Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

czy dod. urlop (10 dni) którego nie wykorzystał w 2006 przech na 2007?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 15 styczeń 2007 - 11:57

Spoko, spoko urlop jak coś będzie mnie się należał od 1 lutego, wtedy mija rok o zatrudnienia, więc Malutka aż ta skrucha niepotrzebna :) pozdrawiam
  • 0

#22 maxmszauto

maxmszauto

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 15 styczeń 2007 - 14:01

Do "aberade" - a może pamiętasz w jakim numerze o tym urlopie dodatkowym było?
Z góry wielkie dzięki!
Pozdrawiam
  • 0

#23 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 15 styczeń 2007 - 17:09

maxmszauto - sprawdzę w makulaturze i napiszę - pewnie dopiero jutro
  • 0

#24 maxmszauto

maxmszauto

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 15 styczeń 2007 - 17:18

maxmszauto - sprawdzę w makulaturze i napiszę - pewnie dopiero jutro

:) super z Ciebie człowiek! mi by się chyba nie chciało ;) zawsze czegoś szukam ;(
Pozdrawiam!
  • 0

#25 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 16 styczeń 2007 - 14:39

może pamiętasz w jakim numerze o tym urlopie dodatkowym było?

sprawa się wyjaśniła - nie czytałam o tym w gazecie
powiedział o tym szef mojego chłopaka - najprawdopodobniej dzisiaj będę wiedzieć skąd ma tę informację
wiem tyle, że jest to orzeczenie sądowe (z jakiegoś sporu pracownik-pracodawca) odnośnie interpretacji przepisów prawa pracy
szef mojego faceta jest prawnikiem i jest na bierząco z przepisami - dzisiaj będzie popołudniu w firmie i tomek (moj chlopak) ma się dowiedzieć wszystkiego na ten temat
(ale mi zrobiłeś myślówę max :P do nocy mnie to męczyło, przeryłam wszystkie gazety które ostatnio czytałam ... hahaha)

Dodano wto 16 sty 2007 14:41:49 CET :
aha - i była mowa tez o czymś takim, że to pracodawca ma wyznaczać termin w którym zaległy urlop ma zostac wykorzystany (czyli nie ty mówisz: za miesiąc chcę wykorzystać zaległy urliop, tylko pracodawca wyznacza dogodny dla niego termin/y)

Dodano wto 16 sty 2007 18:05:26 CET :
i POPRAWKA (sorka za zamotanie :/ )
wypłata pieniędzy za zaległy urlop może nastąpić tylko w sytuacji rozwiązania umowy o pracę

(konkretne informacje co do źródła pochodzenia orzecznictwa o zarządzaniu przez pracodawcę zaległym urlopem postaram sie napisać jutro)
  • 0

#26 kinia_legionowo

kinia_legionowo

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 137 postów

Napisano 16 styczeń 2007 - 23:00

KOChani


Widze ze macie problemy wiec tłumacze urlop dodatkowy (a nie rehabilitacyjny bo takiej nazwy nie ma) ze wzgledu na grupe (I badz II) jest traktowany na równozednych prawach jak urlop wypoczynkowy tak wiec przechodzi na rok nastepny i powinien byc wykorzystany do konca marca. Tak wiec urlop dodat za 2006 najpozniej powinien byc wykorzystany do konca marca 2007. Natomiast jesli pracodawca nie moze z jakis przyczyn udzielic w tym terminie tego urlopu mozemy dochodzic swoich roszczen do 3 lat od terminu wymagalnosci!! Prawo do
pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego
roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Jest on proporcjonalny do czasu pracy.
Co wazne urlop dodatkowy wybieramy dopiero po wykorzystaniu całego url. wypoczynkowego, poniewaz to jest sumowane jako całosc np 26+10=36 dni w danym roku!
http://prawo-pracy.pl/pytanie-108.html

Urlop a turnus rehabilitacyjny

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku (art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.). Jednak łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy na udział w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Turnus to zorganizowana forma aktywnej rehabilitacji połączona z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu (art. 10c ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.). Innym celom służą więc dodatkowy urlop wypoczynkowy i turnus rehabilitacyjny.

Osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie będzie mogła skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, jeżeli wykorzystała z 21 dni zwolnienia od pracy na udział w turnusie rehabilitacyjnym.
Natomiast w razie wykorzystania mniejszej liczby dni (np. 10 dni) zwolnienia od pracy na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, pracownikowi przysługuje 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku jeden dzień zwolnienia od pracy na uczestniczenie w turnusie nie przejdzie na następny rok (do tego zwolnienia nie stosuje się bowiem przepisów kodeksu pracy).

Kochani mam nadzieje ze jasno to jest wyjasnione. Jestem specjalista ds personalnych od kilku lat zajmuje sie kadrami w razie jakichkolwiek pytan słuze pomoca :):) Pozdrawiam KINIA
  • 0
A my tak łatwopalni biegniemy w ogień by mocniej żyć!, tak śmiesznie marni dosłowni zbyt

#27 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 17 styczeń 2007 - 08:42

Kiniu jestes po prostu boskaaa :P hihihi
  • 0

#28 WojtekK

WojtekK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 430 postów

Napisano 17 styczeń 2007 - 14:35

Kochani mam nadzieje ze jasno to jest wyjasnione. Jestem specjalista ds personalnych od kilku lat zajmuje sie kadrami w razie jakichkolwiek pytan słuze pomoca :):)

Kiniu, jak bede mial pytanie odnoszące sie do Prawa Pracy to zwróce sie do Ciebie, Dobrze?
A w rewanzu pytaj o sprawy komputerowe. Zrobie co bedzie w mojej mocy.
Pozdrawiam WojtekK
  • 0
"idź tak przez życie,aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię"
Jan Chrapek

#29 niepelnosprawny

niepelnosprawny

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 styczeń 2007 - 19:50

[quote name='Diablica_2005]A ja mam pytanie z innej beczki ale dotyczace tez tego urlopu-ostatnio mi kadrowa powiedziala ze urlop bedzie mi przyslugiwal jak bede wyjezdzala na turnus... zastanawia mnie to czy rzeczywiscie tak jest ' date=' czy to mi sie nalezy p;o przepracowaniu roku w firmie , ijest bez roznicy czy wyjezdzam czy nie? Pomozcie ... musze sie bronic, zeby mnie nie "wycyckali" :P[/quote']
Nie zaleznie od tego czy bedziesz wyjezdzala na turnus rehabilitacyjny czy tez nie urlop zdrowotny 10-dniowy nalezy ci sie ale uwaga po przepracowaniu 1 roku od chwili otrzymania umiarkowanego badz znacznego stopnia niepelnosprawnosci.Ponadto osoba o znacznym badz umiarkowanym stopniu niepelnosprawnosci ma prawo do zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia , w wymiarze do 21 dni roboczych w celu wyjazdu na turnus rehabilitacyjny , nie czesciej niz raz w roku. Jednak laczny wymiar obu dodatkowych urlopow (10-dniowego oraz" turnusowego" ) nie moze przekroczyc 21 dni. Rozporzadzenie MPiPS z dnia 22 maja 2003roku w sprawie szczegulowych zasad udzielania zwolnien od pracy osobom o znacznym i umiarkowanym stopniu niepelnosprawnosci w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz.U. z 2003r.Nr100,poz 927)
  • 0

#30 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 19 styczeń 2007 - 11:40

[quote name='maxmszauto]- jesli nabyłem prawo do urlopu (czyli rok po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności) w czerwcu to przysługuje mi proporcjonalnie 10/12= 0' date='8333*6 = 5 dni. :([/quote']
nie, nie musisz nic dzielić i liczyć
skoro nabyłeś prawo w czerwcu to do końca roku masz do wykorzystania 10 dni

ja nabyłam to prawo w grudniu i na sam grudziń miałam 10dni :P nie zdążyłam tego wykorzystać w grudniu więc ta dziesiątka przeszła mi na następny rok
a w następnym roku normalny urlop + kolejne 10 dni :lol:
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#31 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 19 styczeń 2007 - 19:54

Dzięki wielkie , mam już dzięki Tobie podstawę prawną :D
  • 0

#32 kinia_legionowo

kinia_legionowo

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 137 postów

Napisano 19 styczeń 2007 - 20:22

Dokładnie blondyneczka ma racje:):)
Przecież napisałam w swoim poście że urlop dodatkowy jest proporcjonalny do czau pracy a co oznacza ze nie do okresu jaki pozostał od wydania orzeczenia do końca roku. Propocjonalnośc tego urlopu do czasu pracy oznacza czas pozostawania w stosunku pracy (życiowy staż pracy -liczy sie wszystkich pracodawców) czy jest on przynajmiej roczny w chwili upłyniecia roku od wydania oświadczenia!

Przyład:
Pani Jonanna w trakcie zatrudnienia otrzymała orzeczenie o II stopniu niepełnosprawności w dniu 20.12.2005. Zgodnie z przepisami po roku od tej daty w dniu 20.12.2006 otrzymała prawo do 10 dni urlopu za 2006 rok. Ponieważ posiada roczny wymiar pracy po uzyskaniu orzeczenia.

inaczej jest jeśli:

Pani Joanna otrzymała orzeczenie o II stopniu niepełnosprawności w dniu 20.12.2005. Natomiast pierwsza pracę (w zyciu) rozpoczeła 01.03.2006. Wtedy prawo do do dotakowego urlopu Pani Joanna otrzyma dopiero w dniu 01.03.2007 po przepracowaniu pełnego roku.


Pozatym określenie "od czasu pracy" oznacza również odniesienie że proprcjonalność ta jest uzależniona od wymiaru etatu tzn że osobie z pełnym etatem bedzie przysługiwało 10 dni urlopu dodatkowego a osobie zatrudnionej na 1/2 etatu juz tylko 5 dni wg zasady proiporcjonalności. Z tym że nalezy pamietać ze urlopy przelicza się na godziny tak wiec osobie z pełnym etapem przysługuje -10 dni po 7 godz (wymiar dobowy czasu pracy) czyli 70 godz - natomiast gdy 1/2 etaru przysługuje 35 godz (jesli osoba pracuje po 7 godz na dobe to 5 dni (wlicza sie tylko te które są dniami pracy wg grafiku!!).

Wiem troche to zagmatwałam no ale cóz kwestia urlopów w polskim prawie jest dość skomplikowana i ciężko przekazac ja w całości. Jest to moja osobista wykładnia starałam to w jak najprostszy sposob opisac :)) Doradzam Wam żebyscie bardzo uważnie czytali to co jest napisane w interpretacjach przepisów Najłatwiej moge pomóc analizujac ta sprawe na konkretnych indywidualnych przypadkach :)

A moze Pan admin pozwoli stworzyc malutki dział i zajme sie Wami pod kątem mojej profesji hihi :)

POZDRAWIAM KINIA
  • 0
A my tak łatwopalni biegniemy w ogień by mocniej żyć!, tak śmiesznie marni dosłowni zbyt

#33 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 19 styczeń 2007 - 20:37

Kiniu popieram przydałby nam się taki dział :P

Dodano pią 19 sty 2007 20:39:54 CET :
oo i tym sposobem to jest mój 200 post :P hehe .. a powiem Wam teraz ,że nie wiedziałam ,że przysługuje mi 7h czas pracy :D, bo ja pracuje normalnie 8h mało tego czasem zasuwam jak zdrowa :P.. nie żebym narzekała , ale 7h zwłaszcza w piątek by się przydało hihihi
  • 0

#34 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 20 styczeń 2007 - 21:30

Czy dodatkowy urlop (10 dniowy) który nie został wykorzystany w 2006 roku przechodzi na 2007? Proszę również o podstawę prawną.
PS. ON o umiarkowanym stopniu niepełnośprawności
Pozdrawiam

a czy to czasem nie zależy od pracodawcy?
  • 0

#35 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 22 styczeń 2007 - 12:01

Czy dodatkowy urlop (10 dniowy) który nie został wykorzystany w 2006 roku przechodzi na 2007? Proszę również o podstawę prawną.
PS. ON o umiarkowanym stopniu niepełnośprawności
Pozdrawiam

a czy to czasem nie zależy od pracodawcy?

wiem że kiedyś tak było że można było za niewykorzystany urlop dostać kasę.
ale to CHYBA uległo zmianie bo było wielu pracodawców, którzy woleli zapłacic niż pozwolić pracownikowi wykorzystać urlop. Mimo iż pracownik wolał pourlopować sobie.

Dlatego też zostały CHYBA wprowadzone zmiany i urlop trzeba wykorzystać.
wyjątki to np. gdy kończysz prace u danego pracodawcy przykład: masz zaległy urlop a zwalniasz sie np. w styczniu, nie dasz rady wykorzystac tego zaległego urlopu więc dostaniesz za niego kasę
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#36 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 22 styczeń 2007 - 15:52

chyba tak, ja ostatnio musialam wykorzystac caly zalegajacy urlop (5 z 30 dni (20 wypoczynkowy i 10 rehabilitacyjny) ) w przeciwnym razie przepadlby mi, moj mąż ma jeszcze nie wykorzystane 3 dniu urlopu z 2006 roku i moze go wykorzystac do konca marca 2007, moj ojciec jest pracodawca i rowniez na to pozwala wiec wszystko zalezy od przepisow wewnetrznych firmy.
  • 0

#37 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 22 styczeń 2007 - 16:00

Zaległy urlop za 2006 wykorzystuje się do końca marca 2007.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#38 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 22 styczeń 2007 - 20:55

Z audopsji wynika że nie wszędzie
  • 0

#39 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 23 styczeń 2007 - 09:05

Tak jest wg przepisów,natomiast życie czasem pokazuje coś innego
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#40 india

india

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 117 postów

Napisano 02 październik 2008 - 15:09

To juz wszystko wiadomo ale ,,,,,mam male pytanko ; Czy pracodawca moze mi narzucic termin urlopu dodatkowego ? Bo w moim ZPCH juz stało sie tadycją wypychac ludzi na urlopy( dodatkowe 10 dni ) w lutym - czy moge odmówić ?
  • 0
"Ludzkie ambicje są niczym kometa - może pięknie jaśnieć, ale potrafi zniszczyć świat"


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych