Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Poprawnie gramatycznie posty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Balbina

Balbina

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 661 postów

Napisano 06 październik 2007 - 15:12

Witam,

Zastanawiałam się, w jakim dziale umieścić ten temat i postanowiłam napisać go tutaj. Jeśli już takowy istnieje, to najmocniej przepraszam za zabieranie miejsca na serwerze ;)

Przeglądam to forum i czytam różne wypowiedzi na różny temat i przeraża mnie forma w jakiej są one pisane. Spora cześć postów "nie ma ładu ani składu", wypowiedzi są chaotyczne (każde informacje są bardzo przydatne, jednak napisane w taki sposób, że trudno jest się w czymkolwiek połapać), brak kropek kończących zdanie, przecinków i innych znaków interpunkcyjnych oraz połykane literki :/ A o błędach ortograficznych już nie wspomnę :mad:

Kochani naprawdę, można przed wysyłką postu wrzucić go do worda, a ten podkreśli co jest nie tak. Ponadto sama przeglądarka firefox, także podkreśla błędy. Czy to naprawdę jest, aż taki wysiłek, aby post miał "ręce i nogi"?

Pisanie wszystko z dużej litery albo "Każdy Wyraz Zaczynający Się Z Dużej Litery", - to 'syndrom dzieci Neostrady', a z tego co się orientuję to większość z Nas jest osobami dorosłymi, które już mają za sobą pewien (liceum/studia) okres edukacji :)

BTW nie chcę być tutaj "Janem Miodkiem" i mówić jak kto ma pisać. To jest tylko taka moja uwaga i gorąca prośba do Was, aby przed wysłaniem posta sprawdzić go pod kątem gramatycznym i ortograficznym :) Na prawdę o wiele, lepiej Nam wszystkim będzie się czytać to forum :)

Dziękuję za uwagę oraz serdecznie pozdrawiam :)
  • 0
...uparcie do celu tylko iść
na innych nie patrzeć często zbyt
dla siebie zbierać gwiazdy...

#2 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 06 październik 2007 - 17:03

Balbina, szczerze popieram to, co napisałaś.
Mogę zrozumieć, że ktoś jest np. dyslektykiem, ale dlaczego miałby być przy okazji "leniwcem", któremu nie chce sie wkleić tekstu do Worda?
Rozumiem też osoby niewidome, bo one mają trochę większy kłopot, bo nie każdy program "czytający" pomaga w poprawnej pisowni.

Również nie jestem P. Miodkiem, ani zrzędliwą polonistką ;) ale faktycznie, czasem mam spore trudności z ogarnięciem tego chaosu bez znaków interpunkcyjnych, bez podziału na zdania - cały tekst, pisany jednym ciągiem... - tego albo nie da się zrozumieć, albo można zrozumieć źle :|

Dość infantylnie i niechlujnie wygląda tekst pisany tzw. "paskudą", czyli na przemian duże i małe litery, ale chyba na forum Ipon nie widziałam takiego tekstu.
Pisanie każdego wyrazu wielką literą, też wygląda dziwacznie i źle się taki tekst czyta.

Dlatego, dla dobra piszącego - żeby można było go zrozumieć, co chce w swoim tekście przekazać, oraz dla dobra czytającego - żeby nie musiał się zastanawiać, czy dobrze zinterpretował czytany tekst... - Starajmy się sobie i innym nie utrudniać użytkowania forum :)

Pozdrawiam
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#3 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 06 październik 2007 - 17:36

A ja Drogie Panie pragnę Wam przypomnieć, iż jest to Forum ON, co nie oznacza zawsze niepełnosprawności fizycznej, lecz często także psychicznej, osoby po szkołach specjalnych lub też takie, które nigdy z nauką nie miały problemu, lecz sztuka prawidłowego wysławiania się jest im obca. Tak mają i już :)
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#4 Balbina

Balbina

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 661 postów

Napisano 06 październik 2007 - 17:58

Kicia dziękuję, że zgadzasz się z moją opinią :)

Rafalek, wiem i biorę to pod uwagę. Ale przypadek pisania każdego wyrazu z dużej litery (już nie pamiętam czy taki "styl" widziałam tutaj czy gdzieś indziej, ponieważ przeglądam dużo for o różnej tematyce, chodzi mi o zwrócenie uwagi na taki problem), więc za bardzo nie mogę pojąć do jakiego rodzaju (że tak to ujmę) niepełnosprawności można zaliczyć :rolleyes: Psychicznej...hmmm, bardziej składnia i ortografia tu przemawia, fizycznej - też jakoś trudno jest mi to sobie wyobrazić. Mi pisanie każdego wyrazu z wielkiej litery i ciągłe wałczanie caps locka jest nieco "męczące". :rolleyes: Jedynie co przemawia za taką oprawą graficzną postów to word (który zamienia, małe na wielkie litery itp) albo jakiś programik do przerabiania tekstu :)

Pozdrawiam i życzę Wam i sobie bardziej czytelnych postów :)
  • 0
...uparcie do celu tylko iść
na innych nie patrzeć często zbyt
dla siebie zbierać gwiazdy...

#5 versus

versus

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1351 postów

Napisano 06 październik 2007 - 19:00

któremu nie chce sie wkleić tekstu do Worda

Nie każdego stać na pakiet Office, bardziej trafny byłby Writer, jako składnik OpenOffice

Trafnym sposobem jest też dodatek do przeglądarki firefox czyli słownik z funkcją sprawdzania pisowni

  • 0
There is something behind the throne greater than the King himself.
William Pitt The Elder, Lord Chatham

#6 Balbina

Balbina

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 661 postów

Napisano 06 październik 2007 - 19:14

Word, Writer jednym słowem: edytor tekstu :) Może, nie każdego stać na pakiet MS Office, ale w 99% jestem przekonana, że właśnie takiego pakietu używa ;) A o firefoxie wspominałam :P
  • 0
...uparcie do celu tylko iść
na innych nie patrzeć często zbyt
dla siebie zbierać gwiazdy...

#7 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 07 październik 2007 - 17:15

Dokładnie - nie chodzi o to w jaki sposób tekst będzie sprawdzony...
Word'a może nie każdy posiada, ale są darmowe programy, a jeśli ktoś nie chce się "bawić" z wklejaniem tekstu do innego programu, niech używa darmowej przeglądarki Firefox i zainstaluje darmowy słownik do Firefox'a - jak już wspomnieli Balbina i Versus - a pisownia będzie sprawdzana od razu, podczas pisania.
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#8 Balbina

Balbina

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 661 postów

Napisano 07 październik 2007 - 17:42

Kicia w 100% sie z Tobą zgadzam :)
  • 0
...uparcie do celu tylko iść
na innych nie patrzeć często zbyt
dla siebie zbierać gwiazdy...

#9 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 07 październik 2007 - 17:50

Poruszyłyście bardzo istotny problem...
Najbardziej przeraża mnie zaśmiecanie języka, tworzenie nowomowy, którą wielu uważa, nie wiedzieć czemu, za coś niesamowicie trendy. Wydaje im się, że im bardziej udziwnią swoją wypowiedź, tym oni zyskają większą aprobatę wśród czytelników? Nie rozumiem tego :-(.
Wydawało mi się zawsze (to wbijano mi w szkołach do głowy niczym mantrę), że przekaz powinien być jasny, prosty i czytelny.
Zniekształcając język polski popełniamy kulturowe samobójstwo... Tego chcesz, młodzieży?

  • 0

#10 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 07 październik 2007 - 18:04

Moniko, ja też dostaje dreszczy, gdy słyszę i czytam te "nowotwory" językowe, które jak rak niszczą poprawną polszczyznę.
Przecież nie chodzi o to, aby wyrażać się doniośle i górnolotnie, ale aby strać się przekazać swoje myśli zrozumiale, bez zbędnych udziwnień i naleciałości z obcych języków.
Kulturowe samobójstwo? - to chyba zaczyna być coraz bardziej widzialne i słyszalne...
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#11 Balbina

Balbina

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 661 postów

Napisano 07 październik 2007 - 18:16

Nie wspomniałam jeszcze o jednym typie "trendy postów". A mianowicie udziwnianie polskiej pisanej polszczyzny czymś takim: jush, koffam, dopshe, pozdroffka, jejq i innych tego typu stworów można mnożyć w nieskończoność :/ Czy to na prawdę jest aż tak bardzo cool? To jakaś moda czy sposób zwrócenia na siebie uwagi...hmm, nie mam zielonego pojęcia :rolleyes: Aż strach sobie pomyśleć, jak za kilka lat będzie wyglądał język polski zarówno w mowie jak i w piśmie :/
  • 0
...uparcie do celu tylko iść
na innych nie patrzeć często zbyt
dla siebie zbierać gwiazdy...

#12 maniek_m

maniek_m

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 07 październik 2007 - 19:50

Monia 74 serdeczne dzieki pozdrawiam cie milego wieczorka
  • 0

#13 Baba

Baba

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 499 postów

Napisano 07 październik 2007 - 22:03

Witam. W każdej wypowiedzi jest trochę prawdy. Trochę zrozumienia dla ułomności innych. Myślę, że tu też jest trochę roboty dla moderatorów, bo co to za problem wejść w czyjś tekst i poprawić błędy ortograficzne. Balbinko sprawdź swoje posty, bo tam też Ci się zakradł błąd :P Pozdrawiam Magda
  • 0
Nawet siwa może być szczęśliwa

#14 versus

versus

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1351 postów

Napisano 08 październik 2007 - 05:20

[quote name='"Baba"]Myślę' date=' że tu też jest trochę roboty dla moderatorów, bo co to za problem wejść w czyjś tekst i poprawić błędy ortograficzne[/quote']
Verry funny, poprawianie błędów ortograficznych nie należy do obowiązków moderatora. W tym celu administrator stworzył regulaminforum a dokładniej to punkt 3l.
Poza tym, do większości działów na forum pryporządkowano po jednym moderatorze a moderator jednego działu nie ma możliwości edycji postów w innym dziale więc modki musieli by być globalni

  • 0
There is something behind the throne greater than the King himself.
William Pitt The Elder, Lord Chatham

#15 elfik

elfik

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 08 październik 2007 - 16:26

Kiedy tak czytam Wasze posty, widzę jak dzielicie ludzi na elitę, do której wyraźnie siebie zaliczacie/i tych gorszych.
Elita- to znaczy osoby używające poprawnej stylistyki, piszące bez błędów ortograficznych i ci gorsi- osoby niepełnosprawne intelektualne, którym należy się garść przykrych uwag za to że mają odwagę pisać pomimo swojej ułomności, że piszą z błędami tak ortograficznymi jak i stylistycznymi.
No nieźle... to jest skuteczne zniechęcanie ON do zabierania głosu na forum, pisząc ON mam na myśli tych... nie ważne
Pozdrawiam elitę, "Miodków" i temu podobnych.
Sukcesów życzę.
  • 0
[you] nawet nie wiesz jak wielkim szczęściem jest wierzyć w miłość... ja kiedyś wierzyłam i to były najpiękniejsze chwile. :)

#16 Baba

Baba

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 499 postów

Napisano 08 październik 2007 - 16:52

Versus jesteś moderatorem jakiegoś działu i co to za problem poprawić błąd w czyimś poście w Twoim dziale?
  • 0
Nawet siwa może być szczęśliwa

#17 Balbina

Balbina

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 661 postów

Napisano 08 październik 2007 - 18:02

elfik nikt, tu nikogo nie dzieli "na lepszych i gorszych". Jestem zadowolona, że jest takie forum gdzie mogą się wypowiadać ON. Bardzo dobrze zdaję sobie z tego sprawę, że niektórzy mogą mieć problemy z poprawnym formułowaniem pod względem gramatycznym jak i stylistycznym swoich wypowiedzi.
Jednak jestem przekonana, że większość użytkowników forum, nie czyta przed wysłaniem swoich wypowiedzi i klika w pospiechu "potwierdź".:/

Tak jak mówi versus, to nie jest obowiązkiem moderatora poprawianie literówek i błędów ortograficznych i też nie widzę powodu dlaczego mod miałby to robić :rolleyes:

BTW, po to jest taki dział, gdzie można wyrazić swoją opinię na dany temat i nikt nikogo tu nie dzieli na ludzi "z wyższej półki i z tej niższej":)
  • 0
...uparcie do celu tylko iść
na innych nie patrzeć często zbyt
dla siebie zbierać gwiazdy...

#18 waldik

waldik

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 328 postów

Napisano 08 październik 2007 - 19:00

Balbina ja sam pisząc posty zastanawiam się w którym miejscu przecinek wstawić a w którym . oraz to czy w danym wyrazie jest u czy ó. Ja niezbyt dobrze znam ortografię ale mimo staram się sensownie pisać posty.
  • 0

#19 elfik

elfik

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 08 październik 2007 - 19:51

elfik nikt, tu nikogo nie dzieli "na lepszych i gorszych".
BTW, po to jest taki dział, gdzie można wyrazić swoją opinię

Będąc na przykład dyslektykiem po przeczytaniu opinii "na dany temat" czyli np. mojej polszczyzny przestałabym zabierać głos na forum, byłoby mi bardzo przykro... :(

No ale masz rację, każdy ma prawo jechać po niepełnosprawnych intelektualnie bo po to jest forum.:/
Chcecie dyslektyka uczyć pisać to może ON na wózku nauczycie chodzić???
A może nie macie pojęcia co to jest prawdziwa dyslekcja...

Dyslektycy i niepełnosprawni intelektualnie łączcie się!! :cool:
  • 0
[you] nawet nie wiesz jak wielkim szczęściem jest wierzyć w miłość... ja kiedyś wierzyłam i to były najpiękniejsze chwile. :)

#20 puntodivista

puntodivista

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 125 postów

Napisano 08 październik 2007 - 21:15

A może nie macie pojęcia co to jest prawdziwa dyslekcja...

Z tego co się orientuję to "dysleksja".
  • 0

Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami...



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych