A- A A+
A A A A

22.08.2018Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących w showdown

Kategoria: z Kraju

Już 21 sierpnia rozpoczną się IX IBSA Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących w showdown – dyscyplinie sportowej, w której Polacy odnoszą międzynarodowe sukcesy. Partnerem wydarzenia została okulistyczna Klinika prof. Jerzego Szaflika, która udostępni sprzęt i gabinety do obowiązkowych badań medycznych zawodników.

Gospodarzem tegorocznej edycji Mistrzostw Europy Niewidomych i Słabowidzących jest Polska, a wśród zawodników pojawi się kilkudziesięciu reprezentantów z 18 krajów Starego Kontynentu. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Cross” na zlecenie IBSA – Międzynarodowej Federacji Sportu Niewidomych. Zawodnicy rywalizować będą w showdown, dyscyplinie sportu nazwanej także tenisem stołowym dla niewidomych.

NA CZYM POLEGA SHOWDOWN?
Gra ta powstała już w 1960 roku, ale szerszą popularność zyskała od czasu olimpiady w Arnhem w 1980, gdzie grano w nią rekreacyjnie. Toczy się na prostokątnym stole, na którego przeciwległych krańcach umieszczone są bramki, a na środku – pionowa tablica. Gra się przy użyciu paletek oraz piłeczki, wewnątrz której znajdują się małe kuleczki (np. z metalu), dzięki czemu jest ona słyszalna. Celem gry jest odbicie piłeczki pod tablicą znajdującą się na środku stołu wprost do bramki przeciwnika, podczas gdy ten usiłuje zapobiec strzeleniu gola. Showdown jest grą zarówno indywidualną, jak i drużynową.

POLSKIE SUKCESY
Podczas ostatnich ME, rozegranych w 2016 roku we Włoszech, nasi reprezentanci wywalczyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej i 2 brązowe medale indywidualne. Ich wysoki poziom został potwierdzony na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Szwecji, gdzie ponownie zdobyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej, a dorobek indywidualny powiększyli o srebrny medal. Te wyniki plasują Polaków wśród narodów najlepiej grających w showdown!

CMO „LASER” PROF. SZAFLIKA PARTNEREM MISTRZOSTW
Pierwsze dwa dni Mistrzostw Europy przeznaczone będą na klasyfikację medyczną zawodników. IBSA stosuje bowiem ścisłe uregulowania, zgodnie z którymi reprezentanci bez aktualnych badań medycznych nie mogą brać udziału w rozgrywkach. Klasyfikacja odbędzie się w warszawskim Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” – Klinice prof. Jerzego Szaflika, która została partnerem wydarzenia. Klinika udostępni najnowocześniejszy sprzęt medyczny i przestrzeń do badań wykonywanych przez lekarzy-klasyfikatorów wyznaczonych przez IBSA.  

To jeden z wielu projektów o charakterze społecznym, w które angażuje się CMO Laser i jego założyciel, prof. Jerzy Szaflik. Klinika organizuje m.in. Dni Otwarte, podczas których można bezpłatnie zbadać się w kierunku jaskry, czy międzynarodową konferencję „Okulistyka – Katamarany”, będącą platformą wymiany wiedzy medycznej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Polski Komitet Paraolimpijski. W skład Komitetu Honorowego wejdą: Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki, Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki, Dorota Habich, pełniąca obowiązki Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” i Anna Szymczyk, dyrektor LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. gen. Broni Władysława Andersa. Partnerami wydarzenia zostali: Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” Klinika prof. Jerzego Szaflika, sieć hoteli Ibis i LXII Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. gen. Broni Władysława Andersa. Więcej informacji znajduje się na stronie www.cross.org.pl.

Do góry