Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Dorobienie do renty socjalnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#21 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 15 wrzesień 2009 - 08:07

Ok, może wprowadziły go w błąd, ale teraz się zastanawiam nad jednym czy przechodząc z renty socjalnej przyznanej na stałe ZUS pewnie nie da renty inwalidzkiej również na stałe tylko na kilka lat, bo na stałe to oni teraz już nikomu nie dawają. Co jeśli kończy się czas renty z zus i orzecznicy uznają taką osobę za zdrową, czy wtedy gdy nagle taka osoba zostaje bez środków do życia będzie mu przysługiwała z powrotem renta socjalna którą miał wcześniej na stałe czy nie???
  • 0

#22 kar27

kar27

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 346 postów

Napisano 15 wrzesień 2009 - 09:39

Pewnie nie bo w naszym opiekuńczym kraju prawo nie działa wstecz.
  • 0
karol

#23 Kris25

Kris25

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 40 postów

Napisano 15 wrzesień 2009 - 10:21

Wytłumacz mi na jakiej podstawie najpierw dostaje się rentę socjalną na stałe to chyba logiczne, że taka osoba nie wyzdrowieje dlatego przyznawana jest na stałe a po przejściu na ZUS owską np po dwóch latach mogą Ci ją zabrać bo ktoś cudownie wstał z wózka i ozdrowiał to chyba niedorzeczne. Jednego nie rozumiem dlaczego przechodząc na rentę ZUS owską trzeba udowadniać, że stan się pogorszył :( przecież z dnia na dzień nikt nie młodnieje nie zdrowieje tylko odwrotnie starzejemy się i czujemy się coraz to słabsi ;/ pzdr
  • 0

#24 ppryga

ppryga

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 70 postów

Napisano 15 wrzesień 2009 - 14:13

dobra to jak to mam załatwiać ?
  • 0

#25 Kris25

Kris25

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 40 postów

Napisano 16 wrzesień 2009 - 07:49

Masz telefon internet grzeb jak najgłębiej aż znajdziesz ;)
  • 0

#26 wiechecki

wiechecki

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 11 październik 2009 - 11:55

Właśnie przedłużono mi rentę socjalną o kolejne 2 lata ale ponieważ 504zł to nie kokosy, chcę dorobić. Aktualna kwota, której przekroczyć nie mogę to: 924,50 zł, czyli jakieś 720zł na rękę. To rozumiem ale zaciekawił mnie wpis na zusowskiej stronie:

Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu:

* pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
* pracy nakładczej,
* pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
* wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
* wykonywania pracy na podstawie:
o umowy zlecenia,
o umowy agencyjnej,
o innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu,
o umowy o dzieło,

...czyli nimi jaką umowę ja mogę z pracodawcą podpisać, jeżeli każda możliwa została w tym wpisie powyżej zabroniona?!
Proszę o szybką odpowiedź, bo niedługo mogę zamienić się w narzekającego Polaka "oj jak mi ciężko, renta taka mała, a wszystko takie drogie". Jestem młody, odpowiednio sprawny fizycznie, psychicznie, wręcz gotowy do pracy ale jak widzę ZUS uniemożliwia mi to z każdej strony.

Dodano ndz 11 paź 12:59:33 2009 :
...aha, na orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS, które odebrałem po komisji mam napisane: "Jest Pan całkowicie niezdolny do pracy". Całkowicie... więc przez najbliższe dwa lata mam nie pracować? Proszę kogoś o wytłumaczenie tej kwestii, bo biurokratyczny język sprawia, że wymiotuję.
  • 0

#27 Efaa

Efaa

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 368 postów

Napisano 27 styczeń 2010 - 17:23

Aktualny limit dorabiania:
• od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r.
934,20 zł brutto


Czy ktoś zna stronę internetową, na której te limity są opisane kwartalnie?
Dziękuję za info.
  • 0

#28 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 27 styczeń 2010 - 19:27

Zgodnie z Konstytucją KAŻDY ma prawo do pracy a zapisy typu "całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji", "żadna praca" to ZUSowskie stare zapisy w gruncie rzeczy nie wydające tego zakazu ( polska paranoja ...) .Często niepełnosprawni dostając orzeczenie z takim zapisem nie próbują podjąc pracy a i sami pracodawcy boją się - zupełnie niesłusznie.
Fragmet prawny - W myśl art. 4 ust. 5 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dn. 27.08.1997 r. (Dz. U. 97.123.776 z późn. zm.): "Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Czyli reausmując można pracować w ZPCH lub normalnych zakładach pracy posiadających miejsca pracy przystowane dla ON oczywiście pod warunkiem że lekarz medycyny pracy wyda Ci odpowiednie zaświadcznie.
  • 0

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#29 xanax

xanax

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 49 postów

Napisano 29 styczeń 2010 - 13:44

Czy ktoś zna stronę internetową, na której te limity są opisane kwartalnie?

Prosze:
 
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=52

  • 0

#30 Efaa

Efaa

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 368 postów

Napisano 29 styczeń 2010 - 18:54

bardzo dziękuję
  • 0

#31 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 29 styczeń 2010 - 18:59

Te brutto 934,20zł/. to na rekę około??
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#32 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 29 styczeń 2010 - 19:12

717 zł

Źródło:
http://www.infor.pl/...html#wynikiform
  • 0

#33 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 19 luty 2010 - 20:06

Te brutto 934,20zł/. to na rekę około??

A pracodawca ile dostałby zwrotu, gdy ma ktos znaczny stop. N/R/O ??
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#34 Krysztalki lodu

Krysztalki lodu

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 22 luty 2010 - 17:35

OK, ja mam jeszcze pytanie: osoba pobiera rentę socjalną, ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, przyznany na stałe, ma 21 lat, ile musi przepracować, aby przejść na rentę inwalidzką, tę, której wysokość będzie wyższa od socjalnej?
  • 0

#35 bajeczka79

bajeczka79

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów
  • Skąd:Podkarpacie ;)

Napisano 22 luty 2010 - 19:01

Czy mając rente socjalną z wpisem trwale niezdolny do pracy,chcąc sobie dorobic(nie jest to zakład pracy chronionej) bede potrzebowac jakies zaswiadczenia od lekarza??Jesli tak to od jakiego??i czy pracodawca musi spelnic jakies kryteria,warunki?z gory dziekuje i pozdrawiam
  • 0

Szczęście to piórko na dłoni...zjawia sie kiedy za nim nie gonisz:)


#36 grubby77

grubby77

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 585 postów

Napisano 22 luty 2010 - 19:49

Czy mając rente socjalną z wpisem trwale niezdolny do pracy chcąc sobie dorobic(nie jest to zakład pracy chronionej) bede potrzebowac jakies zaswiadczenia od lekarza??Jesli tak to od jakiego??i czy pracodawca musi spelnic jakies kryteria,warunki?z gory dziekuje i pozdrawiam

Lekarz med. pracy musi s' zgodzić dopuścić do pracy,Nie musisz pracowac w ZPCh, stanowisko moze dla ciebie utworzyc kazdy pracodawca!!
  • 0
"NIE MA kaleki; JEST CZŁOWIEK"-Maria Grzegorzewska zPIPS=WSPS teraz APS

#37 bajeczka79

bajeczka79

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów
  • Skąd:Podkarpacie ;)

Napisano 23 luty 2010 - 19:45

Dziekuję za info :) pozdrawiam
  • 0

Szczęście to piórko na dłoni...zjawia sie kiedy za nim nie gonisz:)


#38 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 26 luty 2010 - 19:52

OK, ja mam jeszcze pytanie: osoba pobiera rentę socjalną, ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, przyznany na stałe, ma 21 lat, ile musi przepracować, aby przejść na rentę inwalidzką, tę, której wysokość będzie wyższa od socjalnej?

To graniczy z z cudem aby osoba z rentą socjalną dostałą inwalidzką. Zbieraj całą zarobioną kasę to po 5 latach może starczy na łapówki.
Znam parę ON pracujących od dłuższego czasu, zdrowie sobie zrujnowali pracując i nie mają szans na rentę inwalidzką. Odpowiedź orzecznika jest jedna, pan nie powinien pracować, jest pan na rencie.

Jest ktoś na forum, komu się udało? :)
  • 0

#39 Krysztalki lodu

Krysztalki lodu

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 26 luty 2010 - 19:55

Odpowiedź orzecznika jest jedna, pan nie powinien pracować, jest pan na rencie.

Jest ktoś na forum, komu się udało? :)

Więc osoba pobierająca rentę może pracować, czy nie?
  • 0

#40 Adasiek

Adasiek

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 26 luty 2010 - 20:11

Sam miałem ten problem, nigdzie nie mogłem znaleźć jednoznacznej informacji więc udałem się do urzędu ZUS.

Powiedziano mi, że w przypadku umowy o pracę bądź na zlecenie obowiązują limity, o których wspomniano w poprzednich postach. Przekroczenie ich grozi utratą renty bądź oddaniem jej części.
Natomiast w przypadku umowy o dzieło, można zarabiać bez limitów.

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych