Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Dlaczego warto używać Linuxa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3586 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 25 wrzesień 2005 - 01:51

Wiem, wiem, temat jest drażliwy -np. w usenecie jest to stały temat kłótni, który system operacyjny jest lepszy. Pragnę zaznaczyć, że nie zamierzam "nawracać" nikogo na Linuxa, chcę jedynie przedstawić powody, dla których warto go używać.

Najważniejszą cechą, dla której cenię sobie ten system, jest jego wydajność i stabilność. Spróbujcie kiedyś uru.chomić Windowsa i korzystać z niego przez miesiąc, bez restartowania komputera. Efekt? Komfort pracy, spadnie do poziomu bliskiego zeru. Linux znany jest z tego, że potrafi działać bez restartu o wiele dłużej (znam przypadek, komputera, który działał bez restartu przez rok) bez zauważalnego spadku wydajności.
Usłyszałem kiedyś zarzut pod adresem Linuxa, że jego kod źródłowy, w przeciwieństwie do Win. nie jest zaszyfrowany i że każdy może w nim grzebać. To prawda. Z tym jednak, że dla mnie jest to zaleta, nie wada. Dzięki temu, wprowadzenie poprawek do systemu, jest o wiele wydajniejsze niż w systemach z MS. O wiele lepiej niż ja, ujął to Eric Raymond, formułując tzw. "prawo Linusa" będące dla mnie kwintesencją idei Open Source: "Przy dostatecznie dużej liczbie patrzących oczu żaden błąd nie jest groźny".
Kolejnym zarzutem, który stawiają Linuxowi najczęściej ci, którzy nigdy nie widzieli tego systemu z bliska, to że jest dla niego bardzo mało programów. Gdy słyszę takie słowa, zazwyczaj wybucham śmiechem. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że praktycznie każdy program dla Win ma swój linuksowy odpowiednik. Zamiast IE - Conqueror lub Epiphany, zamiast gadu-gadu - Kadu, Kopete lub GAIM. Tę wyliczankę, mógłbym ciągnąć w nieskończoność...
Teraz temat drażliwy, czyli pieniążki :twisted:
Proszę zadać sobie pytanie, jakiego oprogramowania potrzebujesz w swoim komputerze. Z pewnością system operacyjny, jakiś pakiet biurowy, program graficzny, aby móc poprawić jakość swoich fotek. Uznajmy to za minimum. A teraz podliczmy :twisted:

Microsoft Windows XP Home PL OEM - 366 zł.
Microsoft Office 2003 Basic Edition PL OEM - 790 zł.
CorelDraw 11 Graphics Suite PL Special Edition - 669 zł.
Razem: 1825 zł.
(Ceny wg. cennika firmy Komputronik z dnia 25.09.2005)
Zaszokowani? A teraz proszę sobie przypomnieć, że Linux, tak jak i aplikacje dla tego systemu, są za darmo. Oczywiście, można tu powiedzieć że gazeta w której są płyty z Linuxem kosztuje te 30 złotych (np. Chip Special za 31,50), jednak po pierwsze: proszę porównać tę cenę z cenami które podałem wyżej, a po drugie: linuxa można pobrać z internetu, w postaci obrazu płyty, który to obraz wystarczy wypalić. Wówczas koszt operacji, sprowadza się jedynie do kosztu łącza internetowego, oraz kosztu płyty (lub tez płyt) na których go wypalimy.

Uwaga końcowa: wielu ludziom, Linux kojarzy się tylko i wyłącznie z wierszem poleceń, tzw. konsolą. Nic bardziej błędnego. W Linuxie, mamy do wyboru wiele środowisk graficznych, które są równie "klikalne" jak Win. Najpopularniejsze to KDE, GNOME, XFCE (jeśli o mnie chodzi, najbardziej polubiłem właśnie GNOME, ale to rzecz gustu).

Pozdrawiam serdecznie
marder
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#2 Malcolm

Malcolm

    Sufler

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 postów

Napisano 25 wrzesień 2005 - 06:29

hehe juz widze jak sie biora za instalacje nowych programow ;)
wsrod ludzi mlodych jest sporo graczy a nowe dobre gry wychodza glownie windows + konsole na linuxie zbytnio nie pograja w nic ciekawego .
Zeby sie przesiasc na linuxa trzeba miec male pojecie o systemie inaczej umarl w butach :D co gdzie z czym ;)
Sam polecam ten system jako bezpieczny ale z pzresiadką ostroznie co dla niektorych moze sie okazac za trudny :P


Mal
  • 0
"Cywilizacja nie osiągnie doskonałości, póki ostatni kamień z ostatniego kościoła nie spadnie na ostatniego księdza i nie uwolni świata od tej hołoty" - Umberto Eco

#3 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3586 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 25 wrzesień 2005 - 11:10

Instalacja nowych programów? Przecież nikt nie zmusza "zielonego" użytkownika do instalacji z pliku *tgz. W systemach Red Hat i Fedora instalacja softu z plików *rpm jest tak samo banalnie prosta jak w win.
Natomiast co do ostrożności z przesiadką, przecież nie trzeba od razu instalować pingwina na dysku. Zanim ktoś podejmie decyzję o instalacji tego systemu, może wpierw skorzystać z któregoś z Linuxów Live, np z Knoppixa.

Pozdrawiam
marder
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#4 WojtekK

WojtekK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 430 postów

Napisano 26 wrzesień 2005 - 07:36

witam
Ja rowniez od kilku miesiecy chce zainstalowac Linuxa, zastanawiam sie gdzie, czy na oddzielnej partycji rozszezonej, bo na podstawowej mam Winde i czy sa sterowniki w linux-ie do kablowki bo z niej mam internet a mam kablowke z chelo, (i ile miejsca na to przeznaczyc (mam na partycji podstawowej 38 Gb i na rozszezonej 79 Gb)) czy wywalic winde i postawic Linux-a jako podstawowy OS.
  • 0
"idź tak przez życie,aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię"
Jan Chrapek

#5 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 26 wrzesień 2005 - 13:18

Ja zainstalowałem pierwszy raz linuxa z Windą na jednym dysku, lecz najprawdopodobniej co nieco skopsałem z tzw. bootmanagerem (odpowiedzialnym za start systemow) i skonczyło się to całkowitym formatem dysku. Drugie podejście bylo już trafione... Po prostu linuxa zainstalowallem na drugim mniejszym dysku:) Był Mandrake, byla Fedora Core (we wrzesniowym CHIPie w wersji DVD byla wersja 4), był Aurox, na dniach będę testował Debiana... Faktem jest, na poczatku jest nieco dziwnie po przesiadce z Windy, ale da to sie przezyć. Oprogramowania jest mnóstwo. Jest pakiet biurowy, są komunikatory i obsługujące gg i skypa i irc, są dobre programy graficzne, muzyczne itd. Co do sterowników, są dostępne razem z daną dystrybucją, nie mniej czasem warto poszukać w sieci nowszych, bądź czasem poeksperymentować z tymi co są. Niestety, też zdarzają się wpadki, że dany sprzęt nie jest wspierany przez sterowniki lub niepoprawnie jest identyfiowany... Ale to margines. Pozostaje liczyć, że z czasem to sie zmieni. W Twoim przypadku jeśli boisz się, że nie znajdziesz sterowników do modemu tv kablowej, pewnym ominięciem problemu jest zainstalowanie karty sieciowej i poprzez nią podłączyć modem o ile modem kablowy będzie coś takiego umożliwiał. Wtedy nie musisz instalowac żadnych sterowników do modemu. Powodzenia
  • 0

#6 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3586 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 26 wrzesień 2005 - 17:06

WojtekK napisał:

Ja rowniez od kilku miesiecy chce zainstalowac Linuxa, zastanawiam sie gdzie, czy na oddzielnej partycji rozszezonej, bo na podstawowej mam Winde

Na początek, wg. mnie najlepiej zainstalować Linuxa w oddzielnej partycji. To rozwiązanie funkcjonowało u mnie przez dwa miesiące, do czasu aż nie zauważyłem, że używam tylko Linuxa, a winda leży odłogiem i zajmuje tylko niepotrzebnie miejsce na dysku. Wówczas wywaliłem windę do diabła :twisted:


czy sa sterowniki w linux-ie do kablowki bo z niej mam internet a mam kablowke z chelo,

Sterowników dla Linuxa, jest dużo. Niestety, czasami trafia się winsprzęt, który współpracuje tylko z "jedynie słusznym systemem". Również mam internet via kablówka i wygląda to u mnie następująco: komputer jest podłączony przez modem kablowy Motorola SB 4200, do którego (z tego co wiem) nie ma sterowników pod Linuxa. Poradziłem sobie z tym w następujący sposób: pod windą, modem był podłączony do kompa przez port USB, musiałem jedynie wykonać dwie czynności - podłączyć modem kablem RJ45 do karty sieciowej, oraz zgłosić mojemu providerowi mac karty sieciowej i mogłem do woli korzystać z internetu pod Linuxem.

(i ile miejsca na to przeznaczyc (mam na partycji podstawowej 38 Gb i na rozszezonej 79 Gb)

Kiedy zaczynałem swoją przygodę z pingwinem, wydzieliłem dla niego (dystrybucja Fedora Core3) 19 GB miejsca. Fedora Core3, wymaga około 3GB miejsca, ale jeśli przeznaczysz na nią 20GB, to zapewniam Cię że to miejsce się nie zmarnuje.

czy wywalic winde i postawic Linux-a jako podstawowy OS.

To tylko i wyłącznie Twoja decyzja :-D Na początek, polecałbym instalację Linuxa jako drugiego OS, dzięki czemu, jeśli nie spodoba Ci się linux, będziesz mógł bezstresowo powrócić do winzgrozy, natomiast jeśli polubisz się z pingwinem, zawsze możesz usunąć windę.

Pozdrawiam
marder
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#7 WojtekK

WojtekK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 430 postów

Napisano 27 wrzesień 2005 - 19:09

Dzieki za informacje, a gdzie moge zdobyc dysrybucje systemu Linux 10 lub 9 i OpenOffice
  • 0
"idź tak przez życie,aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię"
Jan Chrapek

#8 Malcolm

Malcolm

    Sufler

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPip
  • 419 postów

Napisano 28 wrzesień 2005 - 06:32

proponuje ci kupienie jakiejs gazetki z dystrybucja masz kilka do wyboru w pismie znjadziesz rowniez krotki opis instalacji

http://www.lpmagazin...l/modules/news/


jako nowy uzyytkownik kup sobie
Mandriva Linux 2005

prosty w instalacji spolszczony a instalacja nowych programow
odbywa sie jednym poleceniem z konsoli urpmi nazwa programu
is ciaga program z netu i instaluje .Opisy instalacji urpmi sa w necie jak juz zainstalujesz dam ci ze 2 3 adresy forum o linuxie poczytasz i dasz rade :)

mal
  • 0
"Cywilizacja nie osiągnie doskonałości, póki ostatni kamień z ostatniego kościoła nie spadnie na ostatniego księdza i nie uwolni świata od tej hołoty" - Umberto Eco

#9 WojtekK

WojtekK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 430 postów

Napisano 28 wrzesień 2005 - 07:11

2 3 adresy forum o linuxie poczytasz i dasz rade :)

NP:
http://www.linux.com...f6a73a2795e6114

Zdrastwujtie Druzja :lol:
http://forum.linux.by/

Jas, Ja, Volsvagen :lol:
http://www.linux-club.de/
  • 0
"idź tak przez życie,aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię"
Jan Chrapek

#10 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3586 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 28 wrzesień 2005 - 17:57

Dorzucę jeszcze jeden adresik: http://www.fedora.pl/

Pozdrawiam
marder
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#11 WojtekK

WojtekK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 430 postów

Napisano 29 wrzesień 2005 - 12:35

Dziekuje
sprawdze
  • 0
"idź tak przez życie,aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię"
Jan Chrapek

#12 blue

blue

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 08 grudzień 2005 - 15:56

Dobrze... Tylko niech ktoś doradzi: który (Waszym zdaniem) najlepszy? :D
  • 0
Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto.

#13 WojtekK

WojtekK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 430 postów

Napisano 08 grudzień 2005 - 17:38

Dorzucę jeszcze jeden adresik: http://www.fedora.pl/

Dodam jeszcze jeden: http://www.knoppix.pl/
  • 0
"idź tak przez życie,aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię"
Jan Chrapek

#14 Foxtrott

Foxtrott

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 194 postów

Napisano 08 grudzień 2005 - 17:41

www.aurox.pl :D
  • 0

#15 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3586 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 08 grudzień 2005 - 19:08

Bluś, najlepiej na początek, pobaw się jakąś dystrybucją Live, np Knoppixem.
Obraz płyty do wypalenia, możesz pobrać stąd: ftp://sunsite.icm.edu.pl//pub/Linux/distributions/knoppix/

Pozdrawiam
marder
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#16 blue

blue

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 08 grudzień 2005 - 20:12

Ba, ale ja mam dwa kompy i jeden jest przeznaczony do eksperymentów (nie lubię pracować na stacjonarnym kompie, nawet nie podłączyłam do niego sieci), więc mogę na nim bez obaw zainstalować drugi system na oddzielnej partycji i sprawdzić, czy mi odpowiada. Dlatego zależy mi na opiniach użytkowników linuxa o konkretnych wersjach.
  • 0
Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto.

#17 auger

auger

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 19 grudzień 2005 - 11:31

Wlasnie dostalem poczta paczke z zamowionym Systemem operacyjnym Ubuntu (taki linux - wiecej info tutaj: http://ubuntu.pl/ ).
System jest darmowy i dostepny na wszystkie konfiguracje sprzetowe (Amd, Intel, procki 64-bitowe).
W odroznieniu od innych linuksow tego sysetma mozecie dostac pod same drzwi nie ponoszac ZADNYCH kosztow !
Wysatrczy zarejestrowac sie tutaj: https://launchpad.net/+login (pod "Not registered yet ?" podajac maila), a potem posiadajac juz login zlozyc zamowienie tutaj: https://shipit.ubuntu.com/
Wszystko jest w 100% darmowe i mysle ze jest to ciekawa alternatywa dla Windowsa
Jedyny minus calej sprawy to to ze na paczeke trzeba troche poczekac - w moim przypadku okolo miesiaca.
Aha, zamowic mozna jednorazowo nawet kilkadziesiat kopii (zeby np. rozdac znajomym)

Zapraszam do zamawiania i instalowania
  • 0
"Ścieżka sprawiedliwości wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi.
Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności.
Bo on jest stróżem brata twego i znalazcą zagubionych dzieci. I dokonam na tobie srogiej pomsty w zapalczywym gniewie i na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci. I poznasz, że ja jestem Pan, kiedy wywrę na tobie swoją pomstę."


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych