Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

DYSKOPATIA A RENTA SOCJALNA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 dona1988

dona1988

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 16 luty 2006 - 15:32

Dwa dni temu wykryto u mnie dość dużą dyskopatię kręgosłupa na odcinku L5 i S1 na dodatek mam jakieś zwęrzenie czegoś przy kręgosłupie...Lekarz ortopeda skierował mnie na rechabilitacje zaznaczając że będe tam pod stała opieką i że rechabilitacja tylko usunie ból ale NIGDY SIE NIE WYLECZĘ!Mam rocznikowo 18 lat...Przedemną jeszcze półtora roku szkoły oraz praktyki zawodowej w sklepie,ktorą lekarz stanowczo zabronił......
Czy należy mi się jakaś renta ze względu na tą chorobę?
  • 0
DONA1988

#2 Belfiore

Belfiore

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 16 luty 2006 - 21:20

Na początek powinnaś złożyć dokumenty i ubiegać sie o ustalenie stopnia niepełnosprawnosci to bardzo ci sie może przydac i pomóc w przyszlosci np w znalezieniu pracy ale nie koniecznie. Chyba , że juz posiadasz orzeczenie o stopniu niepełnosprawnosci ? tego jednak nie napisalas więc myśle ze go nie masz. Co do ubiegania sie o rente to może byc trudno zwlaszcza że ostatnio przepisy i przyznawanie rent zostalo znacznie zaostrzone ale nikt nie powiedzial że nie mozna próbować.
Renta socjalna przysługuje osobie, która: jest pełnoletnia, jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18 roku życia,
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia

Z przepisu tego wynika zatem, że renta socjalna przysługuje wyłącznie osobie, która ma ukończone 18 lat i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Całkowitą niezdolność do pracy ocenia się zgodnie z kryteriami ustalonymi w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 z późn. zm.), zwaną dalej ustawą emerytalną. W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.
Zapoznaj sie dokładnie z ta ustawą czytajac ja znajdziesz w niej wiele odpowiedzi, możesz tez pójsc do Zusu gdzie napewno udziela ci wszelkich informacji na ten temat.
Pozdrawiam cie gorąco i życze ci powodzenia i zdrówka bo ono mimo wszystko jest najważniejsze. Chce ci równiez powiedziec że to co cie spotkalo nie oznacza ze nie bedziesz mogła juz nigdy pracowac i sepłnic swoch marzeń, to prawda ze troszeczke zmieni sie twoje zycie i bedziesz miała pewne ograniczenia ale nie oznacza to konca swiata wiec nie martw sie wszystko jakos pomalutku sie ulozy
  • 0

#3 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 16 luty 2006 - 23:33

jak na moje powinnaś pociągnąć praktyki bo jeśli się nie myle liczą się one jako okres zatrudnienia ... jest jeszcze kwestia okresu składkowego ... hm
renta socjalna to ostateczność
spróbuj wypracować sobie rentę zwykłą - jeśli będzie rzeczywiście konieczność przejścia na nią (E)
  • 0

#4 rrybka

rrybka

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 729 postów

Napisano 27 luty 2006 - 16:55

Dono powiem Ci, że w dzisiejszych czasach raczej renty nie dostaje się na dyskopatię, a wątpię byś dostała ją w wieku 18 lat. Dyskopatię ma niemal każdy - na pewno nie każdy ma ją w takim samym zakresie. Ale 18 lat - to wiek, w którym możesz jeszcze uczyć się i przekwalifikować. Możliwe, że to co piszę jest okrutne - ale takie są realia. Osobiście wiem jak trudno otrzymać rentę - chociaż moje schorzenie nie ma nic współnego z dyskopatią.

Dziewczyno jeszcze wszystko przed Tobą - dobra rehabilitacja i będziesz zdrowa jak ryba.
A może zdrowa jak ryba to już nie będziesz :cry: , ale z tym się żyje i dzięki Bogu pracuje.

Pozdrawiam serdecznie :-D
  • 0
rrybka nigdy nie tonie

#5 Kornelia

Kornelia

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 475 postów

Napisano 04 marzec 2006 - 09:08

Właściwie nie ten dział forum, powinno być gdzie indziej.
  • 0
Hakuna Matata

#6 nonak23

nonak23

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 22 październik 2008 - 07:08

Witam, Serdecznie zapraszam do grupy osób z dyskopatią z całej Polski na portalu społecznościowym www.naszechoroby.pl Czasami i choroby potrafią łączyć. Na portalu możemy zapoznawać ludzi, pisać do nich wewnętrzne maile. Fajne, serdeczne grono
Pozdrawiam
  • 0

#7 tajga_77

tajga_77

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 148 postów

Napisano 22 październik 2008 - 18:09

L5 i S1 podobne zchorzenie ma moja córka jest juz po operacji ale nie przysługuje jej żadna grupa ani renta
  • 0
zofia
nikt za Ciebie nie przeżyje życia


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych