Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Przejście z renty socjalnej z rentę ZUS (pogorszenie stanu zdrowia).


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 roman29

roman29

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 29 marzec 2009 - 13:24

Od kilku lat pracuję, pogorszył mi się w tym czasie stan zdrowia i chcę przejść z renty socjalnej na rentę ZUS do której jak wiadomo można dużo więcej dorobić. Próbował już ktoś takiego rozwiązania?
  • 0

#2 punk

punk

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 356 postów

Napisano 29 marzec 2009 - 14:04

Nie chce się w błąd wprowadzić ale podejrzewam że będzie ciężko albo wcale nie dadzą.
  • 0

#3 roman29

roman29

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 29 marzec 2009 - 14:27

A dlaczego tak podejrzewasz? Skoro stan zdrowia się pogorszył.
  • 0

#4 pola01

pola01

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 130 postów

Napisano 29 marzec 2009 - 14:44

To jest nieco niesprawiedliwe, dyskryminacja osób, co zachorowały w dzieciństwie.
Przepis brzmi:
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
+ jest niezdolny do pracy,
+ ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
+ niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Masz spełniony ostatni warunek?
Jeśli nie, to nie dostaniesz lub będzie bardzo ciężko... bo pogorszenie zdrowia nie jest powstaniem choroby...
  • 0

#5 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 29 marzec 2009 - 18:14

Ile masz lat i czy masz jakiś staż pracy?\
Przykładowo mi w czerwcu stuknie 5 lat składkowych i będę mógł składać papiery na taką rentę (w ZUSie babeczka mi powiedziała, że owszem, wzywany na komisje będę, ale to formalność) i pierwszą pracę podjąłem przed ukończeniem 30go roku życia i w ciągu 10 lat od pierwszego zatrudnienia muszę mieć 5 lat pracy. Gdybym podjął po 30tym roku życia musiał bym przepracować 10 lat, ale nie pamiętam już w jakim okresie czasowym.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#6 loczek

loczek

    Podpowiadacz

  • Oczekujący
  • PipPipPipPipPip
  • 236 postów

Napisano 28 maj 2009 - 14:15

A czy ktoś wie jaka jest procedura tego przejścia na z renty socjalnej na Zusowską? Czy ktoś ma już to za sobą i mógłby się podzielić informacjami na ten temat? Ja jestem w trakcie załatwiania tej sprawy ale idę tak na oślep ze się tak wyrażę. Prace podjęłam tak jak mój przedmówca, przed 30 rokiem życia,. Staż pracy ponad 5 lat. Dostałam trzy wezwania do Rybnickiego Zusu w tym dwa pobyty związane były z badaniami lekarskimi teraz otrzymałam pismo; orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z którym nie wiem już co mam zrobić Wynika z tego ze jestem całkowicie niezdolna do pracy na trwałe przy czym podana jest data do maja 2014 r. Co to znaczy ?I co mam z tym teraz zrobić ?
Pomocy :) Bardzo Prosze!
  • 0
Wczoraj jest historią Jutro jest zagadką. Dziś jest darem

#7 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 28 maj 2009 - 17:20

Asia, no to super.
A masz przyznane prawo do renty?
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#8 loczek

loczek

    Podpowiadacz

  • Oczekujący
  • PipPipPipPipPip
  • 236 postów

Napisano 28 maj 2009 - 18:13

Nie Rafał jeszcze nie. Pójdę jutro do Zusu w moim miejscu zamieszkania i tam mi dopiero (podejrzewam)to prawo przyznają gdy dostarczę im to pismo i wyliczą na podstawie wypracowanych lat

Dodano ptk 29 maj 15:27:12 2009 :
No i wyszło na to że musze pisać odwołanie. Byłam z tym pismem dzis w Zusie i Babka mi powiedziała ze jest ono na moją niekorzyść :(
  • 0
Wczoraj jest historią Jutro jest zagadką. Dziś jest darem

#9 djzbycho

djzbycho

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 01 wrzesień 2009 - 06:53

Witam, wczoraj stwierdziłem że ten kraj jest chory, może bardziej niż my sami. Jestem inwalidą od urodzenia, z ukończoną szkołą i zawodem, w którym nie pracuję, mam rentę socjalną i chciałbym przejść na rentę ZUS-owską uzbierałem łącznie 5 lat pracy, ale Pani w ZUS powiedziała mi że nie dostane renty dlatego że te pięć lat nie jest w ostatnim okresie 10 letnim. Po krótce, lata 80-83 szkoła i praca (3lata) 84` (pół roku) 06-09` (praca w firmie), czy to, że mam łącznie przepracowane lata nie dają mi możliwości przejścia na rentę ZUS, podpowiedzcie proszę gdzie i od czego zacząć . Pozdrawiam Zbigniew.
  • 0
Po co szukać, już znalazłeś, oprócz nocy poślubnej, załatwię wszystko !!!

#10 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 01 wrzesień 2009 - 08:48

Nie Rafał jeszcze nie. Pójdę jutro do Zusu w moim miejscu zamieszkania i tam mi dopiero (podejrzewam)to prawo przyznają gdy dostarczę im to pismo i wyliczą na podstawie wypracowanych lat

Dodano ptk 29 maj 15:27:12 2009 :
No i wyszło na to że musze pisać odwołanie. Byłam z tym pismem dzis w Zusie i Babka mi powiedziała ze jest ono na moją niekorzyść :(

A co więcej ta Babka mówiła, jak uzasadniła to, że jest to na twoją niekorzyść??
  • 0

#11 Kris25

Kris25

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 40 postów

Napisano 01 wrzesień 2009 - 10:25

Witam tak właśnie czytam Wasze posty i dojrzałem się, że przepracowaną mam ciągłość pięciu lat pracy. Z zawodu jestem informatykiem zatrudniony jestem na stałe na stanowisku sekretarz medyczny. Mam przyznaną rentę socjalną z powodu niepełnosprawności (znaczny - rozszczep kręgosłupa), ale jednak od kiedy pracuję została mi zawieszona, dlatego też zamierzam się ubiegać o rentę ZuS. Może są osoby które są w trakcie składania wniosków lub mają to za sobą chciałbym się dowiedzieć na czym stoję i jak jest z przyznawaniem mój kontakt gg 2772123, email solitary_man@wp.pl kom 600 173 405 proszę o pomoc ;)
  • 0

#12 loczek

loczek

    Podpowiadacz

  • Oczekujący
  • PipPipPipPipPip
  • 236 postów

Napisano 01 wrzesień 2009 - 15:34

Witam Przestrzegam tych wszystkich co mają zamiar przejść z renty socjalnej na Zusowską.
Jest to bardzo trudne . Trzeba będzie zmienić przepisy aby lepiej i łatwiej taką rentę można było dostać
Ja nie wiem czy usiąść na tyłku cicho i dalej korzystać z socjalki czy walczyc Zastanawiam się bardzo głęboko czy starczy mi sił. Ale kiedy sobie o tej sprawie pomysle az mi się zęby same zaciskają z wściekłości... Po coś się w końcu pracowało!
  • 0
Wczoraj jest historią Jutro jest zagadką. Dziś jest darem

#13 Kris25

Kris25

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 40 postów

Napisano 02 wrzesień 2009 - 11:40

Ty masz "socjalkę" a ja zapierdzielam za 400 zł (wypłata minus renta) bo mam tylko wypłatę gdyż zawiesili mi rentę socjalną. Choruję na rozszczep kręgosłupa ledwo chodzę na dodatek przy ścianie mam zaniki mięśni chore nerki i wiele innych chorób współistniejących oczywiście w pracy traktują mnie jak normalnego pracownika tylko, że za taką kwotę nie będę pracował i czasami jest bardzo ciężko jak na taką osobę jak ja. Oczywiście gdybym dostawał wypłatę oraz rentę ZUS to była by inna rozmowa ;) Na dzień dzisiejszy dopiero jestem na etapie składania wniosku ale nie dam się tak łatwo i za wszelką cenę będę się o nią starał nie będą za moje pieniądze stawiać ogromnych budynków ;/
  • 0

#14 iwonakaminska76

iwonakaminska76

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 85 postów

Napisano 02 wrzesień 2009 - 15:35

[quote name='djzbycho]Witam' date=' wczoraj stwierdziłem że ten kraj jest chory, może bardziej niż my sami. Jestem inwalidą od urodzenia, z ukończoną szkołą i zawodem, w którym nie pracuję, mam rentę socjalną i chciałbym przejść na rentę ZUS-owską uzbierałem łącznie 5 lat pracy, ale Pani w ZUS powiedziała mi że nie dostane renty dlatego że te pięć lat nie jest w ostatnim okresie 10 letnim. Po krótce, lata 80-83 szkoła i praca (3lata) 84` (pół roku) 06-09` (praca w firmie), czy to, że mam łącznie przepracowane lata nie dają mi możliwości przejścia na rentę ZUS, podpowiedzcie proszę gdzie i od czego zacząć . Pozdrawiam Zbigniew.[/quote']
Problemem u Ciebie jest to , że nie masz przepracowanych 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat czyli okres rozliczeniowy jest od 1999 do teraz i nic z tym nie zrobisz!!!
  • 0

#15 Jerychonka

Jerychonka

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 02 wrzesień 2009 - 21:56

Tutaj sa bardzo dobrze wytlumaczone przepisy dotyczace rent i swiadczen socjalnych i podane zrodla gdzie szukac przepisow ktore to reguluja.
http://www.pzn.inter...index.php?id=21

Loczku,
walka u ZUS-em jest zawsze bardzo trudna, ale nie poddawaj sie tylko walcz o swoje nawet idac do sadu.
Wiedz o tym ze osoby o bardzo niskich dochodach za takie sprawy nie placa w sadzie nic.
Znam takie osoby ktore walczyly z pomoca sadu o renty rodzinne i wygrywaly.
Kosztuje to troche nerwow, czasu, zachodu i cierpliwosci ale w efekcie koncowym to sie oplaca.
A ZUS probuje kto sie szybciej znecheci bo to dla nich sa pieniadze.
Trzymam kciuki i zycze powodzenia
  • 0

#16 loczek

loczek

    Podpowiadacz

  • Oczekujący
  • PipPipPipPipPip
  • 236 postów

Napisano 03 wrzesień 2009 - 09:48

Odwolanie do sądu w tej sprawie złożyłam juz jakiś czas temu, tyle tylko ze ogarnęły mnie watpliwości czy sobie z Tym do konca poradzę. Uzyłaś własciwych słów Jerychonko. :) Dziękuję :) Postawily mnie do pionu. Dzis jeszcze wyslę oświadczenie o dochodach abym dostała adwokata z urzedu. No i pozostaje mi czekać na termin rozprawy.
  • 0
Wczoraj jest historią Jutro jest zagadką. Dziś jest darem

#17 lidiaa56

lidiaa56

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 10 wrzesień 2009 - 21:16

witam ...cos na ten temat wiem bo ostatnio troche czytałam ,zeby komus pomóc.Swojemu synowi zamieniłam rente socjalną na zus ale to był rok 2004 .mial skonczone 18 lat i ukonczona zasadnicza szkole zawodowa o kierunku sprzedawca /do stazu pracy zaliczyli mi praktyki w sklepie w czasie trwania nauki,mial swiadectwo pracy z praktyk/ Numer renty i termin platnosci zostal ten sam ale wniosek skladalam nowy ,ma najniższa rente czyli te 591 zl bo jego dochud to bylo 150 zl z praktyk .,dostal druga grupe czyli calkowita niezdolnosc do pracy .Dodatek pielegnacyjny ma na podstawie decyzji z orzecznictwa o znacznym stopniu niepelnosprawnosci /wyplaca MOPS/ Ostatnio na komisji zzus pani chciala mu zamienic na 3 ,bo pracuje .dostal na dwa lata bo jeszcze sie uczyl i mial nowa umowe o prace,.Wiem ze teraz jest trudniej to zalatwic oni sami w zus tak twierdza ,bo trzeba zlozyc wniosek o rente z tytulu pogorszenia stanu zdrowia i to trzeba udowodnic .Przy rencie socjalnej nie musi byc oznaczona grupa ale wiadomo ze jest to dawna trzecia ,teraz musisz dostac druga czyli calkowita niezdolnosc do pracy. Pani w zus stwierdziła że dzisiaj nie jest tak łatwo to zamienic,ale to wszystko zalezy jakie masz dokumenty z leczenia. Mam jeszcze dwoch synow co maja po 28 lat i renty szkolne,ktorych juz w zus nie ma ,ale nadal sa wyplacane,/tez wywalczone sadownie bo lekarze zanizyli grupe celowo./W sadach jest wieksze zrozumienie dla nas .wiem bo gdyby nie sedzina to bym byla na starosc bez pieniedzy uznala mi pogorszenie zdrowia w ramach trzeciej grupy w trakcie pracy .dano mi druga grupe lecz nie mialam wymaganych lat pracy i w tym tkwil problem. Mysle ze ten pelnomocnik to dobra sprawa/znajomy sadzil sie z pracodawca i duzo mu pomógł bo wszystko odzyskal.

Radze sprawdzic w wykazie na stronach zus czy choroba ta kwalifikuje do tej drugiej grupy ,prubuje pomuc znajomemu choremu na miazdzyce tetnic konczyn dolnych,ma rente socjalna . Nie wiem czy starczy mu cierpliwosci na ta biurokracje.wam życze powodzenia . Czytalam ze lekarz nie ma prawa w ramach renty socjalnej wydac innej decyzji bo to zawsze u nich bedzie najwyzej tylko ta trzecia grupa . Trzeba koniecznie zlozyc nowy wniosek z zaznaczeniem ze z tytulu pogorszenia stanu zdrowia i taka decyzje podejmie orzecznik d/s rent. Jak cos wiecej bede wiedziala to podpowiem. PA.
  • 0

#18 Kris25

Kris25

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 40 postów

Napisano 17 listopad 2009 - 10:53

Witam kilka tygodni temu byłem na komisji lekarskiej gdzie Pani orzecznik wydała mi orzeczenie 1 stopień tj. znaczny niestety wczoraj otrzymałem z ZUS u odmowę do otrzymania renty dlatego, że choroba powstała od czasu urodzenia a nie w okresie odliczania składek do ZUS u. Dodam, że stan zdrowia się pogorszył choruję na zanik mięśni wykonuję prace siedząca co za tym idzie mięśnie nieźle dostają w kość. Czy warto i gdzie mam się odwołać proszę o pomoc proszę pisać na gg gdyż do forum mam ograniczony dostęp 2772123 pozdrawiam Kris
  • 0

#19 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 18 listopad 2009 - 13:46

Kris a mam jeszcze pytanko; czy obecnie i w momencie składania wniosku byłeś zatrudniony ?
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#20 PiotrS

PiotrS

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 7 postów

Napisano 18 listopad 2009 - 14:09

normalnie tego nie pojmuję ponieważ ludzie których widuję mają przyznany stopień niepełnosprawności znaczny lub umiarkowany i dostają renty a są sprawni tak naprawdę a osoba niepełnosprawna której coś dolega wmawiają że nadaje się do pracy i nie dają rent po prostu aż szkoda gadać są i osoby które są na wózku od dziecka a orzecznik daje rentę na rok lub 2 bo może przez te 2 lata poprawi się jego zdrowie heh no fakt że inny orzecznik może orzec że oczywiście jest sprawny bo po co nogi do pracy przy komputerze :)
  • 0
Przepraszam bardzo link do profilu mojego z nasza-klasy to niby reklama ?

Zabrania się umieszczania w podpisie linków i adresów e-mail, oraz informacji reklamowych.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych