Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Dorobienie do renty socjalnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1 linux

linux

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 25 sierpień 2009 - 16:13

Witam was poszukuje informacji ile moge dorobic do renty socjalnej na obecny stan tzn wrzesień , Zebym wiedział ile pracodawac ma wpisac brutto na umowie zeby mi nie zawiesili renty socjalnej dodam ze mam 1 grupe inwalidzka
  • 0

#2 Claire

Claire

    Podpowiadacz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPip
  • 254 postów

Napisano 25 sierpień 2009 - 17:07

924,50 zł. brutto
  • 0

#3 Marinka

Marinka

    Sufler

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPipPip
  • 331 postów
  • Skąd:Wrocław

Napisano 01 wrzesień 2009 - 16:04

Trudno jednoznacznie powiedzieć czy najlepiej nie pracować. Z jednej strony ma się takie prawo, można dorobić, a z drugiej wiadomo jak lekarze orzecznicy ZUS do tego podchodzą. Chociaż przy decyzjach o rentach socjalnych wpływ ma raczej stan zdrowia.
Pozdrawiam :)
  • 0
Serce miej otwarte dla wszystkich, zaufaj niewielu.

#4 Marinka

Marinka

    Sufler

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPipPip
  • 331 postów
  • Skąd:Wrocław

Napisano 31 sierpień 2009 - 19:40

Do renty socjalnej można dorabiać, ale tylko do granicy 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych); tj. od 1 września 2009 r. do 30 listopada 2009 r. - przychód do 924,50 zł.

A za przychód uważa się nie tylko wynagrodzenie za pracę czy z tytułu np. umowy-zlecenia, ale również kwoty pobranych zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych, świadczeń rehabilitacyjnych i wyrównawczych, zasiłków i dodatków wyrównawczych oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Po przekroczeniu progu 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłatę renty ZUS musi zawiesić.
  • 0
Serce miej otwarte dla wszystkich, zaufaj niewielu.

#5 1uj8szztn

1uj8szztn

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 31 sierpień 2009 - 14:42

Witam.Mam pytanko:chciałbym wiedzieć czy będąc na rencie socjalnej(nie na stałe tylko zawsze mam przedłużaną co 2-3 lata na komisji) mogę do niej dorobić?Prawo do renty nabyłem w związku z "zachorowaniem" w trakcie trwania nauki.Mam niedowład spastyczny lewostronny i raczej mi to nie minie.Dużo słyszę opinii,że ZUS korzysta z takich sytuacji i uznaje ludzi za zdolnych do pracy.Znam tylko osoby mające stałą rentę,które dorabiają do niej(oni już nie mają komisji...Czy ktoś z Was orientuje się albo sam jest/był w podobnej sytuacji?
Pozdrówki:)
  • 0
Posłuchaj to dla Ciebie
W Pełnie księżyca na gwieździstym niebie...

#6 1uj8szztn

1uj8szztn

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 31 sierpień 2009 - 21:03

Dzięki wielkie za info:).A tak najbardziej by mnie interesowało czy renta okresowa jest podobnie traktowana przez ZUS jak ta na stałe?Bo mnie czeka komisja za ponad rok i (według zasłyszanych opinii o ZUSie)orzecznik może mnie uznać za zdolnego do pracy i "zabrać"rentę,lub zostawić tylko grupę bez pieniędzy.Sporo słyszę o ZUSowskich oszczędnościach związanych m.in. z kryzysem(albo praca albo renta)i dlatego pytam.
Pozdrawiam:)
  • 0
Posłuchaj to dla Ciebie
W Pełnie księżyca na gwieździstym niebie...

#7 Marinka

Marinka

    Sufler

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPipPip
  • 331 postów
  • Skąd:Wrocław

Napisano 01 wrzesień 2009 - 09:34

Renta socjalna może być przyznana wyłącznie osobie uznanej za całkowicie niezdolną do pracy. Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik ZUS. Różne są to decyzje, często krzywdzące dla osoby zainteresowanej.
Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS - osobie, która nie zgadza się z tym orzeczeniem przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS.. Jeżeli osoba zainteresowana nie zgodzi się z orzeczeniem komisji lekarskiej – wówczas od decyzji organu rentowego wydanej na podstawie orzeczenia tej komisji - może wnieść odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
  • 0
Serce miej otwarte dla wszystkich, zaufaj niewielu.

#8 1uj8szztn

1uj8szztn

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 01 wrzesień 2009 - 13:56

Dziękuję za odpowiedź:)wnioskuję, że jeśli się nie ma renty na stałe najlepiej nie pracować.Chyba,że przez 5 lat i potem się trzeba starać o rentkę od nowa.Ciężka sprawa ale cóż...
Pozdrawiam:)
  • 0
Posłuchaj to dla Ciebie
W Pełnie księżyca na gwieździstym niebie...

#9 marcinc

marcinc

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 01 wrzesień 2009 - 20:54

jestem niepełnosprawny od urodzenia i mam rentę socjalną przepracowane 5 lat i staram sie o rentę inwalidzką niestety nie chcą mi jej przyznać bo moja choroba powstała przed 16 rokiem zycia a pogorszenia stanu zdrowia nie ma oprócz odleżyn ale na to nie zwracają uwagi lekarze orzecznicy proszę o kontakt osoby które dostały rentę chorobową i są niepełnosprawni od urodzenia bo ja ide z ZUSem do sądu nie wiem czy mi sie uda
  • 0

#10 fioleczka2

fioleczka2

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 220 postów

Napisano 04 wrzesień 2009 - 09:26

te 924.50 zl to kwota brutto?
  • 0

#11 Kris25

Kris25

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 40 postów

Napisano 04 wrzesień 2009 - 11:10

jestem niepełnosprawny od urodzenia i mam rentę socjalną przepracowane 5 lat i staram sie o rentę inwalidzką niestety nie chcą mi jej przyznać bo moja choroba powstała przed 16 rokiem zycia a pogorszenia stanu zdrowia nie ma oprócz odleżyn ale na to nie zwracają uwagi lekarze orzecznicy proszę o kontakt osoby które dostały rentę chorobową i są niepełnosprawni od urodzenia bo ja ide z ZUSem do sądu nie wiem czy mi sie uda

Cześć jestem niepełnosprawny od urodzenia jestem po przepuklinie rdzeniowo - kręgowej w sierpniu minęło 5 lat jak pracuje właśnie jestem na etapie kompletowania dokumentów do ZUS-u w sprawie renty. Mam nadzieję, że nie będę miał większych kłopotów z jej uzyskaniem. Napisz co Ci powiedzieli na co chorujesz itd w razie co możesz pisać na gg 2772123
  • 0

#12 Ocalony

Ocalony

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 04 wrzesień 2009 - 14:05

A nie dźwigli czasem ostatnio ??
Witajcie czy mam aktualne wiadomosci co do aktualnej kwoty renty socjalnej brutto : 567,08 zł
oraz kwoty brutto do jakiej mogę dorobic miesiecznie : 955,70 zł
ile wychodziłoby netto ??
  • 0

#13 mika19

mika19

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 04 wrzesień 2009 - 23:04

teraz 924.50 zl to kwota brutto
  • 0

#14 Ocalony

Ocalony

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 05 wrzesień 2009 - 08:16

Czyli obniżyli kicha no ale zawsze coś, czyli netto to jakieś ?? 748,5 zł
  • 0

#15 Peteterek

Peteterek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 11 wrzesień 2009 - 07:15

marcinc mam pytanie bo widze ze siedzisz w temacie, po ilu latach pracy mozna sie starac o rete inwalidzka jesli moja niepelnosprawnosc powstala po 16r zycia? bo Ty piszesz ze sie starasz po 5 latach i czy cza im udowodnic pogorsszenie stanu zdrowia czy wystarcza przepracowane lata?
  • 0

#16 Krysztalki lodu

Krysztalki lodu

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 11 wrzesień 2009 - 16:45

A jeżeli ktoś jest niepełnosprawny od urodzenia rozumiem, że wystarczy przepracować jeden rok?
  • 0

#17 danielkl

danielkl

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 72 postów

Napisano 12 wrzesień 2009 - 08:33

Hmm ja jakos mam rete socjalna i niemam wpisu o calkowitej niezdolnosci do pracy a jedynie wpis ze moge pracowac na stanowisku dostosowanym dla osoby niepelnosprawnej
  • 0

#18 marcinc

marcinc

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 12 wrzesień 2009 - 19:43

między 25 a 30 rokiem życia musisz mieć przepracowane 4 lata jesli twoja niepełnosprawność powstała po 16 roku zycia to nie musi byc chyba pogorszenie stanu zdrowia a jesli jestes niepełnosprawny od urodzenie to musisz wykazać ze masz pogorszenie stanu zdrowia i tez tyle samo przepracować twój stan może sie tez pogorszycć 18 miesiecy po tym jak przestaniesz pracować
  • 0

#19 ppryga

ppryga

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 70 postów

Napisano 13 wrzesień 2009 - 11:13

ejj ja już nie kumam czaczy. Byłem ostanio w Zusie zapytać o przejście z renty socjal na Zusowską . Babka powiedziała że nie można ponieważ ona jest na stałe i już dostałem orzeczenie .
  • 0

#20 Kris25

Kris25

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 40 postów

Napisano 14 wrzesień 2009 - 07:43

To Cię wprowadziła w kanał te cholerne urzędasy nic a nic nie pomogą żeby było nam lżej tylko jeszcze utrudniają !!!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych