Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Posąg ze Świebodzina


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

#1 Cleon

Cleon

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 28 postów

Napisano 23 listopad 2010 - 19:03

Co myślicie o tej figurze? Dla mnie jest ona kwintesencją polskiego katolicyzmu: z wierzchu beton, wewnątrz pusto.
Najbardziej rozśmieszył mnie ten obraz z uroczystości poświęcenia tego posągu:
Dołączona grafika

Nie wiem na ile ci "chrześcijanie" znają słowa istoty którą uznają za boga, ale o ile pamiętam to niejaki Jezus z Nazaretu, twierdził że "królestwo moje, nie jest z tego świata".
  • 0
Prezerwatywy noszę w jednej kieszeni plecaka ze śrubokrętem, zapasową baterią, zestawem plastrów, latarką i planem miasta. Wtedy dziewczyna odnosi wrażenie, że jestem przygotowany na każdą sytuację, a nie że od początku planowałem ją przelecieć.

#2 niktwazny

niktwazny

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 24 listopad 2010 - 18:54

Jaka jest różnica między złotym cielcem odlanym przez Izraelitów na pustyni a posągiem ze Świebodzina? Kto wie?
  • 0

#3 marco

marco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 281 postów

Napisano 24 listopad 2010 - 19:11

Mnie z kolei zastanawia co innego. Ciekawe ile to to kosztowało? Czy ci fundatorzy nie mogli zrobić ściepy zamiast na kupę betonu wątpliwej wartości to na powodzian,hospicja,domy małego dziecka czy wiele innych cennych inicjatyw?
Odpowiedź jest prosta. Nie mogli, bo jak powiedział ten ich bóg Mojżeszowi : nie będziesz miał innych bogów przede mną. A tu co? Inny bóg wyrósł w Świebodzinie. W końcu to są katolicy to nie ma się czemu dziwić.
  • 0
Dubito ergo cogito,cogito ergo sum...

#4 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 24 listopad 2010 - 19:14

Wspolczesny "złoty cielec", potrzebny jak lysemu łupież!! 
A ja w Wolgogradzie widzialem najwyzszy pomnik na swiecie Mamajewo Kurhan, to kobieta z mieczem na pamiatke "Bitwy Stalingradzkiej", a ten swiebodzinski czemu sluzy?
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#5 tomaszek

tomaszek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 827 postów
  • Skąd:wyspa Wolin

Napisano 24 listopad 2010 - 20:40

Wspolczesny "złoty cielec", potrzebny jak lysemu łupież!! 
A ja w Wolgogradzie widzialem najwyzszy pomnik na swiecie Mamajewo Kurhan, to kobieta z mieczem na pamiatke "Bitwy Stalingradzkiej", a ten swiebodzinski czemu sluzy?


dokładnie to na Mamajewa kurhanie postawiono pomnik, bo kurhan Mamajewa to już był przed wojną 
Ktoś na tym pomniku zbije biznes, parkingi płatne, restauracje czy zajazdy pobudują, toalety płatne, pamiątki itp..

Fakt mogliby te pieniadze na inny cel przeznaczyć..lecz pomnik jesty widoczny, a jak by dali na wyposażenie oddziału szpitala, to nie byłoby tak widoczne
  • 0
Eunuch i krytyk z jednej są parafi....obaj wiedzą jak trzeba-żaden nie potrafi. (Boy-Zeleński)

#6 marco

marco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 281 postów

Napisano 24 listopad 2010 - 21:16

Fakt, ruscy wpadają w megalomanię. Z kolei w Woroszyłowgradzie widziałem pomnik Woroszyłowa. Nie powiem, przewyższał okoliczne budynki. Nie pamiętam ile miał metrów, ale widziało się go jeszcze na długo przed wjazdem do miasta. Polacy starają się prześcignąć naszych sąsiadów. Chcą by katolicyzm był widoczny nawet na kurhanie Mamajewa.
  • 0
Dubito ergo cogito,cogito ergo sum...

#7 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 24 listopad 2010 - 23:11

W Wołgogradzie bylem w1988r i wtedy w CCCP przejezdzałem przez Woroszylowgrad/ Byłem tez na Kaukazie, w Kijowie,Lwowie i wszedzie "Złote cielce Wołodi Ilicza"
Rusofil
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#8 PIMOT

PIMOT

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1842 postów

Napisano 25 listopad 2010 - 19:55

Teraz widzimy na co wydaje sie nasze pieniadze.
  • 0

Ludzie buduja za duzo murow a za malo mostow

 

Issac Newton


#9 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 25 listopad 2010 - 20:52

Jak to można popaść w błędne rozumowanie nie znając meritum sprawy:

Definicja bałwochwalstwa: (gr. eidolon – obraz lub posąg, latreia – kult) – grzech w religiach abrahamowych polegający na oddawaniu czci fałszywym bóstwom (bożkom). W szerszym sensie: przywiązywanie nadmiernej wagi do spraw doczesnych kosztem Boga.

1. Jezus nie jest fałszywym bóstwem.
2. Spojrzenie na posąg ma oderwać nas od spraw doczesnych i skierować myślenie
na Boga.
3. Obrazy przedstawiające Jezusa są również w kościołach protestanckich.

Biorąc pod uwagę siłę symboli
w naszej narodowej kulturze, może przyjść taki czas, że ten właśnie symbol, Jezusa ze słowiańską twarzą i w koronie polskich królów, biorącego pod swoją ochronę i opiekę nasz kraj, może okazać się przełomową, wtedy gdy trzeba będzie podejmować przełomowe decyzje.

To tak moim ( i nie tylko) zdaniem .

Datek milionów prostych najczęściej ubogich ludzi z Polski i Polonii, dobrowolny.
  • 0

#10 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 25 listopad 2010 - 21:41

[...] Biorąc pod uwagę siłę symboli
w naszej narodowej kulturze, może przyjść taki czas, że ten właśnie symbol, Jezusa ze słowiańską twarzą i w koronie polskich królów, biorącego pod swoją ochronę i opiekę nasz kraj, może okazać się przełomową, wtedy gdy trzeba będzie podejmować przełomowe decyzje.

Semita ze słowiańską twarzą? Wypas :)


  • 0

KNP


#11 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 25 listopad 2010 - 21:48

Jezus nie ukrywal swego izraelskiego pochodzenia, w przeciwienstwie do partyjnych zPO, PIS, SLD, PSL, i in., tylkov po co nam ten pomnik, lepsza bylaby jakaś instytucja- b.pożyteczna!!!
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#12 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 25 listopad 2010 - 22:25

Jezus nie ukrywal swego izraelskiego pochodzenia, w przeciwienstwie do partyjnych zPO, PIS, SLD, PSL, i in., [...]

Masz coś przeciwko Żydom? Antysemityzm jest już niemodny. 60 lat temu był trendy :)

Pomnik dla mnie wypas, byłem - widziałem. Se ludzie chcieli pomnik to se zbudowali. Promocję robią swojemu miastu na cały świat. Grosza do tego nie dołozyłeś. Sam se buduj "jakieś instytucje- b.pożyteczne!!!" - za swoje.
  • 0

KNP


#13 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 25 listopad 2010 - 22:41

Semita ze słowiańską twarzą? Złoty cielec ot i wszystko, byle byl rentowny jak paryska Wieza Eiffla
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#14 Cleon

Cleon

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 28 postów

Napisano 25 listopad 2010 - 22:43

Promocję robią swojemu miastu na cały świat.

Nie zaprzeczam, że to świetna akcja marketingowa. Może zbiją na tym trochę kasy. Powstaje tylko pytanie, po co do akcji promocyjnej mieszali religię?
Poza tym, chyba nie uda im się prześcignąć Lichenia. Tamtejszy obiekt sakralny jest prawdziwą maszynką do strzyżenia owieczek i nic nie zapowiada aby w rankingu najbardziej kasowych i czysto komercyjnych przedsięwzięć kk został wyprzedzony przez posążek ze Świebodzina.
  • 0
Prezerwatywy noszę w jednej kieszeni plecaka ze śrubokrętem, zapasową baterią, zestawem plastrów, latarką i planem miasta. Wtedy dziewczyna odnosi wrażenie, że jestem przygotowany na każdą sytuację, a nie że od początku planowałem ją przelecieć.

#15 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 26 listopad 2010 - 08:22

[...] Powstaje tylko pytanie, po co do akcji promocyjnej mieszali religię?
Poza tym, chyba nie uda im się prześcignąć Lichenia.


1. Bo do tego między innymi służy religia, jest platformą na bazie której jakaś grupa ludzi wyznacza liderów i podejmuje wspólne i skoordynowane dzialania (religia składa się z religijności indywidualnej (mistyka) oraz całej otoczki społeczno-organizacyjnej czyli sumy mistyki i oraz relacji pomiędzy wiernymi). Dzięki inwestycji w pomnik wierni mogą doświadczyć emocjonalnej bliskości w grupie oraz bliskości ze swoim bóstwem. Mają przeświadczenie, że zrobili coś wielkiego, a w zamian po śmierci znajdą się w niebie. Taki deal :)

2. Mam wrażenie że Licheń przescignęli. O Licheniu nie mówiono i nie pisano tak dużo na świecie. Ten pomnik stał się już jednym z symboli Polski. Jak będą np. Amerykanie czy inni Francuzi puszczać zajawki w swoich telewizjach o naszym kraju, to pomnik pewnie się pojawi.
  • 0

KNP


#16 niktwazny

niktwazny

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 26 listopad 2010 - 10:53

Ale dlaczego z betonu?Ze złota nie można było ? A przynajmniej koronę??
Żeby się oderwać do spraw doczesnych i spojrzeć na Boga nie jest potrzebny pomnik,obraz,figura,wystarczy głęboko wejrzeć w swoje serce.....
  • 0

#17 marco

marco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 281 postów

Napisano 26 listopad 2010 - 12:22

Uważam, że "niktwazny" ma rację i popieram jego zdanie i jestem "za". Ja mam zamiar postawić sobie pomnik boga Re. Też będę sobie z okna podziwiał go.
  • 0
Dubito ergo cogito,cogito ergo sum...

#18 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 26 listopad 2010 - 13:03

1. Bo do tego między innymi służy religia, [...]


Problem polega na tym, że zasady wiary i jej stosowanie w tzw. życiu codziennym jest odwrotnie proporcjonalna do stawianych pomników. Im bardziej odstajemy od nauk kościoła, tym stawiamy większe pomniki. Licheń był monstrualny, jak widać, stracił palmę pierwszeństwa, na rzecz tego pomnika. Pytanie, kiedy i co przyćmi ten ogrom... Bo w tym kraju jest to możliwe. A chyba nie o to powinno chodzić.
  • 0

#19 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 26 listopad 2010 - 18:48

Zastanawiające, dlaczego krytyka pewnych zjawisk w obecnych czasach jest wykluczona, bo zakłada z góry brak tolerancji (a właściwie brak wymaganej bezwzględnie akceptacji) u wypowiadającej się negatywnie osoby, natomiast w pewne tematy można walić na oślep, niczym w bęben… Do tych drugich zaliczają się jakiekolwiek sprawy związane z katolicyzmem w naszym kraju – obojętnie, co by to nie było. Tematy te dla niektórych są bardzo nośne medialnie i mają swoje stałe grono krytykantów, którzy wszędzie i o każdej porze są skłonni węszyć tropy „fałszywej wiary katolickiej, wyrażającej się np. w budowie potężnych pomników ”. Zastanawiające…
Choć jestem katoliczką, to dla potrzeb mojego osobistego przeżywania wiary nie potrzebuję tego rodzaju atrybutów. Ale jednocześnie jestem w stawie wyobrazić sobie, że są katolicy, którzy ich potrzebują – i tu wyraża się moja tolerancja (a o jej potrzebie wszędzie się tak głośno krzyczy :huh:). Zatem, więcej tolerancji (niekoniecznie pełnej akceptacji i poparcia) Drodzy Państwo, tym bardziej, że – jak słusznie wspomniał Rodys – nie przypuszczam, aby któryś z Was (ja również nie) wyłożył choć grosz na tę inicjatywę.

Oczywiście, wiara religijna jest jednym z najbardziej intymnych przeżyć, ale to nie oznacza że czasem nie potrzebuje stymulacji ze świata zewnętrznego, materialnego, który nas otacza. Dla niektórych katolików przytłaczający ogrom statuy Zbawiciela będzie symbolizował Jego panowanie nad światem, będzie przypominał o marności tego świata wobec wszechmocy Boga – są ludzie, którzy również poprzez taką właśnie symbolikę umacniają się w swoich religijnych przekonaniach i nie nam oceniać, co im w duszy gra, czy to wiara prawdziwa czy nie.

A argument, że można by te pieniądze przeznaczyć na inne „pożyteczne” cele można odeprzeć następująco:
1) Składka była na ten cel i zgodnie z nim została spożytkowana (wcale nie błahy argument w czasach absolutnej świętości własności prywatnej ;) )
2) Nawet jak Kościół podejmuje szereg inicjatyw tzw. pożytecznych, to niewiele osób chce je dostrzec, docenić czy rozpropagować (a już z pewnością nie etatowi krytykanci)
3) „Nie samym chlebem człowiek żyje” więc zaakceptujmy, że niektórzy potrzebują takich widomych materialnych znaków dla okazania poczucia wspólnoty duchowej i religijnej - jakoś nikt z nas, jak dotąd, nie analizował potężnego pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro pod kątem prawdziwości i żarliwości chrześcijańskiej wiary Brazylijczyków i nie ubolewał nad jej potencjalną marnością – ale polskim katolikom trzeba zorganizować publiczną psychoanalizę i wykazać pustkę wewnętrzną, bo inaczej być nie może!

Sądząc po ilości podobnego rodzaju tematów i wpisów biadolących na katolicyzm w Polsce (mało rzetelnej uargumentowanej krytyki, tylko ironiczne poniżanie i wbijanie szpileczek), Szanowna Administracja tego Forum powinna się zastanowić, czy nie założyć odrębnego działu – wzorem dla gejów i lesbijek ON – tym razem specjalizującego się w wyszydzaniu wszystkiego, co z katolicyzmem ma cokolwiek wspólnego. To tak dla uporządkowania tematów, bo nie dla równowagi…
  • 0

#20 Cleon

Cleon

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 28 postów

Napisano 26 listopad 2010 - 22:24

Mam wrażenie że Licheń przescignęli. O Licheniu nie mówiono i nie pisano tak dużo na świecie. Ten pomnik stał się już jednym z symboli Polski. Jak będą np. Amerykanie czy inni Francuzi puszczać zajawki w swoich telewizjach o naszym kraju, to pomnik pewnie się pojawi.

Jeśli idzie o szum medialny, to na pewno. Na razie jednak jeśli idzie o sukces komercyjny, to jednak Licheń jest większym sakralnym disneylandem, tam strzyże się owieczki wprawnie i hurtowo. Być może kiedyś Świebodzin prześcignie Licheń, ale trochę wody w Wiśle musi jeszcze upłynąć.
Swoją drogą, możliwe że w Licheniu plują sobie teraz w brodę że nie wpadli wcześniej na ten pomysł co proboszcz ze Świebodzina. Teraz wyrosła im konkurencja, która może wykroić sobie spory kawałek z ich tortu.
  • 0
Prezerwatywy noszę w jednej kieszeni plecaka ze śrubokrętem, zapasową baterią, zestawem plastrów, latarką i planem miasta. Wtedy dziewczyna odnosi wrażenie, że jestem przygotowany na każdą sytuację, a nie że od początku planowałem ją przelecieć.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych