A- A A+
A A A A

07.12.2017Żyją za 520 zł… i nie mogą dorobić. O sytuacji opiekunów osób zależnych

Kategoria: Artykuły sponsorowane

W Polsce jest ponad 200 tys. opiekunów osób zależnych, którzy za opiekę nad niepełnosprawnym lub starszym członkiem rodziny otrzymują świadczenia w wysokości 520 zł lub 1406 zł miesięcznie. Pobierając świadczenia nie mogą pracować – zabrania im tego prawo. Muszą zrezygnować z pracy,
by opiekować się bliskim – nie mogą dorobić ani złotówki, nawet na podstawie umów cywilno-prawnych.

Konieczna jest zmiana prawa tak, by umożliwić opiekunom łączenie pobierania świadczeń
z dorabianiem. W związku z tym Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) przygotował w ramach kampanii Dom to Praca petycję „Zmień prawo. Pozwól opiekunom dorabiać”.

Opiekunowie nie mają legalnej szansy na podjęcie dodatkowej pracy. Sprawia to, że nie stać ich na opłacenie koniecznej rehabilitacji czy odpowiednich leków dla bliskich. Często żyją na granicy ubóstwa, czując się izolowanymi od społeczeństwa. Są to osoby, które mogą mieć problem z powrotem do pracy po ustaniu opieki nad podopiecznym, co w efekcie może skutkować niską emeryturą.

Do tej pory pod petycją „Zmień prawo. Pozwól opiekunom dorabiać” podpisało się ponad 13 tysięcy osób. Petycję można podpisać na stronie kampanii Dom to Praca.

Kontaktuje się z nami wielu opiekunów, którzy telefonicznie i e-mailowo wyrażają swoje poparcie dla naszych działań i dzielą się swoimi historiami. Widzimy, jak dużym ułatwieniem dla opiekunów byłoby umożliwienie im dorabiania. Potrzebują nie tylko pieniędzy, ale możliwości wyjścia do ludzi” – mówi Rafał Górski, prezes INSPRO.

W ramach kampanii powstał spot „Pozwól opiekunom dorabiać” przedstawiający historię Tomka, który jest ojcem niepełnosprawnej córki. By się nią opiekować, zrezygnował z pracy. Przysługuje mu świadczenie w wysokości 1406 zł, za które musi utrzymać 5-osobową rodzinę i zapewnić córce dodatkową rehabilitację. Pobierając świadczenie, Tomek nie może dorobić ani złotówki. Prawo mu tego zabrania.

 
PODPISZ PETYCJĘ

 

Kampanię „Dom to Praca” od 2006 r. prowadzi Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO).
Od wiosny 2017 r., współpracując ze stowarzyszeniem Kobiety.lodz.pl, swoje działania skupia na poprawie sytuacji opiekunów osób zależnych i ich podopiecznych.

Projekt „Dom to Praca” dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Do góry