Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Problem krzyża


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
107 odpowiedzi w tym temacie

#1 nonames

nonames

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 319 postów

Napisano 03 październik 2010 - 10:49

z tym WORD-em to jak z Kaczyńskim facet poniósł stratę i ma normalne zwykłe reakcje na tego typu sytuacje problem polega na tym że on je ma publicznie i pociąga za tym czyny różnych fanatyków wszędzie widzi złych Rosjan złe KGB złych Niemców i tak samo ten WORD niczemu niewinny .

kościół trzeba zlepperować
  • 0
życie nie powinno być podróżą do grobu z intencją, aby dostać się tam bezpiecznie w atrakcyjnej i dobrze zakonserwowanej postaci, jest raczej ślizganiem się z boku na bok, z czekoladą w jednej dłoni, winem w drugiej, ciałem gruntownie wyeksploatowanym, totalnie wyczerpanym i z krzykiem... ??
O Cholera, Ale Jazda!!

#2 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 02 październik 2010 - 21:59

Na poważnych forach dyskusyjnych, prowadzi się dyskusję na argumenty i fakty.
Nie kieruje się emocjami, ma się otwarte horyzonty i otwartym się jest na rzeczową krytykę.
Nie operuje się epitetami na osoby mające inne zdanie i wyznających inne wartości.
Można odnieść wrażenie, że antykatolicyzm stał się jedyną w pełni uprawnioną formą dyskryminacji w w mediach komercyjnych itp. Europa wolna już jest od antysemitów, choć tu i tam wciąż szuka się ich na siłę. Europa wolna już jest od narodowych uprzedzeń, ale jeśli chodzi o religijne, to już niekoniecznie. Antykatolicyzm stał się dominującym nurtem w publicznej debacie w Europie, antykatolicyzm święci triumfy w postaci narzucania przymusowego akceptowania przez kościelne przytułki oddawanie dzieci w ręce dwóch panów lub dwóch pań, którzy twierdzą, że są w stanie zapewnić dziecku "normalną" rodzinę. Katolik, który publicznie mówi o swojej wierze przestaje z miejsca być komisarzem unijnym - mowa o prof. Buttiglione. Przykładów antykatolickiego natarcia i dyskryminacji wyznawców tej religii można wymieniać by jeszcze długo, ale nie o to tu chodzi.

Podobnie rzecz ma się z obroną obywateli przed tyranami i ubóstwem. To Kościół podłożył podwaliny pod powstanie szpitali, to Kościół katolicki założył świeckie dziś uniwersytety. Kolebka wiedzy i kultury została wymyślona i ufundowana przez Kościół. Dziś w tychże uniwersytetach, w znakomitej większości państwowych, nie pozwala się nawet przychodzić studentom z krzyżem na piersi

Kto choć trochę interesuje się historią musi przyznać postęp nauk, postęp cywilizacyjny, czy społeczny lub kulturowy, który obowiązuje we współczesnej Europie, przeciwstawia się te osiągnięcie z epoką Średniowiecza, która zdaniem wielu było epoką zastoju, zacofania, słowem - ciemnym okresem w dziejach Europy.

Czytając książkę: Thomasa E. Woodsa - "Jak Kościół katolicki zbudował zachodnią cywilizację", dla czytelnika, który nawet podświadomie czuje, że w tych oskarżeniach Średniowiecza jest coś nie tak, to czytając tę książkę można doznać szoku. Oto bowiem Kościół i jego myśliciele stworzyli takie nauki jak geologia, sejsmologia (uznana za domenę jezuitów), muzykologia, czy wiele, wiele innych nauk. Benedyktyni przysłużyli się rozwojowi hodowania roślin i upraw, mnisi uczyli chłopów sztuki irygacji, dzięki czemu plony były obfitsze. Cystersi z kolei stworzyli system pozwalający wykorzystać energię wodną. Zdecydowana większość rozwiązań udoskonalanych w późniejszych wiekach przez ludzi świeckich oraz państwa swe źródła ma w Kościele.

Prof. Woods pisze, że "znacznie ciekawsza jest zaskakująca liczba katolickich księży, którzy w znaczny sposób przyczynili się do rozwoju nauki". Franciszkanin Roger Bacon był znakomitym optykiem i matematykiem, św. Albert był przyrodnikiem, ojciec Francesco Grimaldi zapisał się w historii dzięki odkryciu dyfrakcji światła i nazwaniu tego zjawiska dyfrakcją, co pozwoliła kilkaset lat później rozwinąć te spostrzeżenia Isaacowi Newtonowi. Jednak chyba największym z wynalazców był jezuita Rudjer Osep Boskovic, uznany swego czasu za jednego z czołowych intelektualistów wszechczasów. Jezuita miał wielkie osiągnięcia zarówno w astronomii, teorii atomowej, optyce, czy matematyce. Naoczną zasługą ojca Boskovica jest to, że uratował on przed zniszczeniem Bazylikę św. Piotra w Rzymie. To, że dziś miliony turystów każdego roku może ją zwiedzać w postaci w jakiej została zbudowana, to jego zasługa.
Skoro już jesteśmy przy tym wielkim pomniku wiary katolickiej, warto zauważyć, że miliony Europejczyków wyjeżdżając do sąsiednich państw zwiedza... głównie budynki sakralne, ogląda obrazy namalowane przez katolików i przedstawiających lub odnoszących się do religii katolickiej. Tylko biedna młodzież zaciągana jest pod przymusem do świeckiego Parlamentu Europejskiego, oazy i symbolu marnotrawstwa finansowego i jego "zwiedzania".

Ciekawe jest zresztą, że stare kościoły to wspaniały przykład katolickiej dobroczynności. Dzisiejsze świeckie budowle państwowe powstają z przymusowego opodatkowania, zaś na budynkach kulturalnych, które powstają niby z dobroci i wrażliwości ludzi, aż roi się od nazwisk darczyńców. Średniowieczni darczyńcy nie szukali sławy przekazując fundusze na budowy kolejnych okazałych i podziwianych dziś świątyń i nie ma pamiątkowych tablic, że jakiś XIV-wieczny hrabia sfinansował kopułę Kościoła, albo wygodne siedzenia w filharmonii. Dziś idąc do teatru aż roi się od tabliczek, że siedzi się na miejscu ufundowanym przez Jana Kulczyka, czy innego "filantropa".

Dobroczynność, która ma swoje źródło w religii katolickiej jest ściśle związana ze skromnością, a gdy szuka poklasku i uznania nie jest już tym samym. Prawdziwa dobroczynność nie szuka bowiem ani poklasku, ani sławy, jak słusznie zauważali ojcowie współczesnej ekonomii.

O ekonomi też krążą fałszywe wieści…
Mogłabym jeszcze sporo wymieniać jak wielki dorobek wniósł Kościół w każdej
dziedzinie od kultury do ekonomii…
Ale nie o tym chciałam, jako że jestem członkiem Kościoła ( bo Kościół to ludzie wierzący) czuję się urażona gdy szydzi się z mojej wiary, z mojego systemu wartości
które dla mnie są drogowskazem i nigdy mnie nie zawiodły.
Nikogo inaczej myślącego nie poniżam i nie kpię z pamiątek czy talizmanów tychże.

Tak więc jeżeli chce się rzeczowo dyskutować warto najpierw posiąść jakąś tam wiedzę w danym temacie a nie tego typu bełkotem:

cała sprawa z krzyżem martwi teraz kiedy niema obrońców jest smutno tak przynajmniej był katalizator pogrążania się PIS-u i kościoła dwóch największych szkodników w Polsce . pogrążania religi miłości do władzy pieniędzy luxusu krwi kłamstwa bo tylko taką miłość owa religia wyznaje . ale dobrze że mamy projekt palikota takich ludzi nam trzeba

Jestem daleka od wszczynania jakichkolwiek emocji negatywnych, gdyż z natury jestem osobą spokojną i bezkonfliktową, jednakże z braku reakcji w obronie ludzi wierzących pozwoliłam sobie przy pomocy owej książki odnieść się osobiście w tej kwestii.
Jest to mój ostatni głos w tym temacie.

PS. Co ciekawe, pisząc ten tekst komputerowy program WORD podkreślał mi słowo "antykatolicyzm" jako błędne, podczas gdy słowo "antysemityzm" podkreślane już nie było. Czy to nie jest, aby kolejny przejaw dyskryminacji katolicyzmu?
  • 0

#3 nonames

nonames

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 319 postów

Napisano 02 październik 2010 - 19:34

cała sprawa z krzyżem martwi teraz kiedy niema obrońców jest smutno tak przynajmniej był katalizator pogrążania się PIS-u i kościoła dwóch największych szkodników w Polsce . pogrążania religi miłości do władzy pieniędzy luxusu krwi kłamstwa bo tylko taką miłość owa religia wyznaje . ale dobrze że mamy projekt palikota takich ludzi nam trzeba
  • 0
życie nie powinno być podróżą do grobu z intencją, aby dostać się tam bezpiecznie w atrakcyjnej i dobrze zakonserwowanej postaci, jest raczej ślizganiem się z boku na bok, z czekoladą w jednej dłoni, winem w drugiej, ciałem gruntownie wyeksploatowanym, totalnie wyczerpanym i z krzykiem... ??
O Cholera, Ale Jazda!!

#4 blackgosiak86

blackgosiak86

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 33 postów

Napisano 02 październik 2010 - 14:35

Ta cala afera z krzyzem juz mnie troszeczke smieszy.Sama nie jestem wierzaca ale to rozdzieranie szat jest po prostu juz zenujace :(( Niech krzyz bedzie w miejscu kultu i ci ktorzy chca niech sie modla...
  • 0

#5 Maskotus

Maskotus

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 562 postów

Napisano 03 sierpień 2010 - 14:12

Jakoś wcześniej się tym nie zainteresowałem, ale dziś aż przetarłem oczy ze zdumienia. Myślałem, że krzyż jako narzędzie walki o wpływy polityczne przestał być używany kilka stuleci temu... nic z tego. Warszawę paraliżuje grupa zaślepionych, plujących jadem ludzi, do których nie dociera żadne argumenty! Masakra!
  • 0

#6 Malcolm

Malcolm

    Sufler

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 postów

Napisano 03 sierpień 2010 - 14:28

fanatycy religijni ,
co niektórych dyżurujących tam pod krzyżem obowiązkowo powinien przebadać psychiatra.
  • 0
"Cywilizacja nie osiągnie doskonałości, póki ostatni kamień z ostatniego kościoła nie spadnie na ostatniego księdza i nie uwolni świata od tej hołoty" - Umberto Eco

#7 Paulla

Paulla

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 897 postów
  • Skąd:Gniezno

Napisano 03 sierpień 2010 - 15:04

Czego to się już u Nas nie wyprawia.
Szkoda słów.
  • 0
"Wszystkie niejasne pojęcia muszą upaść nim uczeń może nazwać siebie mistrzem..." Bruce Lee
"Trzeba mieć niemało odwagi, aby się ukazać takim jakim się jest naprawdę." Søren Aabye Kierkegaard

#8 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 03 sierpień 2010 - 15:08

A po co mówić o złagodzeniu konfliktu z krzyżem?
Jeszcze media zaczełyby pytać o podwyżce podatków, rzeczywisty stan budżetu
i prawdziwości obietnicy jako zielonej wyspy na morzu Europy?

Lepiej niech wszyscy mówią o krzyżu... ( znamienne czasy )
  • 0

#9 Maskotus

Maskotus

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 562 postów

Napisano 03 sierpień 2010 - 15:20

Żałujcie, że nie widzieliście tego "Krzyża". Opiszę go trochę: jest cały upaćkany flamastrami - ludzie bazgrali po nim jak po murze, cały obwieszony hm... nie wiem czym ale wygląda jak choinka. Moim zdaniem to jest profanacja symbolu. Jak na razie Ci ludzie są nie do ruszenia. Ciekawe czy ojciec tranzystor ich tak nakręcił? Muszę poczytać co tam na stronie tego radia piszą :)
  • 0

#10 Gość_Tommy_*

Gość_Tommy_*
  • Gość

Napisano 03 sierpień 2010 - 15:26

A mnie jak to oglądałem taka myśl przyszła. Dlaczego Ci ludzie, którzy tak zacięcie bronią krzyża walczą z policją a nawet księżami? Czy nie potrafią iść na kompromis? Jeśli tak zagorzale wierzą w Boga to dlaczego podniosą ręke na innych? Teraz będzie temat taki, całe PO to zło bo nie zareagowali w tym temacie a PIS dobry bo chcą pamietać o tragedii Smoleńskiej. Ja jestem apolityczny nie jestem ani za PO ani PIS ale krew mnie zalewa jak widzę co się u nas dzieje.
  • 0

#11 Malcolm

Malcolm

    Sufler

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 postów

Napisano 03 sierpień 2010 - 15:41

eeeeeee czego chcecie przynajmniej jest co polukać w TV :)
najlepsza to był ta kobitka co klęczała przed ksiedzem i krzyczała

"chroń nas boże przed mocami ciemnymi" - odmawiała egzorcyzmy

ten krzyz nawet nie został poświecony , póki co są to 2 deski zbite gwożdziami.
brakowało mi tylko jeszcze głosu z tłumu "mordujcie niewiernych"

kościół nabrał wody w usta i przegra na tym .
  • 0
"Cywilizacja nie osiągnie doskonałości, póki ostatni kamień z ostatniego kościoła nie spadnie na ostatniego księdza i nie uwolni świata od tej hołoty" - Umberto Eco

#12 bonia

bonia

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów

Napisano 03 sierpień 2010 - 16:08

ciemnogród bo brak mi innych słów
  • 0

#13 punk

punk

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 356 postów

Napisano 03 sierpień 2010 - 18:26

Osły z PIS się zajęli głupim krzyżem a PO podniosło podatki i jakoś nikt nie był temu przeciwny.
Weź idź głosuj na patałachów jak jedni lepsi od 2, same d.... są u władzy, nic tylko wszystko roz... jaką bombą jądrową
  • 0

#14 kolega_z_czatu

kolega_z_czatu

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 03 sierpień 2010 - 19:16

za krzyż gineli ludzie,krzyż dawał nadzieje,w biedzie i chorobie.teraz jest poddany kolejnej wojnie.w kraju którym żyje 95% katolików !!!
  • 0

#15 Tekla

Tekla

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 03 sierpień 2010 - 19:41

Powszechnie uważa się, że krzyż jest symbolem chrześcijaństwa od jego początków.
Krzyż otaczany jest szczególna czcią, gdyż symbolizuje mękę Chrystusa ( cytat z Wikipedii )To tyle o krzyżu .

Moim zdaniem krzyż powinien znaleźć się w godnym dla siebie miejscu . Na placu przed pałacem prezydenckim powinien powstać pomnik płyta bądź co cokolwiek co nie pozwoliło by zapomnieć o 96 ofiarach z pod Smoleńska Cała ta awantura ,, o Krzyż,, wywołana jest głównie obawami i strachem że katastrofa Smoleńska zostanie zamieciona pod dywan a opinia publiczna nie pozna nigdy prawdy co tam się wydarzyło.
  • 0

#16 Gość_michalina_*

Gość_michalina_*
  • Gość

Napisano 03 sierpień 2010 - 22:54

Tekla - bardzo trafnie wyraziłaś swoje zdanie i ja tak uważam.
Nie powinno nas Polaków podzielić to co się dzieje w Warszawie. Komuś na tym bardzo zależy w myśl zasady, dziel i rządź.

Dużo ostatnio czytam różnych opini i pragnę w tym miejscu podzielić się słowami pewnego agnostyka, będącego świadkiem tych zdarzeń:

"Gdyby żył Jan Paweł II?

Pamiętam Jego encykliki, głoszone podczas wizyty w Polsce, w 92 roku.

"Wolność, to także zobowiązanie" - krzyczał i groził, wręcz.

Ktoś z "elit" usłyszał lub zrozumiał? Nie - dla "elit" Jan Paweł II zawsze był maskotką, którą pokazywało się tylko w kontekście kremówek, a nie - wsłuchując się w przesłanie.

Wolność, to nie tylko "mack donaldy" i "majtki dody". To nie to, co kilka dni temu głosił na "przystanku owsiak" niejaki Marek Kondrat, że Polska nie jest najważniejsza - najważniejszy jest egoizm, czyli "róbta co chceta". Miejcie w d... Polskę, kiedy wasz prywatny interes podpowiada wam inaczej.

Ci ludzie, tam, na Krakowskim Przedmieściu, się modlą - szczerze wyznając swoją wiarę. Jak niewielu hierarchów KK, rozumieją znaczenie Krzyża. Tam są również księża - inicjują modlitwy. Tam są ci prawdziwy Kapłani - szeregowi, którzy, jak Ksiądz Wawrzyniak ( z Wielkopolski, czasów Bismarka), nie dbają o "brzuch", czy uczestnictwo w wielkich paradach państwowych, ale są "pasterzami, stojącymi zawsze ze swoimi owieczkami".

Jaka jest na to odpowiedź najwyższych hierarchów Kościoła Katolickiego? Wywiady dla TVN24 i innych, tego rodzaju brukowców, w których obrażają się na wiernych, że ci śmią bardziej wierzyć, niż oni sami.

Zaprawdę, jak mówiły przepowiednie: "piekło będzie wybrukowane głowami hierarchów Kościoła Katolickiego" - przynajmniej niektórych.

Dodam tylko, że sam jestem agnostykiem, szczerze wdzięcznym Kościołowi Katolickiemu za to, że zawsze, przez całe stulecia niewoli, był "zaangażowany w politykę" i przeniósł "POLSKOŚĆ". Dzięki KK na tym skrawku ziemi jest dzisiaj Polska, a my jesteśmy POLAKAMI."

[quote name='Malcolm]ten krzyz nawet nie został poświecony ' date=' póki co są to 2 deski zbite gwożdziami.[/quote']
Ten krzyż jest poświęcony...to tak gwoli wyjaśnienia.
  • 0

#17 Malcolm

Malcolm

    Sufler

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 postów

Napisano 04 sierpień 2010 - 04:59

[quote name='michalina]Komuś na tym bardzo zależy w myśl zasady' date=' dziel i rządź.[/quote']
ciekaw jestem kogo masz na myśli napisz
  • 0
"Cywilizacja nie osiągnie doskonałości, póki ostatni kamień z ostatniego kościoła nie spadnie na ostatniego księdza i nie uwolni świata od tej hołoty" - Umberto Eco

#18 Gość_Majonez_lodz_*

Gość_Majonez_lodz_*
  • Gość

Napisano 04 sierpień 2010 - 07:17

Taki już urok naszego pięknego kraju, że krzyże stawia się wszędzie i wokół, aby pokazać jak bardzo uwielbia się swoją wiarę. Aby stawianie krzyży było równie proporcjonalne z likwidacją barier architektonicznych to nie miałbym nic przeciwko.
A tak swoją drogą, zaczęła się walka z krzyżem swego czasu w sejmie, więc nic dziwnego, że mamy przełożenie na pewny procent społeczeństwa.
Hiszpania jest bardziej katolicka niż Polska, ale to Polska musi być lepsza!
Dołączona grafika
  • 0

#19 Tekla

Tekla

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 04 sierpień 2010 - 07:32

Dlaczego tak bardzo wstydzimy się krzyża .Przecież to on był z nami w walce o wolność podczas powstań , wojen , to dzięki niemu nie jesteśmy kolejną republiką radziecką przypominam że do końca lat 80 nie mieliśmy możliwości wyrażania swojej wiary . Pamiętajmy o Stefanie kardynale Wyszyńskim. Karolu Wojtyle , Jerzym Popiełuszce . Przerażona jestem zapowiedzią premiera że krzyż usuną siłą . To przypomina mi czasy PRL-u. Przeniesienie krzyża to pierwsza decyzja prezydenta .Prezydenta , który deklarował w wyborach że jest katolikiem , który w kampanii fotografował się na tle Bazyliki w Licheniu. Coś mi tu nie pasuje , kto tu wykorzystuje krzyż w polityce .
  • 0

#20 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 656 postów

Napisano 04 sierpień 2010 - 08:15

[quote name='Tekla]Dlaczego tak bardzo wstydzimy się krzyża .Przecież to on był z nami w walce o wolność podczas powstań ' date=' wojen , to dzięki niemu nie jesteśmy kolejną republiką radziecką przypominam że do końca lat 80 nie mieliśmy możliwości wyrażania swojej wiary . Pamiętajmy o Stefanie kardynale Wyszyńskim. Karolu Wojtyle , Jerzym Popiełuszce .[/quote']
Jestem przekonany, że te znamienite osoby wymienione przez Ciebie, byłyby zażenowane całym tym zdarzeniem, które miało wczoraj miejsce. Przed Pałacem Prezydenckim nie ma miejsca dla krzyża, to nie to miejsce. Tablica upamiętniająca - tak, krzyż - nie.
  • 0

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych