A- A A+
A A A A

26.09.2019Teatr w języku migowym

Kategoria: z Kraju

28 września i 15 listopada 2019 r. w Teatrze Mazowieckim w Mazowieckim Instytucie Kultury będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Obok aktorów w spektaklu Boże mój! na scenie pojawi się tłumacz polskiego języka migowego. Spektakl 28 września odbędzie się w ramach Coolturalnego Festiwalu Głuchych i Festiwalu Kultury Bez Barier.
Tłumacz języka migowego będzie siedział na scenie obok rozgrywającej się sceny, specjalnie oświetlony. Jego postać nie rozproszy uwagi innych widzów.- To może być dobre doświadczenie dla osób słyszących – mówi Magda Ptak z Działu Edukacji Mazowieckiego Instytutu Kultury, koordynator Programu Aktywności Twórczej Osób Niepełnosprawnych (PATON). W przypadku tłumacza migowego szybko zapominamy o jego obecności na scenie.
- To tak, jak z oglądaniem w telewizji programów z tłumaczem języka migowego. Zwraca się na niego uwagę tylko przez chwilę, a potem człowiek się wyłączał i skupia tylko na obrazie – dodaje Agnieszka Daroch.
Spektakl Boże mój! z tłumaczeniem na polski język migowy oraz z napisami dla niesłyszących grany będzie w Teatrze Mazowieckim (Mazowieckim Instytucie Kultury) 28 września i 15 listopada. Po spektaklu 28 września odbędzie się spotkanie z aktorami, które poprowadzi Artur Wolski.
Kultura dostępna dla wszystkich to ważne zagadnienie w MIK. Większość imprez jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – m.in. raz w miesiącu osoby z różnymi niepełnosprawnościami mogą obejrzeć film w cyklu Kinosfera bez barier. Pokazy filmowe odbywają się z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, a zapowiedź zawsze tłumaczona jest na polski język migowy.
W punkcie informacyjnym MIK jest też dostępna usługa videotłumacza, dzięki któremu osoby niesłyszące posługujące się językiem migowym otrzymają potrzebne  informacje m.in. o repertuarze, cenach biletów itd.

Do góry