Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

renta socjalna-komisja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#21 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 20 marzec 2011 - 10:00

No na rozcięty palce dostaniesz wszystko a na rozszczep kręgosłupa trzeba iść do pracy eh polska
  • 0

#22 a ga ta

a ga ta

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów

Napisano 20 marzec 2011 - 10:44

Ja mam pierwszą grupę i orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez MOPS. Chciałam teraz złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny(bo przecież on mi się należy). Pani w Zusie powiedziała, że muszę stanąć ponownie przed komisją lekarską. Czy muszę mieć wcześniej jakieś badania, czy wystarczy część wniosku wypełniona przez lekarza rodzinnego? Pytam, bo nie przypominam sobie takiej sytuacji gdy byłam na komisji w MOPSie, ale moja lekarka zaczęła mi dawać razem z tym wnioskiem, tyle skierowań że szok .
Czy powinnam dostarczyć np. zaświadczenie od rehabilitanta prowadzącego?
Czy po komisji zusowskiej mogą cofnąć mi wypłacanie renty socjalnej? Mam czterokończynowe MPD i potrzebuję pomocy osoby drugiej niemal we wszystkim...
  • 0

#23 Lenio

Lenio

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 245 postów

Napisano 20 marzec 2011 - 16:26

Ja mam pierwszą grupę i orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez MOPS. Chciałam teraz złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny(bo przecież on mi się należy). Pani w Zusie powiedziała, że muszę stanąć ponownie przed komisją lekarską. Czy muszę mieć wcześniej jakieś badania, czy wystarczy część wniosku wypełniona przez lekarza rodzinnego? Pytam, bo nie przypominam sobie takiej sytuacji gdy byłam na komisji w MOPSie, ale moja lekarka zaczęła mi dawać razem z tym wnioskiem, tyle skierowań że szok .
Czy powinnam dostarczyć np. zaświadczenie od rehabilitanta prowadzącego?
Czy po komisji zusowskiej mogą cofnąć mi wypłacanie renty socjalnej? Mam czterokończynowe MPD i potrzebuję pomocy osoby drugiej niemal we wszystkim...


Do ZUSu to musisz wziąć wszystkie papiery jakie masz łącznie z kompletną historią choroby bo szukają oszczędności i niczego Ci łatwo nie dadzą. Dla ZUSu najważniejsze jest czy pracujesz?
Zastanów się czy nie lepiej się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny nie trzeba się męczyć z ZUSem i ich nieprzychylnością. Czy jesteś w bezpłatnym domu opieki?
  • 0

#24 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 21 marzec 2011 - 13:53

Agata.
Na swoim miejscu to bym się stawił na komisji lekarskiej w Miejskim orzecznictwie MOPS.
Mam II gr. inw. st. umiarkowanego. Wcześniej rente socjalną i zasiłek pielęgnacyjny pobierałem w MOPSie. Po kilku latach przeszło wszystko na ZUS. Na komisji w Zusie zabrali mi zasiłek pielęgnacyjny i rente socjalną gdzie potem musiałem złożyć odwołanie do sądu okręgowego gdzie musiałem ponownie się stawić na komisję lekarską sądową. Po kilku tygodniach rozprawę wygrałem i Zus mi tylko przywrucił rente socjalną. A o zasiłek pielęgnacyjny stawiałem się na komisji w miejskim orzecznicywie w MOPSie. I mi MOPS przyznał zasiłek.
W tym miesiącu mi się kończy orzecznictwo w MOPSie i mam komisję na końcu marca tego roku.
  • 0

#25 a ga ta

a ga ta

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 15:15

Właśnie otrzymałam list z ZUS, informujący, że osobom pobierającym rentę socjalną nie należy się dodatek pielęgnacyjny. Jednocześnie odesłali mnie do MOPSu, gdzie mogę się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny. Czy jeśli mam orzeczenie MOPS o stopniu niepełnosprawności(wydane na stałe) muszę ponownie stawać przed komisją lekarską? Jakie dokumenty muszę złożyć? Opinię lekarską od lekarza I kontaktu? Zaświadczenie, że nie pobieram dodatku z ZuS(czy wystarczy owo pismo odmowne)?
  • 0

#26 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 23 marzec 2011 - 16:17

...Jakie dokumenty muszę złożyć? Opinię lekarską od lekarza I kontaktu? Zaświadczenie, że nie pobieram dodatku z ZuS(czy wystarczy owo pismo odmowne)?

Tylko orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (Miejskiego Zespołu ds Orzekania i Niepełnosprawności) i dowód osobisty do skserowania.
  • 0

KNP


#27 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 23 marzec 2011 - 16:33

Właśnie otrzymałam list z ZUS, informujący, że osobom pobierającym rentę socjalną nie należy się dodatek pielęgnacyjny. Jednocześnie odesłali mnie do MOPSu, gdzie mogę się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny. Czy jeśli mam orzeczenie MOPS o stopniu niepełnosprawności(wydane na stałe) muszę ponownie stawać przed komisją lekarską? Jakie dokumenty muszę złożyć? Opinię lekarską od lekarza I kontaktu? Zaświadczenie, że nie pobieram dodatku z ZuS(czy wystarczy owo pismo odmowne)?


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
Ale jak się starać o dodatek pielęgnacyjny w Miejskim orzecznictwie MOPSu to musisz się stawić na komisji lekarskiej.
Ja musiałem się stawiać na komisji w Zusie o rente socjalną a w MOPSie o zasiłek pielęgnacyjny.
A tak obecnie pracuje i pobieram tylko dodatek pielęgnacyjny. Bo rente socjalną musiałem wstrzymać ze względu na prace. 


Właśnie otrzymałam list z ZUS, informujący, że osobom pobierającym rentę socjalną nie należy się dodatek pielęgnacyjny. Jednocześnie odesłali mnie do MOPSu, gdzie mogę się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny. Czy jeśli mam orzeczenie MOPS o stopniu niepełnosprawności(wydane na stałe) muszę ponownie stawać przed komisją lekarską? Jakie dokumenty muszę złożyć? Opinię lekarską od lekarza I kontaktu? Zaświadczenie, że nie pobieram dodatku z ZuS(czy wystarczy owo pismo odmowne)?


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.
Ale jak się starać o dodatek pielęgnacyjny w Miejskim orzecznictwie MOPSu to musisz się stawić na komisji lekarskiej.
Ja musiałem się stawiać na komisji w Zusie o rente socjalną a w MOPSie o zasiłek pielęgnacyjny.
A tak obecnie pracuje i pobieram tylko dodatek pielęgnacyjny. Bo rente socjalną musiałem wstrzymać ze względu na prace.


No i dodam że mam orzeczenie niepełnosprawności z Zusu jak i z MOPSu
  • 0

#28 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 23 marzec 2011 - 16:55

No i dodam że mam orzeczenie niepełnosprawności z Zusu jak i z MOPSu


A ja dodam Michał, że mieszasz "zasiłek pielęgnacyjny" z "dodatkiem pielęgnacyjnym".

"Zasiłek" wypłaca MOPS, "dodatek" wypłaca ZUS i jak sama nazwa wskazuje jest on dodatkiem do renty lub emerytury. Dodatek ulega zawieszeniu razem z rentą lub emeryturą w przypadku pracy i przekraczania dochodów.

Nie można pobierać jednocześnie zasiłku i dodatku. Do niedawna zasiłek wynosił 153 zł z groszami i był o ok. 10 zł mniejszy od dodatku. Od pierwszego marca obydwa świadczenia wynoszą coś koło 173 zł.

Teraz, po wyrównaniu kwot obu świadczeń, bardziej opłaca się mieć zasiłek pielęgnacyjny, bo jeżeli ma się orzeczenie na stałe to nie ma możliwości żeby go stracić, lub co gorsza oddawać jak dodatek (np. do niesłusznie pobranej renty). :)
  • 0

KNP


#29 Singe

Singe

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2113 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 20:39

Do niedawna zasiłek wynosił 153 zł z groszami i był o ok. 10 zł mniejszy od dodatku. Od pierwszego marca obydwa świadczenia wynoszą coś koło 173 zł.

Zasiłek pielęgnacyjny wciąż jest w kwocie 153 zł, a dodatek pielęgnacyjny 186,71 zł.
  • 0
Jeśli miłość – to tylko prawdziwa * Jeśli przyjaźń – to tylko szczera.
Jeśli obecność – to tylko niewymuszona * Jeśli być kimś – to tylko sobą.
- Rafał Wicijowski

#30 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 21:51


No i dodam że mam orzeczenie niepełnosprawności z Zusu jak i z MOPSu


A ja dodam Michał, że mieszasz "zasiłek pielęgnacyjny" z "dodatkiem pielęgnacyjnym".

"Zasiłek" wypłaca MOPS, "dodatek" wypłaca ZUS i jak sama nazwa wskazuje jest on dodatkiem do renty lub emerytury. Dodatek ulega zawieszeniu razem z rentą lub emeryturą w przypadku pracy i przekraczania dochodów.

Nie można pobierać jednocześnie zasiłku i dodatku. Do niedawna zasiłek wynosił 153 zł z groszami i był o ok. 10 zł mniejszy od dodatku. Od pierwszego marca obydwa świadczenia wynoszą coś koło 173 zł.

Teraz, po wyrównaniu kwot obu świadczeń, bardziej opłaca się mieć zasiłek pielęgnacyjny, bo jeżeli ma się orzeczenie na stałe to nie ma możliwości żeby go stracić, lub co gorsza oddawać jak dodatek (np. do niesłusznie pobranej renty). :)


No co ty, poważnie zrównali obydwa świadczenia do 173 zł ?
Masz jakiś link do jakiejś strony netowej gdzie o tym pisze ?
Jakoś nie chce mi się w to wierzyć tak na słowo, ale jak masz link to podaj, chętnie poczytam na ten temat.
  • 0

#31 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 23 marzec 2011 - 22:10

Do niedawna zasiłek wynosił 153 zł z groszami i był o ok. 10 zł mniejszy od dodatku. Od pierwszego marca obydwa świadczenia wynoszą coś koło 173 zł.

Zasiłek pielęgnacyjny wciąż jest w kwocie 153 zł, a dodatek pielęgnacyjny 186,71 zł.

Racja, nie sprawdziłem "u źródła" (czyli na http://www.mpips.gov...dex.php?gid=304), był jednak projekt zrównania obu świadczeń, ale jednak nie przeszedł :(
http://www.rynekzdro...oku,7650,2.html
  • 0

KNP


#32 ciiekawy

ciiekawy

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 287 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 23:50


Do niedawna zasiłek wynosił 153 zł z groszami i był o ok. 10 zł mniejszy od dodatku. Od pierwszego marca obydwa świadczenia wynoszą coś koło 173 zł.

Zasiłek pielęgnacyjny wciąż jest w kwocie 153 zł, a dodatek pielęgnacyjny 186,71 zł.

Racja, nie sprawdziłem "u źródła" (czyli na http://www.mpips.gov...dex.php?gid=304), był jednak projekt zrównania obu świadczeń, ale jednak nie przeszedł :(
http://www.rynekzdro...oku,7650,2.html


Coś mi się wydaje,że ze zniesieniem limitów na dorabianie przy rentach,żeby ich nie trzeba było wieszać będzie tak samo jak z waloryzacją zasiłku - nic się nie zmieni i wszystko zostanie po staremu.
  • 0

#33 mayyka

mayyka

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 05 maj 2012 - 07:54

Ja mam pytanie, związane z głównym tematem. W przyszłym tygodniu mam komisję ZUS, w związku z ustaniem prawa do świadczenia, miałam orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy wydane okresowo na dwa lata,spełniałam wszystkie warunki i pobierałam rentę socjalną, zdiagnozowany zespół paranoidalny z przebiegiem schizofrenii F 20, nie pracuję. Do wniosku o rentę socjalną dołączyłam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,st.umiarkowany, nasuwa się takie moje pytanie. Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Wojewódzki Zespół ds Orzekania uprawnia, do przyznania renty socjalnej? Chcę nadmienić, że orzeczenie o stopniu niep. zostało wydane po 2003 roku, czyli po czasie gdy weszła ustawa o pomocy społecznej. Ale niepełnosprawność powstała w 2002.
  • 0

#34 anna7107

anna7107

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 22 październik 2012 - 19:03

witam, jutro idę na komisję zusu w sprawie renty socjalnej . Jestem w trakcie zasiłku rehabilitacyjnego, który trwał 12 miesięcy. Choruję 15 lat ,ale nie mam widocznego zniekształcenia ciała. Jak myślicie, czy dostanę rentę ? choruję na RZS , mam wodę w kolanach , zwyrodniałe nadgarstki , bóle w stawach. Nie wiem co powiedziec na tej komisji . Nie potrafię odpowiedziec dlaczego nie jestem zdolna do pracy. PROSZĘ POMÓŻCIE ! Pozdrawiam Ania. ;)
  • 0

#35 lidia234

lidia234

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 44 postów

Napisano 22 październik 2012 - 19:24

witam, jutro idę na komisję zusu w sprawie renty socjalnej . Jestem w trakcie zasiłku rehabilitacyjnego, który trwał 12 miesięcy. Choruję 15 lat ,ale nie mam widocznego zniekształcenia ciała. Jak myślicie, czy dostanę rentę ? choruję na RZS , mam wodę w kolanach , zwyrodniałe nadgarstki , bóle w stawach. Nie wiem co powiedziec na tej komisji . Nie potrafię odpowiedziec dlaczego nie jestem zdolna do pracy. PROSZĘ POMÓŻCIE ! Pozdrawiam Ania. ;)


Aniu po pierwsze nie panikuj ja stawałam na komisji już kilka razy obecnie mam przyznaną rentę na 4 lata . I widzę, że niektórzy może trochę przesadzają. Mi osobiście nigdy nie zda żyła się jakaś przykra sytuacja. Po pierwsze opanowanie i spokojne odpowiedzi na pytania jeśli będziesz ściemniać i tak to wychwycą więc nie radzę. po drugie radzę ci też za bardzo się nie wychylać, bo orzecznik wcześniej twoje papiery przeglądnie więc będzie miał rozeznanie w sytuacji.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych