A- A A+
A A A A

27.04.2019Królewski dystans dla zawodników z niepełnosprawnością – wyścig na wózkach podczas 18. PZU Cracovia Maraton

Kategoria: z Kraju Żródło: Angelika LisW najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, ruszy 18. PZU Cracovia Maraton. Oprócz zawodów dla biegaczy, chcących spróbować swoich sił na królewskim dystansie, odbędzie się również wyścig dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Sportowcy ścigający się na wózkach typu hand bike, rim push i active wheelchair podobnie jak przed rokiem pokonają pełny dystans maratoński – 42 km i 195 m.

Rywalizacja zawodników z niepełnosprawnością rozpocznie się o godz. 8:40, czyli tradycyjnie przed zmaganiami biegaczy. Start i meta zlokalizowane będą na krakowskim Rynku Głównym. Pokonując przewidziany dystans, maratończycy miną po drodze wiele znanych zabytków Krakowa, zgodnie z hasłem przewodnim imprezy: „z historią w tle”.

W wyścigu na wózkach weźmie udział 56 osób. Na starcie pojawi się także elita polskich zawodników w kategorii handbike: Rafał Wilk, Arkadiusz Skrzypiński, Krystian Giera, a także triumfator ubiegłorocznej edycji Rafał Szumiec.

– Jako zawodnik chciałbym podkreślić, że Cracovia Maraton jest jednym z najlepiej zorganizowanych maratonów jeśli chodzi o udział osób z niepełnosprawnością. Podziękowania należą się miastu, które włącza się w udogodnienie zawodnikom startu, m.in. przez zapewnienie bezpłatnego noclegu dzień wcześniej, co bardzo ułatwia przyjazd uczestników z całej Polski i innych krajów. To także jeden z nielicznych maratonów, gdzie mamy możliwość ścigania się na pełnym dystansie, co mnie cieszy, bo jest to często test przed zbliżającym się sezonem i startami w pucharach świata, które mamy już za tydzień – komentował paraolimpijczyk Rafał Szumiec.

To już 18. edycja wyścigu dla sportowców z niepełnosprawnością w stolicy Małopolski.

– Wyjątkowość Cracovia Maraton sprowadza się także do tego, że w porównaniu z innymi maratonami mamy największą liczbę kategorii, w których klasyfikowane są osoby niepełnosprawne. Z roku na rok Cracovia Maraton rośnie i cieszy mnie fakt, że w tak znaczący sposób obecność osób z niepełnosprawnością ubogaca to wydarzenie – mówił podczas konferencji prasowej w siedzibie ZIS w Krakowie Bogdan Dąsal, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Oprócz wyścigu na wózkach, 18. PZU Cracovia Maraton towarzyszą również: Cracovia Maraton na Rolkach, Mini Cracovia Maraton, Mini Mini Cracovia Maraton, Bieg Nocny na 10 km, Bieg w Krawacie oraz Bieg w Szpilkach.

Do góry