Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

czy dod. urlop (10 dni) którego nie wykorzystał w 2006 przech na 2007?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#1 maxmszauto

maxmszauto

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 10 styczeń 2007 - 22:14

Czy dodatkowy urlop (10 dniowy) który nie został wykorzystany w 2006 roku przechodzi na 2007? Proszę również o podstawę prawną.
PS. ON o umiarkowanym stopniu niepełnośprawności
Pozdrawiam
  • 0

#2 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 10 styczeń 2007 - 22:46

Wg mnie -tak- urlop dodatkowy rządzi się takimi samymi prawami co urlop wypoczynkowy- zatem "przechodzi".Wielu specjalistów i praktyków prawa pracy stoi na takim stanowisku:
http://prawo-pracy.pl/pytanie-108.html
http://www.gazetakad...kwiwalent-.html
http://forum.niepeln...show.pl?tid=160
http://www.prawo.ego...lop,1,34,3.html
Art 168 Kodeksu Pracy
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#3 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 11 styczeń 2007 - 00:15

Oj nie wiem jak to jest obecnie, chyba trzeba sie upewnic, bo byc moze sie zmienily jakies przepisy, ja w każdym razie od dosc dawna musialem wykorzystywac urlop dodatkowy w danym roku kalendarzowym nawet kosztem urlopu wypoczynkowego gdyz ten mi przechodzil na nastepny rok a rehabilitacyjny przepadal. Tak bylo a czy tak jest trudno mi w tej chwili odpowiedziec gdyz jak widze sa inne jakies interpretacje i ustawy.
w kazdym razie juz sie do tego przyzwyczailem i do tej pory tak robie.. aha bylo jeszcze jedno wymaganie ze trzeba ten urlop brac w ciąglosci i nie mozna go bylo dzielic na czesci...pozdrawiam M>L
  • 0

#4 maxmszauto

maxmszauto

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 11 styczeń 2007 - 13:44

a może podajcie mi jakiś numer telefonu, jakiejs instytucji gdzie mogę zapytać o ten urlop dodatkowy.
Z góry bardzo dziękuje
Pozdrawiam
  • 0

#5 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 11 styczeń 2007 - 19:02

Proponuję dowiedzieć się w Państwowej Inspekcji Pracy najbliższej Twojego miejsca zamieszkania-najpewniejsze,aczkolwiek co urzędnik to interpretacja :)
http://www.pip.gov.p...ml/06000000.htm
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#6 maxmszauto

maxmszauto

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 12 styczeń 2007 - 08:37

Zadałem do samo pytanie na forum prawników i oto co otrzymałem:
Cytat:
Art. 19. 1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

2. Urlop, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.


Ustawa mówi o wymiarze 10 dni w roku kalendarzowym. Moim zdaniem niewykorzystany urlop nie przechodzi na kolejny rok.
Proszę również pamiętać o ust. 2 - który określa kiedy taki urlop w ogóle nie będzie przysługiwał.


Prawnik rozumie to chyba tak:
1. Z początkiem 2007 roku przysługuje mi nowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni. Jeśli więc dostaję 10 dodatkowych dni urlopu to mamy do czynienia z sytuacja zamieszczoną w Art. 19 ust.2 czyli wtedy przekraczam 26 dni urlopu - no bo jest teraz 36 dni?
Pokrecone to wszystko, a jak jest ? kto to wie?
  • 0

#7 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 12 styczeń 2007 - 09:16

Wg mnie ust.2 mógłby tyczyć się np.nauczycieli.Pozdrawiam.Nie tej sytuacji o której mówisz.
Apropos odp. prawników:
Jeśli tak to co z urlopem dodatkowym jeśli pracownik przyszedł do pracy w marcu????.10 dni czy mniej mu przysługuje?
Takie jest moje skromne zdanie.
Proponuję Ci zadzwonić do PIPu.Pozdrawiam.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#8 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 12 styczeń 2007 - 13:08

dodatkowe 10 dni urlopu NAPEWNO przechodzi

miałam taką sytuację że dodatkowe 10dni przybyło mi w grudniu (minął rok od rozpoczęcia pracy). Nie zdążyłam tego wykorzystać w danym roku więc w następnym miałam te 10 zaległego + 26 normalnego + 10 dni dodatkowego z roku bieżącego.

Moja kadrowa w takich sprawach się nie myli więc jestem pewna na 100%

Dodano pią 12 sty 2007 13:09:59 CET :

Jeśli tak to co z urlopem dodatkowym jeśli pracownik przyszedł do pracy w marcu????.10 dni czy mniej mu przysługuje?
.

jeżeli w marcu rozpoczynasz swoją pierwszą pracę to dodatkowe 10 dni urlopu przybywa tobie dopiero w marco roku następnego.
W roku rozpoczęcia pracy masz normalnie 20 dni
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#9 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 12 styczeń 2007 - 13:23

Miałam na myśli sytuację gdy rok przepracowałam już w innym zakładzie pracy.Idąc do innego urlop dodatkowy przysługuje wg mnie proporcjonalnie.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#10 maxmszauto

maxmszauto

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 12 styczeń 2007 - 13:40

własnie dzwoniłem do inspektoratu pracy w Koninie tel 063 242-88-22 i tam udzielono mi porady prawnej, oto takiej:
- urlop dodatkowy przechodzi na rok następny:) ale teraz mam dylemat bo ja prawo do urlopu dodatkowego nabyłem juz 3 lata temu ale dowiedziąłem sie o tym w tamtym roku. Z tego co wiem to powinni mi teraz oddać urlop za lata ubiegłe? nikt mi wtedy o tym nie powiedział (wiem wiem nieznajomośc prawa szkodzi) ale z tego co wiem to jest okres 3 lat dopiero po którym przepada urlop. Z drugiej strony jesli mam np. 30 dni zaległego urlopu dodatkowego to jesli wziąłem urlop powiedzmy 5 dni to nie licza mi tego z nowego urlopu tylko z tamtego sprzed 3 lat?

- jesli nabyłem prawo do urlopu (czyli rok po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności) w czerwcu to przysługuje mi proporcjonalnie 10/12= 0,8333*6 = 5 dni. Prezeczy wiec to zdaniu "Małej" która mówiła o sowjej (super)kadrowej :(
  • 0

#11 maxmszauto

maxmszauto

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 12 styczeń 2007 - 17:51

ależ ogromnie Ciebie przepraszam :) oczywiście że to nie były Twoje słowa tylko "blondyneczka niebieskooka" Jeszcze raz "zwracam honor" :)
Pozdrawiam!
  • 0

#12 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 12 styczeń 2007 - 18:37

[quote name='maxmszauto]- jesli nabyłem prawo do urlopu (czyli rok po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności) w czerwcu to przysługuje mi proporcjonalnie 10/12= 0' date='8333*6 = 5 dni. Prezeczy wiec to zdaniu "Małej" która mówiła o sowjej (super)kadrowej :([/quote']
Po pierwsze:
Pomieszały Ci się posty i osoby.
Po drugie:
Poprosiłeś o pomoc- więc jak to jest w zwyczaju tego forum,jeśli ktoś coś wie,
i jest w stanie pomóc to pomaga.Więc skąd ten wyrzut?
Po trzecie:
Powiedziałam jakie jest moje zdanie na ten temat. Napisałam że urlop dodatkowy wg mnie przechodzi.I w razie wątpliwości żebyś zadzwonił do PIPu.
Cytat:USTAWA
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
(fragment)
Art. 19. 1. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Po roku wykorzystujesz cały urlop natomiast gdybyś np.w następnym roku zmienił pracodawcę i zaczął pracę np w kwietniu- urlop zostałby udzielony proporcjonalnie.
Po piąte:
[quote=maxmszauto]Zadałem do samo pytanie na forum prawników i oto co otrzymałem:
[quote=maxmszauto](...)Ustawa mówi o wymiarze 10 dni w roku kalendarzowym. Moim zdaniem niewykorzystany urlop nie przechodzi na kolejny rok.
[/quote]
własnie dzwoniłem do inspektoratu pracy w Koninie tel 063 242-88-22 i tam udzielono mi porady prawnej, oto takiej:
- urlop dodatkowy przechodzi na rok następny:)[/quote]
Jest tyle inerpretacji ile prawników,kadrowców,specjalistów.I gotowa jestem się założyć że wśród pracowników PIPu zdania też byłyby podzielone.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#13 okularnica

okularnica

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 156 postów

Napisano 14 styczeń 2007 - 14:44

U mnie w pracy, urlop rehabilitacyjny (10 dni), nie w pełni wykorzystany NIE przechodzi na rok 2007r.
  • 0

#14 niepelnosprawny

niepelnosprawny

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 14 styczeń 2007 - 15:44

Napewno przechodzi poniewaz ja bylem w takiej sytuacji gdzie korzystalem z zaleglego urlopu zdrowotnego.
  • 0

#15 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 14 styczeń 2007 - 19:15

A ja mam pytanie z innej beczki ale dotyczace tez tego urlopu-ostatnio mi kadrowa powiedziala ze urlop bedzie mi przyslugiwal jak bede wyjezdzala na turnus... zastanawia mnie to czy rzeczywiscie tak jest , czy to mi sie nalezy p;o przepracowaniu roku w firmie , ijest bez roznicy czy wyjezdzam czy nie? Pomozcie ... musze sie bronic, zeby mnie nie "wycyckali" :P
  • 0

#16 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 14 styczeń 2007 - 19:24

Chodzi Ci o ten 10 dniowy?
Urlop ten należy Ci się po roku pracy od uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.
Niezależnie czy wyjeżdzasz czy nie.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#17 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 14 styczeń 2007 - 20:16

tak tak chodzilo mi o ten 10 dniowy urlop... i wlasnie gdy zapytalam sie kadrowej o urlop ona mi dpowiedziala czy wyjezdzam ?? zdziwilo mnie to .. dlatgo chcialam sie upewnic ... dzieki malutka
  • 0

#18 okularnica

okularnica

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 156 postów

Napisano 14 styczeń 2007 - 22:27

gdybyś wyjeżdżała na turnus, nie należałoby ci się tych 10 dni dodatkowych
  • 0

#19 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 15 styczeń 2007 - 10:23

Biję się w piersi ale tyllko częściowo.:) Napisałam we wcześniejszym poście tak ponieważ osobiście nie spotkałam się z turnusami rehabilitacyjnymi dłuższymi niż 10 dni roboczych.Przy 10 dniowym turnusie biorę urlop dodatkowy i nie ma problemu.
Gdyby turnus był dłuższy to faktycznie nie masz prawa do urlopu dodatkowego masz za to prawo do 21 dni przeznaczonych na uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym raz w roku.
Nieprawdą jest to,co powiedziała kadrowa że jeśli nie jedziesz na turnus nie masz prawa do
urlopu dodatkowego w wymiarze 10 dni.Masz prawo.Jeśli Cię wprowadziłam w błąd przepraszam:(Pozdrawiam.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#20 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 15 styczeń 2007 - 10:35

co do urlopu niewykorzystanego w roku ubiegłym to (jeśli dobrze się orientuję) zarządza tym urlopem pracodawca
czyli: może on przejść na następny rok lub mogą za niego zostać wypłacone pieniądze
(czytałam coś takiego w gazecie prawnej ...)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych