Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Literatura wspolczesna - godne przeczytania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3583 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 20 kwiecień 2009 - 17:56

Przenoszę do właściwego działu.
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#2 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 19 kwiecień 2009 - 20:33

Polskie media, specjalisci, bibliotekarze, literaturoznawcy itd. krzycza, ze w naszym kraju bardzo malo osob czyta ksiazki. uwazam, ze to nie prawda, bo sam ja czytam ok. 70 ksiazek rocznie. nie wyobrazam sobie zycia bez czytania. watek ten stworzylem, abyscie zamieszczali tu autorow i tytuly, ktore chcielibyscie polecic innym. mozecie tez dopisac jaki to jest gatunek literacki, a nawet krotka recenzje. mysle, ze to dobry pomysl... jak uwazacie?
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#3 Jutrzenka

Jutrzenka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 288 postów

Napisano 20 kwiecień 2009 - 10:08

Jesteś pewnie w górnej granicy czytających.Czytam Coelho,Dostojewskiego,Chmielewską...zalezy od mojego nastroju.Lubie czytać wiersze Stachury,Nerudy,ks Twardowskiego...Z ksiązką jest jak z muzyką...słucha sie tego co nam w duszy gra lub w jakim akurat jesteśmy humorze.
  • 0

#4 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 20 kwiecień 2009 - 10:42

jezeli chodzi o Joanne Chmielewska, to przeczytalem jej kilka ksiazek, ale jakos do mnie nie trafia. dla ludzi o silnych nerwach polecam ostatnio przeze mnie przeczytany horro Mo Hyder'a "Ptasznik". negatywnym bohaterem tej ksiazki jest zamozny chirurg, ktorego zboczeniem jest nekrofilia. polecam!
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#5 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 20 kwiecień 2009 - 15:53

Również sporo czytam, między innymi pisarzy współczesnych. I tutaj nasuwa mi się pewna refleksja: książka jest współcześnie towarem, który należy ładnie opakować, zrobić kampanię reklamową i... sam się sprzeda, a to, co czytelnik znajdzie w środku to już ma drugorzędne znaczenie. Takie spostrzeżenie nasunęło mi się bodajże wczoraj, podczas czytania "Katedry w Barcelonie" Ildefonso Falcones'a. "Książka historyczna w stylu słynnych Filarów Ziemi Kena Folletta" - można przeczytać na okładce. Tylko, że do wspomnianej pozycji, która zdobyła jakąś tam sławę, "Katedrze" naprawdę daleko. Lecz taka informacja jest doskonałym wabikiem. "Filary" przeczytałam z przyjemnością, były dla mnie doskonałym wytchnieniem, ucieczką w krainę fantazji powstałą w dobrym stylu. Natomiast "Katedra"... No, cóż... Może i początek był frapujący, ale potem to już tylko gorzej. Losy bohaterów są przewidywalne, a w dodatku opisane bez wewnętrznego przekonania; nie czuję więzi autora z postaciami. Wszystko jest takie nijakie, więc teraz tylko wertuję książkę: byle szybciej do końca.
Obecnie pisze się szybko i czyta szybko, zapomina jeszcze szybciej...
Dobrze, że są XIX wieczni mistrzowie pisania opowieści. Dobrze, że są rosyjscy pisarze, przekazujący ten specyficzny, nieuchwytny dla innych nacji klimat i styl pisania. Niedawno przeczytałam zbiór opowiadań Sołżenicyna... Polecam.

  • 0

#6 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 20 kwiecień 2009 - 19:03

monia! trafilas w moj literacki czuly punkt. wspomnialas o ksiazka Solzenicyna. wszystkim polecam dziela tego wybitnego literata. w zeszlym roku mialem zaszczyt przeczytac "Oddzial chorych na raka". szczerze mowiac jest to pozycja dla zaawansowanych czytelnikow i balem sie, ze sobie z nia nie poradze. dzieki Bogu bylem w bledzie. tej powiesci nie zapomne do konca zycia. Moi Drodzy! w zwiazku z "literatura szoku", jak ja to nazywam, polecam Wam jeszcze jedna pozycje: Kazimierz Moczarski "Rozmowy z katem".
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#7 Danton

Danton

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 20 kwiecień 2009 - 19:04

polecam Zapiski Oficera Armii Czerwonej

osobiscie czytam 8-10 ksiazek rocznie

ps. statystycznie to wsyztsko dziwnie wychodzi, sa osoby co czytaja dzisiatki rocznie, a sa takie co przez 50 lat nie przeczytaja zadnej
  • 0
Sygnatura niezgodna z regulaminem (punkt 4B). Otrzymujesz drugie ostrzeżenie. Trzeciego już nie będzie.

#8 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 20 kwiecień 2009 - 19:42

"Zapiski oficera armii czerwonej" czytalem i to calkiem niedawno. swietna ksiazka. a co mozna sie nasmiac z glupoty i nieswiadomosci tego oficera, to az z "butow wyrywa". jezeli chodzi o literature wojenna, to polecam "Rzolnierze widma". znakomita powiesc o grupie specjalnej armii amerykanskiej, ktora rusza do Japonii, aby uwolnic swoich zolnierzy z obozu jenieckiego. wartka akcja trzymajaca w napieciu non stop. powiesc zostala zekranizowana pod tytulem: "Siodmy batalion".
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#9 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1461 postów

Napisano 21 kwiecień 2009 - 17:38

alcest2008, "Oddział chorych na raka" czytałam ładnych perę lat temu, będąc jeszcze studentką i również powieść mną wstrząsnęła. Pamiętam, że czytałam ją podczas wakacji, nad jeziorem i nie mogłam się od niej oderwać. Natomiast wciąż jeszcze nie przeczytałam, nie przebrnęłam przez "Krąg pierwszy" tego samego autora. Książka o stalinowskim więzieniu, w którym osadzeni są inżynierowie, technicy pracujący nad czymś niezmiernie ważnym z punktu widzenia przywódców ZSRR. Książka stoi na półce, czekając na swój czas. Do niektórych pozycji trzeba bowiem dojrzeć, dorosnąć...
Natomiast z literatury obozowej pisanej po tej drugiej stronie, polecam "Króla szczurów" James'a Clavell'a...

  • 0

#10 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 21 kwiecień 2009 - 20:00

Zamierzam zglebic cala tworczosc Solzenicyna, bo jest tego warta. Polecam kolejna ksiazke z literatury wojennej. Ryuji Nagatsuka "Bylem kamikaze". Jest to relacja mlodego chlopaka, ktory zgodzil sie poswiecic swoje zycie ginac w locie samobujczym za cesarza i ojczyzne. Pytanie do Jutrzenki: czy czytalas "Najstarsza prawnuczka" Chmielewskiej? Jesli tak, to napisz cos o tej ksiazce, bo nie wiem, czy ja czytac.
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#11 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 06:44

Dzis jest swiatowy dzien ksiazki i praw autorskich.
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#12 versus

versus

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1351 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 09:58

Ostatnio czytana: "Komórka" - Stephen King
Zamówiłem dziś poniższe tytuły...
"Wielki marsz" - Stephen King
"Carrie" - Stephen King
"Miasteczko Salem" - Stephen King
...więc maj mam już z głowy

  • 0
There is something behind the throne greater than the King himself.
William Pitt The Elder, Lord Chatham

#13 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 23 kwiecień 2009 - 12:00

Verus polecam Ci jeszcze jedna ksiazke Stephena Kinga "Cujo".
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#14 versus

versus

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1351 postów

Napisano 29 maj 2009 - 10:07

Maj już z głowy więc na czerwiec szykuję pozycje:

"Cmętarz zwieżąt" - Stephen King
"Dolores Claiborne" - Stephen King
"Ręka Mistrza" - Stephen King
"Lśnienie" - Stephen King

Okay Alcest2008, "Cujo" może na lipiec, jak czas pozwoli

ps. Czytał ktoś "Trylogię Czarnego Maga" Trudi Canavan? Czyli:
Gildia magów
Nowicjuszka
Wielki mistrz


...ponoć świetna pozycja z gatunku fantasy. Czekam na ewentualne recenzje (oczywiście bez spojlerów :P )

  • 0
There is something behind the throne greater than the King himself.
William Pitt The Elder, Lord Chatham

#15 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 29 maj 2009 - 11:55

"Lsnienie" Stephena Kinga czytalem. Bardzo dobra pozycja. Polecam wszystkim ksiazke, ktora aktualnie czytam: Robert Ludlum "Protokol Sigmy". Jest to drastyczna, sensacyjno-kryminalna powiesc o mlodym, zamoznym Amerykaninie, ktorego ojcem jest, jak sie pozniej okazuje, byly czlonek hitlerowskiej organizacji gnebiacej Zydow.
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#16 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 02 czerwiec 2009 - 20:05

Sylwia21, z tego, co napisalas wnioskuje, ze lubisz literature bardziej w klimacie romantycznym. A czy czytalas jakies ksiazki Danielle Steel?
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#17 sylwia21serce

sylwia21serce

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów

Napisano 02 czerwiec 2009 - 20:10

alcest, owszem lubie romantyczne ksiazki a takze psychologiczne, dramat , mozliwe ze nawet zaczne czytac takiego typu resocjalizacji gdyz brat studiuje resocjalizacje i czasem wtych notatkach brata sprawdzam je sobie, mnie chyba wszystko co dotkne co sie natchne to mnie zaciekawi zainteresuje, a ta ksiazke autora o ktora pytasz danielle steel to raczej napewno nie czytalam, a jak bys mogl to podaj mi tytul tej ksizaki
  • 0

#18 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 02 czerwiec 2009 - 20:21

Podam Ci kilka tytolow tej autorki. Te ksiazki sa naprawde dobre. Proste w zrozumieniu i nawet poruszajace. Sa to romanse, ktorych akcja zazwyczaj jest osadzona w okresie II wojny swiatowej, ale z glebokim przeslaniem. Oto tytuly. Autorka: Danielle Steel: "Klejnoty", "Pierscionki", Rytm serca", "Milczaca godnosc". Jezelibys chciala, to jutro moglbym Ci podac kilka tytulow o tematyce resocjalizacyjnej.
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#19 sylwia21serce

sylwia21serce

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów

Napisano 02 czerwiec 2009 - 20:22

ja tu pierwsze co napisalam o literatuze, a nie przywitalam sie wiec teraz to czynie Czesc wszystkim, fajnie ze sa osoby ktore maja zainteresowania poprzez czytanie, ja wogole jak czytam to na glos pocichu nielubie czytac ostatnio w szkole czytalam nawet tresc zadania na glos kolega sie usmiechal i mowil''bo mi uszy pekna'' ze tak glosno czytam heh , pozdrawiam uciekam brta wygania jutro sie odezwe jak nie wtym temacie to w innym
  • 0

#20 kar27

kar27

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 346 postów

Napisano 02 czerwiec 2009 - 20:50

Witajcie
Polecam książki Robin Cook takie jak Toksyna , Coma. Nosiciel i wiele innych.
Bardzo dobre thrillery o tematyce medycznej trudno jest sie oderwać od tych książek.
  • 0
karol


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych