Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

jak to własciwie jest- likw. barier arch.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#1 mamazu

mamazu

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 21 marzec 2005 - 12:30

Witam wszystkich. Mam ogromną prośbę o pomoc. Razem z rodzicami budujemy dom, od poczatku był uwzględniany fakt, że Zuza będzie jeździc na wózku (RiW), Pozostało nam wykończenie wnętrz, łazienka, podłogi itp, oraz podjazdy. I tu mam problem. Obiło mi się o uszy, że mozna starać się o dofinansowanie na tego typu rzeczy. Ale nie wiem jak to się do nowobudowanego domu? Czy może się to równać z likwidacją barier arch? Dzwoniłam do PCPR w Legionowie ( tam budujemy) i szczerze Wam powiem, że jest mi strasznie przykro. Pan z którym rozmawiałam na ten temat, potraktował mnie jakbym urwała się z choinki, i nawet miał pretensję jak śmiem się pytac o dofinansowanie? Odniosłam wrażenie, że jak się ma niepełnosprawne dziecko, to powinno sie mieszkać w slumsach i nie mieć na życie. Radzimy sobie tak jak umiemy, o nic nikogo nie prosimy i naprawdę nie jestem osobą, która uważa się za pokrzywdzoną w związku z chorobą dziecka i której się wszystko należy . Ale skoro istnieje taka możliwość to dlaczego choć raz mam z niej nie skorzystać? Jeśli coś wiecie na ten temat, bardzo proszę, napiszcie. Obiło mi się o uszy, że płytki antypoślizgowe, drzwi przesuwane, wanna, drabinki itp. ale nie wiem nic dokładnie. A może dać sobie spokój i nie prosić o łaskę?
  • 0

#2 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 21 marzec 2005 - 13:42

Moim zdaniem, jeśli budowa nie została jeszcze ukończona, czyli zamierzacie przystosować dom do potrzeb osoby niepełnosprawnej w trakcie budowy, to wedle ustawy o prawie budowlanym z 1995 r. i związanych z nią rozporządzeń (wielokrotnie poruszanej przez polskie media tematyki barier architektonicznych) - należy Wam się dofinansowanie. Poniżej podaje linki do stron, na których uzyskasz więcej informacji.
Pozdrawiam :)

http://bip.starostwo...net.pl/?pid=469

http://www.mps.gov.p...38&dokument=430

http://www.idn.org.p...ariery_zal2.htm

http://rozmowy.onet....2679,0,for.html

http://www.idn.org.p...uchwala_113.htm
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#3 biegły

biegły

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 31 maj 2005 - 19:37

Witam!
Z tego co wiem oni za bardzo nie chcą dokładać do wykańczania wnętrz, z tego co wnioskuje!
Dofinansowanie dają jak ktoś ma stary budynek nie przystosowany, wówczas przebudowa całego mieszkania jest bezproblemowa!
Budynek nowy który posiadacie już ma przystosowanie tylko chcieli byście dokonać wykończenia i tu oni zawsze się czepiają!
Ale należy ich nachodzić nie poddawać się zawsze tak reagują !!!
Na jesień Mops-y i PCPR-y zawsze mają pieniądze na bariery.
Więc życze powodzenia i wytrwałości.
  • 0

#4 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 31 maj 2005 - 20:33

http://www.niepelnos...o/app/cms/x/821

Spróbuj do nich napisać - oni odpowiadają prawnie na każde pytanie dotyczące problemów ON. Odpisują natychmiastowo. Napisz im o wszysktim co byś chciał wiedzieć a oni cię poinfomują z odpowiedzią. W razie potrzeby napiszą co trzeba zrobić i do kogo z czym się udać.
  • 0

#5 ann

ann

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 23 czerwiec 2005 - 18:32

Wydaje mi się, że chodzi tutaj o likwidację już istniejących rozwiązań architektonicznych, o stan istniejący, a nie dopiero plany budowy.
Nie jestem pewna, ale w PCPR chcą kosztorysu planowanych "przeróbek", ktore zwykle przygotowują firmy remontowe i to jest dla nich wierzytelne (nie wiem jak to ma się w przypadku prywatnej osoby), a dodatkowo opiniuje to architekt. Dopiero wtedy można przystępować do jakich kolwiek przeróbek.
Myślę też, że biorą pod uwagę dochód na osobę w rodzinie i od tego zależy wogóle rozmowa wstępna.
Proponuję zadzwonić do innego PCPR, nie wspomiać o miejscu zamieszkania i zapytać o zasady takich dofinansowań.
Pozd.
  • 0
;)

#6 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 12 lipiec 2005 - 22:29

Nigdy wcześniej nie musiałam nic zmieniać w swoim domu, ale teraz sytuacja się zmieniła. Co się dzieje po złożeniu wniosku do PCPR -u o likwidaje barier? Kto załatwia reszte tych przeróbek, kto kupuje potrzebne materiały itd??? Pytań jest wiele na ten temat.
  • 0

#7 dzidzia1985

dzidzia1985

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 464 postów

Napisano 13 lipiec 2005 - 07:31

ja zlozylam wniosek i musze czekac mam nadzieje ze znajde firme ktora sie tego podejmie :-D
  • 0
mam w sobie duże pokłady energi i ciepła

#8 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 13 lipiec 2005 - 09:55

Zawsze się jakaś tam znajdzie. Czytałam niektóre pytania w tej sprawie do prawnika w Integracji - nie były zbyt miłe - same niedoskonałości i przekręty. Byle się nie dać nabrać!
  • 0

#9 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 15 lipiec 2005 - 20:40

I jeszcze coś:

Chciałabym zrobić remont łazienki względem mojej niepełnosprawności i spodobał mi się pomysł aby kupić wannę z hydromasażem, jednak niektórzy mi mówią, że trzeba mieć koniecznie drugą wannę lub prysznic do mycia a tej używać tylko do masaży (to raczej odpada z powodu finansów jak i metrażu). Wiem, że w wannie z hydromasażem nie jest wskazane używanie płynów do kąpieli ale czy to wyklucza kąpiele w ogóle? Czy mydła też nie można używać?
  • 0

#10 dzidzia1985

dzidzia1985

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 464 postów

Napisano 16 lipiec 2005 - 07:24

najlepiej miec zwykla wanne a do hydromasazu miec mate ja mam zwykla wanne i mam mate ktora sie wyciaga jest ona znacznie lepsza poniewaz w wannie z fydromaazem zeczywiscie nie mozna uzuwac mydla ani zadnych plynow
pozatym w tych dyszach po jakims czasie powstaje grzyb mata to jest super sprawa jak chcesz sie umyc nie uzywasz maty a jak chcesz sie wymasowac wkadasz ja pozniej wydmuchujesz wode i suszysz zastanow sie co jest lepsze jakbys zdecydowala sie to dam ci namia :-D ry na firme ktora sprzedaje te maty :-D
  • 0
mam w sobie duże pokłady energi i ciepła

#11 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 17 lipiec 2005 - 21:02

Czy jest tu ktoś, kto likwidował bariery architektoniczne w swojej łazience? Jak to się odbywa? Czy PFRON dofinasowuje tylko do urządzeń dla ON (wanna z dnem ryflowanym, lustro uchylne....) czy dofinansowują na cały koszt potrzebnej przebudowy w łazience (np. wyburzenie ściany, zerwania płytek, zmian rur....)? Czy PFRON "zapłaci" również firmie budowlanej i człowiekowi, który wykona projekt łazienki?



P.S: Dzięki Dzidzia :)
  • 0

#12 dzidzia1985

dzidzia1985

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 464 postów

Napisano 18 lipiec 2005 - 05:16

czesc 1 min i co dzwonilaas :-D do tej firmy?
  • 0
mam w sobie duże pokłady energi i ciepła

#13 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 18 lipiec 2005 - 11:24

dostalam dofinansowanie do lazienek w moim domu (2 lazienki) oraz do wykonania pozbruku przed domem i na miejscu parkingowym dla mojego samochodu
wniosek zlozylam 2 lata temu
rozpatrzono go po roku (rok temu) i w pazdzierniku robilam remonty
wyglada to tak:
masz dwie opcje; albo sama kupujesz materialy i bierzesz faktury na siebie albo bierzesz firme ktora kupuje materialy i wystawia tobie fakture na robocizne+maerialy ktore zakupila
bardziej oplaca sie druga opcja (w zwiazku z rozliczeniami vat)
MOPR (PCPR) oddaje kwote dofinansowania za juz zaplacona fakture (jesli przedstawisz im takowa - z potwierdzeniem wykonawcy ze zaplacilas calos naleznosci) albo bezposrednio wykonawcy (ty w tej sytuacji placisz wykonawcy ustalona kwote swojego udzialu)

MOPR czy PCPR dofinansowuja takze w trakcie budowy! ja tak mialam z jedna lazienka - byly tylko mury i posadzka - dali mi dofinansowanie na plytki (podloga i sciany) , wanne, umywalke, baterie
w drugiej lazience byly modernizacje: podwyzszenie kibelka, plytki na podlodze i na scianie przy prysznicu

powodzenia i cierpliwosci bo te procedury w mopr troszke trwaja ... ale warto - ja zyskalam na tym jakies 6000 zl a wiem ze mozna dostac duzo wiecej ...
pozdrawiam - ania

Added after 7 minutes:

...czy dofinansowują na cały koszt potrzebnej przebudowy w łazience (np. wyburzenie ściany, zerwania płytek, zmian rur....)? Czy PFRON "zapłaci" również firmie budowlanej i człowiekowi, który wykona projekt łazienki?

po rozpatrzeniu pozytywnym twojego wiosku (zazwyczaj w nastepnym roku po jego zlozeniu) przyjdzie do ciebie po umowieniu inspektor budowlany ktory przeprowadzi z toba rozmowe, wyslucha co chcesz robic i oceni na ile jest to zasadne i niezbedne
jesli uz na ze trzeba wyburzyc sciane/przerobic rury itp to dostaniesz na to pieniadze
dofinansowanie jest na materialy i robocizne
z tego co wiem projekt musisz zrobic sobie sama, odrecznie - nie dostaniesz za to zaplaty/zwrotu w przypadku zlecenia komus innemu

pozdr
  • 0

#14 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 18 lipiec 2005 - 11:56

Dzieki i jeszcze raz dzięki. :) Z tym załatwianiem tej sprawy jest trochę roboty poza tym, że bardzo skąpo o tym piszą - co i jak robi się w pokolei. Dziwne jest to, że taka osoba sama musi szukać materiałów i pracowników... Ciekawe niby jak taka ON, która nie może się ruszyć poza swoje mieszkanie ma to zrobić i znaleźć kogoś uczciwego do tej pracy?
  • 0

#15 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 18 lipiec 2005 - 15:08

ze znalezieniem kogos dobrego mozesz miec problem bo wsrod tych wszystkich firm budowlanych jest garstka prawdziwych fachowcow ...
jak juz bedziesz miec dec. pozytywna:pamietaj ze firma musi byc platnikiem vat i musi zrobic ci fachowy kosztorys z uwzglednieniem wszelkich aspektow finansowych
ten kosztorys zostanie nastepnie zweryfikowany przez inspektora mopr - "usrednia" ceny podane przez twoja firme i po skorygowaniu przekaze ci kosztorys do wgladu

webwstepnym wniosku nie musisz miec jednak kosztorysu zrobionego przez firme. pamietaj! zawyzaj troche kwoty we wniosku bo nie dostaniesz wiecej dof. niz pierwotnie wnosilas!

jak mi sie jeszcze cos przypomne to napisze -pozdr
  • 0

#16 mitero

mitero

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 18 lipiec 2005 - 21:16

Witam,
W tym roku zastał pozytywnie zaopiniowany mój wniosek, na dofinansowanie przebudowy domu(dobudowa łazienki na parterze)
Dostałem na piśmie zweryfikowaany kosztorys i zaproszenie do podpisania umowy. Po wielkich trudach znalezienia fachowca, który zechciał wchodzić ze mną i PCPR-em w interes okazało się, że za dużo dostałem kasy( na papierze28 000 zł) i potzrebny będzie przetarg, który ja jako osoba fizyczną muszę ogłosić chcąć w ogóle starac się o dofinansowamnie. Jestem świeżo pol ekturze pism z pcpru i nie wiem co dalej? Procedura przetargowa to kolejne nie refundowane koszty,, czas, a inwestycja musi byc zrobiona w tym roku.
Może ktoś miał podobne ,,szczęście dostać " taaaaką kasę. Może Wam przyjdzie do głowy jakis pomysł :?:
pozdrawiam
mitero
  • 0
mitero

#17 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 18 lipiec 2005 - 23:56

Jak szybko i sprawnie przeprowadzić przetarg? Niestety, nie wiem... :?
Spróbuj zapytać na tym forum: http://www.forum.owg.pl możliwe że tam ktoś będzie znać się na tym na tyle, aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w walce z biurokracją
marder
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#18 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 27 lipiec 2005 - 23:06

A czy ktoś starał się o dofinasowanie 100%?

Myślę o tej mojej łazience i jakoś czarno to wszystko widzę. :cry: Wydaje mi się, że ją będzie trzeba ją zmieniać to tak jakbyśmy ją cała od nowa budowali (tworzyli) i raczej nawet nie stać mnie zapłacić 20%. Tak to jest w tej naszej śmiesznej Polsce.

Aberade czy oni potem przyjeźdzają sprawdzić czy kupione jest wszystko to co było podane im we wniosku?
  • 0

#19 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 28 lipiec 2005 - 07:17

tak - zanim zaplaca przyjezdza inspektor budowlany i wszystko sprawdza
  • 0

#20 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 28 lipiec 2005 - 09:40

Czyli we wniosku muszę jedynie napisać te rzeczy, które rzeczywiście będę zmieniała!?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych