Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A

zatrudnienie a renta socjalna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Karina_*

Gość_Karina_*
  • Gość

Napisano 01 marzec 2006 - 10:25

Ile można dorobić przy rencie socjalnej, aby jej nie utracić (E) :?:

Z góry dzięki za info ;)
  • 0

#2 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 01 marzec 2006 - 10:30

powiem tyle: najniższe wynagrodzenie na cały etat to wystarczająca kwota do zawieszenia jej (E)
  • 0

#3 Katjuszka

Katjuszka

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 37 postów

Napisano 01 marzec 2006 - 12:07

Od 1 marca 2006r. do renty socjalnej można dorobić sobie maksymalnie 758,60zł brutto (czyli przed odliczeniami) - po przekroczeniu tej kwoty renta ulega zawieszeniu. Licząc, że najniższa płaca krajowa to obecnie 899zł z groszami, osoba z rentą socjalną może pracować 6 godzin dziennie po to, by nie przekroczyła tej magicznej kwoty 758,60zł brutto.

Added after 46 minutes:

Informacja jest w 100% pewna, gdyż kontaktowałam się w tej sprawie z ZUS-em i takiej właśnie udzielili mi odpowiedzi.

Added after 5 minutes:

Dowiedziałam się jeszze, że nawet jeśli renta socjalna ulegnie tymczasowemu zawieszeniu - z powodu wyższych zarobków - bez problemu zostanie później odwieszona. Co więcej zostanie podwyższona dlatego, że przez pewien czas odprowadzaliśmy na swoje konto składkę emerytalno-rentową. Jeśli udałoby się przepracować pełne 5 lat przechodzi się z renty socjalnej na rentę z tytułu niezdolności do pracy i automatycznie dostaje się więcej pieniędzy.
  • 0

#4 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 01 marzec 2006 - 12:21

Katjuszka ale chyba nie "automatycznie" przechodzisz z renty socjalnej na rentę z tytułu niezdolności do pracy...??? :shock:
To bym się dopiero zdziwiła...
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#5 Katjuszka

Katjuszka

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 37 postów

Napisano 01 marzec 2006 - 12:44

Referent ZUS-u ds. rent i emerytur powiedziała mi, że aby przejść na normalną rentę, a nie tkwić na socjalnej zapomodze (to moje słowa) "wystarczy przepracować 5 lat.
Jeśli pracujesz przez jakiś czas, a przy okazji masz zawieszoną rentę socjalną, to po wygaśnięciu umowy o pracę zgłaszasz się ponownie do ZUS-u ze świadectwem pracy i oni automatycznie naliczają Ci podwyżkę lub przechodzisz z renty socjalnej na rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Dodam, że ja mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, nigdy nie pracowałam, mam wadę wrodzoną, ZUS orzekł, że jestem całkowicie niezdolna do pracy, a rentę mam od uzyskania pełnoletności - referentka podała mi informacje odnośnie mojej sytuacji.
  • 0

#6 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 01 marzec 2006 - 12:52

Dzięki.Mam orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności,renta socjalna mi nie przysługuje-tak tylko chciałam się zorientować bo lata mam przepracowane zastanawiam się nad rentą choć kilka lat temu Zus nie chciał mi dać nawet starej IIgr,tylko dał III na stałe więc nie wiem czy to ma sens.
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#7 Kotowiczka

Kotowiczka

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 22 maj 2006 - 16:16

ja mam pytanki a propo renty

Mam przyznaną 2 grupe na jakies dwa latka i pobieram jeszcze przez ro rente socjalną, czylo rozumiem że jak dla mnie to nie ma zastosowania ten fakt ze jak przepracuje 5 lat to moge isc na rentę?

I w ogole jakiej ona jest wysokosci tak z ciekawosci :)
  • 0

#8 daamianoo

daamianoo

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 10 maj 2007 - 16:43

ja mam rentę socjalną a do tego jeszcze pracuję, wprawdzie zarabiam marne grosze bo oficjalnie na umowie można mieć zgodnie z prawem od 1 czerwca 2006 r. kwotę 759,10. jeżeli zarobisz więcej automatycznie renta zostaje zabrana i dupa blada.


tak dla zainteresowanych na reke wychodz lekko ponad 500 zł chyba 524 odliczając wszystkie rzeczy typu składki itd.

ja tez mam rente socjalną pracuje juz ponad rok. płaca brutto wynosi u mnie 720 zł

na rękę mam dokładnie 445,11

nie jestem pewien ale niedaje mi to spokoju ( moze coś jest nie tak policzone? )
  • 0

#9 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 10 maj 2007 - 17:30

Kwota, którą można dorobić do renty socjalnej zmienia się co 3 miesiące. Sprawdzajcie sobie na www.zus.pl. Wiem że najniższe wynagrodzenie za cały etat już powoduje zawieszenie socjalki. Jak nie zawiesicie sami to potem będziecie musieli oddawać zusowi za kilka miesięcy. Ja nie pracuję ale znam takie przypadki. POzdrawiam
  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych