Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

zmiana grupy inwalidzkiej z II na I


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 perelka007

perelka007

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 13 czerwiec 2008 - 13:16

Witam

Wpisuję nowy wątek, bo chyba taki jeszcze nie był poruszany.
Chodzi mi o zmianę grupy inwalidzkiej z II na I.
W wieku 16 lat, kiedy to stawałam na komisję, lekarz orzecznik, po ustaleniu tego z moimi rodzicami, dał (nie wiem czy to dobre określenie) mi II grupę (ze względu na stan zdrowia wg. lekarza powinnam mieć I grupę). Podyktowane było to tym, że w tamtych czasach osoby z I grupą nie mogły pracować, a ja byłam dobrą uczennicą. Lekarz i rodzice nie chcieli ograniczyć mi możliwości rozwoju i podjęcia w przyszłości pracy.
W tym momencie przepisy się drastycznie zmieniły. Pracodawcy są wręcz zachęcani do zatrudniania osób z I grupą.

Ostatnio mój stan zdrowia dodatkowo uległ pogorszeniu. W związku z tym zastanawiam się nad zmianą grupy inwalidzkiej. Wiem, że dla mojego pracodawcy będzie to znaczyło większe zwroty (chociaż nie wiem, jak to będzie po kolejnych zmianach przepisów w 2009r.), jednakże dla mnie nie jest to istotne.
Chodzi mi raczej o to, czy ktoś może wie, jakie przywileje mają osoby z I grupą i czy ewentualna zmiana mi nie zaszkodzi.
Będę wdzięczna za każdą informację, poradę, podpowiedź.
pozdrawiam :)
  • 0
Człowiek bardzo się uskarża przy każdym bólu. A tak rzadko się cieszy, gdy go nie czuje. /G.C.Lichtenberg/

#2 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 13 czerwiec 2008 - 20:40

Hej jesli sie bedziesz starala o zmiene grupy do celów zatrudnienia przyznaną przez ZUS to trzeba zlozyc odpowiednie dokumenty. Obecnie nie jest proste przyznanie I grupy przez ZUS gdyz oni tlumaczą ze taka grupa nalezy sie tylko osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji ktorych ogolnie mowiac trzeba karmic. nic nie moga przy sobie zrobic i sa neizdolni do zycia. Jesli weic pracujesz, cos w zyciu robisz bedzie to naprawde trudne, oczywiscie radze probowac i sie nie zneichecac tym co tutaj napisalem bo nic to nie kosztuje.
Mozesz sie natomiast rowneiz starac o grupe do celow pozarentowych ustalona przez orzecznika d/s niepelnosprawnosci, w tym wypadku jest to o wiele bardziej proste i na pewno Ci przyznają.
Co do korzysci to chyba renta jest na tym samym poziomie niezaleznie czy to I czy II rentowa jesli ejst wyplacana przez ZUS
Oczywiscie dosc warto jest miec dwa orzeczenia bo są rozne dofinansowania chociazby przez PFRON, wyjazdy rehabilitacyjne itp.
dodatkowo majac I grupe mozesz sie starac o dodatek w kwocie ok 153zl wyplacane przez osrodek pomocy rodzinie jesli go nei masz przy II grupie lub z ZUS dodatek do osoby jako niezdolnej do samodzielnej egsystencji.
uwazam ze jesli twoj stan zdrowia sie pogorszyl abys probowała, bo chociazby majac I grupe bedziesz mogla z kims wyjechac na turnus rehabilitacyjny jako z opiekunem. Pozdrawiam i zycze Ci powodzenia:)
  • 0

#3 perelka007

perelka007

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 13 czerwiec 2008 - 21:43

Mlutku, dziękuję Ci za wyjaśnienie pewnych spraw.
Dla sprecyzowania, to interesuje mnie w tym momencie bardziej orzeczenie do celów pozarentowych.
Piszesz, ze warto jest mieć dwa orzeczenia, ale masz na myśli i do celów rentowych i pozarentowych?
I to jest w zasadzie kolejny problem, bo czy mogę starać się o orzeczenie do celów rentowych i tym samy o rentę i czy mogę ją zawiesić? Jestem aktywna zawodowo i nie wyobrażam sobie siedzenia w domu na rencie.
pozdrawiam :)
  • 0
Człowiek bardzo się uskarża przy każdym bólu. A tak rzadko się cieszy, gdy go nie czuje. /G.C.Lichtenberg/

#4 Claire

Claire

    Podpowiadacz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPip
  • 254 postów

Napisano 13 czerwiec 2008 - 22:38

Perełka mając rentę nie trzeba siedzieć w domu a nawet nie powinno się. Renty są takie mizerne, że nikt z tego nie wyżyje. To, że ZUS orzeka całkowitą niezdolność do pracy lub dodatkowo do samodzielnej egzystencji nie oznacza, że nie można podjąć pracy. Problem polega na tym, że obecnie renty w większości przypadków są przyznawane max na 5 lat i jest szansa, że ta renta zostanie zabrana jeśli się pracuje kiedy się ponownie staje na komisje. Osobiście znam przypadki, że ludzie zostali pozbawieni renty nawet jeśli byli beż pracy więc samo siedzenie na rencie w domu jest bezcelowe jeśli tą pracę można mieć, rozwijać się zawodowo i mieć kontakt z ludźmi. Trzeba wierzyć, że będziemy my wszyscy niedługo lepiej wynagradzani i doceniani a pracodawcy nie będą liczyć tylko, że coś dzięki nam zyskają . Mam nadzieję, że niedługo będziemy cenieni jak inni pracownicy bo wcale nie jesteśmy gorsi a wręcz przeciwnie. Bardziej się staramy i doceniamy pracę. Perełko powodzenia w życiu zawodowym :)
  • 0

#5 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 13 czerwiec 2008 - 22:45

Hej.
W przypadku starania się o I grupę radzę ostrożność, czy gra jest warta świeczki. Niestety znam kilka osób które były zdrowe, pracowały ale zachorowały lub mieli wypadek. Teraz walczą nie tylko z chorobą ale i z systemem i mizernym skutkiem. Zaręczam że stan ich zdrowia nie napawa optymizmem. W czasach gdy mi orzekano II grupę mimo ze przysługiwała I, oni od reki by dostali I teraz nie mają nic dopóki sądownie i z dobrym (czyt. drogim) adwokatem nie załatwili sprawy tak wiec II się należy, szkoda że zdrowia im przy tym nie zaoszczędzili.

Po za tym czytałem gdzieś na tym forum że osoby z rentą socjalną od nowego roku będą mogli sobie dorabiać bez limitów :) Strzeże w to wątpię aby to przetrwało ale pożyjemy zobaczymy :)
Pozdrawiam i napisz jak ci poszło jeśli się zdecydowałaś. Może ja też pomyśle :)
  • 0

#6 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 14 czerwiec 2008 - 11:00

Mlutku, dziękuję Ci za wyjaśnienie pewnych spraw.
Dla sprecyzowania, to interesuje mnie w tym momencie bardziej orzeczenie do celów pozarentowych.
bo czy mogę starać się o orzeczenie do celów rentowych i tym samy o rentę i czy mogę ją zawiesić?

hej, jak juz pisalem ZUS wydaje orzeczenie do celów rentowych, a inne organy do celów pozarentowych.
W sumie obecnie o I grupe z ZUS jest trudno jak juz wyzej napisalem, wiec jesli jest ona Ci potrzebna to skladaj do celów pozarentowych.
Zawsze mozesz sie starac o dwa orzeczenia gdyz są to dwa niezalezne organy, pozatym ZUS obecnie daje tylko grupe na czas okreslony, natomiast organ dla celow pozarentowych w przypadku ciezkiego schorzenia i braku perspektyw na wyleczenie lub polepszenie sie stanu zdrowia najczesciej wtedy juz na stały okres.
Jesli pracujesz to zawsze mozesz zawiesic rente w niczym Ci to nei przeszkadza.
A jesli chodzi o pracodawce bedziesz mu pokazywala to orzeczenie ktore dla niego jest bardziej korzystne bo oba sa wazne dla cełow zatrudnienia. Jesli bedzie chcial to mozesz figurowac jako osoba z II grupą z ZUS lub jako I grupa z innego organu.
Moze faktycznie od nowego roku nie bedzie juz limitow wiec nie bedzie co zawieszac.
aha jesli masz rente socjalną bo pisalas ze przed 16 rokiem zycia juz chorowalas, a teraz jak wnioskuje pracujesz to takze radze przy pogorszeniu zdrowia sprobowac walczyc o rente z ZUS oczywiscie przy naprawde zlym stanie zdrowia i odpowiednich dokumentach lekarskich oraz przy odpowiednim stazu pracy.
Faktycznie z rentami obecnie jest coraz gorzej i nie wiadomo jak dalej bedzie, ale poki co jeszcze są wydawane pozytywne orzeczenia wiec nie panikujmy i walczmy o swoje.
Pozdrawiam
  • 0

#7 perelka007

perelka007

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 15 czerwiec 2008 - 19:03

Witajcie :)

Mlutku, Claire, Milasz... dziękuję Wam za pomoc :)

Dla wyjaśnienia, kilka informacji, bo może wcześniej jakoś niejasno to napisałam...
Orzeczenie o II gr mam na stałę. Pracuję od ponad 3 lat i od początku mam zawieszoną rentę socjalną.
W tym momencie słyszałam, że od przyszłego roku (słyszałam, jeszcze nic nie jest wiadomo na 100%) osoby pobierające renty z tyt. całkowitej niezdolności do pracy (rozumiem, że I grupa) będą mogły dorabiać bez ograniczeń. I dlatego zastanawiam się nad tym żeby stanąć na komisję (tak jak już wcześniej wspominałam, ostatnio zdrówko mi się bardzo pogorszyło) i postarać się o rentę (którą od razu zawieszę), a odwieszę ja jak wejdą te nowe jeszcze nieskonkretyzowane przepisy. noo i poza wynagrodzeniem będę miała jakis dodatkowe dochody..... tylko kurcze chyba strasznie przekombinowane ;) mam nadzieję, że nikt z Was nie podkabluje :P
Myślę również o postaraniu się o I gr do celów pozarentowych. Osoby z I gr często mają jakieś ułatwienia, np. darmowe kursy, zniżki kolejowe, rehabilitację. Tylko, że np. znajoma z I gr. ma problemy z adopcją. I stąd poruszony temat. Nie chciałabym, żeby się później okazało, że gdybym miała II gr, to mogłabym coś tam, a z I, to nie mogę.

Wiem, że I gr dostanę. Mój stan zdrowia i tak kiepski, na pewno się nie poprawi. Pytanie tylko, czy ryzykować, czy nie i zostawić to tak jak jest.

pozdrawiam :)
  • 0
Człowiek bardzo się uskarża przy każdym bólu. A tak rzadko się cieszy, gdy go nie czuje. /G.C.Lichtenberg/

#8 Długi

Długi

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 70 postów

Napisano 16 czerwiec 2008 - 00:23

Twoja II grupa to już jest całkowita niezdolność do pracy.
I grupa rózni się tym, że oprócz całkowitej niezdolności do pracy jest jeszcze " i do samodzielnej egzystencji".
Nie wiem jakie masz przyszłe plany, ale skoro sama nie będziesz zdolna do samodzielnej egzystencji, to trudno, żebyś jeszcze mogła się kimś opiekować.
Musisz dobrze wyważyć, co dla ciebie jest ważniejsze, zniżki itp udogodnienia czy plany przyszłościowe. Potem odkręcić tego nie będzie można.
  • 0
Nic nie boli, tak jak życie......

#9 perelka007

perelka007

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 16 czerwiec 2008 - 12:17

No właśnie... to jest jakieś kosmiczne...
Powiedziałabym, że powinno być tak: całkowita niezdolność do samodzielnej egzystencji, ale zdolność do pracy.
W codziennym życiu potrzebuje pomocy, ale w pracy daje sobie świetnie radę.
Też macie takie przeczucie, że powinna być jeszcze taka opcja?
pozdrawiam:)
  • 0
Człowiek bardzo się uskarża przy każdym bólu. A tak rzadko się cieszy, gdy go nie czuje. /G.C.Lichtenberg/

#10 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 16 czerwiec 2008 - 16:51

Hej ale skoro mialasz II grupe i do tego rente socjalną a od jakiegos czasu jak pisałas pracujesz i obecnie twoj stan zdrowia sie pogorszyl to byc moze jest mozliwosc skoro wypracowalas kilka lat przejsc na rente ZUS.
Renta ZUS ma nieco inne limity i byc moze bys nie musiala jej zawieszac. Pomysl wiec nad tym.
Nie wiem ile masz latek, ani tez ile dokaldnie stazu pracy bo to od tego zalezy przyznanie obecnie renty ZUS ale moze warto abys sie podpytała kogos bardziej kompetentnego.
ze zdjecia wyglada ze jestes dosc mloda wiec tych lat nie trzeba az tak duzo i moze to co przepracowalas wystarczy.
Pozatym masz przyznana II grupe socjalną ale czy przez ZUS czy moze przez inny organ? bo nie wiem kiedy to bylo a przepisy sie zmieniają
ale skoro jestes pewna ze w Twym wypadku na pewno byc dostala I grupe to chyba nie stanowi to zadnego problemu, pozatym nawet jakby byla to II grupa z wypracowanymi latami to takze warto zaryzykowac.
Radze abys sie podpytała, moze jakiegos radcy:) Zycze powodzenia i glowa do gory:) pozdrawiam:)

aha i jeszcze cos takiego znalazlem poczytwaj sobie;)
http://www.niepelnos...pl/ledge/x/5083
czyli w przypadku pogorszenia zdrowia wynika ze byc moze moglabys przejsc na rente ZUS, ale moze popytaj jak jest w rzeczywistosci bo nie bardzo wiem:)
Zawsze tez mozesz tlumaczyc te przepracowane lata ze chcialas przejsc na rente ZUS:) ale skoro zdrowko niedpisuje w tej chwili wlasnie skaldasz dokumenty:) Powodzenia papa Ślicznotko:)
  • 0

#11 perelka007

perelka007

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 17 czerwiec 2008 - 10:40

Dziękuję za komplement Mlutku:)
Faktycznie muszę podpytać jakiegoś fachowca, te przepisy są maksymalnie skomplikowane.
Tak naprawdę to zależy mi na tym, żeby nie przestać pracować i na dodatek brać rentę.
Ale pewnie takie rzeczy to tylko w Erze;)
pozdrawiam :)
  • 0
Człowiek bardzo się uskarża przy każdym bólu. A tak rzadko się cieszy, gdy go nie czuje. /G.C.Lichtenberg/

#12 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 17 czerwiec 2008 - 13:04

Oj badz dobrej mysli, znam osoby co mieli renty socjalne lub tez ich nie mieli a wypracowali sobie odpwoeidni okres i maja obecnie rente , nadal grupe oraz oczywiscie sobie dorabiaja na etacie.
Jak jest obecnie to niechce Ci nic sugerowac bo sie przepisy zmieniaja i ZUs inaczej patrzy na pewne rzeczy, ja osobiscie bym jednak zaryzykowal:) tak wiec najlepiej sie zapytac kokos bardziej kompetentnego:)
papa pozdrawiam
  • 0

#13 perelka007

perelka007

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 18 czerwiec 2008 - 10:49

Mlutku, dziękuje za pomoc i podpowiedzi :)
Może uda mi się coś zdziałać.
pozdrawiam :)
  • 0
Człowiek bardzo się uskarża przy każdym bólu. A tak rzadko się cieszy, gdy go nie czuje. /G.C.Lichtenberg/

#14 perelka007

perelka007

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 09 listopad 2008 - 12:36

Cześć

Temat w sumie poruszyłam kilka miesięcy temu, ale teraz mogę przedstawić efekty działań...
Mając II grupę, decydowałam się o wystąpienie o stopień niepełnosprawności do celów pozarentowych. Nie było problemów, dostałam znaczny stopień niepełnosprawności.
MLUTEK napisał kilka postów wczesniej, że do celów zatrudnienia ważne są oba orzeczenia (i z ZUS i powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności) i można pracodawcy pokazć, które chce. Ale mam pytanie, czy tylko do celów zatrudnienia ważne są oba orzeczenia, bo mnie się wydaje, że w każdej sytuacji (gdzie jest wymagane orzeczenie) mogę wykorzystać to, które jest dla mnie bardziej korzystne.
Czy ktoś ma może wiedzę na ten temat?

I jeszcze mam jedno pytanie, czy znacie może linka do strony internetowej, na której są aktualne informacje związane z tym, jakie teraz mam uprawnienia i ulgi (w związku z orzeczonym znacznym stopniem)?

pozdrawiam ciepło:)
  • 0
Człowiek bardzo się uskarża przy każdym bólu. A tak rzadko się cieszy, gdy go nie czuje. /G.C.Lichtenberg/

#15 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 09 listopad 2008 - 14:06

Hej i jak widzisz udal sie Ci to załatwic.
Napisalem ogolnie o orzeczeniu do cełow tylko poza rentowych, jesli zas chodzi o ulgi i inne uprawnienia to korzystasz z nich tak jak dla Ciebie jest korzystniej, oba orzeczenia sa w zasadzie równowazne czyli masz tak jakby jednoczesnie; I i II grupe. Jesli chcialasbys wyjechac na turnus rehabilitacyjny z I grupy masz wieksza doplate oraz mozesz zabrac osobę towarzyszącą jako pomoc gdyz to Ci przysluguje. Sa tez i inne korzysci. musisz poszukac na necie, szczegolnie ma toz wiazek z uczestniczeniem w programach PFRON typu np Sprawny dojazd lub inne
Aha dodatkowo jeszcze mozesz zlozyc wniosek z tylułu I grupy i bedziesz miala wyplacane w OPS dopłate (zasilek pielegniacyjny czy cos w tym rodzaju w kwocie obecnie 153 zl )....no chyba ze masz to placone przez ZUS, ale nei sądze bo to jest zwiazane z neizdolnoscia do samodzielnej egzystencji.
  • 0

#16 perelka007

perelka007

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 09 listopad 2008 - 23:08

mlutku, jeśli chodzi o zasiłek pielęgnacyjny, to przysługuje od także osobom z II grupą, więc już go pobieram.
Noo właśnie ten pfron i sławny program Sprawny dojazd, w tym roku nie dostałam kasy na samochód (czekam na dodatkowe środki, ale wątpie czy dostane, chyba, że teraz uwzględnia mi zmianę grupy)... jakby co to mam nadzieję, że dostanę w przyszłym roku.
z tym turnusem to nie wiedziałam.... ale tam są chyba jakieś ograniczenia w dochodzie.. no nic to teraz wiem, o co pytać.
Dzięki wielkie za podpowiedź :)
pozdrawiam :)
  • 0
Człowiek bardzo się uskarża przy każdym bólu. A tak rzadko się cieszy, gdy go nie czuje. /G.C.Lichtenberg/


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych