Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

parkowanie samochodu pod oknami!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marynia

Marynia

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 05 marzec 2008 - 12:07

Witam!

Czy istnieją przepisy regulujące sprawę parkowania samochodu pod oknami na posesji Wspólnoty Mieszkaniowej?

Jestem inwalidką Igr. min. mam uszkodzoną tchawicę i oddycham przez metalową rurkę bezpośrednio oskrzelami /stan po tracheotomii/.
Mieszkam na parterze prywatnej kamienicy, ale mieszkanie jakie zajmuję jest własnością miasta /kwaterunkowe/, jest to pokój z kuchnią i okna obu pomieszczeń wychodzą na podwórko, spaliny wchodzą do mieszkania wywołując u mnie ataki kaszlu.
Sąsiad uważa, że skoro jest współwłaścicielem budynku i części działki, może robić co chce, a ja jestem tylko najemcą i nie mam prawa głosu w żadnej sprawie, dlatego parkuje swój samochód około 2 metrów od moich okien, w dodatku tyłem.
Ogólne przepisy mówią, że nawet inwalida nie może parkować bliżej, niż 5 metrów od okien.

Dotyczy to również ustawienia ławki tuż pod moimi oknami, dym papierosowy i głośne rozmowy /śmiechy/ zagłuszają, to co mówię do domowników.
Prosiłam o przestawienie ławki, bez efektu.

Czy ja nie mam żadnych praw? przecież płacę czynsz, a w dodatku jestem osobą niepełnosprawną.

Będę wdzięczna za pomoc, bo zbliża się wiosna, będę otwierać okna i chcę aby czyste powietrze wpadało do mieszkania, nie spaliny czy dym papierosowy.


Pozdrawiam!
  • 0

#2 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 05 marzec 2008 - 13:48

Powiem tak, większe prawa ma osoba która wykupiła mieszkanie i ma przyznaną cześć ziemi, więc jest to jego i może tam parkować i robić co chce. Co do tego czy 5 metrów od okien to już tego nie jestem pewna, bo mieszkam też na niskim parterze i od mojego okna z jakieś 2 góra 3 metry jest parking dla pracowników zakładu pracy gdzie wszyscy parkują swoje samochody a jest ich sporo i wiem, że też mają do tego prawo.

Wszystko zależy od samego człowieka...jeżeli jesteś w takim stanie zdrowia to samo przez sie mówi, że powinni inaczej się zachować, ale 'trep' zawsze już zostanie 'trepem'.
  • 0

#3 verselle

verselle

    Sufler

  • Administrator
  • 341 postów

Napisano 05 marzec 2008 - 14:35

Nie jest prawdą co mówi ten sąsiad. Jako współwłaściciel, musi się stosować do przepisu
Art 49 Punkt 2 paragraf 4 który mówi: "Zabrania się postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu" a ponieważ nie jest to teren prywatny to obowiązują przepisy ruchu drogowego i jeśli nie ma wyznaczonego miejsca parkowania, to nie może stawać gdzie ma ochotę.
Tutaj masz dość fajny artykuł na ten temat : http://www.akacje6.p...ac-samochod.pdf

Art 47 Kodeksu drogowego pojazdom samochodowym do 2,5 t. o ile na odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju,
szerokość pozostawionego dla pieszych chodnika nie utrudnia im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m, pozwala zatrzymywać się i parkować na chodniku tylko kołami JEDNEGO BOKU lub PRZEDNIEJ OSI ( o ile pojazd zaparkowany na chodniku przednią osią nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.)
Przepis ten dopuszcza także, pod warunkiem zachowania minimum 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych, zatrzymanie lub postój przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru.
A więc można parkować pół lub cały samochód, PRZODEM lub WZDŁUŻ, ale nie TYŁEM. Za Naruszenie przepisów art 47 taryfikator mandatów przewiduje karę 100 zł.

Moja rada jest taka:
Napisz pismo do zarządcy terenu, o wyznaczenie miejsc parkingowych, z miejscem dla osoby ON właśnie dla Ciebie pod Twoim oknem i będziesz miała spokój. A w razie jak sąsiad zaparkuje na miejscu dla ON, dzwonisz po policję lub straż miejską (na wstępie rozmowy prosisz o powtórzenie nazwiska i stopnia osoby przyjmującej zgłoszenie -działa na 100% ;)) a oni robią dalsze czynności.

Jeśli chodzi o ławeczkę, skoro prośby nie odnoszą skutku to chyba nie ma innego wyjścia jak kilka razy rozsmarować trochę jakiegoś smaru, smalcu, lub czegoś w tym stylu pod osłoną nocy ;)
  • 0

Jacek "Verselle"


#4 Marynia

Marynia

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 06 marzec 2008 - 12:12

verselle!

Chociażbym główkowała dzień i noc, to do końca życia nie wpadła bym na taki pomysł :)
Iście salomonowe rozwiązanie problemu! :)
Mam uszkodzony układ ruchu, poruszam sie o kuli i myślałam nawet nad pożyczką z PFRON-u na zakup autka.
Przyda mi się miejsce parkingowe. :)

Z ławeczką już kombinowałam, żeby tak zrobić.
Kto wie, może i z tej rady skorzystam? Hi..hi..hi..

Serdeczne dzięki!

Mam nowy kłopot i nie sądziłam, że dzisiaj się jeszcze uśmiechnę!
a sprawiłeś, że rechoczę jak żaba! :)

Miłego dnia!

Dodano czw 06 mar 2008 12:13:47 CET :
Ojej!

Przepraszam, nie zauważyłam, że masz na imię Jacek :)
  • 0

#5 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 06 marzec 2008 - 12:20

Moja rada jest taka:
Napisz pismo do zarządcy terenu, o wyznaczenie miejsc parkingowych, z miejscem dla osoby ON właśnie dla Ciebie pod Twoim oknem i będziesz miała spokój. A w razie jak sąsiad zaparkuje na miejscu dla ON, dzwonisz po policję lub straż miejską (na wstępie rozmowy prosisz o powtórzenie nazwiska i stopnia osoby przyjmującej zgłoszenie -działa na 100% ;)) a oni robią dalsze czynności.

Tylko Marynia pamiętaj, że zarządca twój wniosek może odrzucić (gorzej jeżeli nie posiadasz samochodu) i źle dla ciebie go rozpatrzyć. Mimo wszytko życzę powodzenia i napisz jak już coś będziesz wiedziała.
  • 0

#6 Asiacamel

Asiacamel

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 16 kwiecień 2008 - 06:35

Witam.
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich sytuowanie. Dziennik Ustaw Nr 75, Rozdział 3 Miejsca postojowe dla samochodów osobowych, paragraf 19.1, jest wyraźnie napisane.
Cytuję:
"Najbliższa odległość rzeczywista wydzielonego, niezadaszonego zgrupowania miejsc postojowych (...) od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego (z wyjątkiem hoteli), opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw dziecięcych i boisk dla dzieci i młodzieży nie może być mniejsza niż:
1)dla zgrupowania do 4 stanowisk włączni - 7m,
2)dla zgrupowania od 5 do 60 stanowisk włącznie - 10m,
3)dla większych zgrupowań - 20m, z zachowaniem warunków określonych w paragrafie 276 ust.1"
Koniec cytatu.

Najlepiej poczytaj sobie całą ustawę, to będziesz wiedzić "na czym stoisz".
Służę dalszą pomocą, jestem architektem wnętrz.
Pozdrawiam Asia
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych