Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Likwidacja Barier w komunikowaniu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 27 marzec 2007 - 20:41

chyba tak bo to inny program ale nie dostaniesz bo juz dostalas na kompa :P
  • 0

#2 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 27 marzec 2007 - 20:42

Program Pegaz dofinansowywany jest przez PFRON i te same fundusze ma PCPR więc odpowiadam, że nie, nie mozesz dostać dwóch dofinansowań. Możesz otrzymać dofinansowanie tylko jeden raz na 3 lata. Jeżeli komputer dostałaś 3 lata temu możesz starać się ponownie o laptopa z innej komórki i nie z programu Pegaz.
  • 0

#3 monika20

monika20

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 86 postów

Napisano 27 marzec 2007 - 17:26

Mam pytanie: jeżeli ktoś dostał dofinansowanie na komputer w ramach programu Pegaz 2003 to czy jest jakaś szansa na to że dostanie dofinansowanie na laptopa z PCPR
  • 0

#4 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 23 maj 2006 - 16:36

Witam
mam pytanie jak w temacie czyli chodzi mi o dofinansowanie z PCPR na komputer z tytułu likwidacja barier w komunikowaniu sie, czy jest szansa ze dostane warunków stawianych przez pfron nie spełniam gdyz mam w pełni sprawne rece i juz sie starałem mimo to z negatywnym skutkiem :( Wiec chciał bym spróbowac w PCPR moze w
koncu mi sie uda jakis sprzecik zakupic dzieki temu, apropo czy ktos wie jaka jest maksymalna wysokosc dofinansowania przez PCPR z tego tytulu - czy jest ogolna dla wszystkich PCPRów czy moze kazdy rządzi sie swoimi prawami w tej kwesti ?

podrawiam
  • 0

#5 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 30 maj 2006 - 21:31

Ten program jest dla wszystkich osob z orzeczonym znacznym stopniem niepelnosprawosci nie tylko dla tetrusow :rolleyes: ....kiedys juz gdzies byl watek na ten temat ... popros sklep zeby ci wystawil proforme na 4000 zl nie jest to duza kwota na zakup kompa w miare normalna ; logiczne ze jak wywindujesz cene z kosmosu to wniosek odrzuca.

poczytaj tu http://www.mps.gov.p...dex.php?gid=249 jak ci odmowia to zadzwon do Ministerstwa opisz swoja sytuacje, powiedz w jakies miejscowosci skladales wniosek i oni zalatwia sprawe (kolazana tak zrobila bo nie chceli jej przyjac wniosku o kompa gdyz Pani w pcpr uchwalila sobie jakies nowe przepisy i podzialalo) powodzenia :)
  • 0

#6 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 31 maj 2006 - 17:53

Witam
Dziękuje za odpowiedz koleżanko Alchemio :). Byłem dziś w pcpr w tej sprawie i się dowiedziałem ze jednostka ta uchwaliła sobie uchwalę, iż dofinansowują tylko osoby z inwalidztwem słuchu (głuche) i ze ja nie dostane tego dofinansowania :( jednak doszłem do wniosku ze mimo wszystko złoże taki wniosek a po ewentualnej odmowie zwrócę się z porosła o interwencję do wyższych władz jednak jeszcze nie wiem, do jakich było by to najkorzystniejsze, jakie wiec ministerstwo miałaś na myśli koleżanko Alchemio?. Dodam jeszcze, iż moja specyfikacja zamyka się około 3.500zl wiec i tak mniej niż zasugerowałaś.

dzięki za pomoc
pozdrawiam
  • 0

#7 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 31 maj 2006 - 18:49

Witaj Alex.
Nie wiem skąd pochodzisz, ale w moim mieście podobno, a wiem to z dobrych źródeł, w tym roku również pierwszeństwo mają osoby niedosłyszące i głuchonieme. Dobrze że się kwalifikuje na PEGAZa i złożyłem papiery bo tutaj w PCPRze jest tak durne babsko że jak muszę na nią patrzeć to dosłownie biorą mnie mdłości.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#8 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 01 czerwiec 2006 - 14:09

najkorzystniejsze, jakie wiec ministerstwo miałaś na myśli koleżanko Alchemio

Ministerstwo Pracy i Polityki Spolecznej

Dodano czw 01 cze 2006 15:21:44 CEST :

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 96, poz. 861 ze zm.) ze środków Funduszu może być dofinansowana likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.

Realizacja powyższych zadań ma na celu umożliwienie lub w znacznym stopniu ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.

Pisemny wniosek o dofinansowanie likwidacji wyżej wymienionych barier funkcjonalnych osoba niepełnosprawna składa w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym dla miejsca zamieszkania.

O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się.

O dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

Dofinansowanie likwidacji poszczególnych barier przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku nie uzyskały odpowiednio dofinansowania ze środków Funduszu, tj. jeżeli osoba niepełnosprawna w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała dofinansowanie np. do likwidacji barier architektonicznych, to o kolejne dofinansowanie na ten cel może ubiegać się po upływie trzech lat, natomiast nie wyklucza to możliwości otrzymania dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się i/lub technicznych.

Wysokość dofinansowania likwidacji barier funkcjonalnych wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia (tj. nie więcej niż 34048,95 wg stanu na dzień 10 listopada 2004r.).

Zgodnie z definicją słownikową:

- bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienie występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym,

- bariery techniczne to bariery utrudniające lub uniemożliwiające osobie niepełnosprawnej usprawnianie. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie tej osoby w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie,

- bariery w komunikowaniu się to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.

Aktualizacja: (WW) 10.12.2004 r.


O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się.

O dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

Likwidacja barier funkcjonalnych


Podstawy prawne:

ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz.776 ze zm.)
rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 96,poz. 861 ze zm.)
Integracja osób niepełnosprawnych
Unia uznaje i szanuje prawo osób niepełnosprawnych do korzystania ze środków mających zapewnić im niezależność, integrację społeczną i zawodową oraz udział w życiu społeczności.
art. 26 Karty Podstawowych Praw Unii Europejskiej
(uznanej przez Unię Europejską)

Zgodnie z zasadą nr 5 Standardowych Zasad Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych (przyjętych przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych) - dostępność do środowiska fizycznego jest jednym z kluczowych obszarów równoprawnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych we wszystkich sferach życia społecznego.

Bariery funkcjonalne to brak dostępności lub utrudnienie w korzystaniu przez osobę niepełnosprawną z przestrzeni życiowej człowieka.

Na przestrzeń życiową człowieka składa się architektura, urbanistyka, komunikowanie się, transport oraz urządzenia techniczne.

Jej udostępnienie jest warunkiem integracji społecznej osób niepełnosprawnych

Możliwość aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym jest uwarunkowana uprzednią likwidacją istniejących barier.

Likwidacja barier architektonicznych polega na dokonywaniu inwestycji lub czynności mających na celu udostępnienie przestrzeni architektonicznej

Likwidacja barier w komunikowaniu się polega na umożliwieniu osobie niepełnosprawnej porozumiewanie się z innymi ludźmi przeważnie poprzez dokonywanie odpowiednich inwestycji

Likwidacja barier technicznych polega przede wszystkim na inwestycjach w sprzęt techniczny pozwalający osobie niepełnosprawnej na samodzielne funkcjonowanie.

( definicje opracowane w Ośrodku Szkolenia Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej w Warszawie)

Likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się oraz technicznych może być dofinansowana ze środków PFRON, jeżeli jest dokonywana w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych oraz jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.

O dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych może ubiegać się osoba niepełnosprawna która ma trudności w poruszaniu się oraz

jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, w której likwiduje się bariery albo
posiada zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkuje.
O dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne tylko w sytuacji, gdy jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

Dofinansowanie likwidacji barier funkcjonalnych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które:
mają zaległości wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku byli stroną umowy z PFRON, rozwiązaną z przyczyn leżących po stronie osoby niepełnosprawnej
w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu.
Dofinansowanie nie obejmuje kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie.

Wysokość dofinansowania likwidacji barier funkcjonalnych wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Przeciętne wynagrodzenie to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.)

Tryb przyznania dofinansowania

Przyznanie dofinansowania na likwidacje barier funkcjonalnych następuje na wniosek osoby niepełnosprawnej złożony na odpowiednim formularzu w Urzędzie Miasta Opola. Osoba niepełnosprawna może złożyć wniosek w każdym czasie.
Podstawę dofinansowania stanowi umowa zawarta pomiędzy Prezydentem Miasta Opola a osobą niepełnosprawną.

Dodano czw 01 cze 2006 15:35:58 CEST :

Witam
Dziękuje za odpowiedz koleżanko Alchemio :). Byłem dziś w pcpr w tej sprawie i się dowiedziałem ze jednostka ta uchwaliła sobie uchwalę, iż dofinansowują tylko osoby z inwalidztwem słuchu (głuche) i ze ja nie dostane tego dofinansowania :( jednak doszłem do wniosku ze mimo wszystko złoże taki wniosek a po ewentualnej odmowie zwrócę się z porosła o interwencję do wyższych władz jednak jeszcze nie wiem, do jakich było by to najkorzystniejsze, jakie wiec ministerstwo miałaś na myśli koleżanko Alchemio?. Dodam jeszcze, iż moja specyfikacja zamyka się około 3.500zl wiec i tak mniej niż zasugerowałaś.

dzięki za pomoc
pozdrawiam

mowimy o likwidacji barier w komunikowaniu sie, program PEGAZ rzadzi sie innymi zasadami .... wysokosc kwoty zalezy od tego ile kasy maja do przeznaczenia na dany program, co oni Ci za bzdury opowiadaja? To jest program likwidacja barier w komunikowaniu sie ...ja bym juz dzwonila ze skarga na nich do Ministerstwa Pracy i Polityki Splolcznej :evil:
  • 0

#9 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 27 lipiec 2006 - 07:34

Witaj cie iponki

PCPR odmowił mi dofinansowania powołujac sie na na uchwałe nr 114/492/2005 zarządu powiatu z dnia 1 marca 2005r cytuje co na pisali "zakup podstawowego sprzętu komputerowego z oprogramowaniem umozliwajającym komunikowanie sie dotyczy wyłącznie dzieci w wieku szkolnym i dorosłych pracujacych z dysfunkcją narządu sluchu w postacji głuchoty lub niedosluchu w stopniu znacznym i głebokim "

tak własnie mi odpisali

i co powiecie gdzie pisac prosbe o interwencje :rolleyes:
  • 0

#10 kapsel110

kapsel110

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 27 lipiec 2006 - 07:47

Witaj.
Możesz zwrócić się do MOPS, jest tam odpowiedni oddział który zajmuje się dofinansowaniem do sprzętu komputerowego i nie tylko w likwidacji barier, wiem bo sam tak załatwiałem, przynajmniej jest tak w Łodzi, pozdrawiam i życzę powodzenia
  • 0
"Człowiekiem być to wielka sztuka"

#11 Rafalek

Rafalek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1105 postów

Napisano 27 lipiec 2006 - 07:52

MOPS a PCPR to jedno i to samo, tzn w jednych miastach (chyba powiatach) są MOPSy, a w pozostałych PCPRy.
  • 0

"Boże, daj mi siłę by zmienić to co mogę zmienić
i odwagę by zaakceptować wszystko, czego nie mogę zmienić,
i mądrość, bym znał różnicę".


#12 kapsel110

kapsel110

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów

Napisano 27 lipiec 2006 - 08:02

Jak zwał tak zwał, piszę tylko bo sam tam załatwiałem i nie było wówczas problemu, chyba że coś sie teraz pozmieniało w przepisach aby utrudniać zycie
  • 0
"Człowiekiem być to wielka sztuka"

#13 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 27 lipiec 2006 - 09:29

Witaj cie iponki

PCPR odmowił mi dofinansowania powołujac sie na na uchwałe nr 114/492/2005 zarządu powiatu z dnia 1 marca 2005r cytuje co na pisali "zakup podstawowego sprzętu komputerowego z oprogramowaniem umozliwajającym komunikowanie sie dotyczy wyłącznie dzieci w wieku szkolnym i dorosłych pracujacych z dysfunkcją narządu sluchu w postacji głuchoty lub niedosluchu w stopniu znacznym i głebokim "

tak własnie mi odpisali

i co powiecie gdzie pisac prosbe o interwencje :rolleyes:

ojjj chyba osoba ktora rozpatrywala twoj wniosek ustala wlasne prawa :angry: , ( nie moge znalezc tej 'uchwaly')ja bym zadzwonila do ministwrstwa o ktorym wyzej pisalam ...
  • 0

#14 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 27 lipiec 2006 - 10:27

[quote name='Rafalek]MOPS a PCPR to jedno i to samo' date=' tzn w jednych miastach (chyba powiatach) są MOPSy, a w pozostałych PCPRy.[/quote']
Wybacz Rafalek, ale nie zgodzę się z Tobą.
PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) i MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej), w większych miastach są to OPS (Ośrodek Pomocy Rodzinie) - bo jest ich więcej...
PCPR i OPS (lub, jak ktoś woli MOPS) działają na podobnych zasadach, ale nie jest to "jedno i to samo" :/
Dodam jeszcze, że w niektórych większych miastach są zarówno PCPR, jak i OPS (MOPS).
Obydwa "urzędy" zajmują się pomocą potrzebującym, ale posiadają środki na inne cele i wydawane na innych zasadach. Np. - W OPS nigdy(!) nie dostałabym dofinansowania na zakup komputera a z PCPR byłoby to bardziej prawdopodobne.
Ponadto - po co prosić o dofinansowanie PCPR, jeśli można zwrócić się bezpośrednio do PFRON?? Owszem, PCPR często dysponuje środkami od PFRON na cele dofinansowania do zakupu komputera dla ON, ale te środki przyznawane są nie zawsze na tych samych zasadach, co z PFRON, gdyż zdarza się, że to zarząd powiatu decyduje o ich zasadności :icon_evil:
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#15 Alex76

Alex76

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 27 lipiec 2006 - 14:03

witam i dzieki za sugestie iponki :)

odrazu odpowiadam iż o kasie z PFRON moze zapomniec juz próbowałem (mam sprawne obie ręce i mi podziekowali) a o MOPS czy tez OPS to nawet nie mysle bo i tak nic by z tego nie wyszło. Pozostaje mi chyba odwołac sie ministerstwa pracy i polityki socialniej zastanawiam sie tez czy nie napisac równierz odpowiedniego pisma z prosba o pomoc do rzecznika osób niepełnosprawnych - zrobie wiec pewnie kopie ich decyzjii i wysle odpowiednie pisma do instytucji wyżej podanych.

Alchemia sądzisz ze sam telefon by wystarczył do ministerstwa o którym wspomniałas?
  • 0

#16 tomaszpo13

tomaszpo13

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 24 postów

Napisano 27 lipiec 2006 - 17:54

Witam

z tego co wiem to PCPR do zakupu komputera maksymalnie dofinansowuje 2000 zł. Przynajmiej tak jest w powiecie chrzanowskim
  • 0
"Skazany na blusa"

#17 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 27 lipiec 2006 - 18:49

witam i dzieki za sugestie iponki :)

odrazu odpowiadam iż o kasie z PFRON moze zapomniec juz próbowałem (mam sprawne obie ręce i mi podziekowali) a o MOPS czy tez OPS to nawet nie mysle bo i tak nic by z tego nie wyszło. Pozostaje mi chyba odwołac sie ministerstwa pracy i polityki socialniej zastanawiam sie tez czy nie napisac równierz odpowiedniego pisma z prosba o pomoc do rzecznika osób niepełnosprawnych - zrobie wiec pewnie kopie ich decyzjii i wysle odpowiednie pisma do instytucji wyżej podanych.

Alchemia sądzisz ze sam telefon by wystarczył do ministerstwa o którym wspomniałas?

ja tez mam sprawne rece i odpowiedz dostalam negataywna, ale cyt: " ze wzgledu na brak srodkow pfron" nie ze wzgledu na to ze mi nie przysluguje. Dzwon, pisz nawet do kancelarii sejmu ale przedwszystkim do ministerstwa gospodarki pracy i polityki spolecznej.
  • 0

#18 xaver

xaver

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 18 marzec 2007 - 11:08

witam

ja się staram o dyktafon z tego programu w likwidacji abrier.... studiuję na bardzo ciężkich studiach technicznych dziennie i mam umiarkowany stopień na wzrok myślicie że mam szanse?? Bo Pani dyrektor PCPRu postraszyła mnie że nie....

Myślałem o palmtopie miałbym wszystkow jednym ale tak się nie da .... Bo oni tego nei dofinansowywują... Nie ukrywam że to właśnie palmtop bardzo ułatwiłby mi masę rzeczy a nie 4 urządzenia oddzielnie....


Co Wy o tym sądzicie???
  • 0

#19 fioleczka2

fioleczka2

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 220 postów

Napisano 18 marzec 2007 - 11:18

Xaver a dlaczego z tym idziesz do PCPR-u? skoro jestes studentem skorzystaj z programu STUDENT. pozdrawiam!
  • 0

#20 xaver

xaver

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 18 marzec 2007 - 13:23

Xaver a dlaczego z tym idziesz do PCPR-u? skoro jestes studentem skorzystaj z programu STUDENT. pozdrawiam!

program student nie dofinansowywuje żadnych urządzeń elektronicznych.....


A program w barierach w komunikowaniu się ma u mnie w mieście Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czyli PCPR :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych