Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Tażin z kaszą gryczaną


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 CUKIERECZEK21

CUKIERECZEK21

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 67 postów

Napisano 03 marzec 2006 - 10:43

Tażin z kaszą gryczaną

Tażin:

seler korzeniowy średniej wielkości

15-20 dag szpinaku (przebranego świeżego lub niesiekanego mrożonego)

2 łyżki posiekanego koperku

łyżka posiekanych listków mięty

10 dag suszonych śliwek bez pestek

2 łyżeczki cynamonu

pół łyżeczki zmielonych goździków

po niepełnej łyżeczce kminu i zmielonego imbiru

1-2 papryczki chilli

duża cebula

6 ząbków czosnku

mała marchewka

puszka (40 dag) pomidorów
sok z jednej cytryny

3 łyżki oliwy

Kasza:

3/4 szklanki kaszy gryczanej

łyżka posiekanej natki pietruszki

2 łyżki posiekanego szczypioru

sok z połowy cytryny

łyżka oliwy

ewentualnie kostka bulionu warzywnego

pieprz i sól

Kaszę zalać szklanką gorącej posolonej wody lub bulionu warzywnego z kostki i ugotować na sypko. W czasie gdy kasza się gotuje, przyrządzić tażin. Oliwę podgrzać, wsypać kmin, imbir, cynamon, goździki i, mieszając, podgrzewać minutę. Dodać cebulę pokrojoną w kostkę, posiekaną papryczkę chilli (bez pestek), czosnek i, mieszając, smażyć 5 min na wolnym ogniu. Następnie wrzucić marchewkę pokrojoną w talarki i seler pokrojony w paski długości około 4 cm i szerokości 1,5 cm, wymieszać, dusić 5 min, po czym dodać zmiksowane pomidory i dusić jeszcze około 30 min. Na chwilę przed zdjęciem z ognia dodać suszone śliwki pokrojone w paski, posiekany koperek i miętę oraz pokrojone na duże kawałki liście szpinaku (mrożone nieco wcześniej rozmrozić). Przyprawić tażin do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Rozłożyć na talerze, obok ułożyć zimną kaszę wymieszaną z natką pietruszki, szczypiorem i oliwą. Można też kaszę i tażin podać w osobnych naczyniach, z których każdy nałoży sobie na swój talerz. Porcja - 460 kcal
  • 0
Żyjemy w zwariowanych czasach

#2 auger

auger

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 04 marzec 2006 - 01:34

Was ist das Tażin?? ;) Co to za nazwa?
  • 0
"Ścieżka sprawiedliwości wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi.
Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności.
Bo on jest stróżem brata twego i znalazcą zagubionych dzieci. I dokonam na tobie srogiej pomsty w zapalczywym gniewie i na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci. I poznasz, że ja jestem Pan, kiedy wywrę na tobie swoją pomstę."

#3 CUKIERECZEK21

CUKIERECZEK21

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 67 postów

Napisano 05 marzec 2006 - 15:11

Auger, taka sobie smaczna potrafka ;)
  • 0
Żyjemy w zwariowanych czasach

#4 Promyk

Promyk

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 38 postów

Napisano 15 marzec 2006 - 13:13

Was ist das Tażin?? ;) Co to za nazwa?


Tażin

Amerykanie stworzyli chili, Hindusi curry, Francuzi ragout, Marokańczycy dali światu tażin – proste domowe danie czyli duszone w sosie mięso.

Nazwa dania pochodzi od naczynia, w którym jest przygotowywane. Gliniany tażin to głęboki talerz z pokrywką w kształcie stożka, pod którą gromadzą się i mieszają aromaty licznych składników potrawy. Po długim gotowaniu smak dania staje się spójny, intensywny, bogaty. Jakość dania gotowanego w tradycyjnym naczyniu i w żeliwnym garnku ze szczelną przykrywką jest taka sama. Obie wersje są równie smaczne, ale wniesienie potrawy na stół w oryginalnym, glinianym naczyniu jest bardziej efektowne.

Każdy kucharz ma własny przepis na tażin. Sztuka polega na tym, aby używając wielu przypraw, nie zabić smaku dania, ale jedynie dobrze je doprawić. Orientalne aromaty aż kręcą w nosie: cynamon, imbir, kurkuma, muszkat, goździki, słodka papryka, kumin, szafran. Ostre chilli, pieprz i czosnek dodają charakteru. Słodycz wnoszą rodzynki, suszone morele, śliwki, daktyle, czasem łyżka miodu. Odrobina cierpkości pojawia się za sprawą kiszonych cytryn (można je kupić w arabskich sklepach albo przyrządzić samemu).

W tażinie mogą się znaleźć różne warzywa: cebula, marchew, bakłażan, ziemniaki, pomidory, papryka, oraz zioła: natka i liście kolendry. Ostatecznym dodatkiem bywają oliwki lub uprażone migdały, orzeszki pistacjowe lub piniowe.

Składnik podstawowy, czyli mięso, drób lub ryby zmienia się w Maroku w zależności od regionu, ale zasada przygotowania pozostaje ta sama. Pokrojone mięso rumieni się na oliwie, dodaje warzywa i przyprawy, zamyka przykrywką i dusi powoli na małym ogniu, najlepiej na piecu opalanym węglem drzewnym. Wołowina, jagnięcia i ćwiartki kurczaka gotują się dłużej a powstały sos jest gęsty. Jeżeli użyjemy mięsa kurczaka bez kości lub ryb wówczas sos będzie lżejszy, lecz nadal bardzo aromatyczny.

Tażin podaje się ze świeżym białym pieczywem. Obok mogą pojawić się sałatki: z pieczonej papryki, tartej marchewki i pomarańczy, buraków z winegretem doprawionym kuminem.
  • 0
Pozdrawiam

Promyk :)

#5 tomaszek

tomaszek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 827 postów
  • Skąd:wyspa Wolin

Napisano 15 marzec 2006 - 20:52

Promyczku,Jak Ty to swietnie opisałas:)
  • 0
Eunuch i krytyk z jednej są parafi....obaj wiedzą jak trzeba-żaden nie potrafi. (Boy-Zeleński)

#6 Promyk

Promyk

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 38 postów

Napisano 15 marzec 2006 - 21:05

Promyczku,Jak Ty to swietnie opisałas:)


Jesteś bardzo miły Tomaszku, dziękuje :)
  • 0
Pozdrawiam

Promyk :)

#7 CUKIERECZEK21

CUKIERECZEK21

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 67 postów

Napisano 17 marzec 2006 - 20:02

Hmmm... (E)

Added after 1 minutes:

Co ja widzę PROMYCZKU

Added after 14 minutes:

:-D
  • 0
Żyjemy w zwariowanych czasach

#8 Promyk

Promyk

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 38 postów

Napisano 17 marzec 2006 - 20:56

Hmmm... (E)

Added after 1 minutes:

Co ja widzę PROMYCZKU

Added after 14 minutes:

:-D


Nie bardzo wiem co się stało. Cukiereczku, co widzisz?
(mam nadzieje, że nikogo nie uraziłam i nie złamałam netykiety)
  • 0
Pozdrawiam

Promyk :)

#9 CUKIERECZEK21

CUKIERECZEK21

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 67 postów

Napisano 18 marzec 2006 - 14:37

Nic się nie stało Promyczku,opis zrobiłaś za mnie,ech bo mi się nie chciało!. :D ,i w żadnym wypadku nikogo nie uraziłaś.
;)
  • 0
Żyjemy w zwariowanych czasach

#10 Promyk

Promyk

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 38 postów

Napisano 18 marzec 2006 - 17:38

Nic się nie stało Promyczku,opis zrobiłaś za mnie,ech bo mi się nie chciało!. :D ,i w żadnym wypadku nikogo nie uraziłaś.
;)


Mnie też się wielu rzeczy nie chce robić :)
  • 0
Pozdrawiam

Promyk :)


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych