Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Dorobienie do renty socjalnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#41 Krysztalki lodu

Krysztalki lodu

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 26 luty 2010 - 20:53

Dobrze, więc osoba pobierająca rentę ma prawo pracować, o ile powiadomi ZUS, a w przypadku rezygnacji z pracy - do odwieszenia renty (o ile wysokość wynagrodzenia przekraczała próg dochodowy powodując zawieszenie renty)?
  • 0

#42 Adasiek

Adasiek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 26 luty 2010 - 21:20

Dobrze, więc osoba pobierająca rentę ma prawo pracować, o ile powiadomi ZUS, a w przypadku rezygnacji z pracy - do odwieszenia renty (o ile wysokość wynagrodzenia przekraczała próg dochodowy powodując zawieszenie renty)?

Chyba zawieszasz rentę tylko wtedy gdy wiesz, że dochód Twój z pracy przekroczy limity o których wspomniano wcześniej. Gdy zawiesisz rentę nie ma problemu potem z jej odwieszeniem w przypadku utraty pracy. Ale co do tego nie jestem w 100% pewien, więc najlepiej przejdź się albo zadzwoń do placówki ZUS i się upewnij. :)

Gorzej, gdy nie zawiesisz renty i przekroczysz ten próg - wówczas ZUS może odwołać Ci rentę i potem mogą być problemy by przyznali ponownie.

Pozdrawiam.
  • 0

#43 paula18891

paula18891

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 16 marzec 2010 - 18:09

a ile to będzie godzin tygodniowo jak kwota nie moze przekroczyc 934,20 zł brutto ?
  • 0

#44 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 20 marzec 2010 - 21:37

a ile to będzie godzin tygodniowo jak kwota nie moze przekroczyc 934,20 zł brutto ?

Zależy od gr. inw- stopnia inwalidztwa, I gr. pracuja35 godz./ tyg., III grupa inwalidzka chyba 40 h/ tyg.
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#45 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 20 marzec 2010 - 22:58

[quote name='Krysztalki lodu]OK' date=' ja mam jeszcze pytanie: osoba pobiera rentę socjalną, ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, przyznany na stałe, ma 21 lat, ile musi przepracować, aby przejść na rentę inwalidzką, tę, której wysokość będzie wyższa od socjalnej?[/quote']
Osoba ze znacznym stopniem I grupy inwalidzkiej nie może pracować.
Ma przyznaną na stałe lub na 1-3 lata rente socjalną.
Jeśli by ta osoba pracowała. To ZUS zabiera całkowicie stopień znaczny zraz z grupą I.

  • 0

#46 1uj8szztn

1uj8szztn

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 21 marzec 2010 - 08:47

Ja mam umiarkowany stopień niepełnosprawności ale dopóki nie będę miał na stałe nie zamierzam szukać pracy.I na szczęście jestem wreszcie z dziewczyną,dla której moja rena socjalna nie jest za mała :-D.pozdrawiam.
  • 0
Posłuchaj to dla Ciebie
W Pełnie księżyca na gwieździstym niebie...

#47 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 21 marzec 2010 - 10:48

Osoba ze znacznym stopniem I grupy inwalidzkiej nie może pracować.
Ma przyznaną na stałe lub na 1-3 lata rente socjalną.
Jeśli by ta osoba pracowała. To ZUS zabiera całkowicie stopień znaczny zraz z grupą I.

A ja pracuję od kilku ładnych lat i nikt mi zadnej grupy inwalidzkiej nie zabiera. Rentę ZUS mam na stałe - aktualnie jest zawieszona, bo przekraczam kryterium 130%.

(Raz w roku dostaję miesięczne rozliczenie renty i czasem trochę kasy, czasem nic. Np. w 2009 roku w jednym miesiącu miałem zarobki trochę niższe od 130% i dostałem ok. 400 zł od ZUS (czyli miesięczną rentę zmniejszoną o jakies 350-400 zł)

Michał. Nie ma czegoś takiego jak "zakaz pracy". Ja mam napisane w orzeczeniu komisji ZUS "praca żadna", "wymaga stałej pomocy w egzystencji osoby drugiej". Te zapisy nic nie znaczą. Pracuję na otwartym rynku pracy

Inna sprawa, że jak ktoś ma "nieoczywiste inwalidztwo", np. nie widać po nim kalectwa i poda że pracował oraz ma dobre wykształcenie to może nie uzyskać orzeczenia o "niezdolności do pracy" i nie dostać renty socjalnej.

System rent socjalnych jest tak skonstruowany, żeby nie pracować, nie uczyć się i żeby być jak najbardziej niepełnosprawnym. Ktoś kiedyś to celnie nazwał pułapką rentową. Państwo płaci za bycie kaleką...
  • 0

KNP


#48 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 21 marzec 2010 - 21:55

System rent socjalnych jest tak skonstruowany, żeby nie pracować, nie uczyć się i żeby być jak najbardziej niepełnosprawnym. Ktoś kiedyś to celnie nazwał pułapką rentową. Państwo płaci za bycie kaleką...

A którą rodys grupę masz?
Bo ja posiadam stopień umiarkowany II gr. inw. Rente sobie wstrzymałem ze względu że przekraczam limit. Renta socjalna za II gr. płacą około 600 zł. lub mniej/wiecej.
A ja zarabiam ponad 1200 złotych i pracuje w miesiącu od 170 do 200 godz. miesięcznie.


Dodano ndz 21 mar 22:00:09 2010 :

Ja mam umiarkowany stopień niepełnosprawności ale dopóki nie będę miał na stałe nie zamierzam szukać pracy.I na szczęście jestem wreszcie z dziewczyną dla której moja rena socjalna nie jest za mała :-D.pozdrawiam.

Jeśli chcesz mieć rente stałą to musisz mnieć 5 lat przepracowanych.
Bo tak na stałe renty nie otrzymasz ze stopniem umiarkowanym II gr.


  • 0

#49 Krysztalki lodu

Krysztalki lodu

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 20:00

Osoba ze znacznym stopniem I grupy inwalidzkiej nie może pracować.
Ma przyznaną na stałe lub na 1-3 lata rente socjalną.
Jeśli by ta osoba pracowała. To ZUS zabiera całkowicie stopień znaczny zraz z grupą I.

?
  • 0

#50 1uj8szztn

1uj8szztn

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 20:30

Osoba ze znacznym stopniem I grupy inwalidzkiej nie może pracować.
Ma przyznaną na stałe lub na 1-3 lata rente socjalną.
Jeśli by ta osoba pracowała. To ZUS zabiera całkowicie stopień znaczny zraz z grupą I..

Z rentą socjalną,jeśli nie jest na stałe nie polecam szukać pracy;).Chyba,że się skończy globalny kryzys i ZUS nie będzie szukał oszczędności.
  • 0
Posłuchaj to dla Ciebie
W Pełnie księżyca na gwieździstym niebie...

#51 Peteterek

Peteterek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 21:26

Czyli ze co moga byc problemy z odwieszeniem rety socjalnej w razie utraty pracy?
  • 0

#52 1uj8szztn

1uj8szztn

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 15 lipiec 2010 - 07:25

Teoretycznie można dorobić ponad 900 zł. do renty ale to jest duże ryzyko bo można renty już nie odzyskać(albo mogą zmniejszyć grupę tudzież stracić grupę lub mieć tylko grupę bez świadczeń) a potem byłoby trzeba kilka lat pracować bez przerwy żeby nabyć praw do renty już nie socjalnej.Ja np nie szukam "tyrki" dopóki nie dostanę na stałe renciny(jeśli kiedykolwiek dostanę w ogóle;) ).
  • 0
Posłuchaj to dla Ciebie
W Pełnie księżyca na gwieździstym niebie...

#53 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 15 lipiec 2010 - 07:40

ja na razie pracuję i rente zawiesiłam ale mi powiedzieli że zawieszenie i odwieszenie bez problemu, skladam tylko podanie. mam grupę inwalidzką na stałe więc mam nadzieję że nie bedzie problemu. inaczej by było gdybym musiała strac sie o orzeczenie
  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#54 rob72

rob72

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 20 luty 2012 - 21:03

czy mozna dorobic do renty okresowej z krus
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych