś obciąć, ograniczyć wydatki, dotacje, znieść leki z listy refundowanych. Zawsze byliśmy dobrym materiałem do łatania dziur budżetowych. Łatwo wam było bo byliście święcie przekonani o swojej bezkarności, mieliście pewność, że osoby niepełnosprawne w żaden sposób nie okażą publicznego sprzeciwu. Bo niby jak? Wyjdą na ulicę? Będą strajkować? Zorganizują choćby demonstrację? Przecież nie dadzą rady.

Żyliśmy w domowych gettach przez wiele lat oddając renty swoim schorowanym rodzicom którzy poświęcili dla nas swoje życie osobiste i zawodowe. Renty które nie wystarczały na pokrycie najniższych kosztów utrzymania.

Ale od dziś mówimy temu dośd. Mamy dośd tłamszenia, poniżania, pomijania przy każdorazowej poprawie statusu społecznego. Pewnie nie zdajecie sobie sprawy ale pomimo naszych chorych ciał, nasze umysły i dusze są zdrowe, a potrzeby równe statystycznemu obywatelowi tego kraju.
Wielu z nas się poddało, tkwiąc w bezczynności i bezsilności, gorzknieją żaląc się najbliższym lub samemu Bogu, ale są też tacy którzy mają już dosyć Waszego ignorowania.

Zabraniacie nam pracować, odprowadzać podatki. Dlaczego jest tak, że nie możemy w tym kraju legalnie zarabiad pieniędzy, adekwatnie do naszych kompetencji? Przy każdej próbie poprawienia swojej lichej egzystencji, prawo (ZUS) zabiera nam marne renty które i tak wystarczają jedynie na jednorazowe zakupy w aptece. Wielu z nas stara się kombinować w szarej strefie, nie jednokrotnie poniżając swą godność, żebrząc o zatrudnienie na czarno. Największy żal mamy w tym przypadku do posłów Platformy Obywatelskiej, którzy to rok temu byli za zniesieniem limitów tylko dla tego, że śp. Lech Kaczyński był przeciwko. Zgłębiając tą sprawę, nie był on przeciwko zniesieniu limitów, lecz Waszej ustawie krzywdzącej osoby całkowicie nie mogące podjąd jakiegokolwiek zatrudnienia. Gdzie jest teraz premier Tusk, który mówił na Gali Integracji, jak bardzo bliski jest mu los osób niepełnosprawnych.

Redukowane są dofinansowania do wynagrodzenia, sukcesywnie kurczą się refundacje sprzętu rehabilitacyjnego i leków. PFRON ciągle żali się na rosnącą dziurę budżetową.

Drodzy podatnicy zastanówmy się wszyscy gdzie idą nasze pieniądze. Na leki, wózki inwalidzkie i komputery ułatwiające kontakt ze światem, czy może na nowe meble i samochody służbowe dla urzędników? Firm płacących kary za nie zatrudnianie ON jest ciągle tyle samo a pieniędzy z tego tytułu coraz mniej.

Politycy! Od tej pory przysporzymy Wam nie mały ból głowy bo już zawsze będziecie musieli brad nas pod uwagę. Nie pozwolimy uwsteczniać naszego państwa. Charakterystyką człowieczeństwa i kraju ucywilizowanego jest dbanie o wszystkie jednostki. Zwłaszcza te słabsze, wymagające pomocy.
W Skandynawii ważny jest człowiek, w Polsce spryt, wyzysk i umiejętność oszukiwania. W USA inwalidzi wojenni z Wietnamu sami wywalczyli swoje prawa, dlaczego my mamy tego nie zrobić? Jest nas niespełna 15% społeczeństwa, na pewno o nas usłyszycie!

My niżej traktowani, zamknięci w domach, uwięzieni w czterech ścianach


Poniżej przedstawiam Wam uzupełnioną wersję pisma Maskota. Napisałem uzupełnioną, bo uzupełniłem pewne elementy i wstawiłem pewne kosmetyczne zmiany, aby pismo miało charakter dokumentu. Jednak idea i sama wersja pisma się nie zmieniła. Jeśli ktoś będzie miał uwagi, zaznaczam merytoryczne uwagi :) - to piszcie. Mam nadzieję, że Maskot się nie obrazi za te kosmetyczne zmiany :)

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych sukcesów :)
------------------------------------------------------------------

Szanowni Parlamentarzyści!

My ludzie niepełnosprawny, Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, zamknięci w domach, uwięzieni w czterech ścianach, pragniemy w tym liście zwrócić Waszą uwagę na sytuację ludzi niepełnosprawnych. Wszystko w naszym kraju podlega ciągłym zmianom. Towary w sklepach drożeją, inflacja idzie w górę zarobki różnych grup społecznych również. Cytując Wasze – Polityków – słowa wypowiadane przez ostatnie 20 lat: „Mamy znaczący wzrost gospodarczy. Stopa życiowa Polaków rośnie!” To nie jest prawda w przypadku ludzi niepełnosprawnych! Wszystko to jednak miało i ma miejsce obok nas. My niepełnosprawni obywatele byliśmy i jesteśmy na marginesie życia społecznego, gospodarczego i politycznego kraju.

Dziś pragniemy się od Was dowiedzieć, kiedy zainteresujecie się sytuacją materialną rencistów? Zwłaszcza tych ze znacznym stopniem niepełnosprawności? Owszem do tej pory Wasze zainteresowanie objawiało się w sytuacjach, kiedy trzeba było coś obciąć, ograniczyć wydatki, dotacje, znieść leki z listy refundowanych. Zawsze byliśmy dobrym materiałem do łatania dziur budżetowych. Łatwo Wam - Politykom było ograniczać wydatki na niepełnosprawnych obywateli, bo mieliście pewność, że ludzie niepełnosprawni w żaden sposób nie okażą publicznego sprzeciwu. Bo niby jak? Wyjdą na ulicę? Będą strajkować? Zorganizują choćby demonstrację? Przecież nie dadzą rady. Każdy schód, każdy krawężnik zamkną nam usta. Przecież dojazd do lekarza, szkoły czy sklepu to nie lada wyprawa, której większość z nas nie jest wstanie odbyć.

Przez lata żyliśmy w domowych, gettach, oddając renty swoim schorowanym rodzicom, którzy poświęcili dla nas swoje życie osobiste i zawodowe. Renty które nie wystarczały na pokrycie najniższych kosztów utrzymania, bez jakiejkolwiek możliwości rozwoju, ale od dziś mówimy temu dość! Mamy dość tłamszenia, poniżania, pomijania przy każdorazowej poprawie statusu społecznego. Pewnie nie zdajecie sobie sprawy, ale pomimo naszych chorych ciał, nasze umysły i dusze są zdrowe, a potrzeby równe statystycznemu obywatelowi tego kraju.
Wielu z nas się poddało, tkwiąc w bezczynności i bezsilności, gorzknieją żaląc się najbliższym lub samemu Bogu, ale są też tacy którzy mają już dosyć ignorowania i pomijania ludzi niepełnosprawnych przez Polityków. Tyle mówi się o integracji społecznej, ale jak można oczekiwać od Społeczeństwa zachowań integracyjnych, jeśli przez Polski Parlament jesteśmy dyskryminowani prawnie. Zabraniacie nam pracować, odprowadzać podatki. Dlaczego jest tak, że nie możemy w tym kraju legalnie zarabiać pieniędzy, adekwatnie do naszych kompetencji? Przy każdej próbie poprawienia swojej lichej egzystencji, prawo (ZUS) zabiera nam marne renty, które i tak wystarczają jedynie na jednorazowe zakupy w aptece. Wielu z nas stara się kombinować w szarej strefie, nie jednokrotnie poniżając swą godność, żebrząc o zatrudnienie na czarno. Największy żal mamy w tym przypadku do posłów Platformy Obywatelskiej, którzy to rok temu byli za zniesieniem limitów tylko dla tego, że śp. Lech Kaczyński był przeciwko. Zgłębiając tą sprawę, nie był on przeciwko zniesieniu limitów, lecz Waszej ustawie krzywdzącej osoby całkowicie nie mogące podjąć jakiegokolwiek zatrudnienia. Gdzie jest teraz premier Tusk, który mówił na Gali Integracji, jak bardzo bliski jest mu los osób niepełnosprawnych? Redukowane są dofinansowania do wynagrodzenia, sukcesywnie kurczą się refundacje sprzętu rehabilitacyjnego i leków. PFRON ciągle żali się na rosnącą dziurę budżetową.

Istotą systemów społecznych w krajach wysokorozwiniętych i rozwijających się (istotą człowieczeństwa) jest dbanie o wszystkie jednostki, zwłaszcza te słabsze, wymagające pomocy.
W krajach Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych państwo jest dla człowieka - dla obywatele - a nie obywatel dla państwa. W USA w latach 60-tych XX w. inwalidzi, niepełnosprawni obywatele, powołując ruch Niezależnego Życia wywalczyli swoje prawa, doprowadzili do likwidacji dyskryminacyjnych zapisów prawnych, dlaczego my mamy tego nie zrobić? Jest nas niespełna 15% Społeczeństwa, na pewno o nas usłyszycie!

Panie i Panowie Parlamentarzyści! Nie odpowiadacie przed Bogiem i historią, ale odpowiadacie przed obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej, przed niepełnosprawnymi obywatelami również. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do likwidacji dyskryminacyjnych nas zapisów prawnych, likwidacji art. 10 ustawy o rencie socjalnej, który dyskryminuje ludzi niepełnosprawnych.
  • 0
Nie jesteś dzieckiem specjalnej troski. Jesteś obywatelem i tego się trzymaj!

#99 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 03 luty 2011 - 08:34

Trzy uwagi:
1)
"Jest nas niespełna 15% Społeczeństwa, na pewno o nas usłyszycie" - to nieprawda rencistów zwykłych i socjalnych ZUS oraz KRUS jest coś ok. 2 mln, z tego zainteresowanych pracą jest coś koło 500 tys. (wg danych Lenio), ale można to ująć inaczej:
"Rencistów jest ponad 2 mln, razem z najbliższymi rodzinami i sympatykami będzie nas kilkakrotnie więcej, na pewno o nas usłyszycie"

2)
To jest bardzo dobre :)
"Tyle mówi się o integracji społecznej, ale jak można oczekiwać od Społeczeństwa zachowań integracyjnych, jeśli przez Polski Parlament jesteśmy dyskryminowani prawnie. Zabraniacie nam pracować, odprowadzać podatki. Dlaczego jest tak, że nie możemy w tym kraju legalnie zarabiać pieniędzy, adekwatnie do naszych kompetencji? Przy każdej próbie poprawienia swojej lichej egzystencji, prawo (ZUS) zabiera nam marne renty, które i tak wystarczają jedynie na jednorazowe zakupy w aptece. Wielu z nas stara się kombinować w szarej strefie, nie jednokrotnie poniżając swą godność, żebrząc o zatrudnienie na czarno."
  • 0

KNP


#100 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 04 luty 2011 - 18:18

Wczoraj odbyliśmy spotkanie z panem posłem Markiem Plurą. Powiedział, że pomysł inicjatywy Osób Niepełnosprawnych na rzecz zniesienia limitów dla rencistów socjalnych bardzo mu się podoba. Sam podpisał się na karcie poparcia. Obiecał rozpropagować sprawę w sejmie i mediach. Zachęca nas do złożenia projektu nowelizacji jeszcze przed wyborami.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych