Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

socjalna a dzialan. gospodarcza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Urszula

Urszula

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 10 luty 2006 - 21:46

Witam
Od 1 lipca 2006r, jeśli do tego czasu będę płaciła składki ZUSowskie, będę miała tyle stażu pracy ile potrzeba do otrzymania zwykłej renty.
Ponieważ moja choroba postępuje i coraz trudniej mi samodzielnie prowadzić firmę, od kilku m-cy mam z bratem spółkę cywilną. Wspólnie zakupiliśmy nieruchomość inwestycyjną i, jak na razie, mamy dużo więcej kosztów niż przychodów.
W lutym stanęłam na komisji ZUSowskiej z wnioskiem o rentę socjalną i
dostałam orzeczenie o niezdolności do pracyale bez zaznaczanie, ze jestem niesamodzielna, czyli stopien umiarkowany. Od ukończenia 18 roku życia spełniam warunki do uzyskania renty socjalnej ale się o nią nie starałam, bo dawałam sobie radę (wiedziałam, że choróbsko i renta i tak mnie kiedyś dopadnie)

Mam następujące pytanie: Czy w chwili otrzymania renty socjalnej powinnam zaprzestać płacenia składki rentowo-emerytalnej (popularnego ZUSa), czy też lepiej płacić tę składkę jeszcze te kilka miesięcy i od lipca złożyć wniosek o zwykłą rentę?

Czy renta socjalna, tak jak zwykła renta, pozwala jednoosobowym
przedsiębiorcom na zmniejszenie obowiązkowych składek ZUSowskich?
Wiem, że od czerwca wszyscy (także renciści i emeryci) będą płacić całą
składkę ZUSowską.

Bardzo proszę o odpowiedź. Sama szperam po tych ZUSowskich przepisach ale nie wiem czy je dobrze rozumiem, a panie z naszej informacji ZUSowskiej są albo niekompetentne albo się im nie chce odpowiadać.
  • 0

#2 auger

auger

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 10 luty 2006 - 23:06

Z tego co wiem to pobierajac rente socjalna nie mozesz prowadzic dzialalnosci i odwrotnie. I tu chyba masz odpowiedz na reszte pytan.


Art. 10. 1. Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

2. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa w ust. 1, uważa się zatrudnienie, służbę, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie działalności pozarolniczej.

3. Za przychód, o którym mowa w ust. 1, w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej uważa się przychód stanowiący zadeklarowaną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm. 2)), zwanej dalej „ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych”.

Info ze strony http://www.idn.org.p...ty_socjalne.htm

Pozdrawiam. 8)
  • 0
"Ścieżka sprawiedliwości wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi.
Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności.
Bo on jest stróżem brata twego i znalazcą zagubionych dzieci. I dokonam na tobie srogiej pomsty w zapalczywym gniewie i na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci. I poznasz, że ja jestem Pan, kiedy wywrę na tobie swoją pomstę."

#3 Urszula

Urszula

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 11 luty 2006 - 10:04

Auger, dziękuję za szybką odpowiedź. No nic, nadal ponad 7 setek co miesiąc będę dawała ZUSowi.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych