Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jaką książkę obecnie czytacie i jaką polecacie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
602 odpowiedzi w tym temacie

#181 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 16 kwiecień 2016 - 14:24

Scot Fitzgerald napisał książkę " Piękni i przeklęci". I to jest bardzo dobra ksiązka. Snuje temat miłości dwojga Amerykanów z klasy średniej w czasach tuż przed I wojną światową i w trakcie..Ich miłość skazana jest na porązkę z powodu ich własnego egoizmu i postawy "brać".Zadno z nich nie zmienia się, nie pracuje nad związkiem ale oczekuje,ze sam się naprawi..Książka od niedawna w Polsce.Polecam.


  • 0

#182 RosaBlanca

RosaBlanca

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów
  • Skąd:Zachodnio-pomorskie

Napisano 16 kwiecień 2016 - 15:07

Polecam Wam książkę Jean Sasson "Musiałam Odejść". To relacja żony i syna Osamy Bin Ladena, z życia u boku jednego z największych zbrodniarzy. Pozdrawiam Serdecznie wszystkie "mole książkowe".


  • 0

#183 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 17 kwiecień 2016 - 14:00

Co prawda poprzednia książka Iwony Kienzler mnie nieco rozczarowała, ale co tam: postanowiłam dać jeszcze szansę autorce. Tytuł "Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości.", jest wielce wymowny.

Dopiero zaczęłam lekturę i (obym się nie myliła) zapowiada się całkiem dobrze.

Ostatni akapit Wstępu: "Książka ta nie jest poświęcona uczonej i jej odkryciom, ale właśnie kobiecie, której przyszło przełamywać kłamliwe stereotypy i która kochała i dla miłości gotowa była wiele poświęcić."

 

450370-352x500.jpg?_ga=1.226655448.41794


  • 0

#184 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 21 kwiecień 2016 - 14:04

Tym razem rozpoczęłam prawdziwą, czytelniczą ucztę (mam nadzieję, że będzie smakowita). Umberto Eco "Baudolino" - powieść historyczna, jak to u niedawno zmarłego włoskiego pisarza, nie prosta i nie oczywista.

 

352x500.jpg?_ga=1.163747834.417940220.14


  • 0

#185 digidongi11

digidongi11

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 25 kwiecień 2016 - 10:57

Szukam jakiegoś kryminału, przeczytałam praktycznie wszystko od Jo Nesbo. Ktoś coś? Kryminały skandynawskie zaznaczę.


  • 0

#186 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 25 kwiecień 2016 - 11:34

A Henninga Mankela i kryminały z Kurtem Wallanderem czytałaś ?


  • 0

#187 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 30 kwiecień 2016 - 19:39

Ja to chyba jestem czytelniczą masochistką :D.  Ponownie sięgnęłam po reportaż, pokazujący dno świata, a dokładnie Ameryki Południowej.

Artur Domosławski w swojej reporterskiej książce "Wykluczeni", pokazuje to, czego nie zobaczymy w telewizji podczas transmisji z najbliższej olimpiady, dzieci z faweli, czyli slamsów Rio de Janeiro. Opisuje bezprawie w Kolumbii, gdzie wojsko porywa i rozstrzeliwuje biednych, zwabionych obietnicą pracy w innej prowincji. Tropi niewolnictwo, które w XXI w. ma się dobrze.

Dlaczego czytam takie rzeczy? Dobrze wiedzieć, jaki naprawdę jest świat i jak daleko mu do humanitaryzmu głoszonego przez wszelkiej maści kapłanów, polityków i filozofów.

 

wykluczeni-390.jpg


  • 0

#188 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 11 maj 2016 - 09:20

Marta Abramowicz "Zakonnice odchodzą po cichu".

Mocny reportaż, którego napisanie nie było proste, gdyż byłe zakonnice nie chcą opowiadać o tym, co przeżyły w klauzurze. Po lekturze, traktowanie młodych dziewczyn, które chcą zostać zakonnicami, kojarzy mi się z praktykami służb bezpieczeństwa w totalitaryzmie. Złamać człowieka i ukształtować go na nowo, oto cel matek przełożonych. Wszelkie oznaki inwidualizmu są wypleniane.

Co ciekawe w zakonach męskich jest zupełnie inaczej. Dlaczego postanowienia synodu watykańskiego II zdołały odmienić męskie zakony, a żeńskie wciąż tkwią w głębokim średniowieczu? Oto fenomen polskich zakonów żeńskich, bo na świecie zakony są bardzo otwarte, dają dziewczynom możliwość rozwoju, kształcenia. W polskim klasztorze wciąż ważniejszy jest stopień czystości toalet niż możliwość zdobywania ocen w szkołach i na uczelniach wyższych.

 

446270-352x500.jpg?_ga=1.37302880.157102


  • 1

#189 Syrenka55

Syrenka55

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów

Napisano 11 maj 2016 - 09:53

Przeczytałam ją również, pozycja godna polecenia. Inne spojrzenie na klasztorne życie, bardzo uczciwie napisane, bez niezdrowych sensacji.


  • 0

#190 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 15 maj 2016 - 10:26

Ostatnio samo jakoś się składa, że sięgam po biografie niezwykłych kobiet. Wczoraj zaczęłam czytać "Córkę pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell" autorstwa Georginy Howell.

Panna Bell, urodzona w latach 60-tych XIX wieku, wyprzedzała swoją epokę. Przyszła na świat w czasach wiktoriańskich, kiedy to nie tylko gorset, ale i konwenanse w niemiłosierny sposób krępowały kobietę. Od dzieciństwa niepokorna, stała się kobietą, z którą musiano się liczyć. Na własną rękę podróżowała po Bliskim Wschodzie, nauczyła się arabskiego. Do tej pory uważana jest z matkę chrzestną niepodległego Iranu.

 

470858-352x500.jpg


  • 0

#191 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 17 czerwiec 2016 - 16:04

Czytam właśnie "smak miodu" syryjskiej pisarki mieszkającej w Paryżu  Salwa an Nuajmi     " Główną bohaterką tej drobnej powieści jest arabska bibliotekarka, która każdą możliwą chwilę poświęca na poznawanie erotycznych tekstów klasyków islamu. Swoją wiedzę znacznie pogłębia,  poproszona o przygotowanie wykładu o tej tematyce na konferencję naukową w Nowym Jorku. Bezpośrednia styczność z ideami uczonych prowokują bohaterkę do rozmyślań nad własną cielesnością, a także wszelkimi sprawami związanymi z seksem. Większość klasyków traktuje cielesność jako niezwykle istotny element, który należy wykorzystywać do granic możliwości." ..Zatem bohaterka  bez zahamowań wchodzi w relacje z roznymi ludźmi i bez zahamowań opisuje je w detalach..Raczej niepogłębiona analiza swego Ja, i raczej nudna w odbiorze..Jako plus: mozna poznać pisma arabskich uczonych z przed wiekow nt. seksu i zadziwić sie,ze dzis te kraje cofnęły sie nie do uwierzenia.


  • 0

#192 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 22 czerwiec 2016 - 11:08

Czytam " Moje ciało nie zna historii" syryjskiej pisarki mieszkającej w Paryżu Salwa an Nuajmi  .Jest to kolekcja myśli na temat jej położenia jako emigrantki z Damaszku.zerwane więzy kolezenskie ze szkoły,znajomości z wielu krajow arabskich..Spoiwem tych mysli jest seks, autorka kojarzy podroze po Arabii z mężczyznami,z ktorymi uprawiała sztukę miłosna..Czy polecam? Moze być..dla kogos kto szuka moze niesztampowych książek,według mnie,nawet i tu mozna sie czegosc dowiedzieć..


  • 0

#193 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 22 czerwiec 2016 - 19:38

Ponownie sięgnęłam po powieść Elżbiety Cherezińskiej. "Harda", bo taki tytuł nosi najnowsza książka tej autorki, opowiada historię Świętosławy, córki Mieszka I i Dobrawy. Niestety, mam wrażenie, że autorka zaczęła pisać sztampowo, powielając kalki ze swych wcześniejszych powieści, opisujących najwcześniejsze dzieje naszego państwa. Da się czytać, ale szału nie ma.

 

harda-b-iext36257446.jpg


  • 0

#194 Marcella13

Marcella13

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 270 postów

Napisano 27 czerwiec 2016 - 10:23

" Mistrz i Małgorzata" M. Bułhakowa - cudowna, genialna powieść absurdu, ktorą Bułhakow pisał lat 12. ..W swej grotesce jest on niesamowicie rzeczywisty, ten świat człowieka ze Związku Radzieckiego lat 30-tych.Czytając o tym świecie zjawisk nadprzyrodzonych czuję sie jak najbardziej 'u siebie' i ' ze soba Ok'.  Polecam kazdemu.


  • 0

#195 Gość_corina_*

Gość_corina_*
  • Gość

Napisano 05 lipiec 2016 - 16:53

Piotr Żyłka Ks.Jan Kaczkowski "Życie na pełnej petardzie czyli wiara,polędwica i miłość".

Książka wywiad dla wierzących i niewierzących.Mądra, wzruszająca, na pewno prawdziwa,bez księżowskiego moralizumu i nadęcia.

Mówiąca o hipokryzji,małostkowości,karierowiczostwie w kościele ale też o księżach całkowicie oddanych swojej pracy.

Można również między wierszami wyczytać jak ważne w życiu są znajomości i pieniądze,ale przede wszystkim poznać człowieka-Jana Kaczkowskiego,jego zmagania z niepełnośprawnością,niełatwą drogę do kapłańswa,smutki radości,wątpliwości a wreszcie,to co najbardziej przytłaczające,można powiedzieć niesprawiedliwe,jego walce z nowotworem.Niesprawiedliwe bo się wycierpiał jako dziecko,był pomysłodawcą i założycielem hospicjum w Pucku i trach, glejak w wieku trzydziestu paru lat.Juz wiemy że cudu nie było i w Wielkanoc tego roku ks.Jan Kaczkowski zmarł.

Książka i refleksje zostaną.


  • 0

#196 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 06 lipiec 2016 - 19:33

A ja czytam teraz poradnik  książkę dla ludzi z dystansem pt " Życie jest za krótkie, by jeść suchary Szczęśliwa w każdym rozmiarze " Sabine Asgodom Wypożyczyłam z biblioteki. Super książka zwłaszcza dla kobiet. http://lubimyczytac....azdym-rozmiarze . Jestem w trakcie czytania, ale nasuwa mi się wniosek, że niedoskonałość nie jest złą cechą, ani niczyją winą i wszyscy na swój sposób jesteśmy  piękni, bo najważniejsze jest by być w zgodzie z samym sobą a nie żyć według powszechnie uznanego wzorca. Polecam.


Użytkownik Marta S edytował ten post 06 lipiec 2016 - 20:02

  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#197 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 06 lipiec 2016 - 19:56

Ponownie sięgnęłam po powieść Elżbiety Cherezińskiej. "Harda", bo taki tytuł nosi najnowsza książka tej autorki, opowiada historię Świętosławy, córki Mieszka I i Dobrawy. Niestety, mam wrażenie, że autorka zaczęła pisać sztampowo, powielając kalki ze swych wcześniejszych powieści, opisujących najwcześniejsze dzieje naszego państwa. Da się czytać, ale szału nie ma.
harda-b-iext36257446.jpg


Szybka jesteś Monia w zdobywaniu tych nowości. Dopiero dziś była reklama w pewnym programie (nie podam nazwy żeby nie była reklama) a już przeczytałaś

Użytkownik kuba edytował ten post 07 lipiec 2016 - 15:02
Poprawiono cytat

  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#198 Emel

Emel

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 08 lipiec 2016 - 13:11

" Mistrz i Małgorzata" M. Bułhakowa - cudowna, genialna powieść absurdu, ktorą Bułhakow pisał lat 12. ..W swej grotesce jest on niesamowicie rzeczywisty, ten świat człowieka ze Związku Radzieckiego lat 30-tych.Czytając o tym świecie zjawisk nadprzyrodzonych czuję sie jak najbardziej 'u siebie' i ' ze soba Ok'.  Polecam kazdemu.

Również polecam, niedawno miałem okazję skończyć. Jedna z nielicznych lektur szkolnych (jeśli nie jedyna!), do której uwielbiam wracać. :)


  • 0

#199 Golda

Golda

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 193 postów
  • Skąd:Pleszew

Napisano 08 lipiec 2016 - 19:28

Odpowiem ''z przymróżeniem oka''
Czytam swoją książkę, w ramach korekty autorskiej ;)

A poza tym...
przypominam sobie jedną z moich ulubionych lektur szkolnych,
Czyli ''Nad Niemnem''
  • 0

Tak sobie wpadłam do Krainy Fantazji i robię za sekretarkę Lenny'ego i spółki :)
Mam nawet własną chmurkę za rogiem obłoku...


#200 Al_Bundy

Al_Bundy

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 602 postów

Napisano 09 lipiec 2016 - 14:21

9d5e82dfaae04e691f9ee64f3f784e1c.jpg

 

 

 

 

 

 

 


Użytkownik Al_Bundy edytował ten post 09 lipiec 2016 - 14:26

  • 0
Bóg dał z kalectwem pokusę nam - i głód,
By się związać w pokręconych sektę.
Partia Potworków! Rząd zatrutej krwi!
Ach, cóż za ulga - unormalnić skazy!
Nakaz szacunku, a nie gest odrazy,
Wystarczy - ja! ja! ja! - zmienić w - my!


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych