Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

pytanie o zasilek pielegnacyjny....


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#21 zajoc 58

zajoc 58

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 06 wrzesień 2007 - 18:05

Kurcze pomieszanie z poplataniem... Ale sa 2 nazwy tych zasilkow OPIEKUNCZY I PIELEGNACYJNY...
  • 0

#22 okularnica

okularnica

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 156 postów

Napisano 06 wrzesień 2007 - 18:16

Mi równiez zasiłek pielęgnacyjnyc wypłaca OPS
  • 0

#23 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 06 wrzesień 2007 - 19:59

Z tego co się oriętuję, na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak:
Osobom z ustalonum prawem do renty ZUS wypłaca DODATEK pielęgnacyjny
Osobom bez ustalonego prawa do renty OPS wypłaca ZASIŁEK pielęgnacyjny
Chodzi o renty ZUS-owskie finansowane z ZUS-u.
Renta socjalna nie jest świadczeniem ZUS-owskim, oni są jedynie pośrednikiem a finansuje ją budżet państwa.
Ja dostaję rentę socjalną z ZUS-u a zasiłek pielęgnacyjny z OPS.

Pozdrawiam
  • 0

#24 tajga_77

tajga_77

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 07 wrzesień 2007 - 15:43

jeśli ma ustaloną I gr niepełnosprawności ( ajesli niema to ustalic komisyjnie ) to nalezy złożyc wniosek do ZUS i czekac na odpowiedz pozdrawia zofia
  • 0
zofia
nikt za Ciebie nie przeżyje życia

#25 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 07 wrzesień 2007 - 16:17

witaj...
Oj I grupę z tego co zrozumialem to ON na, bo ma napisane ze ogolnie zadna praca ... wiec z tego co się orientuje nic pod tym wzgledem się u niego nie zmienilo, ale jesli chodzi o zasilek czy tez dodatek opiekunczy ktory do tej pory pobierał zostalo to mu zawieszone bo jak poprzednio napisałem , uzasadnienie jest takie „Brak naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodujacym konieczność opieki innej osoby..." czyli z tego wynika ze może być I grupa ale nie jest to równoznaczne z posiadaniem dodatku opiekuńczego… Czyli do pracy się nie nadaje ale tez i nie ma takiego uszkodzenia ze wymaga pomocy innych…
Dla mnie to troche absurd bo mimo ze sam w wielu czynnościach sobie radzi w zyciu tak jak inne osoby, to jednak jest po czesci uzależniony od innych wymaga takiej opieki zreszta jak napisałem jest po amputacji dwoch nog czasami się porusza na protezach, ale tez i na wozku a pozatym także był u niego sam orzecznik w domu bo niemogl dojechac samodzielnei na miejsce badania wiec tym bardziej jak można było takiej osobie odebrac zasilek,,,i nie bardzo wiem czym się kierowal lekarz tak piszasz tymbardziej ze już nei pierwszy raz staral się o grupe i zawsze posiadal dodatek oraz I grupe…dla mnie orzeczenie to zostalo wydane po złości aby jeszcze tego człowieka bardziej zdołować zwłaszcza ze i tak mu się trudno zyje..
pozdrawiam
  • 0

#26 zajoc 58

zajoc 58

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 09 wrzesień 2007 - 19:58

Mlutek jest 3 gropy przyznawane przezZUS [jest czesciowo nie zdolny do pracy,3 gropa] [calkowicie niezdolny do pracy,2gropa] i [calkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystecji to jest 1 gropa,] przy ktorej nalezy sie zasilek opiekunczy
  • 0

#27 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 09 wrzesień 2007 - 21:05

[quote name='zajoc 58][calkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystecji to jest 1 gropa' date='] przy ktorej nalezy sie zasilek opiekunczy[/quote']
A na jakiej podstawie? Tylko dlatego, że jest się na I grupie? Jakoś mało w to wierzę, bo ja jestem na I i jakoś nie mam zasiłku opiekuńczego.
  • 0

#28 marufiko

marufiko

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów

Napisano 09 wrzesień 2007 - 23:12

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
- osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego,

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.


Można powiedzieć, że zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to są dwa równorzędne świadczenia. Jedno przyznawane i wypłacane przez ZUS wraz ze świadczeniem rentowym(dodatek), drugie wypłacane przez OPS-y po złożeniu odpowiedniego wniosku(zasiłek).
Ale każda osoba która ma znaczny stopień ( I grupa ) ma prawo do któregoś z tych dodatków.
Mamy dwa systemy orzeczeń przez ZUS i PCPR-y może stąd biorą się niejasności.
  • 0
"Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie czym jest szczęście...zamknij kiedyś czyjąś dłoń w swojej dłoni... i milcz."

#29 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 09 wrzesień 2007 - 21:58

Oj Zajoc chyba sie troche mylisz...No wlasnie masz tutaj racje, Minutka ... neikoniecznie jak sie ma I grupe oznacza ze sie ma zasilek opiekunczy...najczesciej pewnie tak jest ale nei zawsze....chociaz jak poprzednio napisalem jest "cienka droga kiedy osoba jest neizdolna do samodzielnej egzystencji a kiedy nie...no ale mi sie wydaje ze On sie jednak powinien starac o ten zasilek.. pozdrawiam:)
  • 0

#30 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 10 wrzesień 2007 - 16:22

Oj moze jej lekarz orzecznik napisal ze jej stopien niepelnosprawnosci a konkretniej uszkoddzenia ciala jest nieznaczny w stopniu koniecznosci opieki innych osob :) i ze sama sobie da w zyciu rade:) mimo ze ma I grupe.. Przeciez jasno juz pisalem o moim koledze ze od ponad 10lat mial I grupe inwalidzka z dodatkiem a teraz Pani lakarz oczecznik mimo ze dala mu orzeczenie o niezdolnosci do zadnej pracy to napisala tak jak wyzej:) ze nie wymaga opieki osob innych:) a przeciez sie staral o dodatek i wcale nie zamiaruje go utracic bo mimo decyzji negatywnej chce sie odwolac do ZUS
  • 0

#31 zajoc 58

zajoc 58

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 10 wrzesień 2007 - 18:52

Ewcia i tu sie z toba zgadzam 100% a jezeli jest inaczej to nalezy sie odwolac...

Dodano pon 10 wrz 2007 12:15:48 CEST :
Milutko bo sie o niego nie starasz NALEZY CI SIE albo zasilek pielegnacyjny z PCPRu lub dodatek opiekunczy z ZUSu

Zajoc - po pierwsze zasiłek pielęgnacyjny nie dostaje się z PCPR i to nie tam należy się o niego starać. :o

I o jakim dodatku opiekuńczym mówisz!!?? Możesz mi dać link o opisie tego dodatku co i dla kogo? Bo ja dostaje zasiłek pielęgnacyjny z ZUS.

Miniutko no nie w PCPR tylko w mojm przypadku staralem sie w MOPS.. A co do informacji wejdz na strone ZUS... Widzisz w tej sprawie jestem dobrze zorietowany bo ten zasilek zalatwialem w MOPS,majac calkowita niezdolnosc do pracy czyli 2 grope.. Pozdrawiam Tomek.:)
  • 0

#32 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 10 wrzesień 2007 - 19:13

W takim razie Tomku nie mieszaj ludziom bo piszesz, żeby się starać w PCPR a wiesz, że to nie chodzi o to.

Co do informacji na ZUS. Gdybyś mi podał link byłoby mi łatwiej, bo nie wiem czy czasem znowu coś nie pomyliłeś z tym zasiłkiem (dodatkiem) opiekuńczym. :)
  • 0

#33 zajoc 58

zajoc 58

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 11 wrzesień 2007 - 11:36

Minutko marufiko ci w wszystko wypisala jak na dloni wiedz wybacz ale juz masz wszystko co potrzba. A PCPR czy OPS to wydaje mi sie ze to jedno i to samo czy nie ?Tylko jest jedna roznica PCPR jest to wyszczy szczebel[ biurokracji hmm pomocowej]..
  • 0

#34 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 11 wrzesień 2007 - 12:11

Zajoc - ty niestety mylisz pojęcia. Marufiko wcale nic na temat dodatku opiekuńczego nie pisze a o którym ty wciąż mówisz, dlatego chciałam właśnie dostać od ciebie informacje na temat: dodatku opiekuńczego.
Marufiko piszę o tym o czym i ja sama pisałam, czyli o zasiłku rehabilitacyjnym i o dodatku rehabilitacyjnym a nic nie ma o dodatku opiekuńczym!!!

Dodano wto 11 wrz 2007 13:13:57 CEST :
PCPR to nie to samo co OPS.
  • 0

#35 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 11 wrzesień 2007 - 15:42

ok wiec dopwiedzialem ze
Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niezdolność do samodzielnej egzystencji definiuje się jako : „naruszenie sprawności organizmu, które uniemożliwia danej osobie samodzielne zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, tj. samoobsługę, poruszanie się i komunikację”.
no i wlasnie tutaj jest stawia problem ZUS bo sie okazuje ze taką osoba mzoe byc tylko osoba niezdolna do zaspokajania swych podstawowych potrzeb typu jedzenie i mycie sie i poodbno Oni tak to interpretuja w ustawie ejst natomiast ze takze taka osoba musi miec problemy z poruszaniem sie i komunikacyjne
wiec w/g ich interpretacji jesli np osoba jest po amputacji niezaleznie ile czesci a jakos sobie radzi to nie stanowi to podstawy dodatku...nawet wynika z tego ze osoby na wozku po tetra i paraplegi tez nie powinny miec I grupy co dla mnie stanowi zdziwienie , i kto wydaje obecnie takie nakazy oraz czy to normalne?
  • 0

#36 zajoc 58

zajoc 58

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 12 wrzesień 2007 - 13:10

- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
- osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego,

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Można powiedzieć, że zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to są dwa równorzędne świadczenia. Jedno przyznawane i wypłacane przez ZUS wraz ze świadczeniem rentowym(dodatek), drugie wypłacane przez OPS-y po złożeniu odpowiedniego wniosku(zasiłek).
Ale każda osoba która ma znaczny stopień ( I grupa ) ma prawo do któregoś z tych dodatków.
Mamy dwa systemy orzeczeń przez ZUS i PCPR-y może stąd biorą się niejasności.


--------------------------------------------------------------------------------
"Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie czym jest szczęście...zamknij kiedyś czyjąś dłoń w swojej dłoni... i milcz."
Offline
Miniutko przeczytaj dobrze o czym ewa pisze
  • 0

#37 igo

igo

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 21 wrzesień 2007 - 23:52

Informacja dla osób starających się o zasilek pielęgnacyjny. Już od dawna ZUS nie
zajmuje się zasiłkami pielęgnacyjnymi. Tymi sprawami zajmują się Dzielnicowe lub
Rejonowe Ośrodki Pomocy Społecznej . Tam też wydawane są wnioski.
Moi drodzy nie mylcie dodatku z zasiłkiem pielegnacyjnym.
  • 0
IGO

#38 marwaw

marwaw

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 84 postów

Napisano 12 październik 2007 - 22:28

Nie zaglądając wcześniej do tego tematu, napisałam o zasiłku i dodatku pielęgnacyjnym tutaj:
http://ipon.pl/forum...=104240#p104240
  • 0
"...Miłość nigdy nie ustaje..."

#39 igo

igo

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 17 listopad 2007 - 00:49

Od kilku lat zasiłki pielegnacyjne wypłacane są wyłacznie przez OPS i tam nałeży skladać
wnioski - ( ZUS wypłaca d o d a t e k pielęgnacyjny )
W uzasadnionych przypadkach jest możliwe, że zasiłek przyznawany jest rownież z
II grupa inw.
  • 0
IGO

#40 marwaw

marwaw

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 84 postów

Napisano 19 listopad 2007 - 17:37

IGO pisze:
W uzasadnionych przypadkach jest możliwe, że zasiłek przyznawany jest rownież z
II grupa inw.


Jest jeden, konkretny przypadek, kiedy osobie z popularnie określaną II grupą inwalidzką należy się zasiłek pielęgnacyjny:

Cytat z art. 16 USTAWY z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 228, poz. 2255 z póź. zmianami):
"Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia."
  • 0
"...Miłość nigdy nie ustaje..."


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych