A- A A+
A A A A

26.09.2019I Forum Amputacji. Konferencja naukowo-szkoleniowa już 24 października w Krakowie

Kategoria: z Kraju

24 października w Krakowie odbędzie się I Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Amputacje – wyzwania i rzeczywistość XXI wieku”. Podczas spotkania specjalistów przewidywane są cztery sesje tematyczne, analiza wybranych przypadków medycznych oraz szkolenia praktyczne. Rejestracja uczestników trwa.

Wypadki komunikacyjne, choroby nowotworowe i schorzenia układów wewnętrznych, a także stopa cukrzycowa to niektóre z przyczyn usunięcia narządów lub ich części. Polska wciąż znajduje się w niechlubnej czołówce krajów z największą liczbą amputacji, gdy tymczasem na zachodzie przeprowadza się je coraz rzadziej.

Problem podejmie 24 października pierwsze Forum Amputacji podczas konferencji „Amputacje – wyzwania i rzeczywistość XXI wieku”, która odbędzie się w centrum konferencyjno-szkoleniowym Specjalistycznego Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizowane jest z inicjatywy krakowskiego Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, jedynego w Polsce ośrodka specjalizującego się w rehabilitacji osób po amputacji, oraz Fundacji Poland Business Run, skupionej na pomocy tej grupie.

Pomoc pacjentom po amputacji wymaga współdziałania zespołu różnych specjalistów. Fizjoterapeuci, lekarze, pielęgniarki, protetycy, terapeuci zajęciowi czy psycholodzy ciągle doskonalą swoją wiedzę, umiejętności i warsztat pracy, a następnie łączą siły, aby szukać nowych i doskonalszych form działania. Wszystko po to, aby w rzeczywistości XXI wieku, gdzie wciąż dokonuje się zbyt dużo amputacji, podjąć wyzwanie poprawy jakości życia pacjentów – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Amputacje z powodu martwicy, zespołu stopy cukrzycowej oraz urazów, a także psychiczne konsekwencje tego zabiegu, proces protezowania czy terapia trudno gojących się ran, to niektóre tematy, które zostaną podjęte w czasie spotkania specjalistów. Kolejny blok tematyczny to fizjoterapia i praca z pacjentem po amputacji, terapia lustrzana i reedukacja chodu. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. dr n. med. Maciej Chwała oraz lek. med. Sebastian Borys.

Równolegle będą się odbywać praktyczne sesje szkoleniowe. Sławomir Szczupacki, fizjoterapeuta, dyplomowany podolog, który sam stracił nogę i od lat porusza się o protezie przedstawi temat "Treningu stabilizacji głębokiej u osób po amputacji". Z kolei szkolenie z "Nauki chodu z zaopatrzeniem ortopedycznym" poprowadzi Iris Heyen, fizjoterapeutka od lat prowadząca własną szkołę chodu dla osób po amputacji w Niemczech, w której stawia na interdyscyplinarną współpracę z technikami ortopedycznymi, lekarzami i innymi terapeutami.

Organizatorzy zapewniają, że Forum Amputacji stanie się wydarzeniem cyklicznym. W czasie spotkania w Krakowie zostanie przedstawiona tematyka kolejnej konferencji.

Szczegóły i zgłoszenia dostępne są na stronie: www.forumamputacji.pl

 

Do góry