Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A

Tort makowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_klara_*

Gość_klara_*
  • Gość

Napisano 11 czerwiec 2008 - 15:45

Tort makowy
ciasto- biszkopt z 8 jaj upiec w dużej blasze
masa makowa-1 ½ szkl. Maku 1 ½ szkl cukru 4/5 kostki masła lub margaryny 5 jaj aromat migdałowy
mak sparzyć zagotować wystudzić przemleć przez maszynkę masło rozpuścić z cukrem doprowadzić do wrzenia. Gotując na wolnym ogniu wlewać ubite jaja i ciągle mieszać. Dalej mieszając dodać mak mąkę ziemniaczaną i zapach
Gorącą masą makową przełożyć dwukrotnie dwukrotnie biszkopt. Na wierzch polać polewą czekoladową.
smacznego
  • 0

#2 Baba

Baba

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 499 postów

Napisano 12 czerwiec 2008 - 09:18

Klarciu a może być kupny biszkopt? No i ile tego maku bo jakieś znaczki widać a nie ilość produktów. Mniam chce to zrobić ale.......... Magda
  • 0
Nawet siwa może być szczęśliwa

#3 Gość_klara_*

Gość_klara_*
  • Gość

Napisano 17 czerwiec 2008 - 00:22

dobra naszła mnie wizja Babeczko.. mianowicie tam bedzie półtora szklanki... secundo 2 łyzki maki... w przyszłości planuje rozszerzenei działaności o nowe doświadczenie "cielaczek" tym razem postaram się o uzycie konkretów.... heh jeśli ktos poniał co piszę, Alleluja :).... nie ma to jak koniec roku szkolnego :)
  • 0

#4 Gość_klara_*

Gość_klara_*
  • Gość

Napisano 30 listopad 2009 - 15:33

Składniki na ciasto:

* szklanka cukru
* 2 jajka całe
* 1 szklanki oleju
* 1 szklanka mleka
* 2 szklanki mąki
* 3 łyżki kakao
* 1 łyżeczka sody
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki na masę:

* 2 kostki twarogu
* 1 łyżka kartoflanki
* 3 żółtka ( białka ubić)
* 1 kostka palmy
* olejek waniliowy lub cukier waniliowy
* szklanka cukru

Sposób przygotowania:
I ciasto: Utrzeć cukier i jajka, dodać mleko, olej, sodę i proszek do pieczenia. następnie mąkę i kakao. Wyłożyć ciasto na blachę.
II masa: Dwie kostki twarogu utrzeć z margaryną i żółtkami. Dodać kartoflankę i olejek lub cukier waniliowy. A na sam koniec ubite białka.
Sposób przygotowania:
Po dodaniu białek masę wymieszać z białkami. Na cieście wcześniej wyłożonym na
blachę układać kleksy z masy. Piec ok. 1 godzinę w temperaturze 180* w zależności od pieca. SMACZNEGO!!!
  • 0

#5 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 01 grudzień 2009 - 11:45

Znalazłam przepis na tort makowy z kremem z białej czekolady - wygląda przepysznie :P
http://aliner.blox.p...czekolady1.html

Chyba go zrobię :)

Klaro, mam pytanko - co znaczą w Twoim przepisie (tagi?) &frac...? bo Twój przepis też jest interesujący i chętnie bym wypróbowała, ale nie wiem co to ma być...
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#6 Gość_klara_*

Gość_klara_*
  • Gość

Napisano 01 grudzień 2009 - 14:38

Droga Pani Kiciu, to będzie tak 1,5 szklanki maku i `1,5 szklanki cukru.. choć można samemu do smaku, żeby nie było za słodkie bądź za mało słodkie.. i jeszcze 2 łyżki mąki ziemniaczanej.. hmm uwielbiam białą czekoladę Pani propozycja wzbudziła we mnie nieznane dotąd pokłady wiary.. we własne możliwości kulinarne. Zdjęcie apteczne :)
  • 0

#7 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 01 grudzień 2009 - 16:14

Klaro... proszę... nie pisz do mnie "per Pani"... Przecież znamy się od wielu lat (szkoda, że tylko z forum). Kiedyś często zaglądałyśmy i pisałyśmy w dziale zgadywanek na tematy scen z filmów. - Szkoda w sumie, że zaprzestałaś się tam udzielać... Chyba nawet nie ma już tego tematu.

Dziękuję za objaśnienie tego "&frac" :)

Na ten przepis, z kremem z białej czekolady, wpadłam przypadkiem i też mnie uwiódł magią smaku białej czekolady i ciasta makowego - wyobraźnia działa :D to musi być pyszne :P
Ponadto, na tym samym blogu znalazłam sporo innych ciekawych przepisów, wartych wypróbowania.

Pozdrawiam
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#8 Gość_klara_*

Gość_klara_*
  • Gość

Napisano 01 grudzień 2009 - 21:57

tam oczywiście chodziło o zdjęcie apetyczne < apteka może się źle kojarzyć> Po ostatnio obejrzanym filmie serio mnie wzięło.
Kiciu a tak jakoś na „kulturę i sztukę” mnie wzięło ( w tym wypadku kulinarną). Czytam Twoje posty i do wszechstronności Twej pełen respect. A ta gra to chyba lustro? Jak się mylę?
Pozwolę sobie jeszcze zaproponować tosty bajkowo przystrojone wisienką :)
Mały kartonik soku wiśniowego
1 jajko
4 łyżki cukru
3 łyżki mleka
2 plastry bułki maślanej
2 łyżki masła
Kilka wiśni do dekoracji
Wlej do rondelka 4 łyżki soku z wiśni, włóż 4 wiśnie i wsyp łyżkę cukru. Wymieszaj i podgrzej na małym ogniu, aż część soku odparuje. W tym czasie w płaskiej salaterce ubij jajko z mlekiem i 2 łyżkami cukru. Włóż plastry bułki do salaterki z masą jajeczną, powinny dobrze nasiąknąć. Rozpuść na patelni masło i usmaż plastry bułki. Podawaj od razu polane syropem wiśniowym i udekorowane wisienkami.
  • 0

#9 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 03 grudzień 2009 - 19:39

Dzięki Klaro za tosty na słodko - jeśli chodzi o tosty, to wolę wersje z masłem, lub serem i szynką, a nawet serem i czosnkiem.
Z tostów na słodko lubię tylko z twarożkiem i owocami (zapiekane razem) :P

No i gra "Lustro" się odnalazła :) - może się przyłączę, jak trafię na kogoś mi znanego na fotce ;)
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#10 MariannaS

MariannaS

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 257 postów

Napisano 22 grudzień 2009 - 21:25

Tort Makowy "Pod śniegową czapą"z masą jogurtową




Składniki:


Ciasto makowe:
• 250 g maku
• 6 dużych jajek, oddzielone żółtka od białek ( w temperaturze pokojowej)
• 1 szklanka cukru (200 g) lub cukru pudru
• 2 łyżki bułki tartej, przesianej
• 2 łyżki miodu

Poncz:
• 150 ml przegotowanej i ostudzonej wody
• 2 łyżki cukru
• sok z 1/2 cytryny

Masa jogurtowa:
• 25 dag masła, w temperaturze pokojowej
• 3/4 szklanki cukru pudru
• 1 szklanka jogurtu naturalnego, w temperaturze pokojowej

Dekoracja:
• "Śnieżna czapa" bezowa: 3 białka jajek, 600 g cukru pudru (to nie jest błąd!), 1 łyżka soku z cytryny
• Oszronione liście: świeże liście mahonii (lub inne dowolne gałązki o sztywnych łodyżkach i listkach), 1 białko jaja, drobny cukier kryształ
• Srebrna posypka perłowa (maczki cukrowe) i 1 łyżka suchego maku

Wykonanie:
Ciasto makowe:
· Mak wypłukać dwa razy (wsypać do garnka, zalać wodą z kranu, przemieszać, chwilę odczekać i delikatnie zlać zgromadzony na powierzchni osad, czynność powtórzyć). Następnie zalać mak gorącą wodą i gotować na bardzo małym ogniu przez około 40 minut, od czasu do czasu mieszając. Zdjąć z ognia, ostudzić.
· Mak odsączyć bardzo dokładnie na sicie. Zmielić w maszynce.
· Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Dno i boki tortownicy o średnicy 21 cm posmarować roztopionym masłem, dno wyłożyć krążkiem z papieru do pieczenia i jeszcze posmarować go roztopionym masłem.
· Żółtka utrzeć z cukrem do białości, na puszystą pianę (przez około 15 minut). Białka ubić oddzielnie na sztywną pianę.
· Do maku dodać ubite żółtka, bułkę tartą i miód. Wymieszać i bardzo delikatnie połączyć z pianą z białek. Przelać do tortownicy i piec przez około 45 minut. Uchylić drzwiczki piekarnika i studzić początkowo w piekarniku przez kilka minut, następnie otworzyć je jeszcze bardziej i znów odczekać kilka minut. Ciasto wyjąć z piekarnika i całkowicie ostudzić.
· Przygotować poncz: Cukier rozpuścić w wodzie, dodać sok z cytryny. Ostudzone ciasto przekroić na 3 krążki i nasączyć ponczem (pędzelkiem lub skropić łyżeczką).
Masa jogurtowa:
· Masło utrzeć z cukrem do białości, i wciąż miksując dodawać po łyżeczce jogurt *(przeczytaj Uwagę poniżej dotyczącą masy jogurtowej). Odstawić na 1 godzinę do lodówki. Masą przełożyć krążki ciasta, posmarować wierzch i boki tortu. Schłodzić w lodówce.
Dekoracja:
· Śnieżna czapa bezowa: Ubić białka na bardzo sztywną pianę, dodawać stopniowo, po 1 łyżce cukru pudru wciąż ubijając. Pod koniec dodać sok z cytryny. Powstałą bezą posmarować boki i wierzch tortu.
· Oszronione liście: Białko ubić na pianę, maczać w nim łodyżki wraz z listkami, następnie strzepnąć nadmiar piany, obtoczyć w cukrze i ułożyć na torcie. Posypać srebrnymi perełkami i suchym makiem.


Uwagi:

• * Masa jogurtowa ma taką cechę, że lubi się ścinać przy ubijaniu w momencie dodawania jogurtu. Można łatwo temu zapobiec ustawiając miskę z ubijaną masą na garnku z niewielką ilością gotującej się wody. Masa nie będzie się wtedy rozwarstwiać i będzie mniej "szklista" i wodnista, na pewno ładnie się ubije. Do ubijania masy z jogurtem musisz mieć bardzo dobry mikser, jeśli nie masz takiego, od razu możesz zacząć ubijanie masy na parze. Pamiętaj też, że składniki muszą mieć jednakową i pokojową temperaturę.

• Dekoracja - Śniegowa czapa bezowa z ubitych białek i cukru pudru jest bardzo obfita i słodka. Po ochłodzeniu w lodówce z zewnątrz chrupiąca, w środku troszkę bardziej miękka. Jeśli chcesz, możesz zmniejszyć jej ilość o połowę (w moim torcie beza z całego tortu została całkowicie zjedzona przez częstowanych nim gości).

• Tort przechowuje się w lodówce, najlepiej bez żadnego przykrycia. Dość długo zachowuje świeżość. Na pół godziny przed serwowaniem można go wyjąć aby trochę się ocieplił.





·

Moim zdaniem bardzo ciekawy przapis :)
  • 0
Kobiety nie są po to, by je rozumieć, lecz po to by je kochać - Oskar Wilde



Marianna :)

#11 Gość_klara_*

Gość_klara_*
  • Gość

Napisano 08 styczeń 2010 - 20:21

Kicia, a ja różnie raz na "suodko" a raz na ostro :) < tosty oczywiście>
Ciasteczka Szczęścia
... tak przy okazji ;)
przepis na 10-12 ciasteczek
-białko
-2 dag cukru pudru
-1 łyżka roztopionego masła
-2 dag mąki
białko ubić na sztywną pianę, dodać cukier, następnie roztopione masło cały czas ubijając dodać przesianą mąkę. gdy ciasto będzie gałdziutkie jak pupcia niemowlaczka :) wstawić do lodówki na 15 min. W tym czasie przygotować karteczki z życzeniami. Nagrzać piekarnik do 180*C. Używając łyżeczki, kłaść na papier porcje ciasta, każdą rozpłaszczając na krążek o średnicy 7.5 cm. Krążki nie powinny się stykać. Na 5-6 min wstawić do piekarnika, wyjąc gdy brzegi się zarumienią. Tera trzeba działać jak orient express : zdjąć krążek szerokim nożem, położyć na nim karteczkę i złożyć formując półksiężyc. Ciasteczka twardnieją błyskawicznie, więc trzeba dziaąłć bardzo szybko a zarazem delikatnie bo łatwo się kruszą
  • 0

#12 Gość_klara_*

Gość_klara_*
  • Gość

Napisano 09 styczeń 2010 - 21:59

wafle przekładane
paczka wafli
1 szklanka mleka płynnego
kostka margaryny
1.5 szklanki cukru
2 szklanki mleka w proszku
( ewentualnie 2- 3 łyżki kakao)
zagotować mleko płynne y cukrem i margaryną wsypać mieszając < można robotem aby zniwelować grudki> mleko w proszku, zagotować jeśli chcemy z masa kakaową możemy dodać kakao. gorąca masa przekładać wafle < można tez gotową masa korówkową z puszki lub ugotowanym słodkim mlekiem z puszki ( 2.5 do 3h) jak w niektórych przepisach
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych