Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Inicjatywa ON znosząca "pułapkę rentową"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
745 odpowiedzi w tym temacie

#721 Dawidk1

Dawidk1

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 53 postów

Napisano 06 październik 2011 - 20:18

Super ze się udało jesteście wielcy ci co to przygotowali.
  • 0

#722 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 07 październik 2011 - 07:54

Równierz gratuluję inicjatorom pomysłu Stop Pułapce Rentowej. Lenio dobra robota. Jeden etam walki o to by żyło nam się lepiej mamy za sobą. Ale jeszcze wiele jest do zrobienia wiec mam nadzieję ze będzie cie dalej działać by było jeszcze lepiej. Osobiście mam też kilka pomysłów które może warto by rozważyć w przyszłości i o nie znów zawalczyć na przykład kolejną iniciatywą obywatelską.


pozdrawiam

Alex76
  • 0

#723 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 07 październik 2011 - 16:21

Równierz gratuluję inicjatorom pomysłu Stop Pułapce Rentowej. Lenio dobra robota. Jeden etam walki o to by żyło nam się lepiej mamy za sobą. Ale jeszcze wiele jest do zrobienia wiec mam nadzieję ze będzie cie dalej działać by było jeszcze lepiej. Osobiście mam też kilka pomysłów które może warto by rozważyć w przyszłości i o nie znów zawalczyć na przykład kolejną iniciatywą obywatelską.


pozdrawiam

Alex76


Gratulacje dla Lenio.
Jednak w tym miejscu,żeby oddać sprawiedliwość trzeba przypomnieć,że na początku akcji była mowa o całkowitym zniesieniu limitów, jednak jest podwyższenie limitu z 30% do 70%, więc moim zdaniem sukces jest połowiczny ale dobre i to bo teraz renciści socjalni mogą wykazać większą aktywność zawodową, a znając skąpstwo pracodawców, którzy nie chcą za dużo dać zarobić to podwyższenie tego limitu jest dobrą decyzją.
Chce jeszcze dodać,że Posłowie z tego co można było przeczytać zwracali uwagę na to,że inni renciści też mogą zarobić 70%, więc o zniesieniu limitów mowy być nie może tylko szkoda,że ci sami Posłowie zapomnieli,że renta socjalna, a renty inwalidzkie czy emerytury różnią się wysokością i to znacznie, szczególnie jeśli chodzi o emerytury i emerytury zawodów "uprzywilejowanych" na które ZUS wydaje najwięcej kasy chyba z wszystkich świadczeń jakie są, w tym kontekście zniesienie limitów byłoby jakąś sprawiedliwością.

Inicjatywa Obywatelska jest dobra jeśli Partie nie mogą się porozumieć, a jeśli Ustawe złoży jakaś Partia w Sejmie to Inicjatywa Obywatelska nie jest potrzebna.

Ja jak zwykle zastanawiam się czy za tą zmianą się coś kryje czy nie.

Cały czas czuje się wprowadzany w błąd i pewnie ludzie też są wprowadzani w błąd kiedy ktoś pisze,że renty przyznane na stałe mogły by byc odebrane, to ja w tym miejscu pytam na jakiej podstawie ZUS, który stwierdza,że renta należy się na stałe miałby sam sobie przeczyć i odbierać tą stałą rente ?
Możecie to jakoś wyjaśnić ?
Bo jestem tym stwierdzeniem zainteresowany,że ZUS może odbierać stałe renty, tylko jak ?
Czy nie ma jakiejś ochrony obywateli, którzy mają renty na stałe ?
Inną rzeczą jest to jeśli ktoś ma rente na jakiś czas kiedy mogą przedłużyć albo nie przedłużyć, tylko,że tu nie ma żadnego zabierania bo obywatele dostają na pewien okres czasu i potem dostają albo nie.
To określenie przypomina mi to co mówią niektórzy pracownicy,że zakład pracy "zwalnia", no ale jak zwalnia kiedy ci pracownicy mieli umowy do tego terminu, ja to nazywam zwyczajnie nie przedłużaniem umów bo nie przedłużenie umowy, a zwolnienie to dwie rózne rzeczy.
Więc wracam do pytania.
Na jakiej zasadzie ZUS mógłby odebrać renty przyznane na stałe ?
Skoro w prawie jest,że jeśli w ciągu chyba 14 dni strony się nie odwołają to wszystko staje się prawomocne.
Jakie przepisy w prawie pozwalają ZUSowi odebrać stałe renty, które sam przyznaje,że się należą ?
  • 0

#724 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 08 październik 2011 - 10:23

A ja bym zadał pytanie czy zdarzyło się kiedyś, że ZUS zabrał stałą rentę ?? Czy warto od razu panikować ??
  • 0

#725 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 08 październik 2011 - 14:59

Mi osobiście nic o tym nie wiadomo.

Zastanawiam się ile ON będzie pilnowało średniej krajowej (zmiennej co 3 miesiące) żeby czasem o złotówkę nie przekroczyć tych 70%? W tym rzecz, że renciści z Zus oraz emeryci mogą dorobić do 130% z tym że pomniejszają im środki finansowe a jak przekroczą te 130% to wtedy dopiero im zawieszają rentę czy emeryturę. My mamy trochę z tym gorzej, bo od razu jest ona nam zawieszana.
Niektóre firmy przyznają pracownikom premię, zmienną co miesiąc... trzeba naprawdę się pilnować, żeby potem nie mieć wybałuszonych oczu.
  • 0

#726 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 09 październik 2011 - 14:34

Minutka jeżeli ON zarobi najniższą krajową i dostanie tam jakieś nagrody premie to wydaje mi się, że i tak nie przekroczy tych 70 % przecież nie zarabiamy kokosów
  • 0

#727 damikss

damikss

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 121 postów

Napisano 10 październik 2011 - 07:13

Nagrody premie to chyba tylko dla wybrańców siedzibach budżetówce i samorządach:)

Jest dobrze a nawet bardzo

Dziękuję Lenio i reszcie tych którzy angażowali się w to .
  • 0

#728 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 10 październik 2011 - 11:32

Oli - pewnie masz rację a jak nie to zawsze można jeszcze iść na układ z pracodawcą ;)


Nagrody premie to chyba tylko dla wybrańców siedzibach budżetówce i samorządach:)

Jest dobrze a nawet bardzo

Dziękuję Lenio i reszcie tych którzy angażowali się w to .


No i się mylisz, bo premię nie tylko można dostać w takich siedzibach jakie podałeś. Ja w nich nie pracuje a premię otrzymuje. :)
  • 0

#729 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 10 październik 2011 - 16:02

Minutka ja niestety nie mogę iść na układ z pracodawcą, gdyż pracuję na państwówce :) ale od stycznia będę otrzymywał na legalu i pensję i rentę :)
  • 0

#730 inos

inos

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 88 postów

Napisano 10 październik 2011 - 20:06

Minutka ja niestety nie mogę iść na układ z pracodawcą, gdyż pracuję na państwówce :) ale od stycznia będę otrzymywał na legalu i pensję i rentę :)


Również pracuje w państwówce, w lutym 13ka widać, że nawet z nowymi limitami zawieszę płace na miesiąc chociaż pensja i tak mizerna.
Proszę nie odbierać, że narzekam i tak jest dobrze, bo przestane dokładać do pracy ;)
  • 0

#731 jedrek115

jedrek115

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów

Napisano 18 styczeń 2012 - 20:11

Witam a będzie podwyżka w tym roku zasiłku pielęgnacyjnego z MOPS ???
  • 0

#732 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 18 styczeń 2012 - 21:24

Witam a będzie podwyżka w tym roku zasiłku pielęgnacyjnego z MOPS ???

Nic o tym nie słyszałam i wątpię w to, abyśmy się w tym roku doczekali jej. W końcu już tyle czekamy, więc czemu nie jeszcze trochę ...
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#733 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 19 styczeń 2012 - 19:34

Zastanawia mnie ku**a czemu dodatek pielegnacyjny jest waloryzowany a zasilek stoi w miejscu.
  • 0

#734 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 20 styczeń 2012 - 11:47

czemu dodatek pielegnacyjny jest waloryzowany a zasilek stoi w miejscu.

Przykro mi to pisać, ale sytuacja wyląda tak, że dodatek pielęgnacyjny wypłacany przez ZUS wzrósł do 181,10 zł. Natomiast zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez Opiekę Społeczną nie był waloryzowany i nadal wynosi 153 zł.

Warto wiedzieć, że zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia. Będąc uprawnionym do jednego nie można uzyskać drugiego. Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany przez ZUS i jest waloryzowany. Natomiast zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nie był już od ponad 6-ciu lat zwiększany. Jego zasady przyznawania i wypłacania podaje ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992, z późn. zm.).
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#735 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 20 styczeń 2012 - 20:05

(...)
Warto wiedzieć, że zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia. Będąc uprawnionym do jednego nie można uzyskać drugiego. (...)

To nieprawda. Nie można dostawać jednocześnie jednego i drugiego, ale prawo do obydwu można mieć. I można sobie wybierać :)

Ja mam prawo do obydwu świadczeń. Początkowo miałem tylko "dodatek pielęgnacyjny" do renty ZUS. Kilka lat temu zawiesiłem sobie rentę, bo przekraczałem limit dochodów. Po zawieszeniu renciny złożyłem podanie do MOPSu i "od ręki" dostałem zasiłek pielęgnacyjny. Teraz 153 złote co miesiąc ratuje mój budżet :D.

Teraz mam prawo do jednego i do drugiego świadczenia. Od mojej decyzji zależy, które ma mi być wypłacane. Na razie lepszy dla mnie jest niższy "zasiłek", bo (w przeciwieństwie do dodatku) żadne zarobki nie są go w stanie "zawiesić"...
  • 0

KNP


#736 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 21 styczeń 2012 - 10:37

[quote='rodys' pid='176908' dateline='1327086354']
Ja mam prawo do obydwu świadczeń. Początkowo miałem tylko "dodatek pielęgnacyjny" do renty ZUS.[/quote]
Otóż to, do renty z ZUS. Mając rentę socjalną nie masz prawa do dodatku pielęgnacyjnego.
[quote name=''rodys' pid='176908' dateline='1327086354']Na razie lepszy dla mnie jest niższy "zasiłek"' date=' bo (w przeciwieństwie do dodatku) żadne zarobki nie są go w stanie "zawiesić"... [/quote']
Prawo można mieć do obu, ale jednocześnie obu otrzymywać nie można i o to, w tym wszystkich chodzi.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#737 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 21 styczeń 2012 - 18:24

Proponuję zestawienie dwóch "mądrości":
[quote='__ANIOŁEK__' pid='176883' dateline='1327056449']
(...) Warto wiedzieć, że zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia. Będąc uprawnionym do jednego nie można uzyskać drugiego. (...) [/quote]
[/quote]

[quote='__ANIOŁEK__' pid='176929' dateline='1327138626']
Prawo można mieć do obu(...)
[/quote]

Myślę, że zestawienie nie wymaga komentarza...


Póżniej następuje "konstruktywna dyskusja", między nami:
- ja piszę:
[quote='rodys' pid='176908' dateline='1327086354']
(..) Nie można dostawać jednocześnie jednego i drugiego, ale prawo do obydwu można mieć.
[/quote]
Ty na to polemicznie :):
[quote='__ANIOŁEK__' pid='176929' dateline='1327138626']
(...) Prawo można mieć do obu, ale jednocześnie obu otrzymywać nie można (...)
[/quote]
Dodatkowo z podkreśleniem i wyboldowaniem frazy "nie można". Pewnie po to, żebym zrozumiał :)

Uprzejmie donoszę, że rozumiem...

PS
Ja tez wolę pisać, niż czytać cudze posty
  • 0

KNP


#738 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 21 styczeń 2012 - 20:07

Myślę, że zestawienie nie wymaga komentarza...

Dla mnie uprawnienie na papierze to tylko uprawnienie. Świstków to ja mogę mieć wiele, ale ile z nich w pełni do końca skorzystam w danym momencie (dokładniej mówiąc jednocześnie), to już zupełnie inna sprawa. I proszę mnie tu nie wciągać w polemikę, bo jakby tak każdy, każdego ciągną za każde najmniejsze, malutkie słowo/wyraz, to dopiero zrobiłoby się ciekawie ... :D
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#739 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 31 styczeń 2012 - 10:43

[quote='__ANIOŁEK__[/quote]
Przykro mi to pisać, ale sytuacja wyląda tak, że dodatek pielęgnacyjny wypłacany przez ZUS wzrósł do 181,10 zł...
[/quote]

Chyba Aniołku masz nieaktualne dane. Dodatek pielęgnacyjny teraz wynosi 186,71 zł a od marca 2012 wzrośnie do kwoty: 194,55 zł
  • 0

#740 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 31 styczeń 2012 - 10:50

Chyba Aniołku masz nieaktualne dane. Dodatek pielęgnacyjny teraz wynosi 186,71 zł a od marca 2012 wzrośnie do kwoty: 194,55 zł

O samą kwotę mi w tym wszystkim najmniej chodziło, bo wiadomo to się ciągle zmienia (w przypadku tego akurat świadczenia, bo drugie nadal stoi w miejscu). Uwaga mimo wszystko jednak słuszna. Dzięki za poprawienie mnie. Pozdrawiam :)
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych