Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Czy mozna zamienic rente socjalna na rente zusowska?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 29 styczeń 2006 - 14:03

jak w temacie.
  • 0

#2 Mała

Mała

    Gawędziarz

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 961 postów

Napisano 29 styczeń 2006 - 14:14

Masz na mysli pewnie tzw.rente z tytułu niezdolnosci do pracy?
  • 0
Każda chwila, która mogłaby być wykorzystana lepiej, jest stracona.

#3 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 29 styczeń 2006 - 14:28

jeżeli podejmie się pracę, zawiesi rentę socjalną i dorobi sie brakujące okresy składkowe to oczywiście można złożyć (po dopracowaniu odpowiedniej ilosci lat) wniosek do ZUS o rentę z tyt. całkowitej niezdolności do pracy (rentę pracowniczą)
  • 0

#4 Maskotus

Maskotus

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 562 postów

Napisano 29 styczeń 2006 - 23:28

A ja słyszałem, że nie będzie można już dorobić tych okresów składkowych :(
Kurde renta głodowa do końca życia (?):(
  • 0

#5 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 30 styczeń 2006 - 09:32

pytam w imieniu kolezanki, ktora ma rente socjalna (choruje na dystrofie miesniowa) i chcialaby podjac prace jednak przy tej rencie moze dorobic jedynie ok 704 zl brutto czyli przy wynagrodzeniu 899 zl brutto <---- tyle placa zpch, musialaby rente socjalna zawiesic, dlatego zastanawiamy sie czy nie mozna tej renty 'zamiec' na rente zusowska zeby mogla pracowac bez zawieszania renty :?
  • 0

#6 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 30 styczeń 2006 - 10:23

Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?
Według dawnych przepisów rentowych - osoba będąca niepełnosprawną już w momencie podjęcia pracy, rentę otrzymywała po 5 latach pracy. Obecnie jest to niemożliwe.




Renta przysługuje temu, kto spełnia łącznie następujące warunki:

jest niezdolny do pracy,
ma wymagany okres składkowy i nie-składkowy,
niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Spełnienie tego ostatniego warunku nie jest wymagane od ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy. Wynika z tego, że osobie niepełnosprawnej od dzieciństwa, np. niesłyszącej czy niewidomej, trudno będzie „uzyskać” niezdolność do pracy w trakcie zatrudnienia. Będzie to możliwe, jeśli kolejna choroba (dodatkowa) taką niezdolność spowoduje. W przeciwnym razie czeka te osoby praca aż do wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn).
Wymagany staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe)
- 1 rok, gdy niezdolność do pracy powstała przed 20. rokiem życia,
- 2 lata - u osób w wieku od 20 do 22 lat,
- 3 lata - u osób w przedziale wiekowym od 22 do 25 lat,
- 4 lata - u osób od 25 do 30 lat,
- 5 lat - gdy osoba ma powyżej 30 lat.

Okres wymaganych 5 lat w odniesieniu do osób powyżej 30. roku życia musi przypadać w ciągu ostatniego 10-lecia przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do tego 10-letniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkolnej czy rodzinnej. Możliwe jest więc posiadanie 30 lat stażu pracy, ale nieotrzymanie renty, bo na ostatnie 10 lat przed złożeniem wniosku przypadło np. tylko 4,5 roku pracy. Wówczas pozostaje jedynie możliwość ubiegania się o rentę wyjątkową prezesa ZUS (w praktyce uzyskanie jej jest bardzo trudne).

więcej można przeczytać tu
http://www.niepelnos...fo/ledge/x/5083
  • 0

#7 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 30 styczeń 2006 - 11:38

wiec przepraszam :oops:
ktos ze znajomych tak robil .... widac obowiazywaly wowczas inne przepisy :oops:

a czy jest mozliwe zawieszenie renty z tyt. calk. nkiezd. do pracy i dorobienie sobie lat żeby renta zus byla wyzsza?
czy tez nie mozna ... ?

Added after 48 minutes:

i czym sie rozni dodatek pielegnacyjny od zasilku pielegnacyjnego?
  • 0

#8 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 30 styczeń 2006 - 12:23

nie wiem czy jest za co przepraszać Aniu. (E)
Jak dla mnie te nowe przepisy są wyjątkowo głupie i yskryminujące osoby, których niepełnosprawność powstała przed podjęciem zatrudnienia. Szczerze mówiąc ja tego nie kumam, czemu taka osoba nie może sobie wypracować renty normalnej i czym są podyktowane te przepisy. jak dla mnie to nielogiczne no ale to już chyba w Polsce nie powinno już dziwić.

Rentę z tego co ja wiem możesz zawiesić, zeby sobie wypracować wyższą, ale wcale nie musisz, bo możesz to zrobić również jednocześnie biorąc i rentę i pensję. Raz do roku możesz wystąpić wówczas o podwyższenie renty z uwagi na wpłacane składki. Nie pamietam jak to się fachowo nazywa. Jest to jednak kwota stosunkowo niewielka, bo za każdy okres składkowy liczy się 1,3% kwoty bazowej, natomiast w przypadku okresów nieskładkowych jest to 0,7 % kwoty bazowej, zatem praktycznie podwyżka wynosi 0,6% kwoty bazowej. Kwota bazowa to % udział wysokości osiągniętych dochodów do wysokości średniej krajowej. jak znajdę dokładne wyliczenia (niedawno to liczyłam) postaram sie zamieścić

jest tu: http://www.niepelnos...fo/ledge/x/5082
  • 0

#9 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 30 styczeń 2006 - 19:18

no to w wieku 45 lat dostane cale 700zł z zusu :D hahah
to żart - tak sobie strzeliłam

mialam wypadek w wieku niecalych 19lat - w zwiazku z tym że bylam zatrudniona przed wypadkiem dostalam rente z tyt. calk. niezd. do pracy na zasadzie wyjątku bo brakowalo mi 2 mies. skladkowe do wymaganych 12 mies. skladkowych i nieskladkowych (nie wiem czy to nadal tak wyglada ... ale wtedy tak bylo)
uznano mi 2 mies z urlopu wychowawczego

mój okres zatrudnienia 1.03.2000-15.03.2004
w tej chwili otrzymuję najniższą rentę z tyt. calkowitej niezdolnosci do pracy
najprawdopodobniej podpisze umowe o prace i bede sobie dorabiac lat skladkowych ... bo trzeba myslec o przyszlosci :-P

mam jeszcze jedno pytanie:
jezeli mój dochód opodatkowany wyniesie 1850zł w tym 1000zł rozliczanych ryczałtem a 850 na zasadach ogólnych
w tej sytuacji renta zostanie zawieszona? czy wysokosc jej zostanie ograniczona?

czytam: "Świadczenie podlega zmniejszeniu o kwotę maksymalnego zmniejszenia wyłącznie wówczas, gdy przychód osiągnięty przez emeryta lub rencistę, przekraczający 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jest wyższy od kwoty maksymalnego zmniejszenia.
Jeżeli natomiast przychód osiągnięty przez świadczeniobiorcę przekracza dopuszczalną kwotę przychodu obliczoną wskaźnikiem 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia o kwotę niższą od kwoty maksymalnego zmniejszenia, to wysokość świadczenia ulega zmniejszeniu o faktyczną kwotę przekroczenia." z www.zus.pl

czyli 1643,10 (tyle ile mozna dorobic) - 1850 = - 205,90
czyli o tyle zostanie zmniejszona mi renta (?) bo kwota maksymalnego zmniejszenia to 389,24 -> okolo 562 - 205 = 357

ale co z dod. pielegnacyjnym? czy bedzie wyplacany?
  • 0

#10 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 30 styczeń 2006 - 21:02

w tym przypadku zabiorą ci 205. Jak jest z zasiłkiem niestety nie wiem.

A jeszcze jedna ważna rzecz, ale trzeba ją sprawdzić. Wydaje mi się, że do dochodu nie zalicza się w przypadku rent inwalidzkich dochodów z tytułu umowy o dzieło, wynajmu, dzierżawy, jeśli nie jest to związane z prowadzoną działalnoscią gospodarczą. W przypadku renty socjalnej te dochody są traktowane jako dochód obnizający wysokość renty.

Added after 54 minutes:

Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest na podstawnie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 228, poz. 2255 z późn. zm.), natomiast dodatek pielęgnacyjny na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.). Świadczenia finansowane są z różnych źródeł, a co więcej, dodatek pielęgnacyjny przysługuje z mocy prawa, natomiast zasiłek wypłacany jest na wniosek osoby uprawnionej.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
• dziecku niepełnosprawnemu (z orzeczoną niepełnosprawnością),
• osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym,
• osobie niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, jeśli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
• osobie, która ukończyła 75 lat.
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli:
• osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji,
• ukończyła 75 lat życia.

Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest na wniosek. Osobom, które mają prawo do dodatku pielęgnacyjnego, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje.

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje tylko osobom uprawnionym do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy

Oba te świadczenia nie są zależne od dochodu i w związku z tym nie wymagają od osoby ubiegającej się o te świadczenia żadnych informacji o dochodach.

świadczenia te nie są chyba również zaliczane do dochodu.

tyle znalazłam
  • 0

#11 marufiko

marufiko

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów

Napisano 30 styczeń 2006 - 21:20

A jeszcze jedna ważna rzecz, ale trzeba ją sprawdzić. Wydaje mi się, że do dochodu nie zalicza się w przypadku rent inwalidzkich dochodów z tytułu umowy o dzieło, wynajmu, dzierżawy, jeśli nie jest to związane z prowadzoną działalnoscią gospodarczą. W przypadku renty socjalnej te dochody są traktowane jako dochód obnizający wysokość renty.


dobrze Ci się wydaje pinesko :)

Added after 54 minutes:

Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest na podstawnie ustawy........

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje tylko osobom uprawnionym do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy

Oba te świadczenia nie są zależne od dochodu i w związku z tym nie wymagają od osoby ubiegającej się o te świadczenia żadnych informacji o dochodach.

świadczenia te nie są chyba również zaliczane do dochodu.

tyle znalazłam



Całkiem sporo i przejrzyście.

A zarówno dodatek jak i zasiłek nie są zaliczane do dochodu.
  • 0
"Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie czym jest szczęście...zamknij kiedyś czyjąś dłoń w swojej dłoni... i milcz."

#12 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 31 styczeń 2006 - 00:21

super 8)
ja mam dodatek a nie zasiłęk pielęgnacyjny z tego wynika
bardzo sie ciesze że dochód opodatkowany ryczałtem nie obniży mi renty
dziekuje za obszerne i wyczerpujace informacje
(B) (spin) (cmok)
  • 0

#13 Stasia

Stasia

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 144 postów

Napisano 31 styczeń 2006 - 15:08

Witam!Niedawno znalazlam ciekawą strone gdzie podane są numery telefonow i adresy do Centrów Pomocy i Informacji dla Osób Niepełnosprawnych na terenie całej Polski. Sama korzystalam. Wszystkich podszebujących wszelkich informacji odsylam na strone www.popon.pl
w zakładke Niepełnosprawni i centra pomocy.
Powodzenia
  • 0
Perla

#14 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 19 marzec 2006 - 22:40

wiec przepraszam :oops:
ktos ze znajomych tak robil .... widac obowiazywaly wowczas inne przepisy :oops:

a czy jest mozliwe zawieszenie renty z tyt. calk. nkiezd. do pracy i dorobienie sobie lat żeby renta zus byla wyzsza?
czy tez nie mozna ... ?

Added after 48 minutes:

i czym sie rozni dodatek pielegnacyjny od zasilku pielegnacyjnego?


powiem tak na swoim przykladzie: pracowalam 5 lat po czym mnie zwolnili bo szfowa robila jakies przekrety ... ale nie o tym mowa , w kazdymbydz razie po zakonczeniu mojej " kariery" w tej firmie napisalam do ZUS dlaczego po 5 latach pracy nie podniesli mi renty - a powinni. Odpisali ze nie podniosa nawet gdym miala przeracowane 20 l bo retna ktora otrzymuje byla przyznana jako renta uczniowska. Czyli jezeli renta ktora otrzymujesz byla przyznana jako renta inwalidzka po 5 latach pracy powinnas wnioskowac o podniesienie wysokosci swiadczenia.

Added after 2 hours 13 minutes:

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do niego ma osoba uprawniona do emerytury lub renty, jeżeli została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.
Natomiast zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych. Zgodnie z nią prawo do zasiłku przysługuje:

- dziecku w wieku do lat 16 w przypadku uznania dziecka za niepełnosprawne,
- osobie w wieku powyżej lat 16, jeżeli jest niepełnosprawna w stopniu znacznym, jak również w przypadku gdy jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego na dziecko,
- osobie, która ukończyła 75 lat życia
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych