Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

pytanie o zasilek pielegnacyjny....


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 10 wrzesień 2007 - 12:24

Ewcia i tu sie z toba zgadzam 100% a jezeli jest inaczej to nalezy sie odwolac...

Dodano pon 10 wrz 2007 12:15:48 CEST :
Milutko bo sie o niego nie starasz NALEZY CI SIE albo zasilek pielegnacyjny z PCPRu lub dodatek opiekunczy z ZUSu

Zajoc - po pierwsze zasiłek pielęgnacyjny nie dostaje się z PCPR i to nie tam należy się o niego starać. :o

I o jakim dodatku opiekuńczym mówisz!!?? Możesz mi dać link o opisie tego dodatku co i dla kogo? Bo ja dostaje zasiłek pielęgnacyjny z ZUS.
  • 0

#2 zajoc 58

zajoc 58

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 10 wrzesień 2007 - 11:10

Ewcia i tu sie z toba zgadzam 100% a jezeli jest inaczej to nalezy sie odwolac...

Dodano pon 10 wrz 2007 12:15:48 CEST :
Milutko bo sie o niego nie starasz NALEZY CI SIE albo zasilek pielegnacyjny z PCPRu lub dodatek opiekunczy z ZUSu
  • 0

#3 elusia

elusia

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 30 lipiec 2007 - 10:42

Witam Serdecznie. Opisze Moze O Co Mi Chodzi - Mam W Rodzinie Osobe W Wieku 60 Lat Chora Na Chorobe Parkinsona. Oczywiscie Ma Ona Spowolnienie Ruchowe Zwiazane Z Ta Choroba, Oraz Zachwiania Rownowagi Co Powoduje Ze Stale Ktos Musi Sie Nia Opekowac. Osoba Ta Ma Rente Wypracowana Z Zus I Dawna 2 Grupe Ze Zus. Teraz Chciano Zlozyc W Centrum Orzekania Do Spraw O Niepelnosprawnosci Wniosek O Obecna 1 Grupe Z Pfron By Otrzymala Zasilek Pielegnacyjny Poniewaz Stan Jej Zdrowia W Ostatnim Czasie Troche Sie Pogorszył. Pani W Pcpr Powiedziala Ze Pierwsza Grupa Tu To Znaczy W Tym Przypadku Nie Jest Konieczna Poniewaz Osoba Ta Moze Dostac Zasilek Bez Pierwszej Grupy, Tylko Do Tej Drugiej Grupy , Ktora Ma Ze Zus , Jesli Jej Stan Jest Taki, Ze Wymaga Opieki. Mam Pytanie- Czy W Takiem Przypadku Mozna Dostac Zasilek Pielegnacyjny Bez Pierwszej Grupy Tylko Przy Drugiej .....? Jakie Jest Wasze Zdanie Na Ten Temat..?
  • 0
ela

#4 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 30 lipiec 2007 - 10:55

OD CZEGO ZALEŻY PRZYZNANIE ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

niepełnosprawnemu dziecku;

osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności

osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;

osobie, która ukończyła 75 rok życia.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:

osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;

osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (oznacza to dom pomocy społecznej, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, zakład opiekuńczo-leczniczy, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, a także szkołę wojskową lub inną szkołę zapewniającą nieodpłatnie pełne utrzymanie, w tym wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie).

WYSOKOŚĆ ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł miesięcznie.

JAK JEST WYPŁACANY ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY?

Zasiłek przyznaje się od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożono wniosek na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Jeśli orzeczenie wydano na stałe zasiłek przyznaje się na stałe. Osobom pobierającym świadczenia z ZUS zasiłek przyznaje się do miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 75 roku życia. Zasiłek z tytułu ukończenia 75 roku przyznaje się na czas nieokreślony.

WYMAGANE DOKUMENTY

I. Dokumenty dotyczące osoby uprawnionej:

1. Potwierdzenie tożsamości i miejsca zamieszkania

· kopia dowodu osobistego, aktualne potwierdzenie zameldowania stałego – w przypadku osób pełnoletnich

· skrócony/pełny odpis aktu urodzenia w przypadku osób niepełnoletnich

2. Potwierdzenie niepełnosprawności

· orzeczenie o niepełnosprawności albo

· orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem, że niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 roku życia lub orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy ze wskazaniem daty powstania niezdolności lub orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów albo

· orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów.
  • 0

#5 zajoc 58

zajoc 58

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 30 lipiec 2007 - 10:57

Elu nalezy sie zasilek i powinna ta osoba zlozyc wniosek
  • 0

#6 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 30 lipiec 2007 - 11:04

Elu nalezy sie zasilek i powinna ta osoba zlozyc wniosek

Ta (lub inna) osoba musi pobrać wniosek w ZUSie i tam go również złożyć. Można też w tej sprawie udać się do OPSu. Oni również powinni mieć jeszcze takie wnioski (ale nie muszą).
  • 0

#7 elusia

elusia

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 30 lipiec 2007 - 15:32

Dziekuje serdecznie za odpowiedz, pozdrawiam ....
  • 0
ela

#8 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 06 wrzesień 2007 - 11:10

Zgadzam się z tobą Kiciu. Od kilku lat PS już mi nie wypłaca zasiłku ani jak jeszcze nie pracowałam, renty socjalnej tylko ZUS i tak jest do tej pory. Wszystkie świadczenia otrzymuje z ZUS.
  • 0

#9 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 04 wrzesień 2007 - 10:53

Hej no wlasnie, chcialem was zapytac co myslicie o takiej sprawie. ..oraz czy mzoe sie zmienily warunki przyznawania dodatku pielegnacyjnego
Mojemu koledze niepelnosprawnemu z podwójna amputacja nog od ponad 10 lat ktory sie czasami porusza na protezach, ale ogolnie na wozku i wlasnie zabrano dodatkiem opiekunczy.
Uzasadnienie:
Brak naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodujacym konieczność opieki innej osoby...
haha smieszzna sprawa, w/g mnie jakis kretym lekarz to napisal niezdajacy sobie sprawy z braku nog...zwlaszcza ze od ponad 10lat taki dodatek opiekunczy posiada..
Czy ktos cos wie moze o jakis nowych przepisach co powoduja ze taka osoba nie moze miec takiego dodatku? moze wiek? ale przeciez to nie ma tutaj chyba znaczenia jesli musi On korzystac z pomocy innych osob przy róznych czynnosciach. albo chociazby ktos musi mu zrobic zakupy wyjsc z nim na spacer pomoc.. Co powiecie o tym/ Chyba sie powinien odpolywac od decyzji orzecznika bo dla mnie to troche taki absurd... albo zlosliwośc lekarza...
  • 0

#10 zajoc 58

zajoc 58

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 04 wrzesień 2007 - 11:53

http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/121992 Masz wszystko o zasiluku pielegnacyjnym.
  • 0

#11 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 04 wrzesień 2007 - 11:59

http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/121992 Masz wszystko o zasiluku pielegnacyjnym.

Ale Mlutek nie pyta o zasiłek pielęgnacyjny tylko o dodatek opiekuńczy.
  • 0

#12 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 04 wrzesień 2007 - 12:21

ok tyle to ja tez wiem:) wiec dzieki...
mi chodzilo blizej o odpwoiedz na pytanie...i uzasadnienie....
"Brak naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodujacym konieczność opieki innej osoby..."
jak mozna tak ogolnie napisac ze brak nog nie stawnoi naruszenia sprawnosci organizmu oraz ze nie moze to byc podstawa do rpzyznania zasiłku....przeciez nawet jesli taka osoba chodzi na protezach to przeciez takze nei do konca jest samodzielna a pozatym przzeciez chodzi na protezach czasowo a co jak sie zepsuje sprzet? itp... zresztą Te osoby co chodzą na protezach i maja podwojna amputacje blizej powinny to zrozumiec:) i mzoe zaopiniowac w tej sprawie bo ja moze sie myle:) i niepotrzebnie mące mu w glowie:) pozdrawiam:)
  • 0

#13 zajoc 58

zajoc 58

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 04 wrzesień 2007 - 13:46

Wiesz nalezy sie o ten zasilek starac i nie popuszczac czepa sie od tego orzeszenia odwolac i to szybko. Pozdrawiam

Dodano wto 04 wrz 2007 14:47:25 CEST :
dodatek opiekunczy nalezy je tylko ludzia po 75 latach
  • 0

#14 kar27

kar27

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 346 postów

Napisano 05 wrzesień 2007 - 12:41

Witam
Mam pytanie osoba pobiera zasiłek pielęgnacyjny i zameldowana jest w Szczyrku a mieszka obecnie w Poznaniu np studiuje
Jaka instytucja powinna wypłacać ten zasiłek w poznaniu Czy w Szczyrku
Jakby mi ktoś podał z iponków ustawę która to reguluje to będę w dzięczny
Pozdrawiam
  • 0
karol

#15 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 05 wrzesień 2007 - 13:26

Jeśli ma meldunek w Szczyrku, to oczywistym jest że OPS w Szczyrku.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#16 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 05 wrzesień 2007 - 13:37

Po pierwsze to zasiłek pielęgnacyjny wypłaca ZUS a nie OPS W takiej sytuacji najlepiej to aby ta osoba zadzwoniła do ZUS i poprosiła aby zasiłek przelewała jej na konto w banku. Wtedy wszędzie będzie mogła pobierać pieniądze.
  • 0

#17 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 05 wrzesień 2007 - 14:01

Minutko,możliwe jest że pieielęgnacyjny wypłaca OPS.Ja nie mam renty pracuję i zasiłek pielęgnacyjny wypłaca mi OPS-wcześniej robił to pracodawca.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#18 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 05 wrzesień 2007 - 15:41

Dziwne, bo od 3 lat wypłaca mi OPS, a wcześniej ZUS, jednak jak wspomniałem od jakiś 3 lat obowiązek wypłacania owego świadczenia przejął OPS.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#19 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 06 wrzesień 2007 - 10:51

Niekoniecznie musi być tak, jak piszesz, Rafałku, bo ja wszystkie świadczenia (rentę rodzinną, socjalną i pielęgnacyjny) dostaję z ZUS-u i jakiś czas temu (już kilka lat), to właśnie ZUS przejął wypłacanie części świadczeń od OPS-u.
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#20 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 06 wrzesień 2007 - 12:23

Kiciu, nie pamiętam w którym to było roku, ale na 90% w 1999r kiedy to ZUS przejął obowiązek wypłacania rent socjalnych wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym i ów dodatek wypłacał mi jakiś czas, po czym jakieś 3 czy 4 lata temu ponownie u nas dodatek przejął OPS.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych