Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Doradztwo i Kariera dla Osób Niepełnosprawnych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3594 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 19 wrzesień 2008 - 17:55

Przenoszę do właściwego działu.
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#2 artek

artek

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 24 postów

Napisano 18 wrzesień 2008 - 20:46

O PROJEKCIE

O projekcie

Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych w ramach programu PARTNER, realizuje projekt: „Doradztwo i Kariera – ponadlokalna sieć aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych”, którego celem jest rehabilitacja społeczna i aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych, w tym pomoc w wejściu na otwarty rynek pracy - zdobycie i utrzymanie zatrudnienia. Zadania projektu skierowane są do osób niepełnosprawnych, które są najbardziej marginalizowane i najmniej aktywne.


Projekt polega na stworzeniu biur kariery i doradztwa zawodowego dla osób niepełnosprawnych. Obecnie takie centra wsparcia funkcjonują w sześciu miastach: Kraków, Siemianowice Śląski, Wrocław, Radom, Olsztyn i Zielona Góra. Z tego względu działania prowadzone są przy współpracy organizacji członkowskich WRZOS: Krakowskiego Forum Organizacji Społecznych KraFOS, Śląskiego Forum Organizacji Pozarządowych KaFOS, Dolnośląskiego Związku Organizacji Pozarządowych WROS, Radomskim Towarzystwem Dobroczynności RTD, Federacją Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa oraz Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych ZLOP.

Zaplanowane działania mają charakter kompleksowego wsparcia – osoba niepełnosprawna, której potrzebna jest pomoc w wejściu lub powrocie na rynek pracy, uzyskuje ją w jednym miejscu. Takim miejscem są Biura „Doradztwa i Kariery”, w których analizowana jest sytuacja osoby niepełnosprawnej, udzielana pomoc doradcy zawodowego, psychologa i pośrednika pracy oraz dobierana w odpowiedni sposób właściwa oferta pracy lub metoda postępowania przy jej poszukiwaniu.

W Biurach „Doradztwa i Kariery” zatrudnieni są doradcy zawodowi, psycholodzy i pośrednicy pracy, którzy posiadają umiejętności współpracy z osobami niepełnosprawnymi oraz wiedzę na temat problematyki tej kategorii osób, w szczególności w aspekcie ich funkcjonowania na rynku pracy. Z oferty można korzystać w Biurach od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00- 16:00. Profesjonalne usługi z zakresu doradztwa i poradnictwa uzupełnione są możliwością konsultacji telefonicznych i mailowych.

W trakcie realizacji projektu organizujemy warsztaty dla osób niepełnosprawnych w zakresie: przełamywania barier psychologicznych powodujących lęk przed „wyjściem z domu”; nabywania umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami; budowania własnego systemu wartości jako osoby niepełnosprawnej; wypracowywania umiejętności ułatwiających aktywne uczestnictwo w życiu społecznym; rozwoju umiejętności komunikacji społecznej; zwiększanie umiejętności uczestników warsztatów dotyczących poruszania się po otwartym rynku pracy.

Organizujemy również warsztaty dla rodzin osób niepełnosprawnych oraz opiekunów osób niepełnosprawnych poruszające problematykę w zakresie: zwiększenia aktywności życiowej, samodzielności i zaradności osobistej ich podopiecznych; łagodzenia stresu spowodowanego niepełnosprawnością ich podopiecznych; zapobiegania nadopiekuńczości.


Nasze Biura DiK –


„Doradztwo i Kariera”- DiK Kraków
ul. Komorowskiego 12
30-106 Kraków
tel. 012 421 32 41
tel. 012 642 21 56 wew. 22
e-mail: dik_krakow@wrzos.org.pl


Doradztwo i Kariera”- DiK Wrocław
Doradca zawodowy Marta Kamer E-mail: marta.kamer@wrzos.org.pl
Pośrednik pracy Ewelina Skrobisz E-mail: ewelina.s@wrzos.org.pl
Biuro Doradztwa i Kariery dla osób niepełnosprawnych
ul. Ofiar Oświęcimskich 17
50-069 Wrocław
tel. 071- 341-71-44
e-mail: dik_wroclaw@wrzos.org.pl



„Doradztwo i Kariera”- DiK Zielona Góra:
ul. Zacisze 17
65-775 Zielona Góra
tel. 068 323 02 10
e-mail: dik_zielonagora@wrzos.org.pl


„Doradztwo i Kariera”- DiK Siemianowice Śląskie:
Ośrodek Rehabilitacyjny „Wichrowe Wzgórze”
ul. Wiejska 2
41-103 Siemianowice Śląskie
tel. 032 229 83 50
e-mail: dik_siemianowice@wrzos.org.pl


„Doradztwo i Kariera”- DiK Radom:
Pl. Jagielloński 15 (budynek Teatru wejście B)
26- 600 Radom
Tel. 048 363 22 78
e-mail: dik_radom@wrzos.org.pl


„Doradztwo i Kariera”- DiK Olsztyn:
Ul. Głowackiego 28 lok. 404 (budynek Wojewódzkiego Urzędu Pracy)
10- 448 Olsztyn
Tel. 089 678 97 27
e-mail: dik_olsztyn@wrzos.org.pl


Przy realizacji projektu współpracujemy z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w danym województwie, z organizacjami członkowskimi WRZOS, publicznymi i niepublicznymi instytucjami rynku pracy, ośrodkami pomocy społecznej, centrami pomocy rodzinie, urzędami administracji samorządowej oraz przedsiębiorcami.

Nie ulega wątpliwości, że oprócz bezpośrednich form wsparcia, mamy nadzieję na długofalowe efekty projektu. Chcielibyśmy, aby dzięki takim przedsięwzięciom podnosiła się jakość usług dla osób niepełnosprawnych, a także zmieniła opinia pracodawców na temat zatrudniania pracowników z dysfunkcjami. Nasza współpraca z ogólnopolską agencją pośrednictwa pracy służy poprawie sytuacji bezrobotnych wśród osób niepełnosprawnych oraz zwiększeniu zainteresowania pracodawców uwarunkowaniami prawnymi regulującymi rynek pracy. Innowacyjność podejmowanych działań polega także na budowaniu sieci współpracujących ze sobą trzech biur „Doradztwa i Kariery”, które obok prowadzonej działalności doradczej i poradniczej, tworzą "platformę wymiany informacji i doświadczeń" w zakresie metodyki pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Mamy nadzieję, że wypracowane przez nas metody pracy w tym zakresie będą na tyle uniwersalne, że w przyszłości z powodzeniem zostaną multiplikowane w organizacjach zajmujących się aktywizacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. A to docelowo przyczyni się do wybudowania zintegrowanego systemu wsparcia na terenie całej Polski w oparciu o struktury regionalne WRZOS.
Projekt współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych