Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

jak to jest rentą socjalną i pracą?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 11 lipiec 2006 - 07:42

Mam pytanie

Będe Pracował w firmie i aby nie utracić renty socjalnej zarabiać będe 750 zł.
Jak rozpisać resztę zariobionych pieniędzy (będzie z tego ok. 400 zł)?? Delegacje? Umowa zlecenie albo o dzieło(na mnie lub członka rodziny).
Bardzo proszę o radę.

Jeżeli chcesz zachować rentę to nie masz co kombinować tą z resztą - 400zł. Do renty liczy się dochód ogólny a nie tylko to co masz na jednej umowie.

I powiem szczerze że nie jestem za takim postępowaniem :icon_evil:
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#2 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 11 lipiec 2006 - 12:36

właśnie jak to jest z tą umową o dzieło
czy można pracowac u jednego pracodawcy na umowe na czas nieokreślony /lub określony i jednocześnie pracować u in nego pracodawcy na umowe zlecenie?
czy nie zabiorą renty socjalnej?
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#3 wolvier

wolvier

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 10 lipiec 2006 - 21:19

Mam pytanie

Będe Pracował w firmie i aby nie utracić renty socjalnej zarabiać będe 750 zł.
Jak rozpisać resztę zariobionych pieniędzy (będzie z tego ok. 400 zł)?? Delegacje? Umowa zlecenie albo o dzieło(na mnie lub członka rodziny).
Bardzo proszę o radę.
  • 0

#4 Claire

Claire

    Podpowiadacz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPip
  • 254 postów

Napisano 11 lipiec 2006 - 08:52

Z tego co ja się orientuję to na umowę o dzieło można zarobić ile się chce bez ryzyka, że zus zabierze nam rente. Sama w przeszłości miałam wiele umów o dzieło i nigdy mi renty nie zabrano. Zus należy tylko powiadamiać w przypadku zarobków ze stosunku pracy a umowa o dzieło jak wiadomo temu nie podlega. Nie wiem tylko czy jeśli ktoś pracuje w firmie na etacie to w tej samej firmie moze mieć umowę o dzieło.
Radziłabym jednak, o ile jest możliwość wystawić tą dodatkową umowę na kogoś z rodziny.
  • 0

#5 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 10 lipiec 2006 - 21:33

Mam pytanie

Będe Pracował w firmie i aby nie utracić renty socjalnej zarabiać będe 750 zł.

Brutto czy netto?
  • 0

#6 wolvier

wolvier

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 10 lipiec 2006 - 21:37

Brutto
  • 0

#7 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 10 lipiec 2006 - 22:06

Napisal przeciez ze ok 400 na reke

Dodano pon 10 lip 2006 23:09:35 CEST :
podpisując umowę zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności dla dającego zlecenie. Zleceniobiorca powinien działać samodzielnie. Pozwala to odróżnić umowę zlecenie od umowy o pracę, która wykonywana jest pod kierownictwem.
Podstawowa różnica pomiędzy stosunkiem zlecenia a umową o dzieło to to, iż w umowie zlecenia - przyjmujący zlecenie ma wykonać dla zamawiającego pewne zadania, a w umowie o dzieło - zobowiązuje się do dostarczenia określonych wyników swojej pracy w postaci dzieła. Na nim ciąży ryzyko pomyślnego wykonania okreslonej pracy. Tylko wykonanie tego dzieła jest podstawą do żądania wynagrodzenia.
Podsumowując w odróżnieniu od umowy zlecenia, umowa o dzieło wymaga, by starania przyjmującego zamówienia doprowadziły do konkretnego, w przyszłości, indywidualnie oznaczonego rezultatu. Umowa zlecenia nie akcentuje tego rezultatu, jako koniecznego do osiągnięcia, nie wynik zatem (jak w umowie o dzieło), lecz starania w celu osiągnięcia tego wyniku, są elementem wyróżniającym dla umowy zlecenia, tj. przedmiotem istotnym
  • 0

#8 strawberry63

strawberry63

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 09 czerwiec 2006 - 10:04

Witam wszystkich forumowiczów

Mam duży mętlik w głowie po zapoznaniu z przepisami
.
Wykonalam telefony do 2 różnych oddzialow Zus w warszawie i tam twierdzą,że do kwoty 759.10zl obowiazującej od 1. 06. 2006 nie muszę zawieszać renty w przypadku zawarcia umowy o pracę ,mam obowiazek powiadomić ich tylko o fakcie podjecia pracy i wys. wynagrodzenia.

Natomiast art.10 ustawy o rencie socjalnej mówi, że w przypadku osiągania przychodu z tytulu zatrudnienia rentę zawiesza się.

Kto ma rację?
  • 0

#9 stelo

stelo

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 25 postów

Napisano 09 czerwiec 2006 - 12:11

Ze strony ZUS:

Renta socjalna

Od 1 marca 2006 r. - 501,87 zł

Przychód stanowiący 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (którego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty renty socjalnej): od 1 grudnia 2005 r. do 28 lutego 2006 r. 704,20 zł
od 1 marca 2006 r. do 31 maja 2006 r. 758,60 zł
od 1 czerwca 2006 r. do 31 sierpnia 2006 r. 759,10 zł

Zawieszenie prawa do renty socjalnej

Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności, tj. z tytułu:
zatrudnienia,
wykonywania pracy nakładczej,
wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów,
wykonywania umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
wykonywania pracy na rzecz pracodawcy na podstawie: umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło,
pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych i w zespołowych gospodarstwach rolnych tych spółdzielni oraz
pobierania stypendium sportowego.

Przychód ten uwzględnia się w wysokości stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a gdy rencista nie jest zobowiązany do opłacania tych składek z uwagi na posiadanie prawa do renty rodzinnej lub podleganie ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu - w wysokości wskazanej w oświadczeniu.

Za przychód uważa się także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Na zawieszenie prawa do renty socjalnej wpływa także przychód zaliczony do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2000 nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Renta socjalna ulega także zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu, w przypadku gdy osoba uprawniona osiągnęła przychód, z jednego lub kilku wymienionych wyżej tytułów, w łącznej kwocie przekraczającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Od 1 czerwca 2006 r. kwota ta wynosi 759,10 zł. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym uzyskany został przychód.

Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić Zakład o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek.

A z własnego doświdczenia wiem, że jeżeli nie przekroczy się tego limitu to wszystko oki. Np. teraz dorabiam do renty i pani w ZUS powiedziała mi, że nawet nie musze zgłaszać się do nich jeżeli nie przekrocze tego limitu.
  • 0

#10 strawberry63

strawberry63

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 09 czerwiec 2006 - 14:37

Dziękuję za szybką odpowiedz
Mam jeszcz jedną kwestię ktora mi nie daje spokoju
Art. 4. 1. Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

1) przed ukończeniem 18. roku życia;

jak ma się ten przepis do wykonywania pracy zarobkowej do limitu 759,10

z jednej strony jest renta bo nie zdolny do wykonywania do pracy a z drugiej strony mozna dorobić czyli być zdolnym do wykonywania pracy
  • 0

#11 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 09 czerwiec 2006 - 15:14

Strewberry, to są przepisy wiekowe, mają już kilkanaście a i może kilkadziesiąt lat; w tamtych czasach nie było telepracy itp zjawisk.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#12 strawberry63

strawberry63

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 czerwiec 2006 - 14:19

Witam ponownie

mam jeszcze kilka pytań może ktoś zna na nie odpowiedż. z góry dziekuję.

czy można podjąć pracę/umowa o pracę/ na caly etat / w moim przypadku 35 godzin tygodniowo/,

czy jakiś lekarz musi się wypowiedzięc w kwestii zatrudnienia,

fundacja,ktora chce mnie zatrudnić nie ma na razie innych pracowników tylko wolontariat

czy może ona uzyskac refundację za pracownika tylko pelnoetatowego,czy może być na 1/2etatu lub umowę zlecenia
  • 0

#13 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 13 czerwiec 2006 - 21:22

Witam ponownie

mam jeszcze kilka pytań może ktoś zna na nie odpowiedż. z góry dziekuję.

czy można podjąć pracę/umowa o pracę/ na caly etat / w moim przypadku 35 godzin tygodniowo/,

czy jakiś lekarz musi się wypowiedzięc w kwestii zatrudnienia,

fundacja,ktora chce mnie zatrudnić nie ma na razie innych pracowników tylko wolontariat

czy może ona uzyskac refundację za pracownika tylko pelnoetatowego,czy może być na 1/2etatu lub umowę zlecenia

mozesz podjac prace ale wiesz juz jakie musisz miec dochody aby renty ci nie zawisili itp, przed podjeciam pracy musisz zrobic badania do pracy u lekarza medycyny pracy, ktory oceni czy jestes zdolny do wykonywania pracy na okrslonym stanowisku, pracodawca musi Ci wystwic skierowanie na badania do pracy ; co do refundacji za pracownika ON poczytaj tu : http://pelnosprawniw...y.pl/index2.php
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych