Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

W Europie zabraknie 160 mln pracowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 WojtekK

WojtekK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 430 postów

Napisano 05 styczeń 2006 - 13:48

Źródło Gazeta Krakowska

Publikacja http://www.bankier.p...icle_id=1372799

W roku 2050 połowa ludności Starego Kontynentu osiągnie wiek emerytalny.

Wiadomo już, że główny cel przyjętej w 2000 r. Strategii lizbońskiej: uczynienie z Unii Europejskiej do 2010 r. najbardziej konkurencyjnej, dynamicznej i opartej na wiedzy gospodarki świata, nie zostanie osiągnięty. UE ma problem z dogonieniem Stanów Zjednoczonych. Stopa zatrudnienia od 2000 r. minimalnie wzrosła (z 62 do 64 proc.), ale jest nadal daleko za celem strategii (70 proc.) i poziomem USA - powyżej 70 proc. Dodatkowo na światowym rynku pojawili się nowi gracze. Stary kontynent rywalizuje z potęgami gospodarczymi - Azją Wschodnią i Chinami.

Pierwsze zmarszczki

Europa się starzeje. Żyjemy coraz dłużej, a stopa urodzeń spada. Szacuje się, że w roku 2050 połowa ludności Starego Kontynentu osiągnie wiek emerytalny. Zabraknie 160 mln pracowników. - Niepokojące prognozy demograficzne sprawiły, że Komisja Europejska przystąpiła do zdiagnozowania problemu i szukania rozwiązań - mówi Kajetan Słonina, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej ZAPT. - W "Zielonej księdze", dokumencie zawierającym stanowisko Komisji, określono trzy podstawowe problemy związane ze zmianami demograficznymi. Pierwszym z nich jest niska stopa urodzeń - do roku 2030 w krajach unijnych zabraknie 20,8 mln osób w wieku produkcyjnym.

Kolejna kwestia to malejąca liczba osób aktywnych zawodowo, które utrzymują rosnącą ilość emerytów. Odsetek tych powyżej 65. roku życia w populacji wzrośnie o 52 proc. - to 40 mln osób. Jednocześnie liczba aktywnych zawodowo zmniejszy się o 7 proc., czyli wyniesie 21 mln - dodaje Kajetan Słonina.

Potrzebny lifting

Europejska Konfederacja Prywatnych Agencji Zatrudnienia -CIETT, zaapelowała do Komisji Europejskiej o wsparcie instytucji rynku pracy w krajach UE. Wskazano na systemy prawne krajów członkowskich oraz regulacje, które stanowią istotne bariery zwiększania zatrudnienia. ? Francja i Niemcy jako pierwsze rozpoczęły działania zmierzające do ułatwienia działalności agencji - zauważa Agnieszka Bulik, członek zarządu Związku Agencji Pracy Tymczasowej ZAPT.

Organizacja zamierza wesprzeć Komisję Europejską w rozwijaniu zatrudnienia i efektywności rynku pracy. Zdaniem CIETT, osiągnięcie celu założonego w Strategii lizbońskiej ? zatrudnienia na poziomie 70 proc. w roku 2010, będzie wymagało aktywizacji zawodowej wszystkich osób w wieku produkcyjnym. Polska ma najniższą stopę zatrudnienia wśród osób w wieku 55-64 lat. W naszym kraju pracuje zaledwie 26 proc. osób z tej grupy, podczas gdy średnia dla UE kształtuje się na poziomie 41 proc.

Nie wypaść z rynku - Agencje zwiększają szanse na znalezienie zatrudnienia ? zauważa Maurice Delbar, członek Zarządu Związku Agencji Pracy Tymczasowej ZAPT. ? Pozwalają utrzymać kontakt z rynkiem pracy osobom zwolnionym na skutek restrukturyzacji i likwidacji zakładów w przemysłach schyłkowych. Pracownicy uczą się elastyczności oraz pracy w nowych środowiskach i branżach. W samej Francji agencje wydają rocznie 250 mln euro na szkolenia, przekwalifikowywanie i dokształcanie pracowników.

Dobry pracodawca

Agencje pracy są jednymi z najefektywniejszych pracodawców europejskiego rynku. Mają 15 tys. oddziałów i 175 tys. etatowych pracowników, którzy prowadzą rekrutację. Zwiększają przejrzystość i elastyczność rynku. Dają pracę 7 milionom osób rocznie, a 3 mln pracuje każdego dnia za pośrednictwem agencji. Praca tymczasowa umożliwia przedłużenie kariery zawodowej osób w wieku przedemerytalnym. W Holandii ponad 9 proc. pracowników to osoby powyżej 45 roku życia.

Jak najdłużej w zawodzie

Ze względu na wzrastającą ilość osób w wieku emerytalnym i malejącą liczbę osób pracujących, emerytury ulegną zmniejszeniu. Kraje Unii podnoszą wiek emerytalny. W Hiszpanii wynosi on 65 lat, w Niemczech 67, a we Włoszech i Wielkiej Brytanii proponuje się obowiązkową pracę nawet do 68 roku życia. Tym samym coraz starsi ludzie będą zmuszeni do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodów, a elastyczne zatrudnienie i praca rozliczana godzinowo umożliwi im przedłużenie aktywności zawodowej. Agencje odegrają więc ważną rolę w poszukiwaniu zatrudnienia dla dojrzałych pracowników. To ważne aby z problemem demograficznym zmierzyć się już dzisiaj.
[/b]
  • 0
"idź tak przez życie,aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię"
Jan Chrapek


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych