Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

I co dalej ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 lidiaa56

lidiaa56

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 25 maj 2010 - 21:41

otrzymałeś orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy czyli taką samą decyzje miałeś przy rencie socjalnej...na twoim miejscu napisałabym o wznowienie wypłaty renty socjalnej.Istniała możliwość uzyskania prawa do renty inwalidzkiej gdyby ta całkowita niezdolność do pracy od urodzenia się pogłębiła w trakcie pracy ale wtedy to obecne orzeczenie musiało by brzmieć całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.Ja kiedyś wykazałam w sądzie że pogorszenie zdrowia i druga dodatkowa choroba wystąpiły w trakcie zatrudnienia. wiem że to niesprawiedliwe ,kiedyś były renty szkolne/uczniowskie/teraz są socjalne i trzeba z nich skorzystać. Według broszur wydanych przez integracje....,,według dawnych przepisów rentowych-osoba niepełnosprawna już w momencie podjęcia pracy,rentę otrzymywała po 5 latach pracy .Obecnie jest to niemożliwe.......wynika z tego ,że osobie niepełnosprawnej od dzieciństwa ,np.niesłyszącej czy niewidomej,trudno będzie ,, uzyskać''niezdolność do pracy w trakcie zatrudnienia.Będzie to możliwe ,jeśli kolejna choroba /dodatkowa/ taką niezdolność spowoduje. W przeciwnym razie czeka te osoby praca aż do wieku emerytalnego......to jest stan prawny na dzień 1 września 2006. ...Rentę socjalną zabrali by ci gdyś dostał częściową niezdolność do pracy .Tak masz do niej prawo. ...Może jak będziesz pewny że otrzymasz dodatkowo niezdolność do samodzielnej egzystencji- czyli o grupę wyżej- to złóż podanie ale w dokumentach trzeba wykazać pogorszenie stanu zdrowia w trakcie zatrudnienia.
  • 0

#2 Diablica2005

Diablica2005

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 204 postów

Napisano 25 maj 2010 - 20:15

hmmm temat bardzo ciekawy. Rafałek jak coś ustalisz to proszę napisz czy otrzymałeś tą rentę.
Pozdrawiam
PS. właśnie znalazłam stronę do forum FAR odnośnie rent pozwolę sobie wkleić linka może się przyda

http://www.far.org.p...pic.php?id=2843
  • 0
Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie, ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku.
/Antoine de Saint-Exupéry/

#3 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 25 maj 2010 - 20:29

Oczywiście Diabełko że napiszę :)
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#4 lidiaa56

lidiaa56

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 24 maj 2010 - 22:50

teraz spokojnie poczekaj bo musisz dostać decyzje o przyznaniu renty , to jest tylko o grupie ....sprawdzą ile masz lat i ile musisz mieć przepracowanych lat pracy do dnia przejścia na rente dla trzydziestolatków to pięć lat pracy w ostatnich dziesięciu latach ,jeżeli masz odpowiedni staż to przeliczą wysokość renty w zależności od twoich składek...ważne jest tez data powstania niepełnosprawności musi ona powstać w okresie zatrudnienia lub pobierania zasiłku dla bezrobotnych ZUS to wszystko sprawdzi i przyśle decyzje o przyznaniu świadczenia ....
  • 0

#5 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 24 maj 2010 - 15:22

Kilka m-cy temu składałem w ZUS wniosek o przyznanie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i dzisiaj otrzymałem decyzję po komisji, którą miałem kilka dni temu. W decyzji piszę, iż jestem całkowicie niezdolny do pracy do końca maja 2013 roku, lecz ani słowa o prawie do renty.
Więc?
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#6 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 25 maj 2010 - 19:10

to wtedy zostaje się starać o rentę socjalna

Ja nie napisałam, że jestem niepełnoletnia żeby starać się o rentę socjalną tylko nie rozumiem pojęcia jak można komuś nie przyznać praw do renty z ZUS po przepracowaniu odpowiednich lat pracy itd. tylko dlatego że niepełnosprawność ma się od urodzenia czy dzieciństwa. Tu wydaje mi się, że ZUS inaczej do tego podchodzi niż napisała o tym Lidia.
  • 0

#7 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 25 maj 2010 - 12:18

ważne jest tez data powstania niepełnosprawności musi ona powstać w okresie zatrudnienia lub pobierania zasiłku dla bezrobotnych ZUS to wszystko sprawdzi i przyśle decyzje o przyznaniu świadczenia ....

A co wtedy kiedy ktoś ma niepełnosprawność od urodzenia lub od dzieciństwa?
  • 0

#8 jaro_222

jaro_222

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 25 maj 2010 - 14:01

to wtedy zostaje się starać o rentę socjalna
  • 0

#9 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 25 maj 2010 - 16:38

No właśnie, ja mam na owej decyzji napisane, iż niepełnosprawność od urodzenia. Dzisiaj dzwoniłem do ZUS do działu przyznawania rent i grzecznie Pani mnie poinformowała, iiż mogę zadzwonić najwcześniej po 14 dniach od otrzymania decyzji i wtedy mi powie co i jak, choć pewnie doskonale już wie.
Właśnie Lidio, ja składałem wniosek o rentę z tyt. niezdolności do pracy choć socjalną posiadam, lecz zawieszoną. Czy gdy ZUS mi nie przyzna renty o którą wystąpiłem to ma także prawo zabrać mi socjalną ?
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#10 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 10 sierpień 2010 - 19:41

W dniu dzisiejszym dostałem jednocześnie obie decyzje; pokomisyjną i d/s renty; ponownie to samo, renty nie przyznano, choć w decyzji d/s orzecznictwa mam wpisane niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji.
Pozdrawiam.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#11 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 21 lipiec 2010 - 15:55

Ok, minęło 2 m-ce i sprawa ma się następująco; otrzymałem odmowną decyzję z rybnickiego zus, uzasadnienie w postaci, iż niepełnosprawność od urodzenia, złożyłem odwołanie od tej decyzji do sądu gliwickiego i ponowne zwołanie komisji i dostałem wezwanie na skrupulatne badania lekarskie, ale do chorzowskiego ZUSu.
Dobrze czy źle ?
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#12 rafcio35

rafcio35

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 21 lipiec 2010 - 19:24

rafciu 35 che sie doradzic te przpisy prawne
bardzo bym prosił
  • 0

#13 lidiaa56

lidiaa56

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 24 lipiec 2010 - 18:14

witam...ja radziłabym byś się przygotował do tej komisji lekarskiej . Mam pytanie czy kiedyś miałeś przyznaną częściową niezdolność do pracy albo potwierdzony lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności może jak chodziłeś do szkoły ? Czy choroba ma charakter postępujący ,może umiesz wykazać że pogorszenie zdrowia nastąpiło w latach twojej pracy,/pomogą ksera kartotek ,zapisy wizyt lub pismo od lekarza rodzinnego lub swojego specjalisty/.W sądzie musisz zgłosić by uznano iż zmiana grupy nastapiła w trakcie pracy-teraz całkowita niezdolność kiedyś częściowa.Jak będzie mądra sędzina to możesz wygrać sprawe bo nie żądasz zmiany grupy tylko uznania iż w trakcie zatrudnienia pogorszyło się twoje zdrowie .W rozmowie z lekarzami wyznaczonymi przez sąd naświetl sprawę przebiegu choroby z akcentem na jej przebieg.......pozdrawiam i życzę powodzenia .....napisz jak się sprawy będą miały.Zawsze możesz wystąpić o odwieszenie płatności renty socjalnej, ale jeśli tą sprawę wygrasz to ZUS wypłaci Ci rente od dnia złożenia wniosku wraz z odsetkami ....Lidia
  • 0

#14 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 24 lipiec 2010 - 19:53

Lidio, wstępnie bardzo Ci dziękuję, za tak fachową aktywność w tym temacie. Po kolei; mam 37 lat, jestem po MPD i miałem orzeczoną pierwszą grupę inwalidzką po ukończeniu 16 roku życia przez Komisje Lekarską d/s Zatrudnienia i Inwalidztwa w mym mieście i to było w 1989 roku, od tamtej pory nie stawałem na żadnych komisjach. Wiesz, mało chodzę do lekarza ale wiadomo, że przy MPD z roku na rok człowiek jest coraz to słabszy, tym bardziej przy siedzącej pracy. Rentę socjalną to ja mam przyznaną na stałę, tylko jest ona od ponad 4 lat zawieszona z racji przekraczania dozwolonych limitów zarobkowych, więc dlatego po 5 latach pracy wystąpiłem do ZUS o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Masz me słowo, iż w najbliższy piątek zdam relację. Aha, ja nie dostałem wezwania do sądu tylko na powtórną komisję lekarską, tylko że w Chorzowie a nie Rybniku.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#15 lidiaa56

lidiaa56

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 24 lipiec 2010 - 22:45

witam....a to sobie pogadamy ;)to jest coś takiego jak pogorszenie zdrowia w ramach tej samej grupy/nie ja to wymyśliłam a sędzina na mojej sprawie odwoławczej-chciałam by zmieniono mi grupę lub datę powstania choroby ale pani orzecznik ZUS będąca na sprawie nie wyrażała zgody, -wyrok był taki iż w trakcie zatrudnienia nastąpiło pogorszenie zdrowia w ramach 2 grupy/chorobe uznano od dzieciństwa/.Renty socjalnej Ci nie zabiorą bo całkowita niezdolność potwierdza że ci się ona należy,gdybyś dostał cześciową niezdolność to mogliby tamtą decyzje o przyznaniu na stałe cofnąć,tak kiedyś tłumaczyła mi pani z ZUS.Jeden z moich synów ma przyznaną rente socjalną na stałe ale zamienioną ma na rente inwalidzką w 2003 roku ,wtedy to nie było takie trudne.Staje na komisje co 2 lata -ostatnią miał w czwartek i teraz dostał na 5 lat całkowitą niezdolność do pracy.Prace napewno podejmie /teraz szuka/ bo ma rodzinę na utrzymaniu.Może jak widzisz szanse na zmiane grupy to o nią walcz.Zmiana daje podstawę do uznania prawa do renty inwalidzkiej .
  • 0

#16 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 25 lipiec 2010 - 08:06

Lidio, ale ja ostałem wezwanie do ZUSu, nie do sądu.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#17 lidiaa56

lidiaa56

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 25 lipiec 2010 - 16:52

witam....rozumiem że do ZUS,wszystko zależy teraz od tego byś dostał większą grupe,by nastąpiła zmiana z powodu pogorszenia zdrowia w czasie twojego zatrudnienia....
  • 0

#18 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 25 lipiec 2010 - 17:46

Lidio, jeszcze raz serdecznie dziękuje za wszelkie rady.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#19 lidiaa56

lidiaa56

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 26 lipiec 2010 - 20:22

:)miło mi było podyskutować:images1:
  • 0

#20 Claire

Claire

    Podpowiadacz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPip
  • 254 postów

Napisano 11 sierpień 2010 - 16:12

Pozostaje jeszcze odwołanie do sądu i udowodnienie, że Twój stan zdrowia pogorszył się w okresie kiedy pracowałeś. Ja bym tak zrobiła na Twoim miejscu bo przecież nic nie tracisz.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych